Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like

Είναι αρρωστα τα budgie μας;

Επειδή η εμπειρία μας με τα πουλιά είναι ανύπαρκτη, θα ήθελα καταρχάς την επιείκειά σας.

Τον Κρίκο και την Παπαγαλένια αρχικά τους είχαμε συνέχεια μέσα στο σπίτι γιατί δε ξέραμε αν αντέχουν το κρύο για να είναι μόνιμα έξω ή μήπως ένιωθαν μοναξιά ή αν θα ήταν καλό το μέσα-έξω.
    Χωρίς να έχω ανακλύψει το forum και το πως θα έπρεπε να τα αντιμετωπίσουμε, με την προτροπή ένος γνωστού, τα βγάλαμε από το κλουβί τις πρώτες 3-4 μέρες. Και νομίζω το να τα ξαναβάλουμε μέσα ήταν τραυματική εμπειρία για όλους μας.

• Τώρα, μετά από περισσότερο από μια βδομάδα, έχουν ξεκινήσει σιγα σιγά να μην ταράζονται όταν περνάμε δίπλα από το κλουβί όμως ότι και να τους βάζουμε μέσα (μπανάνα-μήλο) δεν το ακουμπάνε. Είναι ανησυχητικό; Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή απλά τους βάζω συνεχώς μέχρι να ξεκινήσουν;

• Τις τελευταίες 2-3 μέρες ο Κρίκος άρχισε να φουσκώνει και να τινάζεται ενώ που και που ξύνεται έντονα. Πόσο ανησυχητικό είναι;

• Θεωρόντας ότι η παραπάνω συμπεριφορά μπορεί να ήταν στρες, τα βγάλαμε στο μπαλκόνι όπω νομίζω ότι είναι πιο χαρούμενα. Όμως τώρα που οι καιρικές συνθήκες αλλάζουν και σε συνδιασμό με το ότι είναι πιο απομονεμένα, μήπως πρέπει να τα ξαναβάλουμε μέσα;

• Τα σημαδάκια στο ράμφος τους είναι αρχή "scary face";
    • Ηλικιακά, που τα προσδιορίζετε περίπου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το "σεντόνι" και τις απανωτές ερωτήσεις.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

για την εισαγωγη φρουτων και λαχανικων , συντομα θα σε ενημερωσουν μελη μας εμπειρα στο ειδος που ανελαβες την ευθυνη του ! Μην ανησυχεις αν δεν τα αποδεχονται προς το παρον

μονο αν ειναι μονιμα φουσκωμενος ή πανω απ τα 3/4 της ημερας να ανησυχεις . Μαλλον καθαριζεται . Δεν μπορω να αποκλεισω εξωπαρασιτα αλλα δεν νομιζω .Θα ειχες εντονη νευρικοτητα και στα δυο πουλια . Αν εχεις σκοπο να τα βγαζεις το καλοκαιρι στη βεραντα , ετσι κι αλλιως θα παρεις καποιο αντιπαρασιτικο με το effipro spray την μικρη συσκευασια να ειναι το προτεινομενο απο μενα .Αν θες παρτο απο τωρα και ριξε μονο μια (μονο μια !!!!! ) ψεκασια στο σβερκο παραμεριζοντας τα πουπουλα

Ο χωρος που βρισκονται καλα ειναι να μην αλλαζει συχνα .Θα σου προτεινα να ταεχεις μεσα γιατι συντομα χαλα ο καιρος , με μικρες εκθεσεις σε ηλιολουστες μερες , μακρια απο κρυα ρευματα αερα .Την ανοιξη τα βγαζεις μετα εξω ... δεν ειναι απολυτος . Θα σου πουνε τα μελη τους και αλλες γνωμες , ειδικα οσοι εχουν budgie

δεν βλεπω scaly face

δεν εχω την εμπειρια να καταλαβω ηλικια

Καλως ηρθες στην παρεα !
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

3. Thanks komo thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ας πάρουμε μία μία τις απορίες που μπορώ να σου λύσω!

Για το αν θα τα έχετε μέσα ή έξω, θα πρέπει να αποφασίσετε το πόσο θέλετε να ασχοληθείτε με το να εξημερωθούν και να είναι πιο άνετα με την παρουσία σας. Αν μείνουν μόνιμα έξω και έχοντας ήδη για συντροφιά το ένα το άλλο, μιλάμε για δύο εντελώς "άγρια" πουλάκια που απλά θα χαζεύετε από μακριά. Αν τα έχεις μέσα στο σπίτι, θα μπορούν να σας συνηθίσουν, ίσως μάθουν να τρώνε από το χέρι σας και σιγά σιγά πιθανώς να μπορείτε να τα βγάζετε και από το κλουβί (με το σωστό τρόπο για να μπορούν να ξαναμπούν εύκολα μέσα). Προσωπικά προτιμώ να έχω μέσα τα παπαγαλάκια και να τα βγάζω για λίγο όταν έχει ήλιο, γιατί ξέρω πόσο μπορούν να δεθούν με τους ανθρώπους και να τους θεωρήσουν κοπάδι τους, ακόμα και αν είναι χαρούμενα μεταξύ τους!

Τώρα, η ηλικία τους! Είναι σίγουρα ενήλικα καθώς ο χαλινός του (το χρωματιστό σημείο πάνω από το ράμφος) έχει χρωματιστεί πλήρως με τις αποχρώσεις των ενήλικων μπάτζι. Πέρα από αυτό όμως, χρειάζεται δαχτυλίδι στο πόδι το οποίο να λέει την ημερομηνία γέννησης για να ξέρεις ακριβώς.

Για τι τροφές, για αρχή δοκίμασε περισσότερο φυλλώδη λαχανικά. Μπρόκολο, σπανάκι, σέσκουλο, ρόκα κλπ. Συνήθως τα προτιμούν από τα φρούτα και τα δοκιμάζουν ευκολότερα. Είναι φυσιολογικό να μην δοκιμάσουν αμέσως γιατί έχουν συνηθίσει να τρώνε μόνο σπόρους, οπότε οτιδήποτε άλλο τους φαίνεται περίεργο. Συνέχισε να τους τα προσφέρεις και δοκίμασε διάφορους τρόπους. Κρεμασμένα από τα κάγκελα, κομμένα σε μπολάκι κλπ μέχρι να δεις τι είναι αυτό που τα προκαλεί να πάνε να τσιμπήσουν.

5. Thanks jk21 , komo thanked for this post
    Likes jk21 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και καλώς σας βρήκα.
    Πάντως σήμερα η μπανάνα βρέθηκε σε άλλη θέση και τώρα θα τους βάλουμε και μπρόκολο.
    Η αλήθεια είναι ότι τα προτιμούμε μέσα αλλά αλλάξαμε περιβάλλον γιατι τα είδαμε λίγο φοβισμένα, ίσως και από τη φασαρία. Ε, και μάλλον αύριο-μεθαύριο θα τα ξαναβάλουμε μέσα και θα δοκιμάσουμε να τα σκεπάζουμε από πιο νωρίς να ηρεμούνε λίγο παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από komo; 24-10-2017 στις 16:43

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Γενικά με την διατροφή τους θέλει τεράστια υπομονή να δοκιμάσουν οτιδήποτε καινούριο, αλλά στο τέλος τα νικά η περιέργεια. Υπομονή...

Ηλικία μπορείς να ρωτήσεις και από εκεί που τα πήρες, πχ. Όταν πήρα τον δικό μου μας είπαν πως είναι ενός έτους, ήταν ήδη ενήλικο σαν το δικό σου.

Μπαλκονι να προσεχείς και τις ιπτάμενες απειλές, εγώ ακόμα και το καλοκαίρι δεν τα βγάζω έξω, έχουμε κάτι καρακάξες εδώ μούρλια, έχουν κάνουν Landing στο μπαλκόνι πολλές φορές.

Το φούσκωμα αυτήν εποχή με ανησυχεί και στον δικό μου, που είναι και όλη μέρα μέσα μαζί μας και στο σαλόνι, αλλά παρατηρώ την συμπεριφορά του, τις κουτσουλιές και τη ζωηράδα του και είναι ο ίδιος, απλές κάποιες στιγμές είναι πιο φουσκωμένος από ότι συνήθως. Παίζει και να χαλαρώνει βέβαια γιατί βάζει και το ένα πόδι μέσα η μπορεί και λόγω του κρύου. Πάντως δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή στη συμπεριφορά κράζει και σκούζει όλη μέρα.

Βαλε αν θες και αυτό σαν παράγοντα να τα έχεις καλύτερα μέσα για να παρατήσεις τη συμπεριφορά τους, το ποσό τρώνε και αν είναι καλόδιαθετα και ενεργητικά.

Να κάνω μια ερωτησούλα, αμαρτία είναι να μην ανοίγω νέο thread αλλά τον δικό μου τον έχω πέντε χρόνια κοντά, δεν τον σκεπάζω τα βραδιά, θα έπρεπε;
    Τελευταία επεξεργασία από juliet; 12-11-2017 στις 02:56

8. Thanks jk21 , komo thanked for this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    2 Ζευγάρια καναρινιών. Ο Ρεξ με την Αυγούλα και ο Ορφέας με τη Σπυριδούλα. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτό με το φαγητό ισχύει. Εγώ έχω το μπατζι μου έναν χρόνο και είχα κάνει στην αρχή πολλές προσπάθειες με φρούτα και λαχανικά... Μάταια όμως! Είχα απογοητευτεί και το είχα αφήσει μόνο με σπόρους... Ώσπου μια μέρα είχε περισσέψει ένα κομμάτι μαρούλι, αφού τάισα τα καναρίνια, και είπα να το βάλω μήπως... Και το θαύμα έγινε! Πλέον τρώει καθημερινά χορταρικά, όχι φανατικά, αλλά τρώει...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

10. Thanks jk21 , komo thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    Εμείς κάναμε το πρώτο βήμα και πλέον τρώνε κεχρί έχοντας το χέρι μέσα στο κλουβί. Φρούτα και λαχανικά ούτε να τα δουν εκτός από καρότο που δοκίμασαν 1 φορά.

Πλέον τα έχουμε μόνιμα μέσα αλλά νομίζω ότι είναι δυστυχισμένα καθώς για να ακούσουμε τις φωνές τους ή θα πρέπει να είναι ανοιχτό πιστολάκι μαλλιών-απορροφητήρας- χύτρα ταχυτητας κλπ (τους αρέσει ο συνεχόμενος ήχος μάλλον) ή να τα... λένε μεταξύ τους.

Αυτό που εξακολουθεί όμως να με προβληματίζει είναι ο κνησμός καθώς βλέπω ότι έχει ενταθεί το τελευταίο διάστημα. Ενώ αρχικά ήταν ο αρσενικός που φούσκωνε και τινάζοντας, τώρα ξύνεται αρκετά και με το πόδι του, πάει η θηλυκιά και τον ξύνει στη ράχει ενώ από χθες παρατήρησα παρόμοια συμπεριφορά στη θηλυκιά και ενώ τα έχω ψεκάσει 1-2 φορές. Πλέον ανησυχώ και για ακάρεα καθώς τον ακούω να κάνει και κάτι παράξενους θορύθους με το στόμα του.

Στην παρακάτω φωτογραφία παρατηρείτε στα ρουθούνια κάποιο πρόβλημα; Αν δε φαίνεται πολύ καθαρά γιατί είναι με το κινητό, θα προσπαθήσω για καλύτερη.

Να κάνω μια ερωτησούλα, αμαρτία είναι να μην ανοίγω νέο thread αλλά τον δικό μου τον έχω πέντε χρόνια κοντά, δεν τον σκεπάζω τα βραδιά, θα έπρεπε;
    Έμείς πάντως επειδή τα έχουμε σε σημείο όπου έχει φως μέχρι να κοιμηθούμε(χαμηλό μεν αλλά έχει), τα σκεπάζουμε για να τα αφήνουμε να ηρεμούν και λίγο παραπάνω.

Κώστας
    Τελευταία επεξεργασία από komo; 13-11-2017 στις 18:05

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2012
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like
    Μπράβο, είδες που σιγά σιγά εξοικειώνονται;

Εγώ ψάχνω κλουβάκι με ανοιχτό στάντ οροφή για να τον βγάζω έξω και λίγο τον κακομοίρη να κάθεται.

Τα λαχανικά υπομονή, μια άλλη μέθοδος είναι τους τα ψιλό κόβεις στους σπόρους της ημέρας, λίγο παραπάνω κόπος γιατί χρειάζεται να το ανανεώσεις καθημερινά, αλλά θα μπερδευτούν με τα σπόρια και μπορεί να τα δοκιμάσουν πιο εύκολα, ώστε να παίρνουν βιταμίνες.

Εγω πήρα κάτι βιταμίνες γιατί τώρα έχει και Πτεροροια και του την έβαλα στην αυγοτροφη, δεν την τρώει, δοκίμασε μια φορά και την άφησε, παραξενιές...

Για τον κνησμό και το Ράμφος δεν ξέρω να σου απαντήσω δεν μου έχει τύχει. Πάντως τα παπαγαλάκια καθαρίζονται και φτιάχνουν όλη μέρα τα πούπουλα τους σαν τρελα. Το ότι το κάνουν αναμεταξυ τους δείχνει πως πάνε πολύ καλά και είναι εκδήλωση τρυφερότητας, είναι σίγουρα ξύσιμο και όχι καθημερινή πούπουλο περιποίηση; Δύσκολο το θηλυκό να ξύνει το αρσενικό λόγω φαγούρας, μάλλον περιποίηση του έκανε.

Αν κάνει κρατσαριστους ήχους με το Ράμφος είναι πολύ συνηθισμένο επίσης, ειδικά όταν είναι να κουρνιάσουν.

Α για να ηρεμήσουν; Ναι τώρα κατάλαβα...ωστόσο δεν είναι κακό το βράδυ να τους αφήνεις κανένα φωτάκι νυχτερινό. Έχασα πρόσφατα το μικρότερο budgie που είχα από δυο μηνών, τώρα ήταν οκτώ από night terror. Και ενώ ο μεγάλος που είναι πέντε ετών δεν είχε ποτέ πρόβλημα και δεν γνώριζα για τα night terrors, τώρα του αφήνω και αυτού ένα βραδινό φωτάκι. Οποιος καεί από χυλό..κατάλαβες.

13. Thanks komo thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2017
    'Ονομα
    Κώστας
    Post Thanks / Like
    Καλή ίδεα αυτή με τα ψιλοκομμένα λαχανικά!

Μάλλον και εμάς ξεκινάνε σιγά σιγά την πτερόροια καθώς αρχίζουν να εμφανίζονται πολλά πούπουλα γύρω από το κλουβί. Αλλά και εδώ προβληματίζομαι καθώς ούτε εμάς τρώνε την αυγοτροφή, τουλάχιστον όχι στην ποσότητα που θα έπρεπε.

Μακάρι να ισχύει αυτό που λες για το θηλυκό αν και με ανησυχεί γιατί εδώ και 1-2 μέρες τα ακούω και τη νύχτα να ταρακουνιούνται. Βέβαια δε ξέρω τι κάνουν γιατί τα έχω σκεπασμένα... Πάντως στεναχωριέμαι που τα βλέπω πολύ ήσυχα...

Όσον αφορά το φωτάκι που λες επειδή υπάρχει περίπτωση να ανοίξει και κάποιο...μεγάλο φως μέσα στη νύχτα ή μέχρι να κοιμηθούν τα παιδιά υπάρχει φασαρία γι' αυτό ξεκίνησα να τα σκεπάζω και για να μην τα τρομάζω, δεν τους βγάζω μετά το σεντόνι.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας