Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 40
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Gloster canaries, white froned amazon
    Post Thanks / Like

άρρωστο gloster

Το Σάββατο παρατήρησα το gloster να είναι αδιαθετο. το πουλί μπήκε και βγήκε διαδοχικά σε κλουβί εκθεσιακό.στο ίδιο κλουβί μπήκαν και άλλα καναρίνια. πιστεύω ότι είτε από την άμμο κουτσουλιές ή στρες το πουλί αρρώστησε. το έχω στο νοσοκομείο του δίνω consumix με almora plus. δεν ξέρω αν είναι αρκετά. σκέφτηκα και για esb3.

Στάλθηκε από το GT-I9506 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

2. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes Μανώλης 2, panos70 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ανδρεα γραψε μου σε τι δοσολογια εχεις δωσει cosumix (αν ειναι προτεινομενη απο μενα απο παλιοτερη περιπτωση ασθενειας , μου την λες με πμ εδω ή στο fb ) και αν το πουλι δειχνει καλυτερα απο το Σαββατο .Δεν ειναι δεδομενο ουτε σιγουρα μονο μικροβιο , ουτε σιγουρα μονο κοκκιδια , ουτε σιγουρα και τα δυο μαζι αλλα μια απο τις τρεις περιπτωσεις . Διευκρινισε αν τα αλλα πουλια που μπηκαν στο ιδιο κλουβι , μπηκαν πριν απ αυτο και ποσο διαστημα και αν ηταν αρρωστα ή αν εχεις τωρα παρομοια περιπτωση και αν ναι , ποσο κοντα ξεκινησε με αυτη

Καλα ειναι το cosumιx να συνοδευτει απο esb3 ή αν δεν δειχνει να βελτιωνει την κατασταση να δωσεις μετα αλλη αντιβιωση μαζι με esb3

Περιμενουμε απαντησεις και τα ξαναλεμε

Βαλε και κουτσουλια να δουμε
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

4. Likes Μανώλης 2, dikai liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Η κατάσταση του είναι σταθερή. δεν έχω άλλο καναρίνι άρρωστο. θα προσθέσω esb3. Έτσι θα δίνω consumix με almora plus και esb3. θα δοκιμάσω για κουτσουλιές αλλά δύσκολο μέσα στο νοσοκομείο.

6. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes Μανώλης 2 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συνεχιζεις με cosumix και esb3 οπως σου εστειλα στο πμ . Η δοσολογια μεχρι στιγμης ηταν μια χαρα για αντιβιωση και ειχε ηπιες κοκκιδιοστατικες ιδιοτητες και με το esb3 θα εισαι καλλυμενος πια πληρως για κοκκιδια .Για μικροβιο συνεχιζεις cosumix και αν δεν δεις σε 3 μερες απο σημερα εμφανη βελτιωση ή δεις νωριτερα επιδεινωση , τοτε θα αλλαξεις αντιβιωση ( θα δουμε στην πορεια ) και θα δωσες πιο πυκνο esb3 για να αντισταθμισεις την αλλαγη του cosumix

8. Thanks an.nicolaou thanked for this post
    Likes dikai liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Συνεχιζεις με cosumix και esb3 οπως σου εστειλα στο πμ . Η δοσολογια μεχρι στιγμης ηταν μια χαρα για αντιβιωση και ειχε ηπιες κοκκιδιοστατικες ιδιοτητες και με το esb3 θα εισαι καλλυμενος πια πληρως για κοκκιδια .Για μικροβιο συνεχιζεις cosumix και αν δεν δεις σε 3 μερες απο σημερα εμφανη βελτιωση ή δεις νωριτερα επιδεινωση , τοτε θα αλλαξεις αντιβιωση ( θα δουμε στην πορεια ) και θα δωσες πιο πυκνο esb3 για να αντισταθμισεις την αλλαγη του cosumix
    Το gloster είναι στο νοσοκομείο. ... Νομίζω είναι πιο ευδιαθετο. Απλά λόγο εργασίας δεν το βλέπω σχεδόν καθόλου. νέες φωτογραφίες από σήμερα.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

στην κοιλια δεν βλεπω ουσιαστικη διαφοροποιηση , παρα την προσθηκη esb3 . Αν ησουν σιγουρος για την σαφη βελτιωση απο θεμα συμπεριφορας , θα συνεχιζαμε ισως ετσι . Ομως θα σου προτεινα τη συνεχιση cosumix στο στομα οπως σου εχω δωσει δοσολογια (που μεχρι ενος βαθμου δρα και στα κοκκιδια ) και αντι esb3 να δωσεις μια δευτερη αντιβιωση επισης στο στομα . Θελω να μου επιβεβαιωσεις οτι παρα το φορτωμενο χρονο σου , τα φαρμακα δινοταν πρωι απογευμα στο στομα , ωστε να μη κανω λαθος στην αξιολογηση της καταστασης

σαν επιπλεον αντιβιωση θα ηθελα καποια εκ των baytril 0.5 % , augmentin (σκονη για ποσιμο εναιωρημα των 250 mg ) , tabernil gentamicina , neooxyvet (οχι σκετο oxyvet )

Yπαρχει καποια απο αυτες ή μπορεις να βρεις;

11. Likes dikai liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    στην κοιλια δεν βλεπω ουσιαστικη διαφοροποιηση , παρα την προσθηκη esb3 . Αν ησουν σιγουρος για την σαφη βελτιωση απο θεμα συμπεριφορας , θα συνεχιζαμε ισως ετσι . Ομως θα σου προτεινα τη συνεχιση cosumix στο στομα οπως σου εχω δωσει δοσολογια (που μεχρι ενος βαθμου δρα και στα κοκκιδια ) και αντι esb3 να δωσεις μια δευτερη αντιβιωση επισης στο στομα . Θελω να μου επιβεβαιωσεις οτι παρα το φορτωμενο χρονο σου , τα φαρμακα δινοταν πρωι απογευμα στο στομα , ωστε να μη κανω λαθος στην αξιολογηση της καταστασης

σαν επιπλεον αντιβιωση θα ηθελα καποια εκ των baytril 0.5 % , augmentin (σκονη για ποσιμο εναιωρημα των 250 mg ) , tabernil gentamicina , neooxyvet (οχι σκετο oxyvet )

Yπαρχει καποια απο αυτες ή μπορεις να βρεις;
    Δημήτρη δεν δίνω κάτι στο στόμα. τα βάζω στο νερό ώρα 4 η ώρα περίπου

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Οκ ναι εχεις δικιο .... ειχαμε πει οτι δινεις στο νερο .Κοιταξα τη συζητηση μας . Θελω να συνεχισεις ομως με την μια αντιβιωση σιγουρα στο στομα απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ουσιαστικη βελτιωση . Θα δινεις τη μια στο στομα (την νεα που θα δωσεις ) , την cosumix αστη στο νερο (αλλα πρεπει να παρατηρησεις οτι σιγουρα πινει κανονικα νερο σε ποσοτητα ) αλλα ποτε ποτε οποτε εισαι σπιτι , δινε (αν δεν το αρνειται ) και μερικες σταγονες απ το διαλλυμα της ποτιστρας στο στομα

Ποια αντιβιωση απο αυτες εχεις ή μπορεις να βρεις;

14. Likes dikai liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Οκ ναι εχεις δικιο .... ειχαμε πει οτι δινεις στο νερο .Κοιταξα τη συζητηση μας . Θελω να συνεχισεις ομως με την μια αντιβιωση σιγουρα στο στομα απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ουσιαστικη βελτιωση . Θα δινεις τη μια στο στομα (την νεα που θα δωσεις ) , την cosumix αστη στο νερο (αλλα πρεπει να παρατηρησεις οτι σιγουρα πινει κανονικα νερο σε ποσοτητα ) αλλα ποτε ποτε οποτε εισαι σπιτι , δινε (αν δεν το αρνειται ) και μερικες σταγονες απ το διαλλυμα της ποτιστρας στο στομα

Ποια αντιβιωση απο αυτες εχεις ή μπορεις να βρεις;
    Αύριο δυστυχώς φεύγω 6:20 το πρωί και επιστρέφω 7 το βράδυ. θα προσπαθήσω να βρω της Tabernil ή το baytril. το καναρίνι πιστεύω πίνει νερό γιατί οι ηλεκτρολυτες το γλυκαίνουν. .

16. Thanks jk21 thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2014
    'Ονομα
    Andreas
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δημήτρη καλημέρα. Βρήκα της Tabernil Gentamicina. θα το πάρω το απόγευμα που θα σχολάσω.
    Αν μπορείς στείλε μου πως θα το δώσω στο Gloster.
    Ευχαριστώ..

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία