Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 3456 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 41 μέχρι 50 από 57
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    'Ονομα
    tolios
    Post Thanks / Like
    Παιδιά κοιτάξτε και το άλλο το πόδι είναι φυσιολογικό;

2. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αρχιζω να μην διαφωνω με το Δημητρη ... το ιδιο πραγμα ξαφνικα στην άλλη αρθρωση και αυτό είναι γεγονός που αυξανει την πιθανοτητα αρθρίτιδας σημαντικα ...

Αρθριτιδα αλλα πιστευω μικροβιακης μορφης με μολυνση στην αρθρωση ( που μπορει να παει μεσα στο κοκκαλο με τραγικα αποτελέσματα ) και όχι από υπερβολικη πρωτεινη . Αν είναι από σταφυλοκοκκο και με τα πιο γνωστα φαρμακα ( μη ενεσιμα ) για αυτόν να το δινεις ηδη , είναι αρκετα ανησυχιτικο . Θα ηθελα να παρεις αλοιφή bactroban από φαρμακειο να βαλεις τοπικα πρωι απόγευμα και να ρωτήσεις τον κτηνιατρο αν μπορει να βρει ενεσιμο σκευασμα βανκομυκινης ή οποιο άλλο θεωρει εκεινος το δραστικοτερο υπαρκτο για πιθανο χρυσιζων σταφυλοκοκκο (staphylococcus aureus )

Παρολα αυτά από θεμα πρωτεΐνης ... τι ποσοστο στην ημερησια διαιτα αποτελουσε ο ηλιόσπορος; το συμπλήρωμα που δινεις ποιο είναι και ποσο τακτικα το δινεις; αυγο τρωει και ποσο συχνα;
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    'Ονομα
    tolios
    Post Thanks / Like
    Λοιπόν παιδιά ηλιόσπορο του βάζω καθημερινά μια κουτάλια της σούπας και περίπου 2 κουταλιές της σούπας μείγμα. Αυγό πόσες φορές του έχω βάλει δεν το έχει αγγίξει ποτέ. Πήγα στον κτηνίατρο και του έδειξα τι συμβαίνει και μου είπε ότι δεν γνωρίζει τίποτα από αυτά αλλά ούτε ξέρει κάποιον που να γνωρίζει και μου είπε να στείλω μειλ στο πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σε μια καθηγήτρια που ασχολείται με παπαγάλους και ότι αυτή είναι η μόνη που θα με βοηθήσει. Θα κάθησω να γράψω ένα μυνημα με όλο το ιστορικό αλλά και φωτογραφίες με το τι συμβαίνει. Τώρα αν θα πάρω απάντηση ... Το θέμα είναι τώρα εγώ τι κάνω; Συνεχίζω την αντιβίωση που του δίνω και την αλοιφή; Να πάω να πάρω κάτι άλλο; Αν ναι τι κατά την γνώμη σας και ποια αγωγή να ακολουθήσω; Και από που; Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Με δεδομενο οτι εμφανισε δευτερη διογκωση εν μεσω αγωγης , την αλλαζεις ειτε σε baytril ειτε σε tabernil gentamicina αν μπορεις να βρεις καποιο απ αυτα (αναλογα θα σου πω δοση ) εκτος αν μιλησεις αμεσα με την γιατρο στο πανεπιστημιο . Βαζεις bactroban αλοιφη απ φαρμακειο (αυτη βαλτη ετσι κι αλλιως )

Μειωσε σιγουρα τον ηλιοσπορο και αν γινεται για καποιες μερες ,σταματησε εντελως να του δινεις

Προσπαθησε αν εχεις κουρκουμα , να αραιωσεις μισο κουταλι του γλυκου σε ενα ποτηρι νερο και να δεις αν πινει .Αν ναι , τοτε να δινεις αντι νερου .Εχει αντιφλεγμονωδεις ιδιοτητες

6. Thanks Stefpars thanked for this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    'Ονομα
    tolios
    Post Thanks / Like
    Παιδιά μου απάντησε και μου είπε να πάω Θεσσαλονίκη να τον εξετάσει πράγμα που αυτήν την στιγμή είναι αδύνατον. Θα πάω να πάρω αυτήν την αντιβίωση που μου λες. Σε παρακαλώ στείλε μου δοσολογια. Αύριο θα πάω σε έναν ακόμη κτηνίατρο που ίσως κάτι να γνωρίζει και μετά πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σου ανεφερα δυο . Μου λες ποια βρηκες και μετα θα σου πω αναλογα .Προτιμω αν ειναι εφικτο να την δινεις στο στομα αλλα αν δεν γινεται θα σου πω για το νερο του . Αν ειναι για το στομα , θελω να μου πεις πανω κατω και τι βαρος εχει

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    'Ονομα
    tolios
    Post Thanks / Like
    Βρήκα την baytril. Μετά από αρκετό ψάξιμο. Ο παπαγάλος είναι περίπου 250 με 300 γραμμάρια

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

είναι 10 mg την ημερα ανα κιλο πουλιου αρα για το δικο σου θελει 2,5 με 3 mg ανα ημερα

το 1 ml εχει 5 mg αρα θες να δωσεις 0.5 με 0.6 ml ημερισιως αρα βαζεις στη συρριγκα 0.28 ml ( ενδιαμεση τιμη που δινει 0.56 την ημερα ) και δινεις το πρωι και άλλο τοσο το απόγευμα για μια βδομαδα.Ομως θελω να δουμε σημερα πως είναι το εξογκωμα σε καθαρη φωτο

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    'Ονομα
    tolios
    Post Thanks / Like
    Ok ανεβάζω τώρα. Προσπάθησα να του δόσω με την σύριγγα αλλά δεν μάθετε με τίποτα. Σε μια πτοτιστρα 250 ml ποσό να του βάλω;

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    'Ονομα
    tolios
    Post Thanks / Like
    Μόλις του είχα βάλει και αλοιφή και για να του βγάλω φωτογραφία έγινε ένας χαμός

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο ... 3456 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας