Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 15
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2016
    'Ονομα
    nicperi
    Post Thanks / Like

Επανεμφάνιση ευλογιάς σε καναρίνι που εχει νοσήσει

Θα θελα να ρωτήσω τα καναρίνια τα οποία έχουν περάσει την αρρώστιατης ευλογιάς, ξαναεμφανίζουν στο μέλλον συμπτώματα; Γνωρίζω ότι είναι φορείς τηςαρρώστιας αλλά αυτό που θα θελα να μάθω εάν ένα καναρίνι το οποίο έχει σημάδια ευλογιάςκαι επουλώνονται και καθαρίζει από αυτα , στο μέλλον το ίδιο καναρίνι θα τα ξανάεμφανίσει πάλι; Η απλός είναι μόνο φορέας και από αυτό μεταδίδετε στους απογόνουςτου;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι μπορει να ξαναεμφανισουν

Μπορει τα επομενα χρονια , οχι απαραιτητα γιατι ηταν ηδη φορεις αλλα γιατι ενα νεο κουνουπι τους μετεφερε ξανα τον ιο . Προσωπικη μου αποψη , βγαλμενη απο παρατηρηση χρονων σε προβλημα σχετικο εκτροφεων και σε δικα μου πουλια του 2009 που ειχα τοτε κολλησει και πηγαν σε γνωστα μου προσωπα , δειχνουν οτι δεν ειναι απαραιτητο τα πουλια αυτα και να ξανανοσησουν και να μεταδωσουν σιγουρα το προβλημα τους τα επομενα χρονια .Η επανεμφανιση τα επομενα χρονια , οταν συμβαινει , τις περισσοτερες φορες εχει νεα αιτια . Εχει τυχει πχ σε εκτροφες μετα απο 2-3 χρονια χωρις προβλημα , να εχουν το 4ο αλλα να ξεκινησει απο αλλα πουλια και αρκετο καιρο αργοτερα (εβδομαδα ή εβδομαδες ) να νοσησει και ο παλιος φορεας

Ουτε υγιειη πουλια που εχουν εμβολιαστει μια χρονια , δεν εχουν μονιμη ανοσια απο τα αντισωματα που ανεπτυξαν στον εξασθενημενο ιο του εμβολιου .Για αυτο υπαρχει αναγκη επαναληψης , οπως και στους ανθρωπους γινεται καθε χρονο επαναληψη στο εμβολιο για τον ιο της γριπης

Ναι μεν οι φορεις ειναι επικινδυνοι αν τσιμπηθουν απο κουνουπι να μεταδωσουν ξανα το ιο , αφου αυτο θα παει μετα και σε αλλα , ομως ειμαι σιγουρος οτι ετσι κι αλλιως τα κουνουπια τον κουβαλανε πανω τους καθε χρονο .Δεν εχω διαπιστωσει αυξημενα ποσοστα ευλογιας σε εκτροφεις με αρρωστα πουλια στο παρελθον σε σχεση με αυτους που δεν ειχαν , οταν ειναι και οι μεν και οι δε σε εξωτερικο χωρο , χωρις εμβολιασμο και χωρις μετρα προστασιας ή με παρομοια . Δεν ειναι ομως αποτελεσμα εγκυρο αυτο που σε μεταφερω .Δεν αποτελει η γνωμη μου κατι δεδομενο

Φετος ηταν η χειροτερη Επανεμφάνιση ευλογιάς σε καναρίνι που εχει νοσήσειχρονια απο ολες οσες εχω ζησει , ως προς την επιθετικοτητα του ιου , απο το 2007 που ασχολουμαι διαδικτυακα με το χομπυ .Πρωτη φορα ακουσα τοσους θανατους και τοσο ασχημες δευτερογενεις λοιμωξεις ή και θανατους απο υγρη μορφη του ιου .Ετσι εχουν υπαρξει και περιπτωσεις επανεμφανισης μετα απο ελαχιστους μηνες , αν δεις τα μηνυματα της ενοτητας των ασθενειων

Δες αν θες και το αρθρο για την ασθενεια

Ευλογιά Καναρινιών

τα σχολια πανω σε αυτο το αρθρο Ευλογιά Καναρινιών

και ενα νεο φετεινο δικο μου καθαρα ως προς τους τροπους αντιμετωπισης ( γιατι ιαση με φαρμακο δεν υπαρχει ... ισως κατι βοηθα .. δες και θα καταλαβεις )

Ευλογιά καναρινιών (canary pox ) και φαρμακευτικές ουσίες

Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

3. Likes dikai liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2016
    'Ονομα
    nicperi
    Post Thanks / Like
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων
    Έχω διαβάσει τα αρθα τα οποία αναφέρεις πιο πάνω.
    Θεωρώ κατά την προσκοπική μου άποψη (μέσω της εκτροφής μου) ότιγονείς οι οποίοι είναι φορείς της ευλογιάς (ξηρής), τα μώρα αυτών από τες πρώτεςμέρες τους θα εμφανίσουν τα συμπτώματα ευλογιάς (ξηρής), στην δική μου εκτροφή αυτόπου με παραξένεψε είναι ότι καναρίνια τα οποία είχαν συμπτώματα ευλογιάς (καναρίνιατα οποία γεννήθηκαν Ιούνιο του 17 ) ξαναεμφανίζουν συμπτώματα για δευτερη φοράσε τόσο μικρό χρονικό διάστημα

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τα μικρα κολλανε απο τους γονιους πανευκολα αν εχουν ενεργη τη νοσο . Αν ειναι απλα φορεις οι γονεις , στους νεοσσους ο ιος περνα απ αυτους , μονο αιματικα . Για τραυματισμο των μικρων , να συμβει σε ολα λιγο δυσκολα ... οποτε ο ιος ερχεται απλα απο νεα κουνουπια .Αν στην εκτροφη σου ειχες μονο αυτα τα μικρα αρρωστα και ολα τα αλλα υγιειη , τοτε ναι θελει σκεψη το πως μεταδοθηκε μονο σε αυτα , ομως η αιματικη μεταδοση ειναι δεδομενη και μοναδικη περιπτωση απο απλους φορεις . Αν κατι τετοιο συνεβη , επειδη τα κουνουπια πανε παντου , ισως ... η ψειρα να προτιμησε εκεινη μονο τη φωλια ( αλλη μια πιθανοτητα ) .Συμβαινει καποιες φορες να μην παει παντα σε ολα , πριν την αντιμετωπισουμε

Για την επανεμφανιση που λες μεσα σε ελαχιστο διαστημα , ναι για πρωτη φορα φετος εχει συνεβη . Πιστεψε με , φετος ηταν μονο ορατο αυτο ξεκαθαρα .Αλλες χρονιες σπανια . Αλλα ενω ο ιος φετος εκανε παρτυ , ο κοσμος κυνηγουσε τριχομοναδες γιατι ετσι του λεγανε απ εδω και απο εκει ... θα μπορουσαν να γινουν δοκιμες εκτεταμενες στο φαρμακο που θα εχεις διαβασει αλλα μονο μεμονωμενα γινανε , καποιες με επιτυχια
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημήτρη, δεν είναι η πρώτη φορά για φέτος. Και σε εμένα, το μοναδικό που επιβίωσε το καλοκαίρι, αφού πέρασε πτερόρροια και έδειχνε μια χαρά, ξαναεμφάνισε τη νόσο... Ευτυχώς είναι γερή κράση και το ξεπέρασε ξανά! Πρέπει να ενημερώσω και το σχετικό θέμα...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν εννοω οτι συνεβη σε καποιον μονο μια φορα φετος . Εννοω οτι φετος , για πρωτη φορα τοσα χρονια , ειχαμε οχι μια αλλα παρα πολλες περιπτωσεις επανεμφανισης , γνωστες εδω μεσα , σε αλλους χωρους παρουσιαζομενες δημοσια ή με προσωπικη μου ενημερωση απο εκτροφεις . Αλλες χρονιες ηταν κατι πολυ σπανιο

8. Likes ndlns, MacGyver liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Στα καναρίνια οι φορείς μπορεί να μην είναι απαραίτητοι καθώς ο ιός μπορεί να εισέλθει μέσω της αναπνευστικής οδού και να προκαλέσει πνευμονία. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε ιαιμία με τον ιό να διαδίδεται σε όλο το σώμα.

10. Likes dikai liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2016
    'Ονομα
    nicperi
    Post Thanks / Like
    Θα θελα να σας αναφέρω ότι αν και τα σημάδια ήταν πάρα πολύ έντονα( πόδια και στα ματιά ) δεν έχασα ούτε ένα καναρινί. Δεν χρησιμοποίησα κανένα μα κανένα φάρμακο, το μόνο που τους έκανα, ήταν να τα μεταφέρω σε ξεχωριστά κλουβιά,καθημερινά μπάνιο και πολύ καθαριότητα. Στο πρώτο καναρίνι που ξεκίνησαν τα σημάδια χρησιμοποίησα octanicept αλλά στην συνέχεια αναλήφθηκα, ότι μόνο κακό του έκανα γιατί ήταν ενοχλητικό με αποτέλεσμα το καναρίνι να τσίμπα της πληγές στα πόδια και να τρυφή τα μάτια στης πατήθρες. Για αυτό, προσωπική μου άποψη σε περίπτωση ξηρής ευλογιάς,απομόνωση, καθημερινά καθαρό νερό για μπάνιο , καθαριότητα και πολύ υπομονή

12. Likes MacGyver liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Το καναρίνι σου έχει χρόνια μορφή της ευλογιάς

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2016
    'Ονομα
    nicperi
    Post Thanks / Like
    Όχι, καμία σχέση. Τα καναρίνια που μου εμφάνισαν τα συμπτώματααυτά, τα πλείστα είναι του 17

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας