Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 91011
Αποτελέσματα 101 μέχρι 110 από 110
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Λιλα, καναρινια, παπαγαλακια, καρδερινες, Δισκοι
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη , τα πήρα τα φάρμακα , δεν έχω καταλάβει ομως την δοςολογια
    Θα βαλω στην ποτίστρα ενισχυμένη δοςολογια fungustantine k augmentin και στο στόμα πρωί απόγευμα 0.075 nystamysin ? Όταν λέμε ενισχυμένη δοςολογια απο την τελευταία θα αφαιρέσω ποσό ακόμα απο την ποσοτητα νερου ;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν θα δωσεις nystamysin ή fungustatin , θα το αποφασισεις εσυ στο Νο 1 .Ενα απο τα δυο . Την ενισχυμενη δοσολογια fungustatin θα στην στειλω τωρα με πμ . Σε αυτο θα βαζεις στο διαλλυμα που εχεις καθε μερα στην ποτιστρα (αν δωσεις fungustatin τελικα ) θα βαζεις και augmentin που θα σου στειλω με πμ .Αλλιως μονο augmentin αν δωσεις νυσταμισιν

Στο Νο 3 θα δωσεις nystamysin
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα Χρονια Πολλα, Χρηστος Ανεστη!!!!
    Ειμαστε λιγο πιο πανω απο την μεση της θεραπειας, και δυστηχως υπαρχει προβλημα και με ενα αλλο πουλι, το ονομαζω ΝΟ4.
    Μετα απο αυτην την εξελιξη, τα πουλια μπηκαν απο την κλουβα πτησης που τα ειχα ολα μαζι σε 90αρα κλουβα το καθενα χωριστα, με δικη του ταιστρα και ποτιστρα.
    Το ΝΟ2, που ειχε γινει καλα μετα τις θεραπειες του προηγουμενου μηνα(δυστηχως....) μου εφυγε κατα την μεταφορα.....
    Παρουσιαζω το προβλημα για το ΝΟ4,
    Εδω και τρεις ημερες το βλεπω φουσκωμενο και νωχελικο, απο σημερα το βλεπω και κοιματε κατα την διαρκεια την ημερας
    Νομιζω εχει το ιδιο προβλημα και με το ΝΟ3, δλδ megabacteria.
    Αμεσως το εβαλα καραντινα, και εβγαλα φωτο
    ΝΟ4

ΝΟ3
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
    Δεν ειναι πολυ ζωηρο οπως το προηγουμενο διαστημα, και δεν κελαδαει
    Παιρνει αντιβιωση στο στομα(NYSTAMICIN) πρωι βραδυ, και στην ποτιστρα ισχυρη δοση fungostantin k augmentin
    Η κοιλια του εχει παρει ροδαλο χρωμα
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΒΙΝΤΕΟ

https://youtu.be/tAjbqLDs1O4

ΝΟ1
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
    Ειναι το πιο ζωηρο απο ολα!
    Αν και το προβλημα με το πτερωμα του δεν παρουσιαζει βελτιωση, κατα τα αλλα ειναι το μονο
    ,που ανοιγει χωρις μεγαλη πιεση το στομα του στην συριγγα!!!
    Ειναι κινητικο, αλλα φοβισμενο καθως ειναι γυμνο σχεδον σε ολο του το σωμα
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΒΙΝΤΕΟ
    Προβολη απο 19:00 και μετα

https://youtu.be/azA4scgs71o

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

το Νο3 δειχνει να πηγαινει σαν εικονα κοιλιας καπως καλυτερα . Σαν συμπεριφορα εσυ μπορεις να αξιολογησεις καλυτερα ... Παρολο που ειχα πει ειτε nystamysin ειτε fungustatin και συ δινεις και τα δυο για το megabacteria , δεν βλεπω σε αυτο το θεμα να φευγει το μπαλακι και ειμαι προβληματισμενος ιδιαιτερα ....

Το Νο1 εχει διογκωμενο εντερο και δεν μπορω να αξιολογησω αν δεξια ξεχωριζει << μπαλακι >> αλλα μαλλον οχι . Δεν δειχνει βελτιωση σημαντικη η εντεριτιδα , δεν εχει ομως αδυνατισει επιπλεον

Στο νο4 το νεο πουλακι , δωσε και fungustatin για μεγαμπακτηρια και augmentin ή αλλη ισχυρη αντιβιωση για πιθανο μικροβιο αν το πουλι ειναι ιδιαιτερα φουσκωμενο οπως αναφερεις και κοιμαται εντος της ημερας

5. Thanks rokylila thanked for this post
    Likes rokylila liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα , η θεραπεια των 12 ημερών τελείωσε χθες.Τα πουλια έχουν πολύ καλή διάθεση με κελάηδημα , όρεξη, κινητικά .Συνεχιζω θεραπεια με fungustantine μόνο στο NO4 (το νέο) αλλα έχει ξεφουσκώσει , δεν δείχνει σημάδια νωχελικότητα
    Τα πουλια παίρνουν ποκυβιταμινες και προβιοτικά προς το παρόν , δεν έχω κανει μέχρι στιγμής κάποιον έλεγχο στην κοιλια για να μην τα άγχωσω ,
    Ευχαριστω πολύ τον jk21 για την αμέριστη συμπαράσταση και τις γνώσεις του που με βοήθησε όλο αυτό το διάστημα ωςτε να φροντίσω τα άρρωστα Γαρδελια , ειμαι αισιόδοξος για την πορεία τους ,
    Θα ενημερώσω παλι το θέμα σε περίπτωση υποτροπής

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

7. Thanks Iscariot, adreas, jk21 thanked for this post
    Likes Iscariot, adreas, dikai liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Θοδωρη εχουν περασει αρκετες μερες απ την τελευταια επικοινωνια , η εικονα που εχεις , λες οτι ειναι οκ και μπορει να ειναι αλλα αφησαμε τα πουλια με προβληματα και δεν ειμαι σιγουρος αν εχουν πληρως καθαρισει , γιατι και παλιοτερα δειχναν κινητικα οκ αλλα δεν ηταν οκ απο κατω . Καλα ειναι να τα δουμε αμεσα αλλα εσυ αποφασιζεις ... στην εμφανη υποτροπη δεν ξερω αν τοτε ειναι ευκολα κατι αντιμετωπισιμο οταν ηδη εχουν εθιστει σε καποια φαρμακα

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη , τα πουλια έχουν παρει αρκετά φάρμακα και τουλάχιστον 4 κύκλους μέχρι στιγμής σε αντιβίωση ( το ΝΟ1 ειναι σε φαρμακευτική αγωγή απο τον Νοέμβριο ) , σκέφτηκα οτι ειναι καλύτερο να ηρεμήσουν προς το παρόν , έχουν αλλάξει οι συνθήκες στην κλούβα , δλδ έχουν τον δικό τους χώρο , χωρίς να τσακώνονται μεταξύ τους , και μην τα αγχώνω και εγώ με το συνεχές πιάσιμο , ωςτε να ηρεμήσουν , παρόλο αυτά θα τα βγάλω ένα βίντεο παλι κοιλια, το προσεχές ΣΚ ωςτε να δούμε πως ειναι

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2015
    'Ονομα
    Θοδωρης
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Τελικα αυτο που καταλαβα ειναι αλλ η εξωτερικη εμφανιση των καρδερινων αλα τα προβληματα απο μεσα....
    Και στα τρια το προβλημα παραμενει, οπως θα δειτε και στις φωτογραφιες και στο βιντεο που εβγαλα σημερα

ΝΟ1
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
    Ειναι κινητικο και εχει ορεξη.Δυσκολευομαι να το πιασω στο μικρο κλουβι που το εχω και δειχνει δυνατο οταν το πιανω στα χερια μου.
    Ενθαρρυντικο ειναι οτι επιστρεφει το τριχωμα του ειδικα στην κοιλια. Εχει παρει σχεδον ολες τις θεραπειες που του εχουμε κανει απο τον Νοεμβριο(fungostantin, augmentin,nystamicin, baycox, epithol...)
    Το εχω στην εξωτερικη κλουβα μονο του σε κλουβι, δλδ το εβγαλα απο το σπιτι μεσα που ξεχειμωνιασε.
    που και το εχω σε καραντινα.Αυτην την εποχη ειναι στην 4η ημερα με το φαρμακο, (tabernil, muda)
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΒΙΝΤΕΟ

https://youtu.be/iXSsgbVzLkI

ΝΟ3
    ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ
    Ειναι κινητικο, εχει ορεξη και αναγκη για μπανιο καθημερινα, σε σχεση μετα υπολοιπα.
    Κελαδαει αλλα και εχει στιγμες που καθεται ακινητο, δεν κελαδαει οπως τον πρωτο καιρο που ηταν μεσα στο σπιτι.
    Το εχω και αυτο στην εξωτερικη κλουβα, σε δικο του κλουβι.
    Εχει παρει και αυτο 3-4 κυκλους απο αντιβιωσεις σε κανονικη και σε ισχυρη δοσολογια, επισης εχει παρει και baycox πριν.
    Ειναι ιδιαιτερα φιλικο οταν πιαστει στο χερι, δεν κανει κιινησεις να ξεφυγει.
    Αυτην την εποχη παιρνει πολυβιταμινες και προβιοτικα στην αυγοτροφη
    Το προβλημα με το μπαλακι παραμενει (megabacteria)
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΒΙΝΤΕΟ
    https://youtu.be/H9rel8xdwpE

ΝΟ4
    Ειναι το τελευταιο που αρρωστησε λιγο πριν το πασχα, μπηκε σε καραντινα και του δινω αντιβιωση στην ισχυρη δοσολογια (fungostantin+augmentin)
    Σημερα τελειωσε το επταημερο, δεν δειχνει σημαδια να φουσκωνει, ουτε σηκωνει το ποδι του (απο πονο) οπως πριν
    Ειναι κινητικο και τρωει κανονικα, κελαδαει λιγο
    Ειναι στην μεσα εξωτερικη κλουβα, σε δικο του κλουβι
    ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

ΒΙΝΤΕΟ

https://youtu.be/23fUyNaT9To

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στα δυο πρωτα , πριν να εκφερω γνωμη , θα ηθελα για 1-2 μερες να περιμενουμε αν καποιο μελος μας , προτεινει κατι αλλο απ αυτα που καναμε μεχρι τωρα .Να πω μονο οτι το κυριο προβλημα στο Νο 3 ειναι πραγματι το megabacteria πια , αν δεν ειναι φουσκωμενο , παροτι που το μπαλακι δεν ειναι πια εντονο . Στο Νο1 εχουμε ενα εντερο περιεργο που επιμενει . Αν το πουλι δεν ηταν εκτροφης , θα ειχα και κατι αλλο απο αυτα που συζηταμε στο μυαλο μου αλλα και σε αυτη την περιπτωση θα περιμενα ραγδαια επιδεινωση , ομως δεν υπαρχει .Απλα δεν υπαρχε βελτιωση

Στο Νο4 εχεις ξεκαθαρο θεμα με megabacteria . Σε αυτο συνεχισε με fungustatin χωρις να σταματησεις (ακομα και 15νθημερο μηπως καθαρισει ) και το augmentin φτασε 9ημερο ακομα και να φουσκωσε .Αν και εφοσον ειχες αρχισει κανονικα τα φαρμακα , λογικα στο augmentin το 7ημερο πρεπει να το εχει περασει

12. Thanks rokylila thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Μιχάλης
    Post Thanks / Like
    Γνώμη μου, κατά τη διάρκεια της περιόδου αναπαραγωγής είχαν εμφανίσει Black Spot. Αυτό το είδος της Black Spot σχετίζεται με Atoxoplasmosis

14. Thanks rokylila thanked for this post

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτοΠρώτο ... 91011

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία