Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 46
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Λιλα, καναρινια, παπαγαλακια, καρδερινες, Δισκοι
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    1ο και 2ο πουλι δειχνουν οκ στην κοιλια στις φωτο , με ελαχιστα ορατο στο ενα , μαλλον το συκωτι αν και ειναι κεντρο και οχι αριστερα

το 3ο που δειχνει καλυτερα σε διαθεση οπως αναφερεις , εχει σιγουρα θεμα με megabacteria ( επειδη εχεις το πουλι προς τα κατω ειναι αριστερα διογκωμενο οπως κοιταμαι , στο στομαχι )

δινεις αλλες 2 ημερες αντιβιωση cosumix στα 2 πρωτα και σε αυτα επαναλαμβανεις μετα το διημερο αλλες 3 μερες μονο baycox και μετα πολυβιταμινες

στο τριτο ξεκινας τωρα μονο fungustatin των 150 mg . Θυμισε μου αν εχεις δοσολογια για ποτιστρα .Kατι σαν να θυμαμαι απο παλιοτερα Αν εχεις μου τη στελνεις με πμ να δω οτι ειναι οκ και παιρνεις καψουλα , την ετοιμαζεις οπως πρεπει και ξεκινας

Σταματα παντου το epithol .Δεν βλεπω ακαρεα στα ποδια , μονο ταλαιπωρημενα φτερα απο την αλοιφη , ισως κα ξηροδερμια . Οταν δωσεις πολυβιταμινη να εχει και βιτ Β μεσα και βιτ Α
    Καλημερα, ναι την εχω την δοσολγια για ποτιστρα fungustantine 150, απλα εκανα λαθος στην δοσολογια της προηγουμενης θεραπειας δλδ αντι για ...ml την εκανα στο ενα λιτρο... μηπως να την κανω παλι απο την αρχη?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οχι δεν κανεις τιποτα επιπλεον αν δεν λαβεις τωρα το πμ που θα σου στειλω σε λιγο . Μετα δινεις κανονικα
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

3. Thanks rokylila thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Καλημερα, σημερα τελειωσε η θεραπεια με αντιβιωση και πολυβιταμινες και για τα τρεις καρδερινες.
    Παρουσιαζω φωτο απο κοιλιες και για τις τρεις καθως και την θεραπεια που εχουν λαβει
    Καρδερινα ΝΟ 1
    ΑΙΤΙΑ
    Παρουσιασε εντερικα προβληματα και ποδαγρα
    Τελευταια θεραπεια με cosomix k baycox και 6 ημερες πολυβιταμινες

φωτογραφιες κοιλιας

ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΝΟ 2
    Παρουσιασε εντερικα και ποδαγρα και αυτη
    ΘΕΡΑΠΕΙΑ
    Πηρε αντιβιωση με cosomix k baycox και 6 ημερες πολυβιταμινες
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΟΙΛΙΑΣ

[VIDEO]

https://www.youtube.com/watch?v=w1MWkw4peHo

ΚΑΡΔΕΡΙΝΑ ΝΟ 3
    ΑΙΤΙΑ
    ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ MEGABACTERIA
    Πηρε fugustadin 12 μερες σε ποτιστρα
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

https://youtu.be/Gt4IbYOgMRI

5. Thanks gonousas thanked for this post
    Likes gonousas liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στο πρωτο πουλι υπαρχει μια διογκωση αν δεις αναμεσα στο μαυρο πλαισιο που εχω κυκλωσει

Πρεπει να κρατησεις το πουλι ξανα , να δεις αν ειναι κατι που μετακινειται σαν μπαλακι και πιο ψηλα ή σταθερο διογκωμενο εντερο ή ξεγελασμα της φωτογραφιας
    Ποια η διαθεση του πουλιου ; ξεχωριζει απ καποιο υγειες;

Αναλογα θα τα πουμε για τη συνεχεια

Στο δευτερο τα πραγματα δειχνουν οκ ως προς τα εντερα αλλα αν δεις , εχει << μπαλακι >> που εμφανιζεται στο βιντεο .Θελω να μου πεις μονο για τη διαθεση του

Στο τριτο εχει ακομα θεμα (υπολοιπο ) απο το megabacteria

Aν δεν ειχαμε νεα σου 12 μερες απο την τελευταια φορα , ισως ηταν και καλα ,γιατι αν δεν υποχωρουσε , το δευτερο 6ημερο θα σου ειχα αλλαξει δοσολογια

Εισαι επισης τυχερος που και τα αλλα πουλια δεν πηγανε χειροτερα

Σε μια ασθενεια δεν μπορουμε να εχουμε σωστη αντιμετωπιση , αν δεν εχουμε ελεγχο του πουλιου ανα 2 ή 3 μερες το πολυ .Οι γιατροι το βλεπουν συνηθως μετα την αγωγη , γιατι ειναι πραγματικοι γιατροι και ξερουν τι εχουν δωσει (κανονικα μετα απο εξετασεις ) και τι περιμενουν .Εδω ολοι εμπειρικοι ειμαστε που παμε ψαχνοντας . Θα εχεις δει να γκρινιαζω και σε αλλους Θοδωρη για το ιδιο θεμα και σιγουρα δεν το κανω για να εχω τα μελη ενεργα απο αναγκη στο φορουμ . Δωστε προσοχη οσο ειναι αρρωστα τα πουλια και μετα εξαφανιστειτε αν δεν εχετε να παρετε κατι απο αυτο .Ομως σε αρρωστα πουλια θελει προσοχη !

Παιρνεις νεα καψουλα . Σου στελνω δοσολογια . Δινεις και στα δυο τελευταια fungustatin . Στο πρωτο θελω να δουμε πρωτα τι θα παρατηρησεις

Στο μεσαιο καλα ειναι να μην επαιρνε εξ αρχης την ισχυροτερη δοση αλλα οκ θα ειναι μπερδεμα μετα να κανεις δυο διαλυματα

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    οκ, εχεις δικιο για την απουσια μου, απλα και τα τρια ειναι σε καλη κατασταση δλδ, κρεμονται απο τα καγκελα( σαν νυχτεριδεσ) τρωνε κανονικα, καποιο κελαδαει κιολας , θα βγαλω βιντεο με το 1ο που ειναι και πιο πολυ καιρο σε καραντινα, και εχει παρει τα πιο πολλα φαρμακα, αλλα και το πτερωμα του ειναι χαλια,

8. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θοδωρη εισαι καινουργιος στις καρδερινες αλλα να ξερεις οτι ξερουν να κρυβουν τα προβληματα τους

Στο πρωτο αν δεν εχουμε θεμα με διογκωση εκει που εδειξα μαλλον δειχνει και καλυτερα . Στα αλλα εχεις σιγουρο θεμα με megabacteria με πιο ηπια περιπτωση το δευτερο και το τριτο χειροτερη

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Σας δειχνω ενα βιντεο με την ΝΟ 1,

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστω Δημήτρη , απο αυριο ξεκινάω , αυγό μπορω να δώσω στα πουλια η αυγό τροφή πλούσια σε λουτεΐνη , συνταγή δίκη σου ειναι με ( τζοχος, αντίδι , σπανάκι , ταραξακο, αυγό , λάδι , μέλι , γάλα ,αρακά , καλαμποκάλευρο )

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    εγω προσωπικα δε θα εδινα φαρμακο κανενα .... θα εδινα παλι μονο αν πηγαινα σε πτηνιατρο ...

θα περιοριζα το στρες οσο μπορουσα φουλ τροφη, ουτε ελεγχο κοιλιας ουτε να τα πιανω καθε μερα ουτε θα πηγαινα καν κοντα τους κατα τη διαρκεια της μερας παρα μονο για τροφη και νερο το πρωι και ανα μερα για καθαρισμα ..

Εχουν τοσο καιρο τωρα στην ιδια κατασταση αν οχι παραπανω ....

Θα εδινα ριγανη σε αφεψημα αντι για νερο .... για 10 μερες .. δε ξερω πλεον αν πρεπει ν δωσω και κατι γ τ συκωτι στ τελευταιο ..

Εγω παντως το χερι μ δε θα το πληησιαζα καν στη φωτια για να πω οτι ειναι εκτροφης .....

Υγ: Γιατρος δν ειμαι ουτε ειδικος αλλα ειχα παντα καρδερινες (απο 10 χρονων) και τετοιες κοιλιες εχω ξαναδει σε ενα σωρο πιασμενες π εχουν περασει απο τ χερια μου .... την αποψη μου λεω απο την εμπειρια μ οπως ολοι .. οτι και να κανεις ομως θα θελαμε να μας ενημερωσεις θα βοηθηθουν πολλοι ..

HelloWorld

13. Thanks rokylila thanked for this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    amatina
    Post Thanks / Like
    Τι τροφές δίνεις , σε τι διαστάσεις κλουβιά τις έχεις και πόσες σε κάθε κλουβί?

15. Thanks NickKo, jk21 thanked for this post

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία