Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 33
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημήτρη, δε μπορείς να τα κατεβάσεις στο μπαλκόνι σου για λίγο καιρό για να μπορείς να τα προσέχεις και να έχεις το χρόνο να απολυμάνεις την ταράτσα?

Κρίμα για τα πουλάκια. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλύτερα στη συνέχεια...
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Και γιατί να πάνε στο Φίλλιπο να γλυτώσεις εσύ και να το πάρει και αυτός;
    Το γράφω ωμά για να καταλάβουν τη σημασία κανονικά θα ήθελε μια 2η καραντίνα

Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολύ κρίμα Δημήτρη. Γίνονται αυτά όμως, μην απελπίζεσαι.

Συμφωνώ όμως με την καραντίνα που γράφει ο Ανδρέας

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ειναι δεδομενη η καραντινα σε καθε νεο πουλι που πηγαινει σε καποιο χωρο

Ειναι δεδομενη και η συνεχιση της επιμελειας απο μενα , αν ο Φιλιππας δεν ειναι ετοιμος .Ομως οτι γινεται , προφανως δεν γινεται χωρις συζητηση μαζι του ...

Δεν θελω να διωξω τα πουλια , μην παθουν τιποτα τα υπολοιπα δικα μου . Ετσι κι αλλιως τα 3 καρδερινακια ειναι σε χωρο τεραστιο μονα τους και εκει θα μπει απο αυριο κιολας ξανα η μανα τους αλλα και το αλλο που ηρθε στην εκτροφη μου ,λιγο καιρο μετα . Απλα θελω να δωσω πουλια που ειναι ακομα μια χαρα στο Φιλιππο , που ειχα υποσχεθει οταν γεννηθηκαν στο χωρο μου με πατερα το πουλακι που μου ειχε παραχωρησει ο Φιλιππας .Πιστευω να εχω το δικαιωμα να νοιωθω πια ανασφαλεια οτι θα μπορω να το εκπληρωσω ... Ειναι δεδομενο οτι φαρμακα (αν και εχει και κεινος ) και βοηθεια (αν και βλεπετε οτι δεν ειμαι μαγος ... ) θα εχει ειτε σε αυτα αν χρειαστει , ειτε σε οποιο αλλο πουλακι , οπως και εγινε στο παρελθον (και καπως ετσι γνωριστηκαμε )

Νωντα οχι δεν ειναι εφικτο γιατι περιφερεται γατα στο μπαλκονι και ακομα και να τα κατεβαζα , θα ταν σε πολυ μικροτερα κλουβια .Ο χωρος ειναι οκ .Τα καναρινια ειναι οκ οπως και τα αλλα πουλακια , με ιδιο σιτηρεσιο αν ειδος και ιδιες συνθηκες διαβιωσης .Το ενα που ειχε αρρωστησει ελαφρα ειχε επανελθει πολυ συντομα και ευκολα .Το προβλημα ειναι με τις καρδερινες και ειναι προβλημα που δεν δινει τα γνωστα πρησμενα αναγλυφα εντερα . Μαλιστα ολα τα σκευη ειχαν απολυμανθει μετα το τελευταιο κρουσμα που ειχα καποιες μερες πριν ... Δεν το εχω μονο εγω ομως αυτο το προβλημα αυτη τη στιγμη και δεν ειναι η πρωτη χρονια που πουλια τουμπαρουν στο πι και φι , συχνα χωρις καν εντερα πρησμενα αλλα με ιχνη αιμοραγιας ή αποτομης σηψης στα εντερα .Περυσι ειχα τετοιο καιρο ενα μονο κρουσμα και μετα δεν ξαναειχα , οταν τον Απριλη ειδικα αλλοι (παρα πολλοι ) χανανε πουλια μεσα στις γεννες . Πατερες που κελαηδουσαν την μια μερα διπλα στη θηλυκια που κλωσσουσε ενσπορα και την αλλη μερα ηταν πεθαμενοι . Εγω ομως ειπα να μπω μπροστα να γραψω οτι συμβαινει στο χωρο μου

Ευχομαι να το κανετε και σεις άν κατι σας τυχει , αν δεν σας εχει τυχει (αναφερομαι σε ολους , οχι σε οσους συμμετεχουν στη συζητηση μονο ) . Ας ειμαστε ειλικρινεις επιτελους για το καλυτερο των πουλιων μας ..
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    amatina
    Post Thanks / Like
    Ποια καραντίνα και πράσινα άλογα, εάν είναι ατοξόπλασμα?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    Το πουλακι μαζι με τα αδερφια του ηταν απο την Παρασκευη σε χορηγηση coccimir (κοκκιδιαστατικο με ειδος σουλφοναμιδης και πυριμεθαμινη που εξηγησα το ρολο της στο θεμα των haemoproteus ) επειδη ηταν στο χωρο που ειχαν αρρωστησει ο ατυχος πατερας τους και η μανα τους (που ειναι μια χαρα και πηρε και αυτη το ιδιο φαρμακο .Οχι τα αλλα ζευγαρια ) . Αρα προφανως δεν ηταν κοκκιδια (το σκευασμα εχει και βιτ Κ3 ) αλλα η χορηγηση συνεχιστηκε στο αρρωστο μαζι με baytril που εδωσα στο στομα και το πουλι μπηκε σε νοσοκομειακο κλουβι με λαμπα κεραμεικη
    αν το ατοξοπλασμα δεν ενεργοποιειται οταν τα πουλια δεν παιρνουν κοκκιδιοστατικα και θυμηθηκε να ενεργοποιηθει , οταν αυτα ηταν ηδη σε τριημερη συμπληρωμενη χορηγηση τους (και προλαβε να παρει και 4η ) τοτε πρεπει να αναθεωρησουμε πολλα περι κοκκιδιων καθε ειδους .... Επισης το ατοξοπλασμα χτυπα και πνευμονες και συκωτια αφου περασει σε αυτα μεσω αιματος , οταν πρωτα αναπτυχθει και κανει τον life cycle του μεσα στο εντερο , εξω απο αυτο με τις ωοκυστες και ξανα σε αυτο μεσω της ληψης ακαθαρσιων ... ουτε κοιλια πρηστηκε , ουτε συκωτι πρηστηκε , ενω για τις δευτερογενεις λοιμωξεις που θα δημιουργουσε στον πνευμονα , δοθηκε και baytril και δοξυκυκλινη (σημερα το πρωι εστω ) που εχει και αντιπροτωζωικη δραση ( τουλαχιστον στη συγκενικη στο ατοξοπλασμα malaria )

εν πασει περιπτωσει , το πουλακι δεν γυρνα πισω και κανενα προβλημα δεν γινεται με το να ομφαλοσκοπουμε σε μια περιπτωση αν δεν αναφερουμε τοσες αλλες ... οταν δεν μπαινουν στη μεση αναλυτικες εξετασεις (που για καποιους που ηταν αξιοι και τις κανανε , στοιχισανε ο κουκος αηδονι και ακρη δεν βγαλανε και παλι ... μονο με ομαδικες ενεργειες μπορει να βγει ) εδω δεν προκειται να βγαλουμε κανενα συμπερασμα , ουτε για τα επομενα πουλια που θα μου αρρωστησουν , ουτε για των αλλων , αν μαζικα δεν δουμε τι επαθε ο καθενας , τι εδωσε ,τι εδειχνε να επιδρα θετικα λιγο , τι πολυ και ισως βγαλουμε καποιο μικρο συμπερασμα .Πριν δυο χρονια , με επαφη μου με εκατονταδες ατομα σταδιακα ειδα ποια ουσια ηταν η μονη που ειχε ουσιαστικη δραση , οταν δινανε ολοι μεχρι τοτε οτι να ναι και κυριως κοκκιδιοστατικα που δεν κανανε τιποτα αφου το προβλημα περνουσε με αντιβιωση οπως αποδειχθηκε .Πολλα πουλια σωθηκανε ειτε αμεσα ειτε εμμεσα απο στομα σε στομα αλλα κανενας δεν καταλαβε οταν του ειπα να μην ξαναβαλει πιασμενα στο χωρο του και φερει αγνωστα στελεχη μικροβιων στα πουλια εκτροφης . Αυτο που τελικα εγινε , ειναι να αρχισουν και μεσα στις γεννες που ακολουθησανε και το επομενο φθινοπωρο , τις ηλιθιες προληπτικες αγωγες και η ουσια ειτε ειχε εξαφανιστει απο το εμποριο με μηνες ελλειψης , ειτε δεν ειχε δραση παρα σπανια περυσι ... Δεν προκειται να ξαναπαιξω τετοιο ρολο . Αν κατι βγει , να βγει εδω δημοσια με αναλυτικα στοχεια χωρις ραδιο αρβυλα , οπως αυτη που προφανως οδηγησε καποιους να συστηνουν το ultra levure απ μονο του ως φαρμακο , γιατι προφανως διαβασανε καποτε αυτο
    Προβιοτικά - Πρεβιοτικά ποστ 33

Παρτε το χαμπαρι οτι χωρις αληθειες απο ολους δεν κανουμε τιποτα ... εγω τουλαχιστον ηδη εχω σηκωσει τα χερια ψηλα

* off topic: Mιχαλη περιμενω και την απαντηση σου στο ποστ 8 για τη σογια των ετοιμων αυγοτροφων ... (εκει , οχι εδω )

Μετατροπή καναρινίσιου μίγματος για ιθαγενή: μια φιλότιμη πρόταση
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

7. Thanks Iscariot, dikai thanked for this post
    Likes Iscariot, dikai liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Post Thanks / Like
    Ε νταξει δεν θα παρει απο κατω
    Συνεχιζουμε το καθκον μας να αγαπαμε τα πουλια αυτα αν και εχουν καποιες δυσκολιες :Ρ
    Παντως λυπαμαι για πουλακι

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

9. Thanks jk21 thanked for this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κρίμα τα πουλάκια. Τι γκαντεμιά και αυτή!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος
    Post Thanks / Like
    Παιδια τα πουλακια ηρθαν στο χωρο μου,δειχνουν υγιεστατα και ομορφα.Ειναι σε καραντινα σε εντελως ξεχωριστο χωρο απο το κουμασι μου και θα μεινουν εκει για κανα 20 ημερο το λιγοτερο να δουμε πως θα εξελιχθουν.

Αυριο και φωτογραφιες!

12. Thanks Iscariot, dikai thanked for this post
    Likes Iscariot, MacGyver, jk21 , adreas, dikai liked this post
    Gold Member
    Ημ. Εγγραφής
    May 2011
    'Ονομα
    Stelios
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια,Καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγώ νομίζω ότι αδίκως αγχωθηκατε. Δυστυχώς, είναι σύνηθες "κακό" να χάνονται πουλάκια τέτοια εποχή.

14. Likes jk21 , adreas liked this post

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία