Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Αμαζώνια η Φραγκίτσα, Ζακό ο Αντώνης, ένα άγνωστο σε μένα είδος παπαγάλου, αλλά κουκλής ο Μπούλης, τρία καναρίνια
    Post Thanks / Like

Χωρίς τίτλο

Κάποτε ήμουνα αλλιώς.
    Όχι αδιάφορος, πιο πολύ ανήξερος. Δεν έδινα σημασία σ’ αυτά τα θέματα. Ίσως λόγω αγνοίας.
    Άκουγα απ’ τους άλλους για απώλειες αγαπημένων ζώων και απορούσα- τι πενθούν τόσο πολύ;
    Άντε να στεναχωρηθούν για μια-δυο μέρες και μετά να ησυχάζουν. Δεν καταλάβαινα. Πάλι λόγω αγνοίας.
    Διότι όταν οι κόρες μου αποκτούσαν κατά καιρούς γατάκια και τα έχαναν κάποια στιγμή, επειδή ένα διάστημα ήταν εδώ σε μένα, άρχισα να δένομαι με τα ζωάκια και εμφανιζόταν μέσα μου κάτι, που ούτε μπορούσα να φανταστώ, ότι προϋπήρχε σε υπνώττουσα μορφή – η αγάπη υπάρχει όχι μόνο προς τους ανθρώπους, αλλά και προς πάσα μορφή ζωής, που ζει μαζί σου στον ίδιο χώρο, που γίνεται μέλος της οικογένειάς σου.

Θυμάμαι, όταν η μικρή μου κόρη πριν χρόνια έφερε σπίτι ένα γατάκι σε μαύρα χάλια, εναντιώθηκα να το κρατήσουμε σπίτι.
    Τον έσωσε η μικρή μου κόρη, τον είδε στην μέση του δρόμου, όταν γύριζε απ’ το σχολείο, παραλίγο να το πάταγε το αμάξι, που έτρεχε σαν παλαβό, η κόρη μου πήγε την μέση του δρόμου κι ανάγκασε τον οδηγό να σταματήσει.
    Πήρε το γατάκι και το έφερε σπίτι. Στην άρνησή μου να το κρατήσουμε, είπα μόνο να το πάμε στον κτηνίατρο, να τον περιποιηθούμε και να τον αφήσουμε έξω.
    Η κόρη μου, με κοίταξε με δακρυσμένα ματάκια τόσο παρακλητικά και στο βουβό της βλέμμα διάβασα το μήνυμα: «σε παρακαλώ», δεν άντεξα και είπα- θα το κρατήσουμε. Έμεινε μαζί μας, έγινε ένας πανέμορφος γάταρος, πανέξυπνος, πολύ χαδιάρης.
    Περίπου 10 χρόνια έζησε. Φέτος πέθανε, δηλαδή του έκανε η κόρη μου ευθανασία λόγω καρκίνου στο συκωτάκι του.
    Υπέφερε τελευταία και ήταν χάλια. Ο κτηνίατρος της είπε να το κάνει, για να μην υποφέρει, να γλυτώσει.
    Είδα πόσο υπέφερε η κόρη μου. Το θέμα είναι, ότι υπέφερα και γω.
    Τελικά η ψυχές δένονται μεταξύ τους, ασχέτως ποιάς μορφής ζωής είναι αυτές οι ψυχές- γάτα, σκύλος, πουλί, άνθρωπος…
    Όλα παιδιά της Φύσης, του Θεού είμαστε.
    Και το κάθε πένθος για μια ψυχή που χάθηκε, είτε ανθρώπου, είτε ζώου- είναι πένθος της αγάπης.
    Αυτό κατάλαβα.
    Ψυχές που δεν αγαπάνε- ποτέ δεν πενθούν για τίποτε και για κανέναν.
    Άρχισα να σέβομαι εκείνους, που πενθούν για κάθε μορφή ζωής, που ήταν κοντά τους.
    Διότι ξέρω- κουβαλούν μέσα τους την αγάπη.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,δύο αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Ετσι, ειναι, οπως τα λέτε.....ακριβώς, ομως.
    Μακαρι, να ένιωθαν ολοι οι άνθρωποι, ετσι, για τα ζωντανά πλάσματα, που υπάρχουν γύρω μας.
    Παντα υιοθετούσα, αδέσποτα σκυλακια.....και θα το κάνω, οσο ο θεός με έχει καλα.
    Τα τελευταία χρόνια, φροντίζω και μια γάτα, με ολα τα μωρά, που γεννά κάθε τρεις και λίγο......μιας και ειναι άγρια για να πιαστεί και να στειρωθεί......κάνω οτι μπορω με αγάπη, και βλέπω την κορούλα μου, και αυτη, να σέβεται, και να αγαπά τα ζώα, οπως και εγω από μικρη, και αυτο ειναι κατι που με κανει ιδιαίτερα χαρούμενη.
    Ας γίνουμε ολοι, το καλο παράδειγμα, για έναν καλύτερο κόσμο, και ας διδάξουμε και τα παιδιά μας, να σέβονται, ολα τα θαυμάσια πλάσματα, του κόσμου αυτού.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Αμαζώνια η Φραγκίτσα, Ζακό ο Αντώνης, ένα άγνωστο σε μένα είδος παπαγάλου, αλλά κουκλής ο Μπούλης, τρία καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα, Soulaki1, μια που μίλησες για γάτα...
    Στην πολυκατοικία μας έχουμε μια γάτα, την φροντίζουμε κάμποσες οικογένειες.
    Κάθε φορά όλο και κάποιος κατεβαίνει κάτω και της δίνει φαί. Αργότερα οργανώσαμε στην πιλωτή και την γωνιά της.
    Ένας της έβαλε ένα παλιό μαξιλάρι αρκετά μεγάλο, κάθεται πάνω και ζεσταίνεται, δίπλα δυο δοχεία - ένα με φαί και το άλλο με νερό.
    Της πήρα ξηρή τροφή, κοντά στη γωνίτσα της είναι η πόρτα με τους μετρητές ρεύματος, εκεί έβαλα τον σάκο με την τροφή,
    κάθε φορά που παρκάρω- πάω και της ρίχνω να φάει. Είπα και στους άλλους που θα βρουν τον σάκο και να βάζουν κι αυτοί.
    Οπότε την έχουμε όλοι υπό επίβλεψη. Μια κυρία της πήρε ένα περιλαίμιο με ένα κουδουνάκι.
    Η γάτα τώρα είναι μια χαρά.
    Είναι η γάτα της πολυκατοικίας μας.

4. Likes Flifliki, Soulaki liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όταν ζεις με ένα ζώο, το φροντίζεις, το αγαπάς και δένεσαι μαζί του. Πραγματικά δεν έχει σημασία αν είναι 10 γραμμάρια ή 50 κιλά.. Η ψυχή του και η αγάπη που σου δείχνει, με τον δικό του τρόπο το κάθε ζώο, δεν μετριούνται.

Από εμένα πολλά πολλά συγχαρητήρια στην κόρη σου που τόσα χρόνια πριν είχε το θάρρος και το πείσμα να δώσει σε αυτή την ψυχούλα μια υπέροχη ζωή. Αυτό είναι το πιο ουσιαστικό από όλα, η ποιότητα της ζωής που ζουν στη συντροφιά μας.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,δύο αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Χαιρομαι, Γιάννη, πολυ,.
    Και να είδες? Έχει τωρα και αυτη, μια θέση στο σπίτι σας, και στην καρδιά σας.
    Ειναι μέλος της οικογένειας ......πια.
    Να, πως μερικές φορες, τα ίδια τα παιδάκια μας......μας δίνουν μαθήματα ζωής......

8. Likes Yannis_17 liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας