Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 16 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 61415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 151 μέχρι 160 από 188
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημητρη τα ειπαμε στο fb ... η τακτικη μου ειναι καθαρη φωλια στο ιδιο σημειο για τη θηλυκια και διπλα μια εσωτερικη για εκεινα (ομως εντελως διπλα ) για να μην την ενοχλουν .Δεν ειναι δεδομενο και μπορει να μπαινουν και στη φωλια αλλα οσο να κατσει μονιμα .Μετα δεν θα τα αφηνει ή θα στριμωχνονται απλα διπλα .Αν και τοτε επιμενουν , τοτε βαζεις χωρισμα και μονο αν ταιζει σιγουρα ο πατερας ολα τους

Λεγοντας για το πουλακι και επειδη ημουν βιαστικος (ανεβηκα στα πουλια και βγηκα μετα εξω ) ξεχασα να σε ευχαριστησω για την προταση σου αλλα αν τελικα δεν εχω δυο θηλυκα τιμπραντο ( και δεν βγαλει και η αδερφη μου στο Βολο απο πουλακια που τις εχω δωσει ) ειτε θα μεινω με ενα θηλυκο του Δημητρη και την razza , ειτε αν ακομα εχει διαθεσιμο , θα παρω μονο απο καποιον << γεροπαραξενο >> ( ξερεις καλα ποιον εννοω ) που μου ειχε προτεινει να μου δωσει απο την πρωτη στιγμη που ειχα χασει το πρωτο θηλυκο . Σε αυτη την περιπτωση (αν δυο ειναι τα αρσενικα απο τα τρια τιμπραντο , μετα το αρσενικο στο Νικο τον Παιανα και το θηλυκο στο Μητσαρα τον iscariot , οπως σου ειπα , το αλλο αρσενικο θελω να ερθει μονο σε σενα και σε οποιον αλλο χαρισω πουλακια και θελει , θα ειναι απο τον τιμπραντο και τη razza . Δεν υπαρχει κανενας σαν και σενα , χωρις ποτε να στο ζητησω , που να εχει βοηθησει γνωριζοντας αρθρα του GBC σε ομαδες του fb και αυτο για μενα ειναι πολυ σημαντικο !!!
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

2. Likes dikai, dinosd liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Δημητρη τα ειπαμε στο fb ... η τακτικη μου ειναι καθαρη φωλια στο ιδιο σημειο για τη θηλυκια και διπλα μια εσωτερικη για εκεινα (ομως εντελως διπλα ) για να μην την ενοχλουν .Δεν ειναι δεδομενο και μπορει να μπαινουν και στη φωλια αλλα οσο να κατσει μονιμα .Μετα δεν θα τα αφηνει ή θα στριμωχνονται απλα διπλα .Αν και τοτε επιμενουν , τοτε βαζεις χωρισμα και μονο αν ταιζει σιγουρα ο πατερας ολα τους

Λεγοντας για το πουλακι και επειδη ημουν βιαστικος (ανεβηκα στα πουλια και βγηκα μετα εξω ) ξεχασα να σε ευχαριστησω για την προταση σου αλλα αν τελικα δεν εχω δυο θηλυκα τιμπραντο ( και δεν βγαλει και η αδερφη μου στο Βολο απο πουλακια που τις εχω δωσει ) ειτε θα μεινω με ενα θηλυκο του Δημητρη και την razza , ειτε αν ακομα εχει διαθεσιμο , θα παρω μονο απο καποιον > ( ξερεις καλα ποιον εννοω ) που μου ειχε προτεινει να μου δωσει απο την πρωτη στιγμη που ειχα χασει το πρωτο θηλυκο . Σε αυτη την περιπτωση (αν δυο ειναι τα αρσενικα απο τα τρια τιμπραντο , μετα το αρσενικο στο Νικο τον Παιανα και το θηλυκο στο Μητσαρα τον iscariot , οπως σου ειπα , το αλλο αρσενικο θελω να ερθει μονο σε σενα και σε οποιον αλλο χαρισω πουλακια και θελει , θα ειναι απο τον τιμπραντο και τη razza . Δεν υπαρχει κανενας σαν και σενα , χωρις ποτε να στο ζητησω , που να εχει βοηθησει γνωριζοντας αρθρα του GBC σε ομαδες του fb και αυτο για μενα ειναι πολυ σημαντικο !!!
    Μας περιμενει να παμε μαζί

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Πάντως θέλω να δω αυτό που δοκίμασα για μια μέρα.
    Τελικά μάνα είναι μόνο μία.
    Τελευταία επεξεργασία από dikai; 05-06-2018 στις 21:31

4. Likes jk21, IscarioTis, dinosd liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Το πουλακι παλι χτυπημένο και τώρα τσιμπημένο και στην φτερούγα.
    Σκέφτομαι να το βγάλω αλλά είναι μονο 21 μερών(φαίνεται από τώρα ότι είναι αρσενικό)
    Πάντως νομίζω ότι βρήκα την υπαίτιο.
    Η θηλυκιά, δεν της φτάνει το νήμα, έχει στρωσει φωλιά με τα φτερά του πατέρα.

Στάλθηκε από το X5max_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

6. Likes MacGyver, ndlns, dinosd liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

[QUOTE=dikai;823720] Η θηλυκιά, δεν της φτάνει το νήμα, έχει στρωσει φωλιά με τα φτερά του πατέρα[QUOTE]

Τελικά τα πουλιά ακολουθούν τα ένστικτά τους και εμείς κάνουμε λάθη. Έτσι την πάτησα και εγώ με φωλιές αχούρι
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

8. Likes IscarioTis, dikai, dinosd liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πιθανοτατα ειναι αυτο .Δωσε αρκετο υλικο και βαμβακι

Παντως χθες προχτες , μου ηρθε μηνυμα απο φιλο στο fb , με πουλακια γνωστου του κατατραυματισμενα σε προσωπο και λαιμο .Καναρινια ... πρωτη χρονια ακουμε για πανω απ μια τετοιες περιπτωσεις .Δεν ξαναθυμαμαι κατι τετοιο σε καναρινια ... θα βαλω αργοτερα φωτο και θα καταλαβετε .Μαλλον απο τους γονεις πρεπει να ειναι και εκεινα ... ουτε εκεινος ξερει
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

10. Likes dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παντως χθες προχτες , μου ηρθε μηνυμα απο φιλο στο fb , με πουλακια γνωστου του κατατραυματισμενα σε προσωπο και λαιμο .Καναρινια ... πρωτη χρονια ακουμε για πανω απ μια τετοιες περιπτωσεις

Tελικα αυτο που εγινε , εγινε μεσα σε λιγες ωρες σε κλουβα πτησης , μονο με τα μικρα , χωρις γονεις ....

Το ενα ηδη πεθανε απο αυτα

Titribit
    Guest
    καποιες φορες τα ενστικτα ειναι αμειλικτα...

εξω απο την φωλια δεν υπαρχουν συγγενειες

13. Likes dikai liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Το μικρό εχτές το απόγευμα το τάισα μισή σύριγγα των 10ml με λιωμένο κρόκο μαζι με άνθος ορύζης,almora και λίγο χυμό πορτοκάλι και έφαγε σε χρόνο ρεκόρ.Μάλιστα μετά την πρώτη δόση το ζήταγε μόνο του.Δείγμα ότι δεν ήταν χορτάτο.
    Στα άλλα 2 που επιχείρησα δεν ήθελαν με τίποτα.
    Σήμερα τον είδα πιο ζωηρό.Θα το επαναλάβω και σήμερα και Σ/Κ και βλέπουμε.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Πιθανοτατα ειναι αυτο .Δωσε αρκετο υλικο και βαμβακι

Παντως χθες προχτες , μου ηρθε μηνυμα απο φιλο στο fb , με πουλακια γνωστου του κατατραυματισμενα σε προσωπο και λαιμο .Καναρινια ... πρωτη χρονια ακουμε για πανω απ μια τετοιες περιπτωσεις .Δεν ξαναθυμαμαι κατι τετοιο σε καναρινια ... θα βαλω αργοτερα φωτο και θα καταλαβετε .Μαλλον απο τους γονεις πρεπει να ειναι και εκεινα ... ουτε εκεινος ξερει

15. Likes IscarioTis, dinosd, Μ/Δ liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,δύο αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Απιστευτη συμπεριφορα.....πανω που γινονται πουλακια, να εχεις τετοια θεματα......

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε αυτό το θέμα θα ποστάρω εικόνες από τα καναρινάκια ράζα του Νίκου Ndls που μου εμπιστεύτηκε από αυγά... Είπα δεν θα ασχοληθώ με καναρίνια φέτος, αλλά τελικά ποτέ μην λες ποτέ

Σήμερα βγήκαν 2 μικρά και η παραμάνα στο έργο της...

Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Σελίδα 16 από 19 ΠρώτοΠρώτο ... 61415161718 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία