Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 28
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like

Μegabacteria σε τιμπράντο του 2017

Καλησπέρα σε όλους.
    Περιστατικό των 2 τελευταίων ημερών.Φετινό πουλάκι που πήρα πριν 2 1/2 μήνες και έλεγε όλη μέρα.
    Το Σ/Κ παρατήρησα ότι παρόλο που βγήκε στον ήλιο και είναι φουλ πυρομένο δεν κελαήδαγε.
    Το έψαξα και βρήκα σκούρα την περιοχή του στομάχου.
    Περίμενα 2 μέρες να σιγουρευτώ και σήμερα το είδα να αρχίζει να κάνει καρίνα.
    Άρχισε θεραπεία με FUNGUSTATINE απο΄σήμερα το απόγευμα και ελπίζω να πάει καλά και σύντομα γιατί έχω προσδοκίες απο αυτό.
    Τώρα βασικά πρέπει να βρούμε και απο που προέρχεται.Πάντως μετά τις 20 μέρες που το έφερα στο μπαλκόνι(εξωτερικά), βρίσκεται σε
    δικό του κλουβί όπως και τα υπόλοιπα προς το παρόν εκτός τα θηλυκά που είναι δυο δυο και με τις αποστάσεις τους.

2. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Προς το παρον ειναι ηπιο και δεν δειχνει καποιο εντερο πρησμενο .Ομως παρατηρεις μην τυχον αρχισει να φουσκωνει στο φτερωμα και αν ναι , εκτος απ fungustatin , να δοθει και augmentin ή baytril
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

4. Thanks dikai thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα μετά από 12 μέρες fungustatin το πουλάκι παραμένει αδύνατο(περισσότερο απο πριν) αλλά ευδιάθετο.
    Δημήτρη(jk21) είδες στο βίντεο πως κελαηδάει,αλλά δεν ήταν έτσι η κοιλιά όταν τον πήρα και δεν είχε καρίνα.
    Γενικά δεν δείχνει σημάδια εξωτερικά.
    Θα του δώσω 2-3 μέρες ακόμα το fungustatine να τελειώσει και θα τον αφήσω.

6. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το μπαλακι αν δεν μετακινειτε και δεν διογκωνεται περισσοτερο , με προβληματιζει .Ειναι ξεκαθαρο οτι υπαρχει και μικρη εστω αλλα εμφανης διογκωση στο στομαχι και σκεφτομαι μην τυχον υπαρχει κατι αλλο εσωτερικα του που δημιουργει το προβλημα ...

Σε καθε περιπτωση, του δινεις διαθεσιμο οποιοδηποτε λιπαρο σπορο (και πρωτεινουχο μαζι ) που τρωει και σπαει πανευκολα , του δινεις αυγοτροφη οση θελει και ειδικα αν τρωει αυγο , ακομα και καθε μερα και γνωμη μου ειναι να συνεχισει με fungustatin πιο ενισχυμενο ή να περιμενεις εστω καποιες μερες να δουμε πως θα παει χωρις το φαρμακο και αν δεν υπαρξει βελτιωση τοτε να συνεχισεις . Ειναι πρωτιστο αυτη τη στιγμη να τρωει κατι ευπεπτο να παρει βαρος το πουλακι .Αν η κοιλια ηταν καθαρη , θα μπορουσα να σκεφτω ακομα και υπερθυρεοειδισμο που αδυνατιζει τους οργανισμους παρα την ληψη τροφης , αλλα εδω εχουμε στομαχι διακριτο ...

* Νομιζω τα ειχαμε πει και θα το εχεις ηδη υποψη σου .Εξαφανισε πιθανοτητα το πουλι να τρωει γκριτ ή να τσιμπα τριχες απο σχοινι

* Με προβληματιζει η υφη που παιρνει το δερμα του και μου θυμιζει το προβλημα ξηροδερμιας που εχουν πουλακια σου που εμφανιζουν ευλογια (και ισως εχουν προσβληθει με σταφυλοκοκκο .. αυτο πχ που εχει σκασει το δερμα )

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη το έχω βγάλει το γκριτ και σχοινί δεν είχα ποτε.
    Δεν έχει πρόβλημα με τους σπόρους και ειδικά το κανναβούρι το εξαφανίζει.
    Αποκλείται για ευλογιά αυτό. Άλλαξα και την τροφή και πηρα σακί την ελληνική ( Bird).
    Λες να δώσω αντιβίωση;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημητρη μονο με το αδυνατισμα δεν εχω καποιο βασιμο στοιχειο για μικροβιο , οταν το πουλι κελαηδα ....

Βαλε να δουμε κουτσουλιες σε λευκο χαρτι απορροφητικο

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    2 Ζευγάρια καναρινιών. Ο Ρεξ με την Αυγούλα και ο Ορφέας με τη Σπυριδούλα. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τι γίνεται με εσένα ρε Δημήτρη; Σε κυνηγάνε οι αρρώστιες; Περαστικά εύχομαι και μόνο ευχάριστα από εδώ και πέρα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

11. Likes dikai liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Νίκο αν δεις για τι πουλί μιλάμε θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό.Και απο ποιον κιόλας.
    Στον Δημήτρη έστειλα βίντεο χτες που κελαηδάει και μου είπε χαρακτηριστικά "μια χαρα το ακούω".
    Έχει σημάδια τελευταία στο στήθος σαν σταφυλόκοκκου.Πιθανόν να είχα πρόβλημα με τους σπόρους τι να πω.
    Το συγκεκριμένο είναι στα χέρια μου 2 1/2 μήνες και ήταν σε άριστη κατάσταση.Το μόνο που άλλαξε ήταν ο χώρος και οι σπόροι.
    Το πουλί έτρωγε manitoba αλλά όπως έγραψα περίμενα την τροφή- BIRD-που συσκευάζουν στην Θεσσαλονίκη και έπαιρνα χύμα.
    Αυγοτροφή έδωσα κάποιες φορές φτιαχτή αλλά επειδή ήταν πυρωμένος την απέφευγα.Σε κλουβί είναι μόνος του,αλλά μαζί με άλλα στο μπαλκόνι με απόσταση.Δύσκολο να μεταδοθεί απο αέρα.Αν δεν έχει γίνει από μένα απο πιάσιμο άλλου με σταφυλόκοκκο και μεταφορά μικροβίου ώστε να μολυνθεί απο αναπνευστικό(γιατί δεν έχει κάπου πληγές) τότε έγινε απο τροφή.
    Μην ξεχνάμε ότι και το άλλο που έχω απο ευλογιά στην ουσία έχει σημάδια σταφυλόκοκκου.
    Εχω κάνει και καθαριότητα με χλωρίνη και ψέκασμα με διάλλυμα για βακτήρια στον τοιχο-κλουβια.
    Κάποιο διάστημα έβαζα την KING αλλά είχε πολύ σκόνη.
    Aν πάντως συνεχίσουν τα κρούσματα θα πάω σε Μanitoba.
    Aναγκαστικά τώρα θα δώσω AUGMENTIN αφου το αφήσω 3-4 μέρες με βιταμίνες και ultra levure.

Νίκο(ndlns) έχω ένα θηλυκό-timbrado χωρίς δαχτυλίδι το οποίο όπως και τα άλλα που έχω έχει περάσει ευλογιά και φαίνεται στο νύχι του.
    Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάτι άλλο.Επειδή είχες και εσύ τέτοια θέματα και σου έχει μείνει ένα αρσενικό(αν δεν κάνω λάθος)και θέλω να το χαρίσω,αν το θέλεις και βρεθούμε στην πίτα να στο φέρω.Αλλά έχει το ρίσκο του.
    Τα άλλα 2 που έχω πάλι έτσι θα τα δοκιμάσω να τα βάλω(εκτός βέβαια αυτο που νοσεί τώρα).

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ndlns Εμφάνιση Μηνύματος
    Τι γίνεται με εσένα ρε Δημήτρη; Σε κυνηγάνε οι αρρώστιες; Περαστικά εύχομαι και μόνο ευχάριστα από εδώ και πέρα.

13. Thanks ndlns thanked for this post
    Likes ndlns liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημητρη αν τελικα δειχνει αυτη την ξηροδερμια σαν σηψη στο κορμακι του και αποφασισες να δωσεις augmentin , αν εχει νοημα , πρεπει να γινει αμεσα

15. Likes dikai liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    2 Ζευγάρια καναρινιών. Ο Ρεξ με την Αυγούλα και ο Ορφέας με τη Σπυριδούλα. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από dikai Εμφάνιση Μηνύματος
    Νίκο(ndlns) έχω ένα θηλυκό-timbrado χωρίς δαχτυλίδι το οποίο όπως και τα άλλα που έχω έχει περάσει ευλογιά και φαίνεται στο νύχι του.
    Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάτι άλλο.Επειδή είχες και εσύ τέτοια θέματα και σου έχει μείνει ένα αρσενικό(αν δεν κάνω λάθος)και θέλω να το χαρίσω,αν το θέλεις και βρεθούμε στην πίτα να στο φέρω.Αλλά έχει το ρίσκο του.
    Δημήτρη, καλά θυμάσαι, έχω έναν αρσενικό που επιβίωσε της ευλογιάς, αλλά δυστυχώς τα κλουβιά μου είναι όλα γεμάτα.
    Ξέρεις ότι ο χώρος μου είναι περιορισμένος...
    Ήδη ψάχνω λύση για να βάλω τους νεοσσούς, όταν με το καλό...
    Σ' ευχαριστώ πάντως.

17. Thanks dikai thanked for this post
    Likes dikai, Iscariot liked this post

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία