Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 84
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Eγω εκτος φορουμ αυτη τη στιγμη , εναν μονο γνωριζω που πραγματικα ξερει απο καρδερινες ισως περισσοτερα απ οσα ηδη εχουν γραφτει εδω και οταν ηταν εντος gbc ειχε προσφερει σε αυτο με τον πιο επισημο τροπο ! Αν μαλιστα σωζονται σημερα πουλια με megabacteria , εμμεσα σε αυτον οφειλεται , γιατι απο αυτον εμαθα σαν ουσια την φλουκοναζολη για δυσκολες περιπτωσεις candida . Το γιατι δεν βρισκεται πια εδω , δεν εχει σχεση ουτε με μενα ουτε με το GBC . Εκει που διαβαζω κανενας δεν προσφερει παραπανω γνωση εκτροφης καρδερινας , περισσοτερη απο οσο ηδη εχει κατατεθει απο αρκετους εδω μεσα . Και για να παμε παρακατω βρε Νικο να μη ζαλιζουμε τον κοσμο , οταν δεις τη γνωση απο ολους αυτους που εσυ εχεις στο νου σου και λες οτι βρισκονται αλλου , να δινετε δημοσια , εδω ειμαστε να την μεταφερεις

Μιλαμε για τη διατροφη της καρδερινας στον ελληνικο ή κυπριακο χειμωνα και στη φυση και στην εκτροφη .Δεν συμβαινει στην εκτροφη ακριβως οτι στη φυση αλλα η φυση δινει πληροφοριες για την εκτροφη .Αν εχει υπαρξει μια προοδος τα τελευταια χρονια και το συναντας παντου , ειναι γιατι ο κοσμος αρχισε να βρισκει πληροφοριες απο τη ζωη της καρδερινας στη φυση , δυστυχως ομως δεν τις αναζητα και ο ιδιος εκει .Υπαρχει μεγαλη διαφορα .Αν συνεβαινε κατι τετοιο , οτι ξεραμε σημερα θα ηταν πολλαπλασιο
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2012
    'Ονομα
    ΚΩΝΣΤΑΣ
    Κατοικίδιο
    Λυκοσκυλο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από amatina Εμφάνιση Μηνύματος
    Παχιά σπάνια θα δεις, μακάρι να έβλεπες και σπάνια με Φουά γκρά, αλλά τότε… όλα τα ρίχνουμε στα κοκκίδια ή σε κάποια άλλη ασθένεια.
    τσουβαλιαζεις ενω ξερεις οτι το φουα γκρα γινεται με ταιζμα .....φουα γκρα!ακομα και το καλοκαιρι....(αφου τρωει το πουλακι δειχνει υγεια )καποτε πρεπει να καταλαβουμε την εννοια της αποτοξινωσης ,.....και η γνωση /εμπειρια ερχεται μετα απο ποοοολλες ωρες παρατηρησης Και επειδη θελω να προλαβω τον Μητσο που θα με κατηγορησει σαν ¨σφιγγα¨,ξερετε ποιος ειμαι αν ειμαι σφιγγα η οχι,.... αλλα οι οποιοες παρατηρησεις μου ,θα πνιγουν στον ωκεανο των πληροφοριων που χυνοντε ανεξοδα ....
    Η οποια γνωση θα αποκτηθει σιγα σιγα , και θα ωριμασει οπως ωριμαζει το κρασι ...

3. Likes adreas liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gonousas Εμφάνιση Μηνύματος
    καποτε πρεπει να καταλαβουμε την εννοια της αποτοξινωσης ,.....

Πως εννοεις αποτοξινωση;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    βρε Νικο να μη ζαλιζουμε τον κοσμο ,
    Να το προσθεσω και αυτο στο "για να βγει στη φορα η περιβοητη αποκρυφη ή καταπιεσμενη γνωση ολων αυτων που λες ."

Το επαναλαμβανεις αποκλειστικα οταν εχεις διαλογο μαζι μου,θεωρεις βαρετα αυτα που γραφω... να ψαχθω στον τροπο εκφρασης μου... θες να μου προτεινεις κανονες διαλογου για να μην ολισθενω και να ειμαι αρεστος ,η οντως εχω προβλημα;

Καταλαβα ειναι γιατι ειμαι πιο ομορφος απο εσενα.

6. Thanks adreas thanked for this post
    Likes adreas liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος

Μιλαμε για τη διατροφη της καρδερινας στον ελληνικο ή κυπριακο χειμωνα και στη φυση και στην εκτροφη .

Αφου μιλαμε για αυτο τι σπορους προτεινεις που βρισκονται στην Ελληνικη και Κυπριακη φυση και με αυτους τρεφονται καρδερινες τον χειμωνα;

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Στην εκτροφη πρεπει κατα τη γνωμη μου (την οποια εχω εκφρασει αναλυτικα στο αρχικο ποστ ) να υπαρχουν καποιοι βασικοι , θρεπτικοι και γρηγορης ληψης ενεργειας σποροι

Απο κει και περα , η δικια μου παρατηρηση ή και πληροφορηση , αν αναφερομαστε σε τροφες που δινονται σε κλαδια στη φυσικη τους μορφη , μιλα για ραδικι νωρις το φθινοπωρο μεχρι ενας σημειο γιατι μετα ξερενεται εντελως και στη φυση σχεδον παντα το εχουν αδειασει απο σπορο .Μπορει ομως να βρεις φυτρωμενα σπορια στο λασπωμενο χωμα ακομα κα μεσα στο χειμωνα , που εχουν πεσει και εχουν φυτρωσει επιφανειακα και πεφτουν πανω τους τα πουλια . Παρατηρημενο απο αλλον και αξιοπιστο το τελευταιο . Εχουμε δει βιντεο με πουλια να τρωνε στο εδαφος κατι και αν μην καταλαβαινουμε συχνα τι ειναι ... Φυτρες ειναι , οχι μονο ραδικιου . Φυτρες που δεν θα προλαβουν να μεγαλωσουν ποτε . Το νεραγκαθο οπου υπαρχει στην Ελλαδα , ειναι απο τα λιγα φυτα που μπορει να ειναι ξερα , αλλα κρατανε το σπορο πανω του και το χειμωνα , μεχρι να τον αδειασουν τα πουλια ή να ριξουν κατω , αυτον που θα φυτρωσει παραδιπλα .Η τσουκνιδα βρισκεται παντου και αυτη την εποχη μεγαλωνει η βρουβα . Δεν ξερω για την καρδερινα , το φανετο οπως θα παει σε αυτο το φυτο , οπως και στο λαπαθο . Ο ταραξακος ποτε βγαινει νωρις και ποτε αργει αν δεν βρεχει .Φετος ειναι ελαχιστος ακομα . Συνηθως ξεκινα πριν το ζωχο και φτανει και μετα απ το ζωχο . Φετος και ο ζωχος εχει καθυστερησει . Δεν ξερω ποσο μπορει να επηρεασει αυτο τα πουλια στο ποτε θα ξεκινησουν φετος στη φυση .. Απο τον Ανδρεα που βρισκεται στα χωραφια συχνα , θα ηθελα πολυ να μας πει τι γινεται με το βλητο ... ειναι ισως ο πιο ισχυρος σπορος σε λουτεινη , πριν ακομα εμφανιστει το χειμωνα ο ταραξακος σε μεγαλη ποσοτητα . Τα πλατανια οπου υπαρχουν (και υπαρχουν και μεσα στις πολεις ακομα καιστα προαστια της Αθηνας ) ειναι παντα με πουλια απανω και συχνα αυτα τα πουλια ειναι καρδερινες .Πανικος στις πλατανομπαλες ... Σκληθρα μονο σε Ηπειρο και Μακεδονια .Σε πευκα επισης ... προσφατα ειχαμε μαρτυρια .Η γαλατσιδα επισης ειναι φυτο του χειμωνα και σιγουρα πηγαινουν σε αυτο

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Και απο ολα αυτα στην ταιστρα γιατι προτεινεις λιπαρους και οχι αμυλουχους απο την Ελληνικη φυση.

Αυτα που λες δεν βλεπουμε και ειναι φυτρες ,ειναι φυτρες η αμυλουχοι.

Η φυση και κατα την περιγραφη που κανεις δεν συμφωνει μαλλον με λιπαρους,πιστευω θα εχει τους λογους της.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ποσους απ τους πανω που ανεφερα γνωριζεις ως ανηκοντες στους αμυλουχους;

το νεραγκαθο ισως ...

η βρουβα (σιναποσπορος ) , το κουκουναρι (σπορος πευκου ) , ο πλατανος , τα σκληθρα ειναι αμυλουχοι; ακομα και το ραδικι (σιγουρα και με στοιχεια ) αλλα και τα αλλα οπως ταραξακος , ζωχος κλπ δεν ειναι αμυλουχα , απλα δεν εχουν πανω απ 30 αλλα πανω απο 20 % λιπαρα .Εχεις διαφορετικα στοιχεια;

Νικο καθε τοσο ακουμε εκτροφεις να προσπαθουν να δωσουν μιγματα με πολλους αμυλουχους το χειμωνα και τα πουλια να τους αφηνουν ... προσφατα την ιδια διαπιστωση εκανε και μελος μας που προσπαθησε να δοκιμασει κατι τετοιο και προσανατολιζετε σε πιο λιπαρο μιγμα πια ...

Τα πουλια στο χειμωνα δεν κανουν διαιτα σε θερμιδες αλλα σε ποικιλια σπορων .Δεν εχουν λιγοτερες αλλα περισσοτερες θερμιδικες αναγκες .Εχουν αναγκη καποιων βασικων σπορων να υπαρχουν στο κλουβι , να φανε εστω οταν θα νοιωσουν οτι τους χρειαζονται .Οσοι δινουν επιπλεον και τροφες απο τη φυση καλα κανουν . Εκεινα θα επιλεξουν και τα μεν και τα δε ελευθερα .Οποιος θελει ας βαλει και μια γεματη ταιστρα με κεχρι , μιλλετ , αχυρο (συγνωμη γρασιδι εννοουσα ή << αγκαθι >> οπως ακομα οι εταιριες που κανουν μιγματα με βαση ... ερευνες , επιτρεπουν στους εισαγωγεις να το μεταφραζουν ) και ας φανε οτι θελουν . Εδω ειμαστε με βιντεο , να δειξουμε την παραλληλη προσφορα και την επιλογη των πουλιων

11. Likes adreas liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Δεν εχεις αναφερει το σιταρι,κριθαρι,βρωμη, σικαλι , καλαμποκι ,μουχριτσα, πατατοσπορο, κολοκυθοσπορο, λαχανοσπορο,κλπ

Πιστευω αν προστεθουν και αυτοι που κατα κορον παραγονται στην Ελληνικη καλιεργεια, θα αλλαξει το ισοζυγιο αμυλουχων -λιπαρων τοσο που χρειαζεται να αναθεωρηθει η σκεψη για διατροφη με λιπαρους.

Αυτα τα στοιχεια εχω.

Αν στηριζεις την διατροφη στο "ας φανε οτι θελουν" ,ξεκινας απο λαθος βαση.

Λες οτι καποιοι προσπαθουν να δωσουν αμυλουχους τον χειμωνα και τα πουλια τους αφηνουν.

Θεωρεις την προσπαθεια λαθος,εγω θεωρω τον τροπο που προσπαθουν λαθος.

Η φυση επιβαλλει δεν προσφερει μενου επιλογων στην διατροφη .

Υ/Γ Το γρασιδι που υποτιμας ειναι ξερο στην φυση καποιους μηνες αν δεν ποτιζετε.
    Τελευταία επεξεργασία από Δημητριαδης Νικος; 11-01-2018 στις 01:00

13. Likes adreas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    amatina
    Post Thanks / Like
    Σχεδόν κάθε διατροφική απαίτηση καλύπτεται στα πουλιά με την απλή παροχή ενός βραστού αυγού με θρυμματισμένο κέλυφος και όλο μαζί να αναμιχτεί με αλεσμένο ηλιόσπορο. Για όλες τις εποχές

15. Thanks adreas thanked for this post
    Likes adreas liked this post

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία