Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 10
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like

Παντρειά - Νέο ζευγάρι

Καλησπέρα ,

Αγόρασα στον γερόλυκο μια τύπισσα για ζευγαρωμα (ελπιζω να τα καταφέρει ο μαγκας γιατι είναι λιγο μεγάλος αλλα είναι σε super κατασταση) απο την δευτερη μέρα εχουμε τις πρωτες επαφες .Διαβάζω το forum προσπαθοντας να μάθω την όλη διαδηκασία , λεω να μην καθυστερω μιας κι η ηλικια του τσίου είναι μεγαλη και ο Θεος βοηθος!!

2. Likes jk21, IscarioTis, Manostyro liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλα ειναι για λογους διατροφικης προετοιμασιας αλλα και καραντινας (αν και ηδη ειναι κοντα ) να τα ενωσεις καπου στα μεσα Φλεβαρη ή εστω οχι πριν μπει ο Φλεβαρης . Θα τα ζευγαρωσεις σε εσωτερικο χωρο υποθετω ; χρειαζεται και ειδικο προγραμμα σταδιακης αυξησης των ωρων φωτος που δεχονται , για να πυρωσουν σωστα και θα σε ενημερωσουν σχετικα μελη μας που το εφαρμοζουν .Ο προηγουμενος κατοχος τηρουσε κατι τετοιο; τα ζευγαρωνε σε εσωτερικο χωρο και ποτε ξεκινουσε; η θηλυκια τι ηλικια εχει ακριβως .Τον αρσενικο μην το φοβασαι ...Ποσο ειναι και αυτος;

Δες και τις σκεψεις μου για τη διατροφικη προετοιμασια

Πρόγραμμα προετοιμασίας για την αναπαραγωγή των πουλιών μας

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like
    Να, για λόγους θερμοκρασίας θα τα έχω μέσα , Για την θηλυκια δεν υπάρχει προηγούμεενος είναι σχετικα μικρη 10 μηνων πρωτη φορα θα ζευγαρώσει ο μεγαλος είναι κοντα στα 5 .

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Δεν επρεπε να τα βαλεις μαζι
    Καραντινα 1 μηνα τουλαχιστον
    Οτι και να σου ειπε αυτος που στο εδωσε και ο κολλητος να ηταν
    Αμα τα εχεις μεσα στο σπιτι ελπιζω να μην ειναι κοντα στην κουζινα ή καπου που εχει φωτα το βραδυ,για μενα φυσικα
    Ευχομαι να πανε ολα καλα για το ζευγαρακι σου και να εχεις ευκολες γενες και γερα μικρα

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Η θηλυκια οπου να ναι θα ναι ετοιμη (ηλικιακα ) ισως και τωρα αλλα συχνα στην αρχη εχουν καποιες φορες αρρυθμιες στη συχνοτητα ή αριθμο γεννησης αυγων και καποιες φορες βγαζουν σε ηλικια κατω απο χρονο και κανενα αυγο με μαλακο τσοφλι .Θελει λιγο προσοχη .Καλα ειναι να μην βιαστεις και να κανεις προετοιμασια πρωτα

Αυτη τη στιγμη ποσες ωρες υπαρχει φυσικος ή τεχνητος φωτισμος στο χωρο που μενουν ; δηλαδη ποτε ξυπνανε , ποτε κοιμουνται ;
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like
    Τα έχω μαζι στο ιδιο κλουβι με χωρισμα μια βδομαδα λες να βάλω τον αρσενικο σε αλλο κλουβι για κανα μηνα ?
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Iscariot Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν επρεπε να τα βαλεις μαζι
    Καραντινα 1 μηνα τουλαχιστον
    Οτι και να σου ειπε αυτος που στο εδωσε και ο κολλητος να ηταν
    Αμα τα εχεις μεσα στο σπιτι ελπιζω να μην ειναι κοντα στην κουζινα ή καπου που εχει φωτα το βραδυ,για μενα φυσικα
    Ευχομαι να πανε ολα καλα για το ζευγαρακι σου και να εχεις ευκολες γενες και γερα μικρα

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2015
    'Ονομα
    Manos
    Post Thanks / Like
    Κατά την άποψη μου καραντίνα για ένα μήνα και διατροφική προετοιμασία του κ Δημήτρη, φιλικά ☺☺

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like
    Την έβαλα κι ολας

10. Likes Manostyro liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2017
    'Ονομα
    Κωνσταντίνος
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Η θηλυκια οπου να ναι θα ναι ετοιμη (ηλικιακα ) ισως και τωρα αλλα συχνα στην αρχη εχουν καποιες φορες αρρυθμιες στη συχνοτητα ή αριθμο γεννησης αυγων και καποιες φορες βγαζουν σε ηλικια κατω απο χρονο και κανενα αυγο με μαλακο τσοφλι .Θελει λιγο προσοχη .Καλα ειναι να μην βιαστεις και να κανεις προετοιμασια πρωτα

Αυτη τη στιγμη ποσες ωρες υπαρχει φυσικος ή τεχνητος φωτισμος στο χωρο που μενουν ; δηλαδη ποτε ξυπνανε , ποτε κοιμουνται ;
    Προσπαθω να τα 'εχω εξω αλλα σε χαμηλες θερμιοκρασιες (κατω απο 6 βαθμους) τα βαζω μεσα οπότε μεσα εχει πιο πολλες ωρες φως .

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Να μπουνε σε σταθερο χωρο και αν πριν ερθουν σε σενα ηταν σε εσωτερικο ειτε θα μεινουν μεσα για ολη την αναπαραγωγικη περιοδο , ειτε αν ξεκινησουν πριν τον Μαρτη ( γνωμη μου ειναι οχι αμεσα και μαλλον αυτο βλεπω οτι θα κανεις ) να βγουν εξω αφου εχουν βγει στο κλαρι οι πρωτοι νεοσσοι και δεν εχει κανει νεα αυγα η μανα (γιατι ισως τα παρατησει ) , ειτε να μην κανεις αναπαραγωγη καθολου μεσα στο σπιτι αλλα να τα κρατησεις μεν μεσα , οχι ομως με περισσοτερες ωρες φως απο εξω , για να τα βγαλεις αρχες της ανοιξης μολις ζεστανει λιγο ο καιρος και να προχωρησουν εκει .Αν μεινουν εκει ολο το διαστημα μετα και το φθινοπωρο , θα μπορεις να τα εχεις μονιμα εξω , απλα με προστασια απο τα ρευματα αερα .Οχι τοσο απο το κρυο .Αντεχουν αλλα οχι αποτομες αλλαγες
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

13. Likes IscarioTis liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας