Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 107
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Λιλα, καναρινια, παπαγαλακια, καρδερινες, Δισκοι
    Post Thanks / Like

Εντερικά σε καρδερίνες εκτροφής

https://youtu.be/gjAk2y_YRSo

Kαλησπερα και χρονια πολλα!
    Τον Αυγουστο αγορασα απο ενα φιλο μου εκτροφεα στην ιδιαιτερη πατριδα μου (ΗΛΕΙΑ) 7 καρδερινες απο την εκτροφη του.
    Αφου σιγουρευτικα οτι δεν ειναι πιασμενα τα πουλια τα πηρα.Λαθοσ μεγαλο που δεν επισκευτικα τον χωρο τησ εκτροφησ του.
    Τον Νοεμβριο εχασα ενα απο αυτα απο κοκιδια, αργησα να του δωσω φαρμακευτικη αγωγη, και δεν τα καταφερε.
    ΑΚΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΡΧΙΣΑΝ τα προβληματα, Το πρωτο κρουσμα ηταν ενα απο αυτα ειχε ποδαγρα, καρινα, και διεσταλμενα εντερα(1)
    Ξεκινησα φαρμακευτικη αγωγη με baycox για 5 μερεσ και επαναληπτικη μετα απο ενα μηνα, για την ποδαγρα epithol με πολυ καλα αποτελεσματα
    Την καρδερινα αυτη ακομα δεν την εχω βγαλει στην εξωτερικη μου εκτροφη διοτι το πτερωμα τησ ακομα δεν ειναι το σωστο και θα κανω παλι επαναληπτικη αγωγη με baycox.
    Eπισης παρατηρησα οτι ενα απο αυτα( δεξια στο βιντεο)(2) που εχω στην εξωτερικη μου εκτροφη φουσκωνει κατα την διαρκεια τησ ημερασ σε σχεση με τα υπολοιπα, και ειναι πολυ επιθετικο( σημειωση οταν τα αγορασα το ενα ταιζε το αλλο στο στομα)
    Διαβασα οτι οταν μια καρδερινα εχει προβλημα, δεν το δειχνει για να μην φανει η αδυναμια τησ στα υπολοιπα...
    Επισησ ενα αλλο απο αυτα σηκωνε το ποδι του συνεχεια και ειδα οτι και αυτο εχει ποδαγρα αλλα και το εντερο του ειναι και σε αυτο πρησμενο( στο βιντεο αριστερα)(3)
    εχουν παρει ολα τα πουλια θεραπεια με baycox πριν 2 μηνες αλλα και 7ημερη θεραπεια με τσαι απο (βασιλικο,ριγανη,θυμαρι)
    Αρα αυτην την στιγμη εχω τρεισ καρδερινες απο τισ 7 μεσα στο σπιτι με κοινα προβληματα, εντερικα και ποδαγρα, θα ξεκινησω θεραπεια με baycox παλι,
    απλα θελω να ρωτησω 5 σταγωνες σε 100ml ειναι η σωστη δοσολογια δεδομενου οτι η ετιαρια δινει αλλη δοσολογια στισ οδηγιες τησ και επισης οτι η δοσολογια που δινει ειναι για κοτες και οχι για καρδερινες?
    ακολουθουν φωτογραφιες απο κοιλια και για τα δυο απο αυτα(2((3)
    εδω ειναι το (2) με την επιθετικοτητα και το φουσκωμα
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

εδω ειναι το (3) με την ποδαγρα και τα διεσταλμενα εντερα

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Αντωνης
    Κατοικίδιο
    Kαρδερινες-Καναρινια
    Post Thanks / Like
    νομιζω οτι λογω εποχης δεν βοηθαει στο νερο το φαρμακο αλλα απευθειας στο στομα του πουλιου

μολις δουν οι πιο εμπειροι το θεμα σου,θα σου δωσουν δοσολογια και τα σχετικα

καλη επιτυχια ευχομαι

3. Thanks rokylila thanked for this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    amatina
    Post Thanks / Like
    3 ml BAYCOX 2.5 % oral sol. / L πόσιμου νερού

5. Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

1η και 2η φωτο δειχνουν να εχουν εντερακι πρησμενο

3η και 4η το πουλακι εχει λιπακι που πολλοι θα ζηλευανε στην καρδερινα τους αλλα αριστερα κατω απο εκει που ειναι το συκωτι ( το οποιο και αυτο δεν ειναι διογκωμενο και δε προβαλλει ) υπαρχει μια μικρη υποψια για εντερο .Ποδαγρα δεν βλεπω σε καποιο ....

Μην εισαι σιγουρος οτι εχασες το πουλακι απο κοκκιδια ... μπορει και μικροβιο και απλα δεν το επιανε προφανως το baycox

Στο βιντεο δειχνουν κινητικα δεν δειχνουν προβλημα αλλα μπορει επειδη ειναι σε ζεστη

Η δοσολογια του baycox σε κρυο καιρο ειναι 2μισυ με 3ml στο λιτρο (αν δεν το πολυπινουν μειωνεις σε 2 ml γιατι η εταιρια λεει οτι οσο ψηλωνει η δοση μειωνεται η διαθεση να το πιουνε ) και το καλοκαιρι 2 ml

Eγω θα σου ελεγα να δωσες και καποια αντιβιωση παραλληλα εκ των augmentin , baytril , cosumix , gentamicina
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Αντωνης
    Κατοικίδιο
    Kαρδερινες-Καναρινια
    Post Thanks / Like
    2 παρατηρησεις ακομα,το χαρτακι στον πατο του κλουβιου να το βαλεις κατω απο την σχαρα για να μην ερχονται σε επαφη με τις κουτσουλιες τους και αν ειδα καλα το κλαδακι ισως ενα σιδερακι παραμεσα για να μην βρισκει η ουρα τους στο κλουβι και χαλαει!

8. Likes jk21 liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Εντερικά σε καρδερίνες εκτροφής

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Titribit Εμφάνιση Μηνύματος
    2 παρατηρησεις ακομα,το χαρτακι στον πατο του κλουβιου να το βαλεις κατω απο την σχαρα για να μην ερχονται σε επαφη με τις κουτσουλιες τους και αν ειδα καλα το κλαδακι ισως ενα σιδερακι παραμεσα για να μην βρισκει η ουρα τους στο κλουβι και χαλαει!
    Το χαρτί το έβαλα σήμερα για να δω κουτσουλιές , σήμερα απομόνωσα τα πουλια , απο αυριο θα ξεκινήσω αντιβίωση εφόσον μου δώσετε σε μνμ την κατάλληλη δοςολογια , αυριο θα βγάλω φωτο και για το τρίτο πουλάκι (1) που έχω καραντινα εδω και ένα μηνα , και θα βγάλω και άλλες φωτογραφίες πιο καθαρές , έχω στην διάθεση μου και esb3 k cosumix, και θα πάρω και άλλες αντί βιώσεις αν χρειαστεί

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
    Τελευταία επεξεργασία από rokylila; 23-12-2017 στις 21:39

10. Likes jk21 , Titribit, stefos liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σου στελνω για cosumix

12. Likes Titribit liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Καλημερα καλα Χριστουγεννα σε ολα τα μελη του GBC.
    Εβγαλα φωτο και βιντεο απο την καρδερινα (1) που εχω σε καραντινα 1 μηνα απο ποδαγρα σε προχωρημενο σταδιο, καρινιασμα, και εντερικα
    πριν ενα μηνα ηταν ετσι
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]
    [IMG][/IMG]

εκανα θεραπεια για ποδαγρα με epithol, και για τα υπολοιπα με baycox kai cosumix
    θεαματικα αποτελεσματα ειδα στην συμπεριφορα τησ με το τσαι απο θυμαρι, ριγανη, βασιλικο(πλεον θα το εχω 7 μερες καθε μηνα στο προγραμμα)
    Σημερα ειναι ετσι
    [IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

http://<a href="https://youtu.be/QIc...QIcb44SnRC</a>

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

και στο πουλι αυτο τα ιδια ... εχει ακομα τα χαλια του στην κοιλια

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2012
    'Ονομα
    ΚΩΝΣΤΑΣ
    Κατοικίδιο
    Λυκοσκυλο
    Post Thanks / Like
    Υπαινισσεσαι οτι επειδη ηταν εκτροφης ,δεν θα επρεπε να ειχαν κοκκιδια ? η απλως το αναφεερεις το οτι δεν ειδες το χωρο της εκτροφης του ατομου που εβγαλε τα πουλια

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας