Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 7 από 7
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Post Thanks / Like

Παπαγάλος Cockatiel

Καλημέρα σας, αγόρασα πρόσφατα cockatiel 3 μηνών και θα ήθελα την γνώμη σας για την διατροφή του γιατί υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και έχω μπερδευτεί. Προς το παρόν τρώει παπαγαλινη, κελαιδίνη, ηλιόσπορους και καθόλου φρούτο ή λαχανικό (ωμό). Επίσης δεν τον έχω δεί ακόμα να πίνει νερό από την μικρή ή την μεγάλη ποτίστρα που του έχω βάλει σε πολύ ευρύχωρο κλουβί. Σας ευχαριστώ

2. Thanks jk21 thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

θα μπορουσες να γινεις ποιο συγκεκριμενος Γιαννη ως προς την παπαγαλινη και την κελαιδινη ;καποια επωνυμα συγκεκριμενα μιγματα ; ειτε ναι ειτε οχι (αν ειναι χυμα ) θα βοηθουσε αν τα βλεπαμε σε φωτο

Σιγουρα τα λαχανικα και τα φρουτα δινουν πολλα χρησιμα στους παπαγαλους και ειναι προβλημα να μην τα αποδεχονται . Ομως τα μελη μας που εκτρεφουν , θα σου πουνε σιγουρα τροπους σταδιακα να καταφερεις να τα εισαγαγεις στο διαιτολογιο τους

Μια διατροφη μονο με σπορους δεν ειναι επαρκης και χρειαζονται και αυτα .Αν ποτε ποτε δινεις και καποια αυγοτροφη και την μαθουν ακομα καλυτερα .Αν δεν πετυχεις τιποτα απο αυτα (εισαγωγη λαχανικων και χορταρικων ) στη διατροφη του , τοτε το συμπληρωμα της με pellet οργανικα (πχ harrison ) ειναι αναγκαιο , αρκει να τα αποδεχονται και χωρις να σου εξασφαλιζουν οτι σιγουρα τα πουλια παιρνουν οτι χανουν απο τα λαχανικα και την αυγοτροφη , ομως καλυπτουν καποιες ελλειψεις .Αρκετοι δινουν ετσι κι αλλιως συμπληρωματικα οργανικα pellets σαν ενα ποσοστο πχ 25 % στο διαιτολογιο των πουλιων . Αυτο με βρισκει συμφωνο , οχι ομως η αποκλειστικοτητα τους ή το να αποτελουν τη βασικη διατροφη και αναφερομαι παντα σε οργανικα pellet ή εστω pellet οπου τα βασικα συστατικα δεν ειναι το καλαμποκαλευρο και η σογια (συνηθως μεταλλαγμενα ) αλλα ποικιλια αλευρων και δημητριακων
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

4. Thanks xrisam thanked for this post
    Likes xrisam liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2013
    'Ονομα
    panagiotis
    Κατοικίδιο
    lovebirds, Roselles Crimson, Cockatiels, Parrotlets
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιάννη καλως τα δέχτηκες ....... Να το χαρείς το μικρό..... Θα χαρώ να δω και φωτό του.
    Μην σε ανησυχεί ότι δεν τρώει λαχανικά και φρούτα ακόμα..... Σιγά σιγά θα αρχίζει να δοκιμάζει μόνο και μόνο απο περιέργεια.
    Παπαγαλίνη βάζε για μεσαίους παπαγάλους που έχει μεγάλη ποικιλία απο σπόρους έτσι ώστε να αποφύγεις όσο μπορείς τους ηλιόσπορους και να τρώει ότι άλλο παρεμφερή του βάζεις.
    Αν έχεις και άλλα πουλιά αν δει κάποιο απο αυτα να τρώει ίσως ζηλέψει. Βαζε του ανα διαστήματα μαρούλι, σπανάκι, μπρόκολο, γλυστρίδα, ότι σου είναι πιο εύκολο. Κάπου θα πάει να τσιμπολογήσει. Μην σε αγχώνει αυτό. Αλλά επειδή όπως αναφέρθηκε ήδη πιο πάνω θα πρέπει να περνει όσες βιταμίνες χρειάζεται, υπάρχουν και πολυβιταμινούχα σκευάσματα τα οποια μπορείς να τα χορηγεις στο νερό ανα τακτα διαστήματα.
    Κελαηδίνη δεν νομίζω να χρειάζεται. Αυγό με το τσόφλι να βάζεις ή μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις ορισμένες απο τις συνταγες του φόρουμ που είναι και πιο υγιεινές......

6. Thanks jk21 , xrisam thanked for this post
    Likes jk21 , xrisam liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλως ήρθες και να χαίρεσαι το κοκατιλάκι σου.

Καλό είναι να αποφυγεις τα χυμα σπόρια και να αγοράσεις συσκευασμένο μιγμά όπως της versele laga, manitoba, deli nature.

Επίσης μπορεις να δίνεις κεχρι τσαμπί σαν σνακ:

Φρουτα και λαχανικά θα προσφέρεις καλοπλυμένα με ξυδόνερο και καλα σκουπισμένα.

Αυγο πολύ καλά βρασμένο και αφου κρυώσει. Δεν αφήνεις πάνω απο ένα 2ώρο στο κλουβί γιατί αλλοιώνεται.

Δες εδω μερικά χρήσιμα άρθρα:

(2) Κόκκαλο σουπιάς
    (3) Πατήθρες, φτιάξε τις μόνος σου
    (4) Ασφαλή και τοξικά ξύλα για τα κατοικίδια πτηνά
    (5) Βασικές προυποθέσεις για παπαγάλους...
    (6) Cockatiel - Nymphicus Hollandicus
    (7) Γενετική & Μεταλλάξεις στους παπαγάλους Cockatiel
    (8) Συνταγές αυγοτροφής
    (9) Τι επιτρέπεται να τρώει ο παπαγάλος μας και τι όχι
    (10) Παιχνίδια για παπαγάλους.
    (11) Βασικά βήματα εξημέρωσης (για όλα τα είδη) μικρών παπαγάλων.
    (12) Συμβουλές για τις πρώτες πτήσεις των πουλιών μας
    (13) Η γλώσσα του σώματος του παπαγάλου.
    (14) Το γράμμα ενός παπαγάλου στον άνθρωπο.
    (15) Φρέσκα βότανα ,χορταρικά και λαχανικά για καθημερινή χρήση στα πουλιά μας
    (16) Η χρήση του μηλόξυδου στα πτηνά
    (17) Μίγμα αποξηραμένων βοτάνων σε σκόνη για την αυγοτροφή
    (18) Γύρη: ένα ιδανικό συμπλήρωμα για τα πουλιά μας (bee pollen for birds)
    (19) Υπόστρωμα υγιεινής κλουβιού καναρινιού
    ( 20) Χώρος διαμονής των παπαγάλων Cockatiel – ο απαραίτητος εξοπλισμός
    ( 21)
    Η διατροφή των παπαγάλων Cockatiel
    ( 22) Συμβουλές για την καλύτερη διαβίωση των πτηνών μας
    (23) Οδηγός Αναπαραγωγής Cockatiel
    (24) Οχτώ βασικές γνώσεις για την υγεία & περιποίηση των παπαγάλων cockatiel
    (25) Πτερόροια
    (26) Η γλώσσα των παπαγάλων cockatiel - Οδηγός συμπεριφοράς
    (27) Υψηλές θερμοκρασίες και cockatiel
    (28) Πόσο καλά φροντίζετε το cockatiel σας ;
    Τελευταία επεξεργασία από xrisam; 21-11-2017 στις 15:26

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Post Thanks / Like
    Αγαπητέ Δημήτρη, σε ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες σου. Είμαι στην αρχή της σχέσης μου με αυτόν τον υπέροχο παπαγάλο και θέλω να αναπτυχθεί όσο καλύτερα γίνεται. Καλή συνέχεια!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Post Thanks / Like
    Αγαπητή Χρύσα, σε ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες σου. Είμαι στην αρχή με αυτόν τον υπέροχο παπαγάλο (Cookie) και θέλω να αναπτυχθεί όσο καλύτερα γίνεται. Θα φροντίσω να προμηθευτώ τα προϊόντα που μου έστειλες. Πιθανότατα να ξαναχρειασθώ τις συμβουλές σου. Καλή συνέχεια!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    Ιωάννης
    Post Thanks / Like
    Αγαπητέ Παναγιώτη, σε ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικά χρήσιμες πληροφορίες σου. Είμαι στην αρχή με αυτόν τον υπέροχο παπαγάλο και θέλω να αναπτυχθεί όσο καλύτερα γίνεται. Ήδη μετά τις πρώτες μέρες δοκιμάζει και αυγό λιωμένο με το τσόφλι, τον βγάζω συχνότερα έξω από το κλουβί και τρώει κεχρί από το χέρι. Θα αρχίσω όπως είπες σήμερα να του δίνω μαρούλι και άλλα λαχανικά (αποστειρωμένα). Σε ευχαριστώ πολύ. Καλή συνέχεια!

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας