Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Γιαννης
    Post Thanks / Like

Αδρανεια καναρινιου

Καλησπερα σας!
    Ειμαι καινουριος εδω οποτε καλως σας βρηκα :Ρ

Λοιπον, το περασμενο πασχα μας εδωσε ενας οικογενειακος φιλος ενα καναρινι Μοζαικ κοκκινο. Την ανοιξη ηταν ολα μια χαρα, κελαηδουσε και ηταν ελαφρως δραστηριο. Αρχες Ιουλιου που γυρισα στο πατρικο μου (σπουδαζω) επεσε σε μια αδρανεια και σταματησε να κελαηδα. Η τροφη του ειναι πλουσια με φρουτα, διαφορους σπορους αυγα και λαχανικα. Αυτη την περιοδο βρισκεται σε φαση πτεροροιας οποτε δεν περιμενω και πολλα (του δινω που και που multivit). Αλλα εχω να ακουσω την φωνουλα του απο το καλοκαιρι. Γενικοτερα παρατηρω ενα αδυναμο καναρινι και τρομαζει με το παραμικρο και το μονο που κανει ειναι να τρωει και να κοιμαται. Ακομα και οταν του αλλαζω το νερο τρελαινεται. (ενω δεν εχει ερθει ποτε αντιμέτωπο με κατι που να του προκαλεσε σοκ)

Η απορια μου λοιπον ειναι η εξης, το παιδι μου μετα την πτεροροια θα παρει τα πανω του; θα γινει αντρας;

και επισης οταν μου το δωσανε δεν ειχε ουρα. δεν γνωριζω αν φαγωθηκε ή αν γεννηθηκε ετσι. Ενω βρισκεται σε προχωρημενο σημειο η πτεροροια του, ουρα δεν εχει για δειγμα. Θα βγαλει ποτε ή θα μου μεινει μισο;

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα Γιαννη
    Καλως σε βρηκαμε και εμεις
    Οταν λες αδυναμο
    Δεν τρωει?
    Για το τρομαγμα που λες που το βαζουνε οι δικοι σου ,το αφηνουνε μονο του εξω?κατι εγινε και δεν το ειδατε
    Μερικα πουλακια αργουνε πολυ να περασουν πτερορροια αναλογως και την διατροφη βεβαια
    Η ουρα του μπορει να τσιμπολογθηκε απο αλλα καναρινια ή μπορει να εβρισκε σε καγκελα τωρα γιατι δεν ειχε καθολου δεν μπορω να ειμαι σιγουρος
    Αλλα πιστευω οτι θα ξαναβγαλει μετα την πτερορροια

Στάλθηκε από το LG-D605 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

3. Likes jk21 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Γιαννης
    Post Thanks / Like
    Το πουλι το εχω αναλαβει εγω. Οταν ειμαι σπιτι το εχω στην μπαλκονοπορτα μπροστα οπου το γραφειο μου και το κρεβατι μου ειναι σε αποσταση ενος μετρου. Οποτε αν ειχε συμβει κατι θα το ειχα δει. Οταν λειπω εννοειται μονο του μεσα.

Οταν λεω αδυναμο το εννοω πιο πολυ σαν χαρακτηρα. δεν βλεπω ενα αγριο πουλι, με περιεργεια ή ενεργεια ή την δυναμη να ζευγαρωσει αργοτερα.Παρατηρω ενα τεμπιλικο χαρακτηρα που τρωει μονο και κοιμαται. Και απο τροφη τα τρωει ολα οποτε πιστευω δεν του λειπει κατι.
    Τελευταία επεξεργασία από Jomcs; 11-09-2017 στις 19:33

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γιαννη μπορει να ειναι ετσι λογω πτεροροιας αλλα καλα ειναι να μας βγαλεις φωτο την κοιλιτσα του χαμηλα με παραμερισμενα πουπουλα με υγρα δαχτυλα , μηπως εχει κατι εκει που το ενοχλει . Εντος της ημερας το φτερωμα του ειναι ανορθωμενο; καθεται δηλαδη σαν φουσκωμενο ή οχι και ειναι απλα μη κινητικο; Βαλε και κουτσουλιες του σε λευκο χαρτι
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

6. Likes Iscariot liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2017
    'Ονομα
    Γιαννης
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα Δημήτρη, γενικότερα η σταση του πουλιού είναι εντάξει. Απλα ειναι μη κινητικό.
    Επισης χρησιμοποιώ φυτικη σκόνη για καθαρισμό κλουβιου απο παράσιτα. Αυριο θα ανεβασω τις φωτογραφίες που ζητησες

8. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes Iscariot liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Δημητριαδης Νικοσ20
    Post Thanks / Like
    Στην Κρητη σπουδαζεις;
    αν ναι ,ξεκινησε εκει πτεροροια,επαθε σοκ στη μεταφορα και δεν εγκλιματιστικε ακομη και η πτεροροια συνεχιζεται.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας