Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 12
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    kbantikos
    Post Thanks / Like

Πρόταση για εξωτερικές ταίστρες και φωλιές πουλιών

Καλησπέρα σας
    Ήθελα την βοήθεια σας στα εξής:
    Διαμένω στην Πετρούπολη με ελεύθεροι χώρο στο πίσω μέρος του σπιτιού και με αρκετά δέντρα και διάφορα πτηνά τριγύρω (περιστέρια,σπουργίτια κάτι μαύρα πουλιά με πορτοκαλί μύτες κοτσύφια
    Πρόσφατα το ένα από τα 5 τέκνα μου (δεν ξέρω αν είναι όλα δικά μου αλλά εγώ σαν δικά μου θα τα μεγαλώσω ) έφερε μια ιδιοκατασκευή ταίστρα πουλιού στο σπίτι απο το νηπιαγωγείο και αυτό ήταν το έναυσμα για την δημιουργία αυτού του topic.
    Tα φουκαριάρικα τα πουλιά έπεσαν σαν ακρίδες πάνω στους σπόρους (τα έπιασε η κρίση και αυτά) το βράδυ που το βάλαμε το πρωί δεν είχε μείνει τίποτα. Πάντα ήθελα να έχω ταίστρες και φωλιές πουλιών στο πίσω μέρος της αυλής μου να βλέπουν τα παιδιά να μαθαίνουν πόσο δύσκολο/εύκολο μπορεί να έιναι για ένα πουλί να φτιάξει μια φωλίτσα να βλέπουν να ακούνε πουλάκια να πηγαίνουν και να έρχονται και αυτές οι εικόνες να χαϊδεύουν την ψυχή τους, ελεύθερα πλάσματα να πηγαίνουν και να έρχονται όπως επιθυμούν και ΟΧΙ φυλακισμένα πίσω απο κάγκελα προς τέρψιν οιουδήποτε κατώτερου ανθρώπινου ενστίκτου. Τα μεγαλύτερα έχουν ήδη δείξει ενδιαφέρον και το πρωί πάνε και κοιτάνε αν τα πουλιά φάγανε τους σπόρους. Θέλω να τα βάλω σε αυτό το παιχνίδι θεωρώ μόνο καλό θα τους κάνει.

Η ερώτηση-βοήθεια: έχετε κάτι να μου προτείνετε για ταϊστρα και φωλιές σε συγκεκριμένο προϊόν γιατί απο το λίγο που έχω κοιτάξει σε amazon και ebay παίδες είναι χάσιμο και δεν ξέρω ποια απο αυτά τα προιόντα κάνουν για την περίπτωση μου και για τα είδη που έχω στην περιοχή μου.
    Σας ευχαριστώ πολύ

2. Thanks CaptainChoco thanked for this post
    Likes MacGyver, wild15 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Φιλε μου καλως ηρθες στο φορουμ και χαιρομαι πολυ με οτι ακουω !!!!

Για ταιστρα κοιτας εδω ετοιμη ( αν δεν καταλαβες που τη βρισκεις θα σου στειλω πμ γιατι επιχειρησεις λιανικης δεν αναφερουμε λογω κανονων ) .Υπαρχει και αλλου ακριβοτερη

Ταίστρα κρεμαστή

Για φωλιες αν δεν σου πουνε μελη μας μεχρι το βραδυ , θα τα ξαναπουμε . Εξαρταται και για τι ειδους πουλια ενδιαφερεσαι
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

4. Thanks kbantikos thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    kbantikos
    Post Thanks / Like
    Υποθέτω στα 747 αλλά επειδή δεν είμαι και πολύ σίγουρος ενα Pm δεν θα ήταν και άσχημο σε ευχαριστώ πολύ για την αστραπιαία απάντηση σου.

6. Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εκει ναι σε αυτα τα αεροσκαφη χαχαχα

Στην αρχη δεν το πιασα (τωρα πινω καφε ) αλλα ενταξει καποτε ειχα γυρισει τζαμπα απ την πενθημερη εκδρομη μου στη Ροδο με ενα απο αυτα ( το 1987 ) .Οτι θυμαμαι χαιρομαι ....

γυρνουσαμε με πλοιο , κανουν απεργια οι ναυτεργατες , μενουμε μπλοκαρισμενοι με εξοδα του κρατους στο ξενοδοχειο , τρωμε σε δημοτικο εστιατοριο που ειχε στην πολη τζαμπα και οταν λυνεται η απεργια , δεν μπορει το πλοιο να μπει στο λιμανο απ τον αερα ... Τα σχολεια αλλων πολεων δεχονται να φυγουν με C130 του στρατου , εμεις απ Βολο αρνουμαστε .Γινομαστε θεμα στις τηλεορασεις θυμαμαι χαχα .Τα ξενοδοχεια χρειαζονται τα δωματια (τα πληρωνε το κρατος τις εξτρα μερες ) και αναγκαζεται το κρατος να μας γυρισει με κανονικο αεροπλανο και ελλειψει αμεσα διαθεσιμου καποιου αλλου , μας στελνουν αυτο που πηγαινε μονο Αυστραλια , ΗΠΑ χαχαχαχα

Δεν μπορουσα να μην τα πω ... Παιρνουν τα χρονια ....

8. Likes kbantikos liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    kbantikos
    Post Thanks / Like
    Σας επισυνάπτω κάτι φωτογραφίες απο τις ταίστρες και τις φωλιές που αγόρασα. Πάνω αριστερά είναι χελιδοφωνιά κεραμική δεν ξέρω αν θα καταφέρω να προσελκύσω χελιδόνια. Στις φωτογραφίες δεν φαίνεται μια καθ' ύψος ταίστρα με 3 θέσεις για ταίστρες πουλιών και μία θέση για πιατο με νερό για μπανάκι τα οποία είναι κοντά στα σπιτάκια.Τα σπιτάκια είναι κοντά γιατί είναι για σπουργίτια και απο ότι διάβασα αρέσει στα σπουργίτια να είναι δίπλα δίπλα σε φωλιές , ακόμα όμως δεν έχουν κατοικηθεί. Το τι γίνεται δε απο σπουργίτια και περιστέρια στις ταίστρες ΔΕΝ περιγράφεται. Μου έρχεται να βγώ έξω γυμνός και να χορεύω κάπως έτσι https://www.youtube.com/watch?v=48laJC8wYl4.
    Αξίζει τον κόπο όποιος μπορεί ας το δοκιμάσει.

Τελευταία επεξεργασία από kbantikos; 16-02-2018 στις 10:32

10. Likes amastro, Iscariot, wild15, jk21 , ndlns liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Post Thanks / Like
    Πολυ σπουργιτι πεφτει
    Και εγω ελεγα να βρασω μερικα σκουλικια που εχω να τα σφησω στην αυλη μπας και ερθει κανας κοτσιφας και ριξει κανα τραγουδι
    Πετρουπολη χαμηλα ή προς το βουνο εισαι?

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2016
    'Ονομα
    Παναγιώτης
    Κατοικίδιο
    Καναρινι
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στην κατηγορια ιθαγενη - αγριοπουλα -> κλουβια - γενικη φροντιδα υπαρχει θεμα του tasosM με τιτλο DIY ταΐστρα κρεμαστη οπου δειχνει πως μπορει σχετικα ευκολα να φτιαξει καποιος μια μονος του.

13. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

DIY ταΐστρα κρεμαστή

Η χελιδονοφωλιά είναι κλειστη απ πανω ; αν όχι ,τοτε πρεπει να την φερεις σε επαφη με το ταβανι

15. Thanks kbantikos thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    kbantikos
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Iscariot Εμφάνιση Μηνύματος
    Πετρουπολη χαμηλα ή προς το βουνο εισαι?
    Περίπου στο κέντρο λίγο πιο πάνω απο το θερινό σινεμά.

Η χελιδονοφωλιά είναι κλειστη απ πανω ; αν όχι ,τοτε πρεπει να την φερεις σε επαφη με το ταβανι
    Κλειστή; τότε πως θα μπαίνανε μέσα; τι ακριβώς εννοείς; οχι ανοικτή είναι για το ταβάνι όντως θυμάμαι οτι την χτίζανε σύριζα με το ταβάνι, διάβασα σε ενα forum του εξωτερικού όμως οτι δεν είναι απαραίτητο να είναι σύριζα ( ***********) απλώς τους αρέσει να έχουν κάτι απο πάνω και πιο κάτω να είναι πάλι κατοικούνε π.χ

Τώρα αν ξέρεις κάτι στα σίγουρα διορθωσέ με σε παρακαλώ για να τις αλλάξω θέση και περίπου πόση απόσταση απο το ταβάνι;
    Τελευταία επεξεργασία από jk21; 16-02-2018 στις 18:42 Αιτιολογία: αναφορα εκτος κανονων

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συνηθως από πανω αφηνουν μια μικρη μονο οπη (πανω και μπροστα δηλαδή ) για να βγαινουν τα μικρα .Ισως δουλεψει και ετσι αλλα εγω ανοιχτη από πανω πρωτη φορα βλεπω

* αν και εγραψες με διαθεση χιουμορ , η αναφορα που εσβησα είναι εκτος κανονων και νομιζω καταλαβαίνεις το λογο μην τυχον υπαρχουν παρεξηγήσεις

18. Thanks kbantikos thanked for this post

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία