Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like

Περίεργη πτερορια

Καλησπέρα σε ολα τα μέλη και χρόνια πολλα σε όλους!θα ήθελα την βοήθεια σας σε κατι που με προβληματίζει!!φετος άλλαξα τον φωτισμό στο εκτροφείο μου!σε όλες τις ζευγαρώστρες μπήκε απο πάνω ταινία led 7kw με 4500κ!ξαφνικα τα καναρια άρχισαν μαζικά να κανουν δεύτερη πτερορια χωρις να υπαρχει καποιο προβλημα!!περυσι με απλές λάμπες δεν υπήρξε καποιο προβλημα!!μηπως απλα τα επηρέασε ο καιρός και δεν εχει να κάνει ο φωτισμός;μηπως το οτι τα πουλια βρίσκονται σε πολυ μικρή αποσταση απο τις ταινίες οδήγησε σε αυτο το προβλημα;μηπως γιατι η ταινία δεν ειναι 6000κ δηλαδή φως ημέρας και ειναι το πιο ψυχρό;η ταινίες τοποθετηθήκανε τον Ιούλιο δηλαδή πριν την κανονική πτερορια και τα πουλια ειχαν ντυθεί κανονικότατα!!τι μπορει να συμβαίνει;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Φιλε Γιαννη , τουλαχιστον προσωπικα να σου ζητησω συγνωμη γιατι δεν απαντησα στο θεμα σου ( θα το περιμενα ισως και απο αλλα μελη ... ) αλλα για καποιο λογο ειτε το ειχα ανοιξει μαζι με αρκετα αλλα και το εσβησα χωρις να το δω ή κατι αλλο εγινε ...

Λοιπον αυτο που αναφερεις ειναι η θερμοκρασια του χρωματος που εκπεμπει το καθε ειδος φωτιστικου σωματος και η θερμοκρασια φυσικου φωτος .Η χροια που λεμε για να καταλαβεις .Η ενταση του φωτισμου που πηγαινει στα πουλια σου δεν εξαρταται μονο απ αυτο αλλα και απο τα lumen της πηγης φωτος και την επιφανεια που εχουν να καλυψουν , προφανως και απ την αποσταση φωτιστικου σωματος απο αυτη

http://hlektrologia.gr/%CE%BF-%CF%86...1%CE%B3%CE%B1/

Πολυ πιθανο λοιπον συνολικα η αλλαγη στην ενταση του φωτος και την αποσταση της φωτεινης πηγης απο τα πουλια να επηρεασε , αν δεν υπηρξε αλλος παθολογικος λογος που για να συμβει μαζικα στα πουλια , ειτε δεν υπηρξε , ειτε αν υπηρξε μαλλον θα ειχε και ασχημη συνεχεια που μαλλον θα μας την ειχες μεταφερει

Πως εξελιχθηκαν τα πραγματα ;
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    καλησπερα Δημητρη!απομακρυνα λιγο τα φώτα απο τα πουλια και άνοιξα απο την μπροστινή πλευρά το εκτροφείο ώστε τα κλουβια μπυ να τα βλέπει φως ηλίου!!τα περισσότερα πουλια που είχανε το προβλημα ειναι πολυ καλυτερα αλλα παρ ολα αυτα το τρίχωμα τους δεν εχει επανέλθει πλήρως!!!απ ολα τα πουλια μονο ενα εχει μείνει οπως ηταν και μετα απο αρκετα ψάξιμο έμαθα πτι μάλλον δεν ευθύνομαι εγω!!ρωτησα 2-3 άτομα που την συγκεκριμένη μερα είχαμε πάρει ολοι μαζί πουλια απο τον συγκεκριμένο εκτροφέα!!ολοι αντιμετοπιζαν το ιδιο Ακριβως προβλημα!κατεληξα οτι αυτο μπορει να οφείλετε σε λάθος ζευγάρωμα η τελωσπαντων κατι γονιδιακό!!ποια ειναι η άποψη σου;

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ποτε παρελαβες τα πουλια και ηρθαν στο δικο σου χωρο;

Ποιο μηνα γεννηθηκανε στον αλλο εκτροφεα ή αν ειναι μεγαλυτερης ηλικιας , ποτε ειχαν εκει την πτεροροια τους ;

Ποτε τελειωσε εκεινος φετος τα ζευγαρωματα του; ξερεις;

Τα εχει σε εσωτερικο ή εξωτερικο χωρο και αν τα εχει σε εσωτερικο μπορεις να μαθεις το προγραμμα φωτισμου του ;

Βγαλε φωτπ την κοιλια μερικων πουλιων και σιγουρα πριν απο ολα απο αυτο που δεν εχει ξαναντυθει
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Οι κοιλιές ειναι πεντακάθαρες!!εφερα και πτηνολογο στο κουμασι μου!!συμφωνα Μ αυτόν άλλαξα και την αποσταση φωτισμού απο τα πουλια!!το συγκεκριμένο πουλι το πήρα 26 Νοεμβρίου!!ειναι πουλι του 2017 !!απ οτι γνωριζω τα εχει σε εσωτερικό χώρο και μάλιστα καλά οργανωμένο!δυστυχως παραπάνω πληροφοριες δεν εχω!!

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Bαλε εστω φωτο απ αυτο που δεν εχει βελτιωθει

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2015
    'Ονομα
    Λάμπρος
    Post Thanks / Like
    Η ταινία led που ακουμπάει?Καλό είναι να ακουμπάει σε κάποια ράβδο μεταλλική εκτός κλουβιού.Αλλιώς θερμαίνεται αρκετά και ίσως ανέβασε και τη θερμοκρασία.Αν και οι led δεν θερμαίνοντε πολύ αλλά αν ακουμπάει στο κλουβί ίσως έπαιξε ρόλο.Τώρα αν την μεγάλωσες την απόσταση όπως είπες δεν νομίζω να έχεις θέμα.
    Αν θυμάμαι και εγώ 4500k είχα αλλά όχι σε ταινία.Ήτανε ταινία μέσα σε πλαστικό περίβλημα σαν τις λάμπες φθορίου ένα πράγμα.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το 4500k πάντωε πήρα περισσότερα αρσενικά .Αν και λένε ότι συνήθωε βγαίνουνε πιο πολλά θηλυκά με αυτό το φωτισμό.Θα είχε ενδιαφέρον να μας πεις τα αποτελέσματα.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Τα αποτελέσματα θα τα μάθουμε σε λιγο καιρό!!δημητρη όσο για φωτό λόγο δύσκολο τωρα!!ειναι στις φωλιές τα περισσότερα πουλια και αποφεύγω να τα στρεσαρω!!πιο πολυ αισθητικό ειναι πλέον το θεμα γιατι και μπυ ζευγάρωσε και γενικα δεν εχει καποιο θεμα!!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιάννης
    Post Thanks / Like
    Το προβλημα λύθηκε!!οι ενέργειες που εκανα ηταν να απομακρύνω τα πουλια απο τις ταινίες led και να ανοίξω δυο παράθυρο έστω να εχω φως ηλίου!!για 2 βδομαδες έδωσα πολυβιταμίνες και τα πουλάκια στρωσανε!!

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας