Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 5 από 5
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    parrotlet (τη ζουζού και τον Χούλιο)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αδυνάτισμα parrotlet

Καλησπέρα! Πριν από ένα μήνα πήγα την θηλυκιά μου στην πτηνίατρο επειδή είχε έντονη πτερόροια και στρες πιθανόν λόγω μετακόμισης και αλλαγής περιβάλλοντος. Πάντα ξέραμε ότι είμαστε μπαμπάτσικα κορίτσια κάτι το οποίο μας επιβεβαίωσε και η γιατρός, η οποία μας είπε ότι καλό θα ήταν να χάσουμε κάνα δυό γραμμάρια και μας έδωσε μια λίστα με λαχανικά και φρούτα που μπορεί να τρώει. Η Ζουζού μου τώρα είναι 36gr, ίσως το είχα παρακάνει και εγώ με το αυγό λόγω και της έντονης πτερόροιας που είχε τραβήξει για μεγάλο χρονικό διάστημα, αλλά το βασικότερο πρόβλημα πιστεύω είναι ότι τον πρώτο χρόνο δεν πετούσε καθόλου λόγω κομμένου φτερού οπότε και πάχυνε. Όσον αφορά την διατροφή της, της έκοψα τελείως το αυγό και αφαιρώ τους ηλιόσπορους από το μίγμα της τροφής. Λαχανικά πιο πολύ παίζει παρά τρώει. Χθες δοκίμασα το βράδυ να της βγάλω τελείως τα σποράκια από το κλουβί και να της βάλω καροτο οπού και το έφαγε, δεν ξέρω αν έκανα καλά όμως. Αλλά πιο πολύ την πιέζω να πετάει για να ενεργοποιήσουμε τον μεταβολισμό μας! Ξέρετε εγώ τρέχω μέσα στο σπίτι και εκείνη με κυνηγάει γιατί θέλει συνέχεια να είναι πάνω μου, διαφορετικά δεν ξεκουνάει η τεμπέλα! Ελπίζω να μην κούρασα, οποιαδήποτε συμβουλή ή παρατηρηση δεκτή μπας και καταφέρουμε να ξαναγίνουμε κορμάρες!!!

2. Likes Cristina liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπορείς να της δίνεις τα λαχανικά της το πρωί που είναι πεινασμένα από τον ύπνο και ύστερα να της βάζεις τα σποράκια της! Τους σπόρους μετράς τη μερίδα που είναι να φάει μέσα στην ημέρα ή απλά γεμίζεις την ταίστρα της; Γενικά δεν είναι πολύ παραπάνω του φυσιολογικού το βάρος της οπότε μην σε αγχώνει πολύ. Αν την ενθαρρύνεις και πετάει όπως κάνεις ήδη, θα γίνει κορμάρα!

4. Thanks jk21, mariann@ thanked for this post
    Likes Efthimis98 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μαριαννα με δεδομενη τη διακοπη του ηλιοσπορου (παχυντικοτατου μεν , σημαντικη πηγη πρωτεινης δε ) νομιζω οτι η πληρη εξαφανιση του αυγου απ τη διαιτα ειναι λαθος .Να δινες 2-3 φορες την εβδομαδα μονο ασπραδι (δεν εχει ιχνος λιπος ειναι καθαρη πρωτεινη ) και 1-2 φορες το μηνα (λιγο ) κροκο και αυτο γιατι ειναι σε διαιτα . Το βασικο σου μιγμα ποιο ειναι για να δω λιγο αν εχει σπορους με καλη πρωτεινη ;

6. Thanks mariann@ thanked for this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    parrotlet (τη ζουζού και τον Χούλιο)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτή είναι η τροφή που δίνω και στα δύο

Η Ζουζού τρώει περίπου μια κοφτή κουταλια της σούπας ημερησίως, ενώ ο Χούλιο θέλει μιάμιση γεμάτη. Μπορεί να τρώει περισσότερο αλλά είναι μόλις 27 γραμμάρια, είναι όμως πολύ περισσότερο κινητικός απ'ότι η Ζουζού. Θα προσπαθήσω να της δώσω ασπράδι αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα το φάει

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

του δινεις και ηλιοσπορο (ο μαυρος ριγε μεγαλος σπορος ) και καρθαμο (cardy - safflower seed ) ο μεγαλος λευκος σπορος , που εχουν αρκετα λιπαρα

θα προτιμουσα ενα μιγμα πιο ηπιο σε λιπαρα ( η Κωνσταντινα και αλλα μελη που ξερουν τα μιγματα ισως σου προτεινουν ) ή με λιγο ηλιοσπορο ή καθολου και να δινεις εσυ πχ σαν κερασμα καποιες στιγμες μονο .Αυτο αν το πουλι κρινεται οτι δεν εχει αδυνατισει επαρκως (γιατι εσεις ξερετε τα σωστα γραμμαρια )

Αυγουλακι ποτε ποτε παντως χρειαζεται .

9. Thanks mariann@ thanked for this post
    Likes mariann@ liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία