Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 99
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Βασίλειος
    Post Thanks / Like

Την Βοήθεια σας!!

Καλησπέρα σας χρειάζομαι την αναγκαια βοήθεια σας για την αντιμετώπιση ενός προβλήματος υγείας μιας καρδερίνας μου! Το πουλί τρέφεται κανονικά είναι ημίδραστήριο, συνέχεια φουσκωμένο και δυστηχώς με ένα άσχημο χρώμα μάσκας που υπογηλώνει και πρόβλημα συκωτιού! Να διευκρινήσω πως τα πουλιά μου είναι εξωτερικής εκτροφής χειμώνα καλοκαίρι! Ο αγαπητός jk21 έχει μια φωτογραφία της κοιλιάς του πουλιού που δείχνει ξεκάθαρα πρησμένο συκώτι και πιθανόν και ερεθισμένο έντερο! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει ένας άμεσος τρόπος, με κάποιο φαρμακευτικό σκεύασμα, να ξεπρήξω το συκώτι του πουλιού!

2. Likes dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εκτος απ το συκωτι , αν δεις χαμηλοτερα , υπαρχει διογκωση ευρυτερη και στην κοιλια χαμηλοτερα , αρα δεν ειναι διατροφικο αλλα απο λοιμωξη ειτε απο μικροβιο ειτε απο κοκκιδια (αν το δευτερο , τοτε ατοξοπλασμα που χτυπα και εκτος εντερων )

Δινεις 0.2 ml baycox που μου εγραψες στην προσωπικη μας επικοινωνια στα 100 νερου ( σχεδον 4 σταγονες ) και παιρνεις augmentin 250 mg απο φαρμακειο (σκονη για ποσιμο εναιωρημα την οποια κανεις διαλλυμα οπως περιγραφουν οι οδηγιες εντος του κουτιου , μεχρι την χαρακη στο μπουκαλι ) και δινεις στ στομα οπως θα σου γραψω σε λιγο με προσωπικο μηνυμα

το baycox για 5 μερες και το augmentin τουλαχιστον για 7 μερες αλλα καθε 2 μερες το πολυ θα βλεπουμε την κοιλια του πουλιου και θα μας λες για τη διαθεση του , μην τυχον αλλαξουμε κατι

Οταν τελειωσει η αγωγη , θα δουμε για χορηγηση καποιου συμπληρωματος για το συκωτι .Αν τρωει αγκαθι Μαριας ή μπορεις να το σπας με πολυκοφτη , να του δινεις να τρωει οσο θελει
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

4. Likes dikai, xrisam liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Βασίλειος
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστω΄πολύ για την άμεση βοήθεια, Ανα δύο ημέρες θα σας ενημερώνω!

6. Likes dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

και νωριτερα αν παρατηρησεις καποια εξελιξη προς το χειροτερο (τοτε σιγουρα ) αλλα και στο καλυτερο
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

8. Likes dikai liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,δύο αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Ευχομαι, το καλύτερο.

10. Likes dikai liked this post
    Titribit
    Guest
    τι χρωμα εχει παρει η μασκα του,για να μαθαινουμε και εμεις οι νεοι με τις καρδερινες?

ευχομαι ταχεια αναρρωση

12. Likes dikai liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρποντακοι-Γαρδελια-καναρια
    Post Thanks / Like
    Ευχομαι και εγω περαστικα και να γινει γρηγορα καλα το μικρουλι

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

14. Likes dikai liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Βασίλειος
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία και ευτυχία για όλο τιν κόσμο! Παρακάτω παραθέτω την φωτογραφία της καρδερίνας μου μετά απο τρείς ημέρες θεραπείας προτεινόμενη απο τον jk21!

16. Likes dikai liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Antonis
    Κατοικίδιο
    καναρινια red factor , καρδερινες , καρδερινες ματζορ
    Post Thanks / Like
    Σιγουρα φαινεται γιατι και οι φωτογραφιες καποτε παραπλανουν στα χρωματα , εχει βελτιωθει πολυ το συκωτι αφου δεν ειναι τοσο σκουρο οπως πριν , εχει ομως εντερο διογκωμενο , η απο κοκκιδια η μικροβιο , το augmetin θα το συνεχισεις μεχρι την 7 η και 10 μερα , το baycox μπορει να χρειαστει πιο ισχυρη δοση η και αλλαγη σε esb , θα το δει ο Δημητης και θα σου πει

18. Likes IscarioTis, dikai liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συνεχιζει μεχρι και 7η μερα (αλλα θα δουμε ξανα φωτο νωριτερα ) οπως εχει στην αγωγη.Υπαρχει σαφη βελτιωση Το εντερακι που πραγματι φαινεται , απλα πριν καλυπτοτανε απο το συκωτι που ηταν τουλαχιστον 1μισυ φορα σε μεγεθος απο οτ τωρα

Αν θες βαλε και 0.25 ml baycox αλλα αναφερεται σε κτηνιατρικα εγχειριδια και νομιζω και στο χαρτι του ιδιου του σκευασματος οτι αρκετα πουλια πινουν λιγοτερο νερο οταν ειναι πιο πυκνη η δοση (αλλα τελικα παιρνουν ιδια ποσοτητα ) .Αν θες δοκιμασε αλλα να παρατηρεις οτι θα συνεχισει να πινει

20. Likes dikai liked this post

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία