Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 65
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν με ανησυχει τοσο καποιο εντερο πρησμενο οσο οτι εχει αδυνατισει αρκετα !!! Επισης δεν βλεπω κατι προβληματικο στο πανω μερος οπως κοιταμε εδω ή δεξια αν ειχες το πουλι ορθιο και το κοιτουσες )

Το πουλι ειναι κινητικοτερο απ την αρχης της αγωγης; Πινει κα τρωει κανονικα; Ανησυχω μηπως δεν παιρνει επαρκη ποσοτητα φαρμακου και αναγκαστικα πρεπει να πας σε δοσολογια στοματος .Να εχεις αρκετο μιγμα να τρωει οσους λιπαρους σπορους θελει
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

2. Likes dikai liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Είναι πολύ καλύτερα απ' ότι ήταν πριν ξεκινήσει την αγωγή. Τρώει περισσότερο από πριν σίγουρα.Αν πίνει αρκετά όμως δεν ξέρω.
    Χτες ήταν πολύ καλά. Πλύθηκε από την ποτίστρα (που είχε και το augmentin) και έφαγε καλά και κελαηδούσε μέχρι αργά το απόγευμα.
    Σήμερα έκανε τα ίδια το πρωί. Το μεσημέρι τον είδα λίγο πεσμένο πάλι για αυτό έβγαλα και έστειλα τις φωτογραφίες.
    Τροφή από σπόρους έχει όση θέλει. Του βάζω και βρασμένο αυγό και τρώει λίγο. Του βάζω και ζωχό και indios με σκουλήκι αποξηραμένο.
    Τα τρώει όλα από λίγο.Γενικά τρώει πιο πολύ από ότι έτρωγε πριν την augmentin.Σήμερα όμως αφού τον έπιασα (για να βγάλω φωτογραφίες)
    και μετά είχε τη στάση που είχε στην αρχή,όταν κατάλαβα ότι είναι άρρωστος.Δηλαδή κατεβασμένα φτερά και ουρά.Υπέθεσα επειδή τον έβρεξα στην κοιλιά.
    Αλλά συνεχίστηκε η ίδια στάση για ώρες και δεν κινιόταν.Θα δω πως θα πάει και αύριο και αν δεν είναι καλά θα κάνω προσπάθεια να του δώσω με την σύριγγα.

4. Likes panagos liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αν σηκωθει αυριο και δεν το βλεπεις καλα , να δωσεις στο στομα .Αν δωσεις στο στομα , δινεις και αυγο .Αν δωσεις στο νερο , μη δινεις αυγο ,γιατι παιρνει απο εκει νερο και πινει λιγοτερο .Εκτος αν δοκιμασεις να σταξεις τη δοσολογια στοματος στο αυγο πανω πανω στον κροκο και δεις οτι φαει το κομματι αυτο

Δεν θα ηθελα να δωσεις indios με σκουληκι αποξηραμενο , τουλαχιστον αυτο το διαστημα
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Λοιπόν, τον παρακολούθησα σήμερα όσο πιο πολύ μπορούσα.
    Το πρωί 07:45. του έβαλα στην ποτίστρα την αντιβίωση και την έβαλα στο κλουβί. Σηκώθηκε πολύ κινητικός και με όρεξη. Κελάηδησε πρωί πρωί αργότερα έφαγε
    και νερό με αντιβίωση ήπιε(4φορές) στις 10:15. Συνέχισε με όρεξη κελάηδημα φαγητό και ήταν κινητικός πολύ. Στις 11:10 ήπιε 2 φορές.
    Στις 12:00 άλλες 2 φορές. Στις 14:00 έφτιαξα καινούριο φάρμακο και ήπιε στις 14:05 4φορές. Μετά από μια ώρα περίπου η διάθεση και η όρεξη του
    είχαν πέσει. Δεν ξέρω ενώ ξυπνάει καλά μετά το μεσημέρι πέφτει. Δεν κινείται πολύ δεν τρώει πολύ.Πάντως το πρωί ξυπνάει μια χαρά γι'αυτό δεν του έδωσα
    και αντιβίωση στο στόμα με σύριγγα.

7. Likes panagos liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μην ανησυχεις ... τα πουλια απ τις 4 ακομα και στη φυση τρεχουν να κουρνιασουν σιγα σιγα .Γενικα μετα το φαγητο ανθρωπος και πουλια χαλαρωνουν ...

Συνεχιζεις .Φοβομουνα αποτομη επιδεινωση .Αφου δεν ηρθε καλα θα συνεχισει

9. Likes dikai liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σε όλους. Όλα πάνε καλά με το καναρίνι μου. Χτες τελείωσε το 7ήμερο χορήγησης αντιβίωσης. Είναι πολύ καλά.
    Τρώει και το απόγευμα αρκετά.Αυτό δεν το έκανε πριν λίγες μέρες.Του έχω βάλει και σε μια μικρή ταΐστρα καναβούρι σκέτο
    για να το βρίσκει πιο εύκολα. Επίσης του βάζω και βραστό αυγό. Έχει αυξηθεί το βάρος σίγουρα αλλά πρέπει να παχύνει κι άλλο.
    Νομίζω ότι οι γνώσεις του Δημήτρη (jk21) ήταν πολύτιμες στην περίπτωση του καναρινιού μου και τον ευχαριστώ πολύ!
    Ελπίζω τουλάχιστον για το συγκεκριμένο καναρίνι να μην ξαναχρειαστώ τις συμβουλές του (που αφορούν στις ασθένειες) για αρκετό καιρό.

11. Likes jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιαννη πρεπει να δουμε σιγουρα το πουλακι απο κατω και ας δειχνει οκ !

Ευχομαι να ναι καλα !!! Απο κει και περα σε αυτο το φορουμ ,τωρα που εχεις μπει , εχεις σερφαρει στις γωνιες του , θα εχεις καταλαβει οτι δεν υπαρχει μονο η εμπειρικη και μονο βοηθεια σε μια ασθενεια , υπαρχει η πληροφορια για καθε τι και απο μενα (δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου ) αλλα και απο παρα πολλα μελη μας ειτε ως αρθρογραφια , ειτε ως καθημερινη καταθεση εμπειριας και γνωμης , ειτε ως ψυχικης ειλικρινους συμπαραστασης και αλληλοβοηθειας μεταξυ των μελων μας . Αν αυτο θες να συνεχιστει στο μελλον , τοτε ο καθενας και συ μαζι , μπορειτε να βαλετε το λιθαρακι σας , με την ενεργο συμμετοχη σας σε αυτην ! Υποθετω θα εχεις δει και το θεμα της βασιλοπιτας .Αν εισαι Αθηνα σε περιμενουμε για να ζησεις και απο κοντα , οχι μονο πισω απο μια οθονη , οτι αυτα που σου λεω ισχυουν !

Περιμενω να δουμε το πουλακι .Αν σημερα κουρνιασε , εννοειτε αυριο .Πριν το δω μη διακοπτεις αν ειναι εφικτο το φαρμακο

13. Likes smokie liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2009
    'Ονομα
    Σταμάτης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από joblikas Εμφάνιση Μηνύματος
    Καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον.
    Σουπιοκοκαλο εχει. Απο ασβεστιο τι να τις δωσω. Μπορεις να μου πεις καποιο σκευασμα που εχεις δοκιμασει και ειναι καλο?
    Calci-Lux ή κάτι παρόμοιο εάν κάνεις μια αναζήτηση στο google θα βρεις αρκετά σκευάσματα (To βρασμένο αυγό να το δίνεις με το τσόφλι).

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2018
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Smokie, ευχαριστώ. Το αυγό το δίνω με το τσόφλι.
    Οσο αφορά στο φόρουμ, Δημήτρη, δεν είχα χρόνο να το ερευνήσω όσο θέλω. Πιστεύω ότι θα βρω το χρόνο να το κανω.
    Πάντως μέχρι τώρα έχω τις καλύτερες εντυπώσεις και φαίνεται ότι υπάρχει καλή επικοινωνία και συμπαράσταση μεταξύ των μελών.
    Φυσικά θα χαρώ να συνεισφέρω σε ότι μπορώ.
    Επίσης ευχαριστώ για την πρόσκληση για την κοπή της πίτας θα ήθελα να παρευρεθώ αλλά δεν είμαι στην Αθήνα.Ισως κάποια άλλη φορά.

Για το πουλάκι τώρα,την αντιβίωση δεν την έδωσα σήμερα γιατί συμπλήρωσε 7 ημέρες. Δεν κατάλαβα ότι έπρεπε να το ελέγξουμε με φωτογραφία πρώτα.
    Το πρωί να του την δώσω πάλι;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αφου δεν την εδωσες μην βαζεις το πρωι φαρμακο αλλα βαλε αν μπορεις νωρις φωτο .Θα την δω σε καποιο διαλλειμα στη δουλεια και αν θεωρησω οτι πρεπει να συνεχισεις θα βαλεις εκεινη την ωρα .Αν και μαλλον δεν θα χρειαστει αν ειναι κινητικο και ειδικα αν το ακους να τιτιβιζει εστω

Ευχομαι καποια στιγμη να σε γνωρισουμε και απο κοντα !

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας