Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 15 από 15
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Αλέξανδρος Σιακαβαρας
    Post Thanks / Like
    Όσο για τα cockatiel όπως το λες και εσυ όλα πρέπει να ήταν πάνω από 6 μήνες γιατί όλα μπορούσες να διαχειρίσεις το φύλο τους.!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όταν προσπαθούν να ζεσταθούν από το κρύο, εκτός του ότι φουσκώνουν, σηκώνουν και το ένα ποδαράκι πάνω για να διατηρήσουν καλύτερα τη θερμοκρασία του σώματος τους. Ένα υγιές πτηνό θα φουσκώσει λίγο όταν κοιμάται το βράδυ (ή για λίγο το μεσημέρι) και όταν κάνει κρύο.
    Εκτός όμως από το φούσκωμα και τα ματάκια τους ήταν μισόκλειστα, δηλαδή για μένα η εικόνα ήταν ξεκάθαρα άρρωστου πτηνού στα περισσότερα. Τα μπάτζι φαίνονταν λίγο καλύτερα και τα lovebird. Θα σου πρότεινα να αναζητήσεις κάποιον εκτροφέα εκεί, λογικά θα υπάρχουν. Μπορεί να το πάρεις λίγο ακριβότερα, αλλά μόνο τα φάρμακα που θα χρειαστεί και πιθανόν κάποιο πτηνίατρο, θα καταλήξει σε παρόμοια τιμή. Αν πάλι θέλεις απλά να βοηθήσεις κάποιο μικρούλι από εκεί (το παθαίνω και εγώ όταν βλέπω κάποιο σε τέτοια κατάσταση), θα υπάρξει τρόπος να το συνεφέρεις.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Αλέξανδρος Σιακαβαρας
    Post Thanks / Like
    Από ότι είδα και σε αλλά pet shop την ίδια εικόνα είχαν όλα πάνω κάτω.! Όσο για εκτροφέα υπάρχουν και οι τιμές τους είναι 3 φορές κάτω και όχι επάνω από μαγαζί.! Απλά πίστευα αν πάρω από μαγαζί θα είναι καλύτερα για λόγους καθαρόαιμα χωρίς αρρώστιες κτλ. Από ότι φαίνεται όμως το αντίθετο γίνεται και θα προχωρήσω σε εκτροφέα.!
    Αν και μια άλλη σκέψη μου είναι σε κάποιο ίδρυμα ζώων που π.χ. Κάποιος έχει αφήσει η παρατήσει το ζωή του και αυτοί τα βρίσκουν και τα φροντίζουν η μέχρι να πεθάνουν η μέχρι να βρεθεί κάποιος να τα θέλει.!! Το μόνο που με προβληματίζει είναι το αν είναι μεγάλα δεν ξέρω κατά ποσό θετική θα είναι η συμπεριφορά του και ποσό εύκολα θα μπορέσω να το εξημερωσω για να μπορεί να βγαίνει από το κλουβί του και να είναι άνετο αλλά και να έχω και επαφή σωματική μαζί του ( να ανεβαίνει είτε στο χέρι μου είτε γενικά επάνω μου εννοώ )

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Είναι ακριβώς αντίθετα από ότι φανταζόσουν, δυστυχώς ή ευτυχώς (ανάλογα πως το βλέπει κανείς!). Αν βρεις καλό εκτροφέα μπορείς να μάθεις πολλές περισσότερες και έγκυρες πληροφορίες για το πτηνό (ηλικία, φύλο, μετάλλαξη, γονείς, πιθανές ασθένειες κλπ.), ενώ στα πετ σοπ τις περισσότερες φορές ούτε και οι ίδιοι ξέρουν, απλά υποθέσεις κάνουν και σου λένε αυτό που θέλεις να ακούσεις (όπως το ότι είναι μωρό).

Αν έχετε καταφύγια που φιλοξενούν και πτηνά (στην Ελλάδα κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό), θα μπορούσες να ρίξεις μία ματιά και εκεί. Ίσως να είναι λίγο πιο απαιτητικό στην εξημέρωση, αλλά μπορεί να είναι και ήδη ήμερο και να βρέθηκε εκεί για κάποιο άλλο λόγο. Σίγουρα αν θέλεις να βοηθήσεις ταυτόχρονα μία ψυχούλα, θα ήταν μία πολύ καλή κίνηση! Μακάρι να υπήρχε και στην Ελλάδα αυτή η επιλογή, του να υπάρχει κάτι τέτοιο οργανωμένα, όχι μεμονωμένες περιπτώσεις.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Αλέξανδρος Σιακαβαρας
    Post Thanks / Like
    Θα κοιτάξω να δω σε τι συνθήκες είναι και θα αποφασίσω.! Κατά πρώτο λόγο όμως έχει η κατασκευή του κλουβιού και μετά η επιλογή του.! Όποτε όταν τελειώσω θα κοιτάξω πάλι να δω πως και τι.! Τα ξύλα τα έχω πάρει ήδη όποτε πιστεύω μέσα στο Σαββατοκύριακο η το πολύ ως το επόμενο να είμαι έτοιμος για την απόκτηση.!

6. Likes CaptainChoco liked this post

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία