Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 18 από 18
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2016
    'Ονομα
    ΑΝΔΡΕΑΣ
    Post Thanks / Like
    Ότι δεν υπάρχουν φανέτα για να τα βάψουνε όλοι πιάνουνε άγρια είναι κόκκινα δεν μπορούνε να τα κρατήσουνε στη ζωή πεθαίνουν και ξανάμανά…………

2. Likes gonousas liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ειπα εγω πουθενα οτι υπαρχουν φανετα να βαψουμε; εγω καταφερθηκα σε οσους γνωριζουν εδω και χρονια εναλλακτικες χρωστικες της κανθαξανθινης και απο εγωισμο και μονο (οσοι επηρεαζουν κοσμο ) συνεχιζουν να τα θεωρουν γελοιοτητες και ειπα οτι και δημοσια δεν εχει ασχοληθει κανενας με το βαψιμο του φανετου .. τι δηλαδη χρειαζεται να βαφτει , που λειπει στην εκτροφη .Να ψαξει το θεμα περισσοτερο θεωρητικα αλλα και ουσιαστικα αν μπορει . Το γιατι δεν υπαρχουν φανετα εκτροφης δεν μπορω να το ξερω ... ειχα μαθει βεβαια οτι ενω ουτε φανετα εχουμε , ουτε δεν ξερω ποιο αλλο ντοπιο , καποιοι << επιστημονες >> που δινανε baytril ακομα και σε μωρα , κανανε κρυφες ομαδες << ερευνης >> για .. τουρκοσκαρθα εκ της τουρκικης φυσης
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

4. Likes gonousas liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Φέτος θα έχουμε στη διατροφή μας και λιναρόσπορο σε μεγαλύτερο ποσοστό. Θα έχουμε πιο έντονο κόκκινο στο στήθος?

Πάντως, η αγγλική του ονομασία Linnet προέρχεται από το λατινικό Linum που σημαίνει λινάρι (νομίζω η ονομασία ταιριάζει περισσότερο στον χρωματισμό της πλάτης του αρσενικού)

Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

6. Likes Nenkeren, IscarioTis, gonousas liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το σιγουρο ειναι οτι και αυτο και το κανναβουρι ειναι απο τους λατρεμενους του σπορους ( linnet το απλο ονομα του , carduelis cannabina το επιστημονικο και τα δυο οχι τυχαια )

https://www.flaxfarm.co.uk/linnet/

Linnet: the linseed bird

The English name “linnet” derives from French meaning “the bird that hovers above linseed” (or flax the crop which produces linen and linseed). The linnet is a bird of the countryside and agricultural fields. They are mainly brown in colour, the males have distinctive red markings on the head and breast. The linet’s scientific name Carduelis cannabina comes from its fondness of another oilseed, hemp.

δεν μπορω να βρω αν και ποιες χρωστικες εχει το Λιναρι , εχει ομως φουλ ω3 που βοηθουν την καρδια και το αγγειακο συστημα του οργανισμου των πουλιων και εμμεσα την καλυτερη απορροφηση οσων αλλων χρωστικων λαμβανει ή και της υγειας των πουλιων αν αυτη παιζει ρολο στο σωστο βαψιμο

Ομως ο λιναροσπορος δινει το μεγιστο της αξιας του , οταν σπαζεται απ τα πουλια την στιγμη που τον τρωνε , γιατι ευκολα τα ακορεστα λιπαρα ω3 που εχει , ταγγιζουν στον σπασμενο . Συσκευαζεται ετσι για ανθρωπινη χρηση , για ευκολια αναμιξης στο πρωινο γευμα και συνηθως απ εμας καταναλωνεται γρηγορα .Παρολα αυτα αν ξαναπερασεις στην πηγη αγορας του , θα δεις οτι ο ασπαστος παραμενει ακριβοτερος σε σχεση με το σπασμενο και η αξια του ειναι ο λογος . Ο σπασμενος ισως προερχεται σαν δευτερογενες προιον της συνθλιψης σπορων για παραγωγη λινελαιου και για αυτο δεν κοστιζει παροτι επεξεργασμενος , ακομα περισσοτερο απο τον ανεπεξεργαστο .Να κλεινεις καλα τη συσκευασια μετα απο καθε χρηση σε σκοτεινο , δροσερο χωρο ή στο ψυγειο

Βρηκα και αναλυτικα στοιχεια για τις οποιες διαφορες καφε και χρυσου λιναροσπορου και θα τα παραθεσω στο θεμα της διατροφικης αξιας των σπορων
    Θα ήθελα να κάνω σαφές , οτι η άποψη μου σε θέματα ασθενειών των πουλιών αποτελεί γνώμη ενός χομπίστα και όχι έγκυρα καταρτισμένου πτηνιάτρου , που είναι ο μόνος αρμόδιος να δίνει γνωματεύσεις . Έτσι πρέπει να εκλαμβάνεται σε κάθε περίπτωση !!!

8. Likes adreas, MacGyver, gonousas liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν μπορω να ξερω ποσο κρισιμα ειναι στο βαψιμο του φανετου , ομως ερευνα πανω στη διατροφη των νεοσσων Φανετων σε φωλιες στη Γαλλια εδωσε τα εξης :

https://www.researchgate.net/publica...is_cannabina_L

AbstractThe diet of nestling linnets (Acanthis cannabina) living on a heathland in Brittany (France) was studied by faecal pellet analysis during the 1982 and 1983 breeding seasons. Seeds composed the main part of the diet. According to month,Taraxacum officinale (Compositae),Stellaria media (Caryophyllaceae),Brassica napus (Cruciferae),Anthoxantum odoratum (Gramineae) andEuphorbia helioscopia (Euphorbiaceae) dominated. Nestling age and brood size influenced parents' food selection, especially seed size selection. The younger the nestlings, the larger the selected seeds. Increased food demands of larger broods were compensated by larger seeds selected. Adults generally fed seeds within given size limits, but these limits were not imperative. Adults were opportunistic, raising their broods with the most available seeds, such as rape (Brassica napus) seed, but at the same time provisioning them with weed seeds from fallow lands or meadows.Die Nahrung nestjunger Hnflinge in einem Heidegebiet der Bretagne (Frankreich) in den Jahren 1982 und 1983 bestand vornehmlich aus Smereien. Je nach Monat dominiertenTaraxacum officinale (Compositae),Stellaria media (Caryophyllaceae),Brassica napus (Cruciferae),Anthoxantum odoratum (Gramineae) undEuphorbia helioscopia (Euphorbiaceae). Die von den Elternvgeln verftterte Nahrung und ihre Gre variierte mit dem Alter der Nestlinge und der Brutgre. Jngere Nestlinge wurden mit grerer Smereien gefttert als ltere. Der hhere Nahrungsbedarf groer Bruten wurde durch die Wahl grerer Objekte kompensiert. Die Nahrungswahl der Elternvgel war opportunistisch nach den jeweils am zahlreichsten verfgbaren Smereien, z. B. Raps (Brassica napus). Die Nahrungssuche erfolgte sowohl im Brachland wie auf Wiesen.

Diet of nestling Linnets (Acanthis cannabina L.). Available from: https://www.researchgate.net/publica...is_cannabina_L [accessed Jan 05 2018].
    Η διατροφή των φανετων (Acanthis cannabina) που ζουν σε ένα λιβαδι στη Βρετάνη (Γαλλία) μελετήθηκε με ανάλυση κουτσουλιων κατά τη διάρκεια των περιόδων αναπαραγωγής 1982 και 1983. Οι σπόροι συνθέτουν το κύριο μέρος της δίαιτας. Ανάλογα με το μήνα, κυριαρχούσαν

ο Taraxacum officinale δηλαδη ο Ταραξακος (Compositae )

η Stellaria media δηλαδη η Αλσηνη (Caryophyllaceae) που την εχουμε συζητησει αρκετες φορες

η Brassica napus δηλαδη το μαυρο Rape seed ή αλλιως η οχι και τοσο αγαπημενη μου Ελαιοκραμβη (Cruciferae) ( προσοχη μην την μπερδευεται οπτικα με την βρουβα που υπαρχει στα χωραφια (sinapis arvensis )

το Anthoxantum odoratum (Gramineae)

https://en.wikipedia.org/wiki/Anthoxanthum_odoratum

και Euphorbia helioscopia (Euphorbiaceae)

https://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_helioscopia

στο συνδεσμο οπου μεταξυ αλλων αναφερεται

Uses

It is highly poisonous. Active ingredients are extracted from it for use in pharmaceutical industry. It is also a plant used in Chinese traditional medicine.[5] Its extract has been found to be an inhibitor in vivo of hepatocellular carcinoma in mice[6] and in vitro in humans.[7]

Η ηλικία των νεοσσων στη φωλια και το μέγεθος τους επηρέασαν την επιλογή των γευμάτων των γονέων, ιδίως την επιλογή του μεγέθους των σπόρων. Όσο νεότεροι είναι οι νεοσσοί, τόσο μεγαλύτεροι είναι οι επιλεγμένοι σπόροι. Οι αυξανόμενες απαιτήσεις σε τρόφιμα μεγαλύτερων κοπαδιών αντισταθμίστηκαν από μεγαλύτερους σπόρους που επιλέχθηκαν. Οι ενήλικες τροφοδοτούσαν γενικά τους σπόρους εντός καθορισμένων ορίων μεγέθους, αλλά αυτά τα όρια δεν ήταν επιτακτικά. Οι ενήλικες επιλέγανε τους σπόρους ευκαιριακά , αναπτυσοντας τους νεοσσους με τους περισσότερο διαθέσιμους σπόρους, όπως ο σπόρος βιασμού (Brassica napus), αλλά παράλληλα τους εφοδιάζονταν με σπόρους ζιζανίων από αγρανάπαυση ή λιβάδια

10. Likes MacGyver, gonousas, adreas liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2012
    'Ονομα
    ΚΩΝΣΤΑΣ
    Κατοικίδιο
    Λυκοσκυλο
    Post Thanks / Like
    Euphorbia helioscopia (Euphorbiaceae)....
    αυτο ειναι ακρως τοξικο ,ειναι το χορτο που χρησιμοποιουν για να ¨πετουν ΄ εξω τα ψαρια απο το νερο...και να υποθεσω οτι το επερναν σε ημιωριμο...

12. Likes adreas, jk21 liked this post
    Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καποιες φορες οι επιλογες των πουλιων ειναι σκετο μυστηριο ... να θυμισω το τοξικο σενεκιο επισης γνωστο και ως γαρδελοχορτο καθως φυσικα και την ελαιοκραμβη που επισης ακουσαμε στις βασικες επιλογες .

Παντως αν υπαρχει καποιο φυτο που στο μυαλο μου εχω συνδεσει εικονες με το φανετο να βοσκει πανω του , ειναι το Λαπαθο (rymex acetosa ) το οποιο ειναι παντου απο ενα σημειο στο δρομο απο Βολο για τα Καναλια κοντα στην Καρλα ( τον παλιο οχι απο Εθνικη οδο βολου Λαρισας ) και φυσικα συχνα εχω και κει φανετα

14. Likes MacGyver, gonousas liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    Φανέτα & καρδερίνες
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από MacGyver Εμφάνιση Μηνύματος
    Δημήτρη πολύ ενδιαφέρον οι παραπάνω πληροφορίες. Έχω διαβάσει κάποια πράγματα για τα φανέτα και το βάψιμο τους είναι ακόμη "μαύρο κουτί". Δεν έχω δει φανέτο εκτροφής που να έχει αυτό το υπέροχο κόκκινο χρώμα, όπως στη φύση (αντιθέτως, καρδερίνες εκτροφής με κατακόκκινο κεφάλι υπάρχουν). Ακόμα και όταν πυρώνουν και ζευγαρώνουν στο κλουβί εμφανίζουν καστανό ή καφέ χρώμα και όχι κόκκινο.

Φανετοκάναρα έχω δει στο youtube με κόκκινο στήθος και κεφάλι, αλλά μπορεί να είναι με προσθήκη χρωστικής. Σε δικά μου έχω δει μόνο πορτοκαλο-κόκκινο αλλά δεν συγκρίνεται με το υπέροχο κόκκινο που υπάρχει στη φύση.
    Σχεδόν δύο χρόνια μετά, χωρίς να χορηγώ κάποιο συμπλήρωμα/χρωστική

Τα αρσενικά ξέβαψαν
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

16. Likes amastro liked this post

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία