Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιαννης
    Post Thanks / Like

Καλησπέρα στην παρεα

Καλησπέρα στην όμορφη παρεα σας. Απέκτησα πριν 2 μέρες 2 παπαγαλάκια budgie και έψαξα αρκετά στο Ίντερνετ πληροφορίες Γ αυτά ωστε να τους προσφέρω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.

Στο πετ σοπ που τα αγόρασα ζήτησα ζευγάρι προκειμένου να έχουν παρεα και να υπαρχει και η πιθανότητα αναπαραγωγής μελλοντικά αλλά με αυτά που διάβασα αργοτερα στο Ίντερνετ μου έχουν μπει ψύλλοι ότι πιθανόν να μου έδωσαν 2 θυληκα.

Σας φαίνονται θυληκα και τα 2 η κάνω λάθος εγω; Απλά στο άσπρο που υποτίθεται είναι αρσενικό δεν είναι γαλάζια η περιοχή πάνω απ τη μύτη όπως διάβασα ότι πρέπει να είναι.

Παραθέτω φωτογραφίες και θα ήθελα βοήθεια από όσους γνωρίζουν και φυσικά τυχόν συμβουλές για το κλουβί το οποίο είναι 50μηκος, 35 πλάτος και 40 ύψος.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλώς ήρθες και να τα χαίρεσαι!
    Κι εγώ νομίζω ότι πρόκειται για δύο κυρίες, με μικρή επιφύλαξη για το λευκό μήπως είναι νεαρό αρσενικό και δεν δείχνει καθαρά ο χαλινός του στη φωτογραφία. Ξέρεις την ηλικία τους;
    Το κλουβί, είναι σχετικά μικρό, ειδικά αν σκέφτεσαι αναπαραγωγή. Νομίζω ότι 75 εκατοστών ζευγαρώστρα, με 26€, είναι πιο άνετη.
    Τέλος, καλό είναι να τους βάλεις ξύλινες πατήθρες, κανένα παιχνιδάκι, να ασχολούνται, και να βγάλεις την κίτρινη βιταμίνη.
    Για τη διατροφή τους θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες στο φόρουμ...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιαννης
    Post Thanks / Like

Καλησπέρα στην παρεα

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ndlns Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλώς ήρθες και να τα χαίρεσαι!
    Κι εγώ νομίζω ότι πρόκειται για δύο κυρίες, με μικρή επιφύλαξη για το λευκό μήπως είναι νεαρό αρσενικό και δεν δείχνει καθαρά ο χαλινός του στη φωτογραφία. Ξέρεις την ηλικία τους;
    Το κλουβί, είναι σχετικά μικρό, ειδικά αν σκέφτεσαι αναπαραγωγή. Νομίζω ότι 75 εκατοστών ζευγαρώστρα, με 26€, είναι πιο άνετη.
    Τέλος, καλό είναι να τους βάλεις ξύλινες πατήθρες, κανένα παιχνιδάκι, να ασχολούνται, και να βγάλεις την κίτρινη βιταμίνη.
    Για τη διατροφή τους θα βρεις χρήσιμες πληροφορίες στο φόρουμ...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Να σαι καλα σε ευχαριστώ. Τη βιταμίνη θα την βγαλω άμεσα γιατί και μενα καπου πήρε το μάτι μου ότι δεν προσφέρει τίποτα στα πουλιά. Παιχνίδια και ξύλινες πατηθρες θα βάλω επίσης από Τετάρτη.
    Την ηλικία δυστυχώς δεν τη γνωρίζω.

4. Likes ndlns liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Κατοικίδιο
    καναρίνια - ταχυδρόμους
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιάννη καλώς ήλθες στην παρέα μας . Νομίζω πως έχεις δύο πανέμορφες κυρίες , καλή συνέχεια .
    ευχαριστώ που με ...ακούσατε.!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Γιαννης
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gianniskilkis Εμφάνιση Μηνύματος
    Γιάννη καλώς ήλθες στην παρέα μας . Νομίζω πως έχεις δύο πανέμορφες κυρίες , καλή συνέχεια .
    Ευχαριστώ πολυ. Θα επιστρέψω αναγκαστικά τη μια στο πετ σοπ γιατί έχω ακούσει οτι δυο θυληκα δεν κάνουν μαζί.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Παναγιωτης Πολυκαστρο
    Κατοικίδιο
    καναρινια Τimbrado clasico
    Post Thanks / Like
    Καλως ηρθες στην παρεα
    __________ Το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο. Για να δουλεψει πρεπει πρωτα να ανοιξει. __________

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    [QUOTE=Giannis1979GR;813523]Καλησπέρα στην όμορφη παρεα σας. Απέκτησα πριν 2 μέρες 2 παπαγαλάκια budgie και έψαξα αρκετά στο Ίντερνετ πληροφορίες Γ αυτά ωστε να τους προσφέρω τις καλύτερες δυνατές συνθήκες.

Εκανες το καλυτερο που εψαξες και το σκεφτηκες πρι προχωρησεις στην αγορα τους.. Εχω και γω budgies και αν και στην αρχη μ σπασαν τ νευρα ωσπου να τα βρουμε στη συνεχεια ανταμοιφθηκα κ με το παραπανω ..εχουν δικη τους προσωπικοτητα ..

Στο πετ σοπ που τα αγόρασα ζήτησα ζευγάρι προκειμένου να έχουν παρεα και να υπαρχει και η πιθανότητα αναπαραγωγής μελλοντικά αλλά με αυτά που διάβασα αργοτερα στο Ίντερνετ μου έχουν μπει ψύλλοι ότι πιθανόν να μου έδωσαν 2 θυληκα.

Εφοσον εψαξες πριν προχωρησεις στην αποφαση για τη αγορα τους επρεπε να ψαξεις και καποιον εμπιστο πετσοπα ή εκτροφεα για να παρεις οντως αυτο που θελεις.. οι περισδοτεροι δεν ξερουν ουτε τα βασικα ..

Σας φαίνονται θυληκα και τα 2 η κάνω λάθος εγω; Απλά στο άσπρο που υποτίθεται είναι αρσενικό δεν είναι γαλάζια η περιοχή πάνω απ τη μύτη όπως διάβασα ότι πρέπει να είναι.

Υπαρχου περιπτωσεις σε ορισμενες μεταλλαξεις οπου ο χαλινος δεν παιρνει το συνηθισμενο χρωμα ουτε στ θυληκα ουτε στα αρσενικα, τετοιες ειναι οι περιπτωσεις τον inos ( albino-ασπρα,lutino-κιτρινα) .. Αυτες οι μεταλλαξεις επισης λογω της ιδιαιτεροτητας τους αν ψαξεις θα δεις οτι ειναι πολυ πιο δυσκολα και στην αναπαραγωγη.
    Μονο με εξεταση βρισκεται το φυλλο 100% τωρα δε ξερω αν ειναι τα δικα σου καποια τετοια μεταλλαξη δν φαινοντε καλα..Εγω για σιγουρια δεν παιρνω ασπρα κιτρινα ( δν μ αρεσουν κιωλας εμφανισιακα) και θελω να βλεπω να ειναι ενεργητικα με ωραιο τριχωμα και στησιμο και ενηλικα με το χρωμα που θελω στο χαλινο τους ειδικα αν ειναι απο πετσοπ ..

Παραθέτω φωτογραφίες και θα ήθελα βοήθεια από όσους γνωρίζουν και φυσικά τυχόν συμβουλές για το κλουβί το οποίο είναι 50μηκος, 35 πλάτος και 40 ύψος.

Το κιτρινο ειναι θυληκο και ενηλικο σιγουρα..
    Το αλλο δεν μπορω να σου πω τπτ με σιγουρια..
    Χρειαζονται χωρο για να πετανε τους κανει καλο για το στρες και για την υγεια τους.. αν δεν εχρις σκοπο να τα βγαζεις εκυοε κλουβιου τοτε ενα μεγαλυτερο θα ηταν ιδανικο .
    Εγω τα εχω σε ζευγαρωστρα 65cm και βλεπω οτι δεν τους ειναι αρκετη ( και επειδη και 2 μετρα να ειχαν παλι δε θα ημουν ευχαριστημενος τ εχω μαθει να βγαινουν και να κοβουν βολτες στο σαλονι πυροβολοντας τους τοιχους )

Αν παρεις αλλο δειξτο μας να δουμε μουρες

HelloWorld

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία