Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 24
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νωντα να μην μενει μερα που στα ιθαγενη δεν θα υπαρχουν λιπαροι επαρκεις για την ημερα σποροι . Τα ιθαγενη ειναι ικανα να μεινουν νηστικα αν δεν θεωρουν οτι ο σπορος που θα φανε , δεν θα τα χορτασει στην ποσοτητα που θα φανε . Δυσκολη περιοδος η φθινοπωρινη (ειδικα οταν ξεκινουν τα κρυα ) για να ρισκαρεις .Πολυ πιο ευκολη το καλοκαιρι μεσα στην πτερορια απο οτι τωρα . Βλεπω οτι τρωνε ελαχιστο κεχρι ...
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

2. Thanks Iscariot thanked for this post
    Likes MacGyver, Iscariot liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2011
    'Ονομα
    ΓΙΑΝΝΗΣ
    Κατοικίδιο
    καρδερινες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Eγω το φοβαμαι να υπαρχει τροφη για μια βδομαδα στην ταΐστρα. Aλλαγη μερα παρα μερα η τουλαχιστον εως 2 ημερες.

4. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγω αυτο το διαστημα (χωρις να αφαιρω τους αμυλουχους αν μενουν ) προσθετω ακομα και δευτερη φορα λιπαρους μεσα στην ημερα και συνηθως 1-2 ωρες πριν κουρνιασουν , για να πηγαινουν τη νυχτα χορτατα

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    2 Ζευγάρια καναρινιών. Ο Ρεξ με την Αυγούλα και ο Ορφέας με τη Σπυριδούλα. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι τα άτιμα, τσακίζουν μόνο το καναβούρι. Εγώ συμπληρώνω καθημερινά καναβούρι και τα υπόλοιπα κάθε τρεις μέρες αλλαγή.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αν αναφερεσαι σε καναρινια , ναι ειναι φυσιολογικα και σε αυτα αυτη την περιοδο να θελουν να αποθηκευσουν λιπος αλλα προσεχε γιατι το κανουν πολυ ευκολα .Αν δεις οτι συσσωρευουν αρκετο , θελει προσοχη και σχετικη διαιτα μετα (σταδιακη γιατι ερχεται και χειμωνας )

Σε καρδερινες (τουλαχιστον οσο αφορα τις balcanica ) οποιος εχει πουλια με λιπος αρκετο , που εμεινε και την ανοιξη , πολυ θα ηθελα να τα δω .Στις καρδερινες οχι μονο το κανναβουρι , που ξερετε ποσο το εκτιμω αλλα και τα νιζερ και ηλιοσπορος ειναι φουλ αναγκαια για το ενστικτο αποθηκευσης λιπους που εχουν αυτο το διαστημα (περισσοτερο και απο μεσα Γεναρη )

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Post Thanks / Like
    Εγω ειχα βρει καπου οτι πρεπει να αλλαζουμε την τροφη καθε 24 ωρες.
    Αρα εγω που αλλαζω καθε μερα με νεο φαγητο και καθαριζω τς ταιστρες και τς πλενω πρεπει να θεωρουμε υπρεπροστατευτικος?

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

αν και ξεφευγουμε λιγο απο το θεμα ....

η ταιστρα αν δεν εχει κουτσουλιες , δεν χρειαζεται καποιο πλυσιμο .Μια στις τοσες που πλενεις γενικα τα σκευη σου .Η ταιστρα που εχει αυγοτροφη , ειδικα αν ειναι αυγοτροφη με υγρασια , θελει τακτικοτατο καθαρισμο

την τροφη που δεν τρωει ενα πουλι σε μια μερα (συνηθως αμυλουχοι μη λιπαροι σποροι ) δεν πρεπει να την αφαιρουμε αλλα να συμπληρωνουμε με το κανονικο μιγμα , τουλαχιστον οσο αφορα καναρινια , για να μην τρωνε παντα τους λιπαρους .Το ιδιο και στα ιθαγενη αλλα να φροντιζουμε να υπαρχουν παντα λιπαροι μεσα , που να ειναι τουλαχιστον το 60 % της ημερησιας ποσοτητας που τρωνε τα πουλια μας σε μια μερα και αν σε 2-4 μερες περιμενουμε να χαλασει ο καιρος (και πριν να χαλασει ) να ειναι ακομα περισσοτεροι .Ομως να μην φευγει το κεχρι που μενει απο την ταιστρα ! απλα αν συσσωρευτει πολυ , τοτε να προσεχουμε να μην καλυπτερι εντελως τους λιπαρους σπορους και δεν τους βρισκουν τα πουλια

10. Likes Iscariot liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2016
    'Ονομα
    Νίκος
    Κατοικίδιο
    2 Ζευγάρια καναρινιών. Ο Ρεξ με την Αυγούλα και ο Ορφέας με τη Σπυριδούλα. Ένα παπαγαλάκι μπάτζι, τον blue.
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όχι, Δημήτρη, για καρδερίνες μιλούσα. Ο γείτονάς μου παράτησε εντελώς την εκτροφή και μου χάρισε μια, μαζί με ένα καρδερινοκάναρο πολυβόλο...

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

12. Likes jk21 , Iscariot liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ευχαριστώ για τις γνώμες και τις συμβουλές σας, όλες καλοδεχούμενες.

Το μείγμα μου το χαρακτήρισα "φιλότιμο" γιατί πιστεύω ότι μπορεί να αποτελέσει μια καλή βάση και με τις κατάλληλες προσθήκες ανά εποχή να καλύπτει τις ανάγκες των πτηνών και τις δικές μου... Αυτή η πρόταση έγινε μετά την πτερόρροια και πριν μπει ο χειμώνας και πιστεύω ότι από πλευράς ποιότητας σπόρων είναι πολύ καλό. Από οικονομικής άποψης, είναι στα 3€ και με συμπύκνωση σε καναβούρι, νίζερ με 3,5€/κιλό, η τιμή του θα κυμαίνεται στα 3,2-3,3 € το κιλό. Βέβαια, με επιπλέον προσθήκες πιο "ακριβών" σπόρων (περίλλα, σουσάμι, ηλιόσπορο) η τιμή δε θα ξεπεράσει τα 4 €.

Το πρόβλημα που δημιουργείται είναι ότι όταν έχεις 20 κιλά συσκευασμένη τροφή, όσο την αραιώνεις, τόσο περισσότερη ποσότητα τελικού μείγματος θα έχεις και αν δεν τη μοιράζεσαι, αναγκαστικά θα την έχεις περισσότερο χρόνο με ότι συνεπάγεται στην ποιότητα των σπόρων από την αποθήκευσή του.

Στο δια ταύτα, μετά από τον σημερινό έλεγχο παρατήρησα ότι για τα ιθαγενή απαιτείται συμπλήρωμα με λιπαρούς σπόρους (έπιασε και κρύο και δεν το ρισκάρουμε), ενώ για τα μουλάκια και τις καναρινούλες νομίζω ότι μέχρι στιγμής πάμε καλά σε αποδοχή. Θέλω να δω και προτίμηση ανά σπόρο ώστε να καταλήξω στο τέλος τόσο σε σύσταση όσο και σε ποσοστά.

Να ρωτήσω με την ευκαιρία, δίνεται το ίδιο μείγμα σε μούλους και σε ιθαγενή? Λογικά μπορούν να τραφούν με περισσότερο "καναρινίσιο" μείγμα αλλά το ακολουθείτε? Ευχαριστώ....
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

14. Likes jk21 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το μιγμα Νωντα , αν οπως λες αποτελει βαση και βολευει καποιον μια χαρα απο θεμα αγορας , ειναι μια χαρα αρκει οπως ειπες , να υπαρχουν σε κρισιμες περιοδους σε υπερεπαρκεια εξτρα λιπαροι ζητουμενοι σποροι ακομα και σε μεμονωμενες ταιστρες (ισως και καλυτερα ετσι )

16. Likes MacGyver liked this post

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία