Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 14
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Asmodai
    Κατοικίδιο
    Parrotlet
    Post Thanks / Like

Unhappy Προβλήματα με μωρό parrotlet

Καλησπέρα σε όλους,
    στις 06-01-2018 απόγευμα απέκτησα έαν μωρό πάροτλετ (21 ημερών), με σκοπό να το μεγαλωσω στο χέρι.
    Εξέτρεφα για αρκετά χρόνια καναρίνια και ιθαγεννή και είμαι αρκετά εξοικιωμένος με το τάισμα νεοσσών, οπότε πίστευα οτι παρόλο που ένα μωρό πάροτλετ έχει περισσότερες και διαφορετικές απαιτήσεις (έχοντας διαβάσει ότι μπόρεσα να βρώ σε ελληνικά και ξένα φόρουμς και συζητώντας με τον εκτροφέα), μόνο που έπεσα λίγο έξω
    Είχα έτοιμα τα πάντα, κουτί με πριονίδι στον πάτο, σε βάση, κάτω απο τη βάση κεραμική λαμπα για θέρμανση και θερμόμετρο, σύρριγκες (πάντα τάιζα νεοσσούς με τις 5ml των φαρμακείων), κρέμα νεοσσών, ζυγαριά, θερμόμετρο φαγητού και όσες γνώσεις μπορύσα να βρώ πανω για το ταίσμα μωρών πάροτλετ και παπαγάλων γενικα.
    Το πουλάκι ταιζόταν αποκλειστικά απο τους γονείς του ως τη μέρα που το πήρα.
    Το ζύγισα εκέινο το απόγευμα 40gr (είχε τροφή στον πρόλοβο).
    Δυσκολεύτηκα πολύ να το ταίσω την πρώτη μέρα αλλα ήταν λογικό εφόσον δεν γνώριζε το τάισμα με σύριγγα και πίστευα πως θα συνιθίσει.
    Το επόμενο πρωί 07/01 το ζύγισα 37gr και πάλι το τάιζα πολύ δυσκολα, σχεδόν με το "ζόρι" (δε του εχωνα τη σύριγγα στο στόμα αλλα το κρατούσα αναγκαστικά).
    Το επόμενο πρωί 08/01 το ζύγισα 34gr οπότε και αποφάσισα να γίνω πιό επίμονος , βαζοντας 4,5ml κρέμας στη σύριγγα, υπολογίζοντας ότι τουλάχιστον 1ml δεν καταλήγει στο στόμα του και κατάφερα να το ταίσω τις απαραίτητες ποσότητες πιστέυω.
    Παρατήρησα επίσης πως η κρέμα στη σύριγγα κρύωνε σχεδον αμέσως οπότε απο χθες εχοντας δίπλα μου μπολάκι με ζεστο νερό, αφού του δώσω μία μπουκιά, κρατάω τη σύριγγα στο ζεστο νερό , στραγγιζω σε χαρτοπετσετα το νερο, και ξαναταίζω (την τροφή την ξαναζέσταινα και τις προηγούμενες φορές ούτως η άλλως απλώς όχι με τετοια συχνότητα).
    Σήμερα λοιπόν το πρωί ζύγιζε 35.5gr .
    Γενικά η όλη διαδικασία κραταει τουλαχιστον 15-20 λεπτά.
    Όταν του ξεσκεπάζω το κουτί και πλησιάζω ανοίγει το στόμα του, αν πλησιάσω το χέρι ή τη σύριγγα σηκώνεται άγαρμπα να το αρπάξει (σαν ανταπόκριση ταίσματος μου φαίνεται, αλλά όχι αυτό που περίμενα)
    Πλέον τις πρώτες μπουκιές τις τρώει σχεδόν κανονικά, δηλαδή είτε θα πετύχει τη σύριγγα όταν σηκωθει, οπότε θα γευτεί τη ζεστή κρέμα έιτε ακουμπόντας τη σύριγγα πλάγια στο ράμφος του με το που νιώσει τη ζεστή κρέμα θα φαει.
    Αυτό όμως συμβαίνει μόνο στην αρχή. Μετά δείχνει να φοβάται τη σύρριγα και αρνήται πεισματικά να φάει, οπότε εγώ ξαναζεσταίνω την τροφή και πορσπαθώ να το ταίσω , μόνο που δεν είναι καθόλου προθυμο πλεον αν φάει και το βρίσκω λογικό, σίγουρα στρεσάρεται τόση ώρα να το πιέζω, αλλα δε γίνεται και αλλιώς. Τα τελευτάια 1-2 ml τα τρώει ενώ το κρατάω, το υποχρεώνω να του ακουμπησω την κρέμα στο ράμφος, και εφόσον είναι στη σωστή θερμοκρασία συνεχίζει και τρώει τη μπουκιά του.
    Παρόλο που καταφαίρνω έστω και έτσι να του ταίσω την απαιτούμενη ποσότητα, προβληματίζομαι για τις επόμενες εβδομάδες, που δε θα είναι τόσο έυκολο ούτε για μένα αλλά ουτε και για το πουλάκι να τρώει "με το ζόρι", αντιστέκεται πάρα πολύ όταν το ταίζω με το ζόρι.
    Πέρα απο αυτά μου φαίνεται υγιές και όχι τρομοκρατημένο, το άκουσα μερικές φορές να "ψυθιρίζει", όχι κάποιο κάλεσμα αλλά μεπρδεμένες συνεχόμενες φωνές, χθές το βράδυ και σήμερα το πρώι το ακουσα να δοκιμάζει τα φτερά του, χτπυσουσαν στο κουτί του και ακουγόταν σαν ντράμερ που κάνει εξάσκηση, ανεβάινει στο χέρι μου, σκαρφαλώνει πάνω μου, δε δείχνει να με φοβάται, το μόνο που φοβάται είναι να του πλησιάζω τη σύριγγα μετα τις πρώτες μπουκιές.
    Επίσης σήμερα παρατήρησα ότι εχει αρχίσει να επεξεργάζεται τα παντα με το ραμφος του, και να τα περιεργάζεται, αλλα δεν είμαι σίγουρος αν είναι ασφαλές ακόμη να του δώσω μερικά σποράκια να τα επεξεργαστεί.
    Οποιαδοίποτε συμβουλή/πληροφορία που θα μπορούσε να με βοηθήσει πάνω σε αυτό που αντιμετωπίζω θα ήταν παραπάνω απο καλοδεχούμενη. ϊσως κάτι μου διαφέυγει, κάτι δεν κάνω καλά, ή δεν έχω δώσει την απαράιτητη σημασία σε κάτι.
    Αυτό γενικά που έκανε τη διαφορά ήταν η θερμοκρασία της κρέμας, αλλα εφόσον δεν γίνετια να το ταίσω πολύ γρήγορα, δεν ξέρω τι παραπάνω μπορώ να κάνω ως προς αυτό.

ΥΓ : Το πρόβλημα που προσπαθώ να λύσω είναι ότι δεν έχω καταφέρει να το ταίσω "κανονικά", δηλαδή να έχει το πουλάκι μία συνηθισμένη απόκριση ταίσματος.
    Επίσης δε χρείαζεται το "κράξιμο/μάλωμα" προς τον εκτροφέα ή προς εμενα για την ηλικία του πουλιού, καθώς τα προβλήματα τα είδα μόνος μου και αυτά είναι που πρέπει να λυθούν και ο σκοπός είναι να επιβίωσει και να μεγάωσει το μωρό

Ακολουθούν φωτογραφίες, και σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!

07-01-2018

09-01-2018

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για να διατηρείς την κρέμα ζεστή είναι να έχεις 3 με 4 σύριγγες έτοιμες σε σωστη θερμοκρασία μέσα σε σακούλα ή σκεύος που να διατηρούν αυτή τη θερμοκρασία. Μόλις δεις ότι η σύριγγα που το ταΐζεις κρυώνει κατευθείαν παίρνεις από το θερμός τη νέα σύριγγα.
    Έτσι δεν αργείς και το πουλάκι δε θα σταματά να τρώει. Αν βέβαια το θέμα είναι η θερμοκρασία και δεν τρέχει τίποτε άλλο.
    Όσο για την παράγραφο για το κράξιμο δυο λόγια μόνο.
    Πιστεύω ότι για να ζητάς βοήθεια και να γράφεις και όλο αυτό το κατεβατό έχεις δει ότι πράγματι τα παιδιά στο φόρουμ γνωρίζουν και βοηθάνε. Να ακουσεις και δυο κουβεντες που δε σου αρέσουν δεν πειράζει.
    Και σκοπός είναι να επιβιώσει το μικρό αλλά και να σταματήσει επιτέλους αυτή η τακτική να παίρνετε μωρά από μανάδες για να τα κάνετε ημέρα κοτόπουλα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Likes koukoulis, jk21, asmodai liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Asmodai
    Κατοικίδιο
    Parrotlet
    Post Thanks / Like
    Έξυπνος τρόπος να διατηρήσω τη θερμοκρασία, σε συνδυασμό με θερμός και τρεχούμενο νερό στους 41 βαθμούς, είχε αποτέλεσμα! Έφαγε στην αρχή εύκολα , σχεδόν συνεχόμενα , εναλλάσσοντας τις σύριγγες, παρόλα αυτά, κάποια στιγμή σταμάτησε, σαν να χόρτασε ας πούμε, κάτι που μου φαίνεται περίεργο για νεοσσό. Είναι φυσιολογικό να σταματάει μόνος του και να χορταίνει 24 ημερών;
    Όσον αφορά το κράξιμο δε το είπα για να μην ακούω πράγματα που δε μου αρέσουν, το λάθος κου το παραδέχτηκα ΕΞ αρχής, απλώς διαβάζοντας παρόμοια θέματα και σε ελληνικά και ξένα φορούμ έβλεπα αντί για βοήθεια και συμβουλές , σεντόνια με κράξιμο, καλά είναι να φαίνονται και αυτά όπως είπες, κι εμένα η γνώμη μου μετά από αυτή την εμπειρία θα ήταν να μην πάρει κάποιος πουλί σε τέτοια ηλικία.
    Ευχαριστώ!

5. Likes koukoulis liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Λογικο φαίνεται και τα μωρά να σταματάνε να τρώνε όταν χορτάσουν . Σίγουρα θα υπάρχει συγκεκριμένη ποσότητα ml ανα γεύμα. Δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω ποσά μλ χρειάζεται σε κάθε γεύμα.

7. Likes koukoulis, asmodai liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2011
    'Ονομα
    Γιάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια
    Post Thanks / Like
    Κι εγώ θεωρώ ότι προφανώς το πουλάκι χορταίνει και δεν θέλει άλλο φαγητό, εφόσον η κρέμα παραμένει ζεστή. Για την ελάχιστη όμως πιθανότητα να καταπίνει και λίγο αέρα και να μην τρέφεται επαρκώς θα πρέπει πολύ μαλακά, να πατάς τον πρόλοβο του πουλιού ώστε να εξέρχεται ο εγκλωβισμένος αέρας, μια πρακτική όμως που θεωρώ κάπως παρακινδυνευμένη, καθώς ενέχει κινδύνους να γίνει ζημιά. Έτσι λοιπόν, αν παίρνει το βάρος που προβλέπεται για αυτήν την ηλικία, αν η διάλυση της κρέμας επίσης είναι κατάλληλη για την ηλικία του, τότε θα έλεγα να μην προβείς σε κάποια πρόσθετη ενέργεια.
    Αν(α)...γεννα(ται)...(σ)το...φως!

9. Likes asmodai liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα και από εμένα!

Όταν έκαναν μωρά τα κοκατίλ μου, χρειάστηκε να ταίσω στο χέρι το τελευταίο μωρό γιατί το ξεπουπούλιαζαν σε μεγάλο βαθμό. Τις πρώτες 1-2 μέρες φοβόταν τη σύριγγα και είναι φυσιολογικό επειδή έχει συνηθίσει τους γονείς του, αργότερα όμως συνήθισε και ήταν πολύ δεκτική στο τάισμα με αυτό τον τρόπο. Όταν χορταίνουν, φυσικά και σταματούν από μόνα τους! Εμένα όταν πλέον έμαθε και να πετάει, απλά πετούσε αλλού σαν να μου λέει "έλα φτάνει τώρα, χόρτασα!". Θα πρέπει να τρώνε περίπου το 10% του βάρους τους. Εσένα λοιπόν που είναι περίπου 35-36gr αυτή τη στιγμή, θα πρέπει να τρώει περίπου 3,5ml σε κάθε τάισμα. Μπορείς να βράσεις αυγό (αρκετά καλά βρασμένο) και να το κάνεις μικρά κομματάκια να το βάλεις στο χώρο του. Είναι μαλακή τροφή και δεν έχει φόβο να πνιγεί, με μαλακές τροφές μαθαίνουν να τρώνε μόνα τους και σταδιακά απογαλακτίζονται! Συνήθως τα πουλάκια που είναι ταισμένα στο χέρι αργούν λίγο να απογαλακτιστούν, χωρίς αυτό να είναι κανόνας. Όσο θέλει να τρώει όμως κρέμα, δίνε του.

Όλοι έχουμε κάνει και κάνουμε λάθη, είναι θέμα σωστής πληροφόρησης και όσο ορισμένοι εκτροφείς (γιατί δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι και σε αυτό υπάρχουν σωστοί και λάθος) ξεπουλάνε ψυχές στο βωμό του κέρδους, αυτά τα πράγματα θα συμβαίνουν. Θα τρέχουν μετά οι ιδιοκτήτες να βρουν άκρη για να μην χαθεί το πουλάκι. Δίνουν τα μωρά μη απογαλακτισμένα για να προχωρήσει σε νέα γέννα το ζευγάρι γρηγορότερα και να έχουν περισσότερους νεοσσούς την κάθε σεζόν. Αυτό είναι ο βασικός λόγος που θα πουλήσουν πουλάκια που ακόμα ταίζονται με κρέμα χωρίς να τους ενδιαφέρει τι θα γίνει μετά.

11. Likes asmodai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από asmodai Εμφάνιση Μηνύματος

Ακολουθούν φωτογραφίες, και σας ευχαριστώ εκ των προταίρων!

07-01-2018

09-01-2018

Οι φωτο δεν εχουν ανεβει .Δες εδω τον τροπο Οδηγός ανεβάσματος φωτογραφιών στο forum

Φιλε μου asmodai , αν παρακολουθεις το φορουμ , θα εχεις ηδη οτι τα μελη του και βοηθουν οποτε μπορουν και ξερουν και κανουν κριτικη αν πρεπει να κανουν , για να βελτιωσουν ενα νεο ή και παλιοτερο μελος μας , με σκοπο ομως παντοτε το καλυτερο των πουλιων και οχι αυτοσκοπο την κριτικη . Καλως ηρθες στην παρεα μας ! Γιατι συντομα θα την νοιωσεις σαν παρεα ! Αν εισαι καιι Αθηνα , ισως εχεις την ευκαιρια να μας γνωρισεις και απο κοντα , γιατι η κοπη της πιτας μας , οπως και 8 χρονια τωρα , σε λιγο καιρο πλησιαζει !

Να πανε ολα καλα με το πουλακι !

13. Likes koukoulis, asmodai liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Asmodai
    Κατοικίδιο
    Parrotlet
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
    Λοιπόν, όοσν αφορα τον αέρα σοτν πρόλοβο, μία φορά μόνο είδα να έχει και τον έβγαλα,τώρα αν έχει ελάχιστο αέρα μετά τα ταίσματα δεν μπορώ να το δώ.
    Η ποσότητα που πορσπαθώ να του δώσω είναι 10% του βάρους του κάθε φορά, φαίνεται όμως πως χθές και σήμερα δεν τρώει τόσο, παρόλα αυτα σήμερα το πρωί ζύγιζε 36,5gr οπότε πήρε ένα γραμμάριο.
    Όταν σταματήσει να τρώει, και επιστρέψει στη θέση του, όταν με βλέπει ανοίγει το στόμα του, αλλα πιστεύω οτι είναι περισσότερο ενστικτώδης αντίδραση, γιατί αν προσπαθήσω να το ταίσω τότε παιρνει μια μικρή μπουκίτσα και δε θέλει αλλο.
    Θα δοκιμάσω να του δώσω τριμμένο αυγό τώρα να δω πως θα πάει, και αν το δοκιμάσει, σκέφτομαι να αγοράσω και μία μαλακή αυγοτροφή καθώς το αυγό είναι λιγο επικύνδυνο να μείνει για ώρα.
    Ελπίζω να τα καταφέρει, ο φόβος μου είναι να μην τρέφεται σωστά, με αγχώνει το γεγονός οτι δεν έχει φυσιολογική αντίδραση στο τάισμα.
    Το πρόβλημα με της φωτογραφίες το πρόσεξα μεα χρησιμοποιώντας την εφαρμογή, δεν βρήκα κάποια επιλογή επεξεργασίας οπότε τις παραθετω πάλι

07-01-2018

09-01-2018

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Είναι πολύ όμορφο, ελπίζω όλα να πάνε καλά με το τάισμα του.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

16. Likes koukoulis liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    parrotlet (τη ζουζού και τον Χούλιο)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλημέρα! Πολύ όμορφο το μικρό σου! Πως πάει με το τάισμα; Να σου κάνω μια ερώτησηση, είσαι σίγουρος ότι ζυγίζει 36,5 γραμμάρια; Σε ρωτάω γιατί ένα ενήλικο παροτλετ πρέπει να ζυγίζει το πολύ 30, οπότε μου φαίνονται πολλά για αυτό το μικρούλι. Είσαι σίγουρος ότι η ζυγαριά σου μετράει σωστά; Μήπως όντως προσπαθείς να του δώσεις πολύ τροφη γι'αυτό δεν τρώει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία