Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Μαρία Εμμανουήλ
    Post Thanks / Like

2ο καναρίνι και αλλαγή συμπεριφοράς 1ου

Καλησπέρα παιδιά!
    Είμαι νέα στο φόρουμ. Αποφάσισα να ζητήσω τη βοήθειά σας για ένα θέμα που με έχει απασχολήσει εδώ και κάμποσο καιρό.
    Έχω ένα καναρίνι 2 χρόνια τώρα, το οποίο αγόρασα ως αρσενικό. Πριν 2 μήνες πήρα εν τέλει την απόφαση να του φέρω συντροφιά, ένα θηλυκό καναρίνι. Πηγαίνοντας στο pet-shop, ο κτηνίατρος μού είπε ότι το καναρίνι που έχω είναι θηλυκό και όχι αρσενικό, άρα ότι ο προηγούμενος πωλητής είχε κάνει λάθος στην αναγνώριση.
    Τελικά εκείνη την ημέρα αγόρασα από τον ίδιο πωλητή που είχα πάρει και το πρώτο καναρίνι, ένα αρσενικό (ας ελπίσουμε!).
    Έπειτα από περίπου ένα 10ήμερο που τα είχα κοντά αλλά σε ξεχωριστά κλουβιά, τα έβαλα μαζί στο ίδιο.
    Ποιο είναι το θέμα λοιπόν... Το καναρίνι που είχα αυτά τα 2 χρόνια, κελαηδούσε και μου μιλούσε μέρα-νύχτα. Πολύ δραστήριο και ζωντανό, όποτε με έβλεπε, ή ακόμα κι όταν συνειδητοποιούσε ότι είχα ξυπνήσει ή γυρνούσα στο σπίτι, άρχιζε το τραγούδι και φώναζε γεμάτο χαρά για να του δώσω προσοχή. Τώρα με το καινούριο καναρίνι, έχει γίνει σχεδόν τρομακτικά εσωστρεφές, δεν μιλάει, κάθεται σε μια γωνία συνήθως και δεν αντιδράει στα καλέσματά μου. Το καινούριο καναρίνι έχει αναλάβει το ρόλο του τροβαδούρου και για τα δύο! Δεν σταματάει το κελάηδημα, πετάει πάνω κάτω στο κλουβί, κυνηγάει ενίοτε το πρώτο για παιχνίδι.
    Δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά πως τα πάνε μεταξύ τους, αλλά με έχει στεναχωρήσει και ανησυχήσει το γεγονός ότι το καναρινάκι που είχα έχει αλλάξει τόσο πολύ...
    Θα ήθελα την βοήθειά σας,
    σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

2. Likes ndlns liked this post
    Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα μας!!

Αν και έχω καναρινάκια, δεν νομίζω ότι είμαι και πολύ ειδική στη συμπεριφορά τους. Παρόλα αυτά θα σου πω τι νομίζω και ας με διορθώσουν τα υπόλοιπα παιδιά!

Αρχικά τα δύο πουλάκια θα έπρεπε να μείνουν χωριστά διάστημα τουλάχιστον ενός μήνα για να περάσει την καραντίνα το δεύτερο πουλάκι που ήρθε στην παρέα σου. Τώρα όμως είναι ήδη μαζί, οπότε απλά κράτα την πληροφορία γιατί ίσως σου χρειαστεί μελλοντικά!

Αν το πρώτο πουλάκι κελαηδούσε τόσο έντονα, μάλλον όντως είναι αρσενικό. Κάποιες φορές μπορεί να κάνουν πιο συνεχόμενο κελάηδισμα και θηλυκά που είναι πολύ πυρωμένα (θέλουν δηλαδή να αναπαραχθούν) αλλά δεν είναι τόσο περίπλοκο όσο ενός αρσενικού. Μάλλον λοιπόν έχεις δύο αρσενικά καναρίνια στο ίδιο κλουβί και για μένα εκεί είναι το πρόβλημα. Προσωπικά δεν έχω καταφέρει επιτυχώς να κρατήσω δύο αρσενικά στον ίδιο χώρο γιατί κυνηγιούνται και μαλώνουν (δεν νομίζω δηλαδή ότι τον κυνηγάει για παιχνίδι) και συνήθως παύουν να κελαηδούν ή κελαηδά μόνο το ένα.

Θα σου πρότεινα να τα βάλεις ξανά σε διαφορετικά κλουβιά και τοποθετημένα με τρόπο που να μην έχουν οπτική επαφή για να δεις αν θα αλλάξει κάτι.

Αν μπορούσες να μας βάλεις και φωτογραφίες με την αμάρα (είναι το σημείο που κουτσουλούν, χαμηλά κοντά στα ποδαράκια) με παραμερισμένα τα πούπουλα ίσως να μπορέσουν τα παιδιά να σου πουν το φύλο τους.

4. Likes ndlns, Παναγιωτης 18 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλώς ήρθες.
    Συμφωνώ κι εγώ με την Κωνσταντίνα. Χώρισε τα πουλάκια και βάλε τα κλουβιά πάνω κάτω για να μην βλέπονται. Αν δεις ότι κελαηδάνε και τα δύο, είναι αρσενικά.
    Το πρώτο που είχες, κελαηδούσε έντονα ή απλά τιτίβιζε; Αν τιτίβιζε είναι θηλυκιά, αλλιώς είναι αρσενικό.
    Πάντως μια φωτογραφία της αμάρας θα βοηθούσε...
    Όπως και να έχει, να τα χαίρεσαι!

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Παναγιωτης Πολυκαστρο
    Κατοικίδιο
    καναρινια Τimbrado clasico
    Post Thanks / Like
    Οπως ειπαν τα παιδια μονο με φωτο στην αμαρα θα σου πουμε με σιγουρια
    __________ Το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο. Για να δουλεψει πρεπει πρωτα να ανοιξει. __________

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    καναρινια
    Post Thanks / Like
    Νίκο έχω θυληκιά timbrado που κελαηδάει,χαμηλόφωνα όμως και όχι ολοκληρωμένα όπως τα αρσενικά,αλλά όχι μόνο τιτίβισμα και σίγουρα σε μπερδεύει.
    Θηλυκιά του 2016 με γέννα φέτος την άνοιξη.

8. Likes ndlns liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια τιμπράντο, ράτζα και κοινά. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από dikai Εμφάνιση Μηνύματος
    Νίκο έχω θυληκιά timbrado που κελαηδάει,χαμηλόφωνα όμως και όχι ολοκληρωμένα όπως τα αρσενικά,αλλά όχι μόνο τιτίβισμα και σίγουρα σε μπερδεύει.
    Θηλυκιά του 2016 με γέννα φέτος την άνοιξη.
    Φέρτη να την πουλήσουμε για καρδερίνα... Χαχαχα
    Εγώ δεν έχω ακούσει θηλυκιά να κελαηδάει, αλλά έχω μικρή εμπειρία. Οπότε, άκυρο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2017
    'Ονομα
    Μαρία Εμμανουήλ
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα σας παιδιά!
    Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις πολύτιμες συμβουλές σας, στον καθένα από εσάς και σε όλους εσάς!
    Χώρισα τα καναρινάκια, όπως με συμβουλεύσατε, και απευθείας άρχισε να ''μιλάει'' ξανά το πρώτο! Ήταν τρομερό!
    Πραγματικά έχω μπερδευτεί, ο ένας κτηνίατρος μου λέει με σιγουριά ότι είναι θηλυκό, ο άλλος ότι είναι αρσενικό.
    Δεν έχω βγάλει ακόμα φωτογραφία με την αμάρα, γιατί συγχύζονται αρκετά όταν προσπαθώ να τα πιάσω και στεναχωριέμαι να τα ταλαιπωρώ, μη γνωρίζοντας και ακριβώς το σημείο που πρέπει να τραβήξω φωτογραφία. Κάποια στιγμή όμως πρέπει να γίνει και αυτό.
    Δεν γνωρίζω εάν η ''ομιλία'' του είναι τιτίβισμα ή κελάηδημα. Δεν βγάζει πολύπλοκες και μακρόσυρτες μελωδίες, συνήθως είναι σαν να μιλάει έντονα και με στόμφο. Κάνει και κανά-δυο κόλπα που και που :- )
    Όσον αφορά την καραντίνα, δεν γνώριζα ακριβώς πόσες ημέρες έπρεπε να μείνουν χωριστά πριν μπουν στο ίδιο κλουβί και τα δύο. Όσοι κτηνίατροι ρώτησα τότε μου είπαν 1-2 εβδομάδες. Τελικά όμως, το διάστημα που τα κράτησα χώρια ήταν γύρω στις 25 ημέρες, και όχι 10 όπως έγραψα αρχικά. (Δεν έχω και την καλύτερη αίσθηση του χρόνου, το ακριβές διάστημα υπολόγισε τις προάλλες ο φίλος που τα διαλέξαμε μαζί :- ) )
    Όπως και να 'χει, ήταν πολύ σημαντικές οι συμβουλές που μου δώσατε και σας ευχαριστώ και πάλι ειλικρινά!
    Να είστε καλά! :- )

11. Likes ndlns liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μαρια θα σου λεγα να βγαλεις τωρα (εννοω αυριο αν εχουν κουρνιασει , οχι στο μελλον ) φωτο της αμαρας (εκει που κουτσουλα ) .Μονο ετσι θα βγει συμπερασμα .Δεν θα παθουν τιποτα .Απλα οταν βαλεις χερι για να τα πιασεις , βγαλε πρωτα τις πατηθρες γιατι εμποδιζουν να τα πιασεις .Να εχεις βρεγμενα δαχτυλα να μουσκεψεις ελαφρως τα πουπουλα εκει , ωστε να ειναι ευδιακριτη η περιοχη

Κρατας το πουλι με το κεφαλι αναμεσα σε δεικτη και κεντρικο δαχτυλο και με τον αντιχειρα και τα δυο μικροτερα δαχτυλα τα ακριανα το << φυλακιζεις με ασφαλεια , χωρις να το πιεζεις ομως στον πνευμονα

13. Likes panos70 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Παναγιωτης Πολυκαστρο
    Κατοικίδιο
    καναρινια Τimbrado clasico
    Post Thanks / Like
    Αν δεν θελεις να εισαι συνεχως με την απορεια και να μην ξερεις τι να κανεις βγαλε φωτο οπως σου ειπε ο Δημητρης
    __________ Το μυαλο ειναι σαν το αλεξιπτωτο. Για να δουλεψει πρεπει πρωτα να ανοιξει. __________

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας