Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    Εβελινα
    Post Thanks / Like

Αλλαγή συμπεριφορας σε παπαγαλάκι Κοκατιλ

Γεια σας.Ειμαι καινουρια στο φόρουμ.Εδω και 6 μήνες έχω ένα παπαγαλακι Κοκατιλ οπου όπως μας είχαν πει όταν
    Το πήραμε πρέπει να ήταν 11 μηνων.Μεχρι τώρα έχω καταφέρει να τρώει από το χέρι μου χωρίς να φοβάται και μερικές φορές βάζω το χέρι μου κοντά του χωρίς φαγητό κάθετε για λίγο και μετά φεύγει.
    Όταν μπροσπαθω να τον πλησιάσω δεν με δαγκώνει(δεν με έχει δαγκώσει ποτέ) απλά τρομοκρατείται και φεύγει οπότε δεν το κάνω ποτέ.Συνηθως οτνα φοβάται ανηγει το ράμφος του και κάνει σαν χχχχιιι (ναι κάτι τέτοιο

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    Εβελινα
    Post Thanks / Like

Συνέχιση ερώτησης καταλάθος δημοσιεύτηκε η μιση

Χίλια συγνώμη εγινε κάποιο σφάλμα και δημοσίευτηκε μόνο η μισή απάντηση!!(Το κινητό ή μου τρελαθηκε(!!)Τέλος πάντων εδώ και 2 ημέρες το πρωί και το απόγευμα καθεται σε μια γωνιά(η διαγώνια στην άλλη γωνία του κλουβιου)και οταν με βλέπει
    Απλά να πλησιάζω(χωρίς να βάζω χέρι μου στο κλουβι( ή και τέτοιο και τρομοκρατείται και μου κανεκ πάλι αυτό το χχχιι χωρίς όμως να
    Φεύγει από το σημείο και να κάθεται εκεί.Μου φενεται περίεργο γαιτι συνήθως έχει εξοικειωθεί μαζί μου και ακόμα και σε απόσταση χιλιοστών
    Να είναι το πρόσωπο μου δεν φοβάται και δεν κουνιέται καθόλου.Μου επιτίθεται όταν το πλησιάζω μόνο όταν κάθεται στην γωνιτσα στον πάτο του κλουβιου.Θα ήθελα βοήθεια γιατ
    Αρχίσει και ανυσηχω.Θα ήμουν ευγνώμων για οποιαδηποτε απαντηση γατι πράγματικα ανυσηχω.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
    Εβελιν
    Τελευταία επεξεργασία από Evelina; 09-11-2017 στις 21:44

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Μαλλον ειναι θηλυκο και ετοιμαζει αυγο. Γι αυτο καθεται στη γωνια στον πατο του κλουβιου και αντιδραει ετσι οταν σε βλεπει. Επισης η ηλικια ταιριαζει με αυτο το σεναριο.

4. Thanks xrisam , jk21 thanked for this post
    Likes xrisam liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολύ πιθανό να είναι αυτό που γράφει και ο Αλέξανδρος. Εχουν τα νεύρα τους όταν θέλουν να ζευγαρώσουν.

Οπότε αν το δεις να είναι με την ουρα προς τα πάνω και κάνει ήχους περίεργους θα είναι σημάδι ότι ζητάει να ζευγαρώσει. Αν δεις και τραβάει επίσης χαρτιά απο τον πάτο το κλουβιού τότε σίγουρα ετοιμάζεται για αυγουλάκι.

Κατα αλλα είναι καλά, τρώει? Οι κουτσουλιές είναι οκ? Σουπιοκόκκαλο εχει στο κλουβί?
    Τελευταία επεξεργασία από xrisam; 14-11-2017 στις 20:27

6. Thanks jk21 , Evelina thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    Εβελινα
    Post Thanks / Like
    Πραγματικα σας ευχαριστω παρα πολυ και τους δυο!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    Εβελινα
    Post Thanks / Like
    Πραγματικα σας ευχαριστω παρα πολυ και τους δυο!!
    Τοσο καιρο την ειχαμε για αγπριι!!

Απο τοτε που εγραψα το μυνημα δεν εχει ξανακανει κατι τετοιο.Αυτο που ανεφερες το εκανε και μαζι εκανε και κατι τσηριχτους ηχους!Οι κοθτσουλιες της εχουν αλλαξει λιγο,το σουπιοκοκκαλο τηςςσ το εχει καταστρεψει,ενω απο φαγητο αλλο τιποτα!!

Θα πρεπει να κανω κατι πιο ιδιαιτερο απο την στιγμη που κανει αυγο;Παλιοτερα ειχα καναρινια(θυληκα) και θυμαμαι τους εφτιαχνα αυγοτροφη,τους εβαζα φωλια και υλικο φωλιας και θυμαμαι οτι ηταν ιδιαιτερα νευρικα και ευεσθητα σε ιωσεις αυτην την περιοδο!Θα πρεπει να κανω για αυτην;Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις απλως θελω να κανω οτι δυνατον καλυτερο για αυτην!!

Σας ευχαριστω και παλι,ππολυ για τις απαντησειε σας!

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εβελίνα σου παραθέτω ενα βίντεο με την Πηνελόπη για να καταλάβεις τι εννοώ:

Οταν είναι να κάνουν αυγα κάνουν συνήθως νερουλές κουτσουλίτσες. Να εχεις κάθε τόσο το νου σου αν είναι πρησμένη/φουσκωμένη πίσω.

Επίσης καλό είναι να προμηθευτείς απο τώρα κάποιο αναβράζον ασβέστιο απο φαρμακείο για να μην τρεχεις τελευταία στιγμή. Εγω εχω το mega calcium sandoz και η δοσολογία είναι 1/5 της ταμπλέτας στα 200μλ.
    Τελευταία επεξεργασία από xrisam; 19-11-2017 στις 17:26

10. Thanks Stefpars thanked for this post
    Likes alex1986lunatic, Stefpars liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Για να λες οτι και οι κουτσουλιες εχουν αλλαξει κατα πασα πιθανοτητα ειναι αυγο. Εσυ θα εχεις το νου σου αμα τη δεις νωχελικη και φουσκωμενη γιατι σ'αυτη την περιπτωση μπορει να εχει παρουσιασει δυστοκια (να μη μπορει δλδ να βγαλει τα αυγα) κατασταση που μπορει να απειλησει τη ζωη της. Αν παρατηρησεις κατι τετοιο θα μας ενημερωσεις αμεσα. Διαφορετικα απλα θα σου κανει μερικα αυγουλακια (μεχρι και 8 ακομα) θα τα κλωσησει για 20 μερες και μετα θα τα αφησει. Φωλια δε χρειαζεται να βαλεις γιατι δε θα βγουν νεοσσοι. Επιπλεον η παρουσια φωλιας μπορει να την προκαλει ωστε να κανει κι αλλα αυγα μετα απο την πρωτη "γεννα". Αυτο δεν το θελουμε γιατι μπορει να ειναι φυσιολογικο να κανουν καμια φορα ασπορα αυγα τα θυληκα αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο. Αμα θες, πες μας για τη διατροφη που της παρεχεις. Διατροφη υψηλη σε πρωτεινες και λιπη σε καθημερινη βαση μπορει να προκαλεσει την παραγωγη αυγων.

12. Thanks xrisam thanked for this post
    Likes xrisam liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συμπληρώνω τη δοσολογία για το αβέστιο 1/5 αναβράζουσας ταμπλέτας σε 200ml νερό:

Για επειγουσες καταστασεις 4-5 μερες ενισχυμενη δοση στην ποτιστρα και σταγονες απο αυτο στο στομα σε δυστοκια

Για προετοιμασια κανενα μηνα 1 φορα καθε 3ημερο και αν κανει αυγο και την επομενη μερα ετσι κι αλλιως

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας