Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 8 από 8
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Γιώργος
    Post Thanks / Like

γαρδελοκαναρινάκι τσιμπάει τα πόδια του.

Παιδιά καλησπέρα! Τους τελευταίους μήνες εχω ενα καρδερινοκαναρινάκι. Είναι 5 μηνών. Κελαηδάει ήδη και παίρνει κυριολεκτικά τον κόσμο αφού του βάζω και ακούει πολύ αηδόνι, καρδερίνα και ελατοπαπαδίτσα! Το θέμα όμως δεν είναι οι μουσικές ικανότητες του Σταμάτη (το επίθετό του είναι Γαρδέλης ) αλλά πως εδώ και πολλές βδομάδες παρατηρώ οτι τσιμπάει επίμονα τα ποδαράκια του. Πιάνει τα δάχτυλά του και τα πελεκάει. Εμφανισιακά φαίνονται πεντακάθαρα και υγειή, πληγές δεν διακρίνω. Αποτι το έχει δει φίλος μου που έχει καναρίνια δεν φαίνεται να χει κάνει ποδάγρα. Περίεργο χρώμα απο τυχόν ερεθισμούς κλπ δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά μια και είναι μαυρωπά απο τη φύση τους. Πιστεύετε οτι μπορεί να έχει ακάρεα παρόλα αυτα; Αγόρασα μια αλοιφή της beaphar γι αυτόν τον σκοπό. Να την βάλω έστω προληπτικά μήπως ανακουφιστεί; Σας ευχαριστώ και πάλι!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Post Thanks / Like
    καλησπερα Γιωργο μπορει να ειναι στην αρχη κατι πιστευω...
    να βαλεις μερικες φωτογραφιες με τα ποδαρακια του θα ηταν πολυ καλυτερα απο το να σου δωσουμε καποια συμβουλη για τον μικρο σου φιλο και να μην ειναι εγκυρη

για αρχη αμα εχεις βαζελινη στο σπιτι σου θα ηταν καλο να του βαλεις 2-3 μερες
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

3. Thanks polly thanked for this post
    Likes jk21 , polly liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Γιώργος
    Post Thanks / Like

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ, Μ' ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΣΙΜΠΑΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!
    Τελευταία επεξεργασία από polly; 05-12-2017 στις 18:22

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Βγαλε τις πατουσες απο κατω .Εκει δειχνει να υπαρχει η υπερκερατωση (λευκες μαζες αν προσεξεις )

http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

6. Thanks polly thanked for this post
    Likes polly liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Γιώργος
    Post Thanks / Like
    Αγχώθηκα τώρα. Παρόλη την ασχετοσύνη μου είχα κ γω υποψιαστεί αυτά τα άσπρα μαξιλαράκια απο κάτω αλλά δεν ήξερα αν είναι φυσιολογικά. Βλέπεις εγώ εναν παπαγάλο έχω εδω κ κάτι χρόνια και δεν μου είχε τύχει ποτέ κάτι παρόμοιο! Και δεν εχώ ιδέα πως να το πιάσω για να του ξεχωρίσω τα ποδαράκια. Δεν γνωρίζω το σωστό πιάσιμο. Μόνο θεωρητικά. Κοιλιά πάνω,κεφάλι ανάμεσα σε δεικτη και μέσο... Το μόνο που μπορώ είναι να το πιάνω στη χουφτα μου με προσοχη και να το μεταφέρω απο κλουβί σε κλουβί. Ο Πέπε ο παπαγάλος μου ανεβαίνει μόνος του πάνω μου και κάθεται να τον κάνω οτι θέλω. Τι νύχια, καθαρισμούς σε πόδια, τα πάντα..

Θα κάνω προσπάθεια αύριο το πρωί.. Θα το βγαλω φωτο απο κάτω, να του βάλω και λιγη beaphar ethinol με την ευκαιρία;;
    Τελευταία επεξεργασία από polly; 05-12-2017 στις 20:11

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κοιταξε να δεις .... ολα τα πουλακια εχουν αυτα τα μαξιλαρακια αλλα σε αυτο τα βλεπω πιο εντονα και για αυτο θελω να ξαναδουμε καθαρη τη φωτο απο κατω , μην τυχον μας μπερδευει ο φωτισμος
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2012
    'Ονομα
    Γιώργος
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Κοιταξε να δεις .... ολα τα πουλακια εχουν αυτα τα μαξιλαρακια αλλα σε αυτο τα βλεπω πιο εντονα και για αυτο θελω να ξαναδουμε καθαρη τη φωτο απο κατω , μην τυχον μας μπερδευει ο φωτισμος
    Και σ' ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Αύριο θα κάνω ότι μπορώ!!!

10. Thanks jk21 thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Εγώ θα έλεγα να μην κάνεις τίποτα μόνο να μας βγάλεις ένα βίντεο να δούμε τι ακριβώς κάνει γιατί μπορεί να είναι μια κίνηση που μπορεί να την κάνει ΄έτσι για να σπάσει την καθημερινότητα του.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας