Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 31
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια: Ματζι, Ρικο, Οσκαρ, Παπαγαλοι: Μιχαλης, ιωαννα, μαριος, αθανασια, Παραδεισια: η Ζαχαρενια και ο πετρος
    Post Thanks / Like

Είιμαι νέος στον χώρο των καρδερίνων και έχω απορίες

γεια σας! χθες μου χαρισε ενας φιλος ενα ζευγαρι καρδερινες. σκεφτομαι να δοκιμασω αναπαραγωγη τους φετος. εχωπολλα ερωτηματα και η καθε αποψη ειναι βοηθεια για μενα γιατι ειμαι 15 ετων και δν γνωριαω πολλα.
    ποτε ξεκιναω την 60ημερη προετοιμασια?
    σκεφτομαι να βαλω ενα κλαδι απο χριστογεννιατικο δεντρο (το οποιο επειδη εσπασε ηταν για πεταμα σκεφτηκα να το χρησιμοποιησω εγω...) αλλα για να το βαλω πρεπει να ανοιξω την προσοψη της κλουβας. πειραζει αν το βαλω απο τωρα και οταν ερθει ο καιρος βαζω επανω του την φωλια?
    σκεφτομαι να ρωτησω αυτον που μου τα εδωσε αν τους εδινε καποια αυγοτροφη. να τον ρωτησω η να ξεκινησω μονος μου μια να δω αν θα την αποδεχτουν?
    πρεπει να τα βαλω χωρια αρσενικο-θηλυκο η δεν πειραζει αν ειναι μαζι απο τωρα? αυτος που ειπε οτι αν τα βαλω μαζι θα χασω το κελαηδισμα
    καλυτερη ειναι η εξωτερικη η εσωτερικη φωλια?

2. Likes Nenkeren, wild15, thanos., NickKo liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα φιλε,επειδη εισαι νεος στον χωρο φανταζομαι ολοι θα θελουν να βοηθησουν αλλα πρωτα πρωτα η βασικη απορια ειναι αν τα πουλακια που εχεις ειναι εκτροφης.Το βασικο σ αυτη την απορια ειναι οχι τοσο το νομικο η το ηθικο του θεματος που και παρανομο ειναι αλλα και για πολλους ανηθικο καθως στερεις την ελευθερια απο δυο αγρια πουλια,αλλα το γεγονος οτι αν δεν ειναι εκτροφης εχεις ηδη ξεκινησει αντιθετα την προσπαθεια αναπαραγωγης και οι πιθανοτητες να εχεις μια πετυχημενη προσπαθεια ειναι εξαιρετικα μειωμενες.

Οποτε πριν απαντησω στις ερωτησεις που εχεις θα σου θεσω καποιες δικες μου για να εχουμε μια βαση να σε βοηθησουμε.

Ειναι τα πουλακια εκτροφης?
    Σε τι χωρο τα εχεις?
    Τι μειγμα προσφερεις?
    Ποια αυγοτροφη δινεις?
    Αν ειναι πιασμενα ολοι θα σου προτεινουν να τα ελευθερωσεις ομως εγω θα σε ρωτησω πια περιοδο ειναι πιασμενα?

Πριν φτασουμε στις δικες σου ερωτησεις πρεπει πρωτα να ξερουμε αν πληρεις τις προυποθεσεις για να φτασουμε σε αυτες καθως το που θα μπει η φωλια και το τι αυγοτροφη θα δωσεις δεν ειναι παραγοντες που συντελουν σε μια επιτυχημενη εκτροφη.

Μιας και εισαι μικρος δεν γνωριζω τι χρηματα διαθετεις παντως αν φετος θα θελες κατι πετυχημενο εχεις λιγο χρονο ακομη να αγορασεις εκτροφης πουλια για να χαρεις φετος τη μαγεια της αναπαραγωγης!

4. Likes jk21, IscarioTis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινια: Ματζι, Ρικο, Οσκαρ, Παπαγαλοι: Μιχαλης, ιωαννα, μαριος, αθανασια, Παραδεισια: η Ζαχαρενια και ο πετρος
    Post Thanks / Like
    Τα πουλάκια είναι εκτροφής αλλά αυτός που μου τα χάρισε δεν είναι σε σύλλογο. Οι γονείς των συγκεκριμένων πουλιών είναι δαχτυλιδωμενοι. Πήγα μου έδειξε το χώρο του και δεν είναι πιασμένα. Ο συγκεκριμένος εκτροφέας ασχολείται και με μεταλλαγμένα Φλώρια οπότε Ναι είναι δικής του εκτροφής.
    Τα πουλιά τα έχω σε εξωτερική κλούβα 75*50*40 τυλιγμένη με πλέξι γκλας προστατευμένα από τον αέρα. Τούς προσφέρω μια τροφή ιθαγενών της βερσελε λαγκα αλλά τώρα την περίοδο αναπαραγωγής να τους δώσω ή vadigran η raggio di sole.

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πανο βαλε με την πρωτη ευκαιρια φωτο των πουλιων (για να δουμε καταρχην οτι πραγματι ειναι ζευγαρι ) και της κλουβας .

Ανεφερε ποια τροφη συγκεκριμενα δινεις (μαλλον την european finches εννοεις της versele αλλα επιβεβαιωσε το ) και μαθε σιγουρα τι εδινε σαν μιγμα ο πρωην κατοχος τους αλλα και οτι αλλο ταιζε εκεινος .Επισης τον μηνα γεννησης των πουλιων (αν ειναι φετεινα ) .Για τα υπολοιπα θα πω και τη γνωμη μου αν θελω να συμπληρωσω κατι σε οτι θα ακουσεις απο τα μελη

7. Likes gonousas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Τελευταία επεξεργασία από Panos_sk_; 23-01-2018 στις 14:08 Αιτιολογία: δεν μπορω να ανεβασω τις φωτο

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μονο η πρωτη μου δειχνει κατι

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μου εστειλε ο Πανος και τις αλλες φωτο και τις ανεβασα στο δικο του ποστ

Το πουλακι , αν και μου ειπε οτι ετρωγε στον γνωστο του κοκκινα << μπισκοτακια >> στην τροφη του , δεν νομιζω να εχει απο εκει την κοκκινη μασκα (αν και στη φυση βρισκεις και πιο σκουρες ) . Θα μας βγαλει και τα ποδια και θα εχουμε πιο πληρη αποψη τοτε

Ο χωρος δειχνει ευρυχωρος

Για το δεντρακι πιστευω οτι αν μπει μεσα , πρεπει να μπει λιγο λιγοτερο πυκνο .Ομως απ τωρα θα το κουτσουλησουν αρκετα

11. Likes Nenkeren, gonousas, MacGyver liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Oι φωτο των ποδιων απ τα δυο πουλακια .Αν μιλαμε για φετεινα πουλια και οχι μεγαλυτερης ηλικιας ειτε εχουν μπει απο πολυ μικρα σε κλουβι , ειτε γεννηθηκανε σε κλουβι .Δεν εχουν ποδια φρεσκοπιασμενου . Βεβαια αν ειναι μεγαλυτερης ηλικιας αυτο δεν ειναι δεδομενο .

Θα μας πουνε και οι εμπειροτεροι

Ευχομαι στο χωρο που θα τα εχεις , που δειχνει ανετος , αν τα πουλακια ειναι εκτροφης , να γινουν καλοι γονεις . Αν δεν ειναι εκτροφης , θα το καταλαβεις και απ τη συμπεριφορα τους

13. Likes adreas, wild15, dinosd liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    τα πουλακια ειναι του 15 και εχουν κανει μαζι ηδη 2 επιτυχημενες γεννες περυσι!

15. Likes jk21 liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    συγγνωμη του 16 και οχι του 15

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία