Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 31
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like

Επανεμφάνιση ευλογιάς σε καναρίνι που είχε νοσήσει το καλοκαίρι

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Δυστυχώς τα προβλήματα συνεχίζονται και τώρα το χειμώνα ακόμα και τις γιορτές.
    Αυτό το θηλυκό είναι φετινό και το καλοκαίρι είχε περάσει ευλογιά με συμπτώματα στα πόδια που του είχε αφήσει και αυτά τα προβλήματα στα νύχια.
    Τα νύχια είναι έτσι μαυρα και όταν τα κόβω θρυμματίζονται σαν να βγαίνουν σάπια(όπως τα δικά μας όταν τα χτυπάμε).
    Σήμερα πρόσεξα στο αριστερό μάτι σημάδια όπως είχε το καλοκαίρι στα πόδια συν απώλεια φτερώματος περιμετρικά του ματιού.
    Έχει υπνηλία και βλέπω να ανοιγοκλέινει ράμφος.Η κοιλιά είναι καθαρή.

Τελευταία επεξεργασία από dikai; 26-12-2017 στις 15:13

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι Δημητρη .. εχει ξανα τα ιδια μου φαινεται .Το σπυρακι στο ματι ειναι η αποδειξη , αυτα που ανεφερες και παραθετω ειναι το προβλημα ... κανε ελεγχο στο στομα για σαλια και εσωτερικο ερεθισμο και θυμησε μου τι αντιβιωσεις εχεις .Στο σπυρακι βαλε αλοιφουλα

Έχει υπνηλία και βλέπω να ανοιγοκλέινει ράμφος
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Θα βάλω fucicort προσεκτικά.Ξερω ότι δεν την πολυπροτιμάς την κορτιζόνη αλλά είναι
    δραστικότατη.Και λόγω του ότι το έχω συζητήσει με τον παιδίατρο μου για τα παιδιά, είναι απόλυτος για χρήση 3-4 ημερών
    ακόμα και "δύσκολα σημεία".
    Γενταμυκινη,δοξικυκλινη,bayt ril,nifuramycin,amoxil και από αύριο augmentin.
    Είδα Δημήτρη δεν έχει κάτι μέσα.Και το άλλο που έχασα προ ημερών δεν είχε κάτι.
    Δεν θα γλιτώσει ούτε αυτό,το βλέπω.
    Το μόνο που με προβληματίζει πλέον είναι ότι μου τελείωσε το τσουβαλι και έχω πάρει χύμα τροφή,
    5 κιλά τελευταία.Το μαγαζι που την πηρα δεν εχει ζωα αλλά μονο τροφές.
    Εχασα και το αλλο και σκέφτομαι μηπως εχει σχέση.
    Η συγκεκριμένη καναρα βέβαια εχει συμπτώματα ευλογιάς.
    Τελευταία επεξεργασία από dikai; 26-12-2017 στις 17:11

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

την κορτιζονη την εχω προτεινει σε τετοιες περιπτωσεις στο παρελθον , σε ηπιες δερματικες και μονο μορφες ευλογιας , ως αποτελεσμα παρατηρησης χρησης της μαζι με αντιβιοτικη ουσια σε αλοιφη τοπικα (celestoderm ) που ειχε καλα αποτελεσματα (αυτα που ισως εχεις διαπιστωσει και εσυ ) .Σε περιπτωσεις επιθετικης ευλογιας και με δεδομενο οτι η κορτιζονη καταστελλει το ανοσοποιητικο αρα και την αμυνα προς τον ιο , την φοβαμαι οταν αυτος εμφανιζεται ισχυρος και δεν μπορω να παρω απλα την ευθυνη να την προτεινω για χρηση σε ψυχες που τουλαχιστον δεν εχω εγω την ευθυνη τους

θα προτιμουσα augmentin ή δοξυκυκλινη για την περιπτωση ή γενταμυκινη
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

5. Likes dikai, Μανώλης 2, koukoulis liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Έχω την tabernil doxycycline.
    Αν ξέρεις Δημήτρη δοσολογία για το στόμα μιας και το πιάνω για την αλοιφή στείλτο μου σε π.μ
    Και αν προτείνεις κάποια άλλη αλοιφή, όπως zovirax ας πούμε.
    Ναι εγώ με την celestoderm το καλοκαίρι είδα να κάνει καλή δουλει και σε
    περιπτώσεις ευλογίας αλλά και σε ερεθισμούς

7. Likes Μανώλης 2 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ειναι 2 σταγονες την ημερα συνολο για 100 γρ πουλι , οποτε εσυ διελυε 1 σταγονα tabernil doxicicline σε 3 σταγονες νερο και δωσε απο το διαλλυμα 1 σταγονα το πρωι και 1 το απογευμα .Ετσι δινεις μιση σταγονα στην ουσια αδιαλυτη μεσα σε μια μερα

Αν δωσεις zovirax θα δωσεις υγρο οχι αλοιφη . Αν δεις σημασια υγρης ευλογιας , μετα θα ειναι μονοδρομος

9. Likes dikai, Μανώλης 2 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Δυστυχώς μάλλον δεν θα αντέξει ούτε αυτό το πουλάκι.
    Στις φωτό φαίνεται ότι έχει καθαρή κοιλιά αλλά καρίνα.Σίγουρα έχει να κάνει με αναπνευστικό.
    Εχω στείλει στον Δημήτρη ένα βίντεο που ακούγεται πολύ έντονα το σφύριγμα στην αναπνοή.
    Τι να πω.Αν δεν είναι απο συσχέτιση με την ευλογιά έχω αρχίσει να φοβάμαι λίγο για την τροφή γιατί μου τελείωσε η ΚING south και πήρα απο το μόνο πετσοπ που ξέρω ότι δεν έχει πουλιά μέσα ,χύμα της κλουβοτεχνικής(Λυδια) αλλά με ρούπσεν και μπισκότα.
    Δυο πουλιά σε 6 μέρες με την ίδια τροφή,σε διαφορετικά κλουβιά,στο μπαλκόνι,με απόσταση μεταξύ τους 2 μέτρα αλλά και με κάποια οπτικά συμπτώματα ξηρής ευλογιάς.
    Συν άλλο ένα θηλυκό το Σεπτέμβριο.
    Υ.Γ στην τελευταία φωτό έκατσε έτσι ,μετά το φάρμακο και τις φωτο

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν νομιζω να εχει σχεση με την τροφη ... Εκτος αν ειναι μικροβιο ασχετο με τις αλλες ενδειξεις στο ματακι του . Παντως η king εισαγεται απο την Κλουβοτεχνικη και η Λυδια ειναι αλλη εταιρια

Το πουλακι εχει καρινα αλλα δειχνει στο λαιμο να διατηρει λιπακι ... το στομα ειναι καθαρο ; δες στο βαθος στον ουρανισκο

Με δεδομενη υπαρξη ουσιας που μοιαζει με λιπος στο λαιμο , δεν μπορω να σου αποκλεισω τριχομοναδα αλλα αυτο μπορει να αποδειχθει πραγματικα , με τροπο που να με πειθει , μονο με νεκροψια (αν συμβει το μοιραιο ) αμεση και ελεγχο στο μικροσκοπιο της μαζας και οχι κουτσουλιας .Αλλα η μαζα θα πρεπει να υπαρχει μεσα στην τραχεια και μεσα στον οισοφαγο και τον προλοβο , γιατι περιμετρικα μονο ειναι λιπος και οχι κατι αλλο

Δωσε ομως αμεσα 1 σταγονα δοξυκυκλινης αδιαλυτη , μηπως αναστρεψουμε την κατασταση εστω ρισκαροντας και μετα επανερχεσαι στη δοσολογια που περιεγραψα σε προηγουμενο ποστ ή εστω αυτη τη δοσολογια αλλα αμεσα .To πουλι δειχνει δυστυχως πολυ ασχημα .Βαλτο σε ζεστη . Το βιντεο θα το δω σε λιγο .Δεν εχω μπει fb

12. Likes Μανώλης 2 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα
    *Κλουβοτεχνική-natureline ήθελα να πω.Απλά κοίταγα το nekton που είχε και είναι απο την ΛΥΔΙΑ και μπερδεύτηκα.
    Παρακάτω δείχνω το πουλί πως ήταν το απόγευμα στις 28 Δεκεμβρίου που το έστειλα στο Δημήτρη σε p.m. και άρχισε flagyl με δοσολογία στόματος λόγω ιστορικού που είχα εγώ με αποδεδειγμένη τριχομονάδα τόσο παλαιότερα όσο και πρόσφατα με κτηνιατρικό έλεγχο.

Σήμερα το πουλί μετά απο 2 μέρες έχει φτιάξει κάπως την καρίνα του.

Τελευταία επεξεργασία από dikai; 30-12-2017 στις 17:48

14. Likes jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Στις τελευταίες φωτό φαίνεται στο λίπος μεταξύ της καρίνας και της κοιλιάς εσωτερικά κάτι μαυρα σαν αίμα,φλούδια;
    Δεν καταλαβαίνω.
    Δημήτρη για να μην έχουμε τίποτα κρυφό σου λέω ότι μεταξύ 27-28 Δεκεμβριου του έβαλα pulmosan για παν ενδεχόμενο. Μήπως,λέω μήπως έχω και ακάρεα.
    Χωρίς να θέλω να μπερδέψω και να δημιουργήσω εντυπώσεις λες αυτα τα μαύρα να είναι από αυτά;Αν και ξέρω ότι είναι μέσα στον οισοφάγο.
    Ξέρω ότι είσαι δύσπιστος όπως και με την τριχομονάδα αλλά το δεύτερο σε μένα έκατσε και έγινε φωτό στο άρθο σου.
    Και σε site εξωτερικού ακόμα το προτείνουν.

Γενικά πάντως είναι λίγο καλύτερα και πιο ζωηρό
    Τελευταία επεξεργασία από dikai; 30-12-2017 στις 18:00

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία