Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2017
    'Ονομα
    stella
    Post Thanks / Like

Πως να το κανω να με αγαπήσει το κοκατίλ μας?

Γεια σας.Είμαι καινούργια στο foroum.Τέλη Ιουλίου πήραμε ένα κοκατίλ ( θηλυκό ) το χάρισε στον άντρα μου ένας συνάδερφος του που ασχολείται με αυτά . Ήταν 2-3 μηνών περίπου.Πολύ γρήγορα προσαρμόστηκε σε μας ,σε μένα και στον άντρα μου δηλαδή.Να φανταστείτε το καλοκαίρι το άφηνα να κάθεται στο κρεβάτι που κοιμάμαι κι έχει τύχη και να κοιμηθώ και να μην φύγει , όταν έτρωγα παγωτό τρελαινόταν και ερχόταν κι έτρωγε από το στόμα μου.Του αρέσει να σκύβει και να του χαιδεύεις το κεφαλάκι του μπορεί να κάθεται έτσι με τις ώρες.Από κάποιο σημείο και μετά όμως στράβωσε με εμένα ( μπορώ να το προσδιορίσω από όταν άρχισα να μην το αφήνω να τρώει παγωτό γιατί έμαθα ότι δεν κάνει ),αλλά και πάλι δεν ξέρω μια μέρα λίγο το μάλωσα δεν ξέρω αν το κατάλαβε γιατί έβλεπα ότι δεν ήθελε να έρθει σε μένα.Το αντίθετο έχει κολλήσει πολύ με τον άντρα μου ( σαν ερωτευμένο !!! ) ανεβαίνει αμέσως στο χέρι του κάθεται με τις ώρες στον ώμο του το φωνάζει κι έρχεται όχι να πετάξει αλλά με τα πόδια και γενικά δείχνει πως του έχει τρελή αδυναμία.Σε αντίθεση με μένα που πλέον έχει απομακρυνθεί τελείως κι όταν πάω να το πάρω πάντα μου ορμάει.Κι όσο περνάει ο καιρός χειροτερεύει.Του μιλάω πάντα γλυκά το παίρνω με το καλό αλλά τίποτε.Μου είπαν ότι τα περισσότερα θηλυκά δεν τα πάνε καλά με τις γυναίκες ,όμως στην αρχή ήμασταν πολύ ποιο καλά.Τι να κάνω για να με ξανά αγαπήσει κι εμένα?Υπάρχει πιθανότητα?Δεν ξέρω είναι μια γλύκα την αγαπάω αλλά αυτή δεν έρχεται στο χέρι μου και μου ορμάει όταν πάω να την πάρω.Το κεφαλάκι της όμως με αφήνει τις περισσότερες φορές να το χαιδεύω Α!! και αν και παράδοξο αν βάλω σποράκια στο στόμα μου έρχεται και τρώει μετά όμως πάλι με τσιμπάει!!!Τι με συμβουλεύεται?

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Μανωλης Γουλιελμάκης
    Κατοικίδιο
    Φιλαράκια πολλά
    Post Thanks / Like
    Συνήθως με έναν κάνουν σχέση, τους άλλους απλώς τους ανέχονται,
    Θα πρέπει να αρκεστείς σε δεύτερους ρόλους πλέον, εάν δεν μπορείς διώξε τον άντρα σου (Χιούμορ).

3. Thanks alex1986lunatic thanked for this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2013
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όπως σου τα λέει ο Μανώλης είναι.Συνήθως τα θηλυκά το κάνουν αυτό.Σε λίγο καιρό θα δεις πολλά παράξενα και θα γελάς.Δεν θα τον αφήνει στιγμή ήσυχο και θα τσιρίζει μόλις τον βλέπει.Έχουν πλάκα όμως ,είναι πολύ χαδιάρικα.

5. Likes Soulaki1, Μανώλης 2, SUNNY liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    4 Καναρίνια, Χρηστινα,Φωτεινουλα,Δημητράκης, και ενα ανώνυμο, προς το παρόν. καρδερινοκαναρα,Κικιτσα,και αδέσποτο σκυλακι Ρουντης.
    Post Thanks / Like
    Ερωτεύτηκε, τον άντρα σου.......
    Εβαλες αντίζηλο στο σπίτι σου.....και ειναι και απαιτητικός.

7. Thanks xrisam thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Και μενα η Ρικο με την κοπελα μου ετσι ειναι...Μαλλον πρεπει να τους παρουμε αντρα να ησυχασουν.

9. Thanks xrisam thanked for this post
    Likes Μανώλης 2, xrisam liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Νομιζα οτι μονο οι Ζακο δενοντε με ενα ατομο μονο

11. Likes Μανώλης 2 liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Δεν ειναι κατι ξεχωριστο οι Ζακο. Τα διαφορετικα ειδη παπαγαλων εχουν αρκετα κοινα χαρακτηριστικα μεταξυ τους.

13. Likes Μανώλης 2, Soulaki1, SUNNY, gtsaka liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    parrotlet (τη ζουζού και τον Χούλιο)
    Post Thanks / Like
    Εγώ δεν έχω κόκατιλ αλλά πάροτλετ, που θα πει πιο δύστροπα και παράξενα τα σκασμένα!!!Και εμείς είχαμε περάσει μια τέτοια φάση, εμένα ούτε να κάτσω κοντά στον άντρα μου δεν με άφηνε η άτιμη. Μου ορμούσε και με δάγκωνε και όταν λέμε δάγκωμα με μάτωνε...αυτό κράτησε κάποιους μήνες(δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς). Τώρα είναι το ίδιο και με τους δύο, την έχουμε 1,5 χρόνο τώρα. Ίσως θέλουν χρόνο να δουν τον ρόλο του καθένα μέσα στο σπίτι. Υπομονή!!

15. Thanks alex1986lunatic, gtsaka, xrisam thanked for this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Και εμένα η Πηνελόπη έχει αδυναμία στον άντρα μου ενω ο Ξέρξης σε εμένα. Μπορεί να κάνει και καλά ότι θα με δαγκώσει αν πάω να την πάρω απο πάνω αλλά σπάνια.

Η Πηνελόπη θα μας δώσει καμια δάγκα όταν έχει τα ορμονικά της και θέλει να ζευγαρώσει, τότε γίνεται πολύ δαγκωνιάρα!!

ΥΓ: Καλύτερα να μην τρώει το πουλάκι απο το στόμα σας και να μην του δίνετε τροφες που μπορει να το βλάψουν.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας