Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    parrotlet (τη ζουζού και τον Χούλιο)
    Post Thanks / Like

Βοήθεια με parrotlet

Καλημέρα! λοιπόν έχω μία θηλυκιά ενός έτους και πριν από τρεις περιπου μήνες της πήρα για παρέα ένα αρσενικό o οποίος τότε ήταν δύο μηνών. Δεν είναι σκοπός μου το ζευγάρωμα αλλά να έχει μια παρέα περισσότερο για όταν λείπουμε από το σπίτι. Το θέμα μου είναι ότι αυτή δεν τον θέλει καθόλου...όποτε βρίσκει ευκαιρία του δαγκώνει το ποδαράκι και ήδη τον έχει ματώσει δυό φορές τον κακομοίρη...Αυτός πάντως δεν το βάζει κάτω όλο κοντά της πάει και της κουνάει το κεφαλάκι! μπορώ να κάνω κάτι να βελτιώσω την κατάσταση ή απλά περιμένω να τα βρούνε μόνα τους? Οποιαδήποτε βοήθεια είναι καλοδεχούμενη, έχω αρχίσει να απελπίζομαι...

2. Likes tweety liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλημέρα Μαριάννα!

Τι μέθοδο γνωριμίας έχεις ακολουθήσει μέχρι τώρα ανάμεσα τους; Τι βήματα έχεις ήδη κάνει; Σε ρωτάω για να μπορέσουμε να πάμε ένα βήμα παρακάτω, να μην σου προτείνουμε πράγματα που ήδη έχεις δοκιμάσει!

4. Thanks xrisam , mariann@ thanked for this post
    Likes xrisam liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Μετά την καραντίνα έβαλα τα κλουβιά τους δίπλα δίπλα για περίπου ενάμιση μήνα και ύστερα πήραμε ένα μεγάλο κλουβί με χώρισμα στο οποίο μόλις πάτησε ο καήμενος αυτη τον δάγκωσε, οπότε βαλαμε πάλι την ζουζού στο κλουβί της και αφήσαμε αυτόν στο μεγάλο. Από τότε έχω τα κλουβιά πάντα μαζί κολλητά αλλα τόσο όσο να μην τον φτάνει. Όταν τους φτιάχνω αυγοτροφή τους την βάζω σε ένα πιάτο για να φάνε μαζί αλλά όταν αυτός πλησιάσει πολύ αυτή επιτίθεται και αυτός φεύγει. Τα βγάζω πάντα μαζί έξω και η αλήθεια είναι ότι η ζουζού τον μιμείται αρκετά, εξαιτίας του άρχισε να πετάει. Αυτά, δεν ξέρω αν το έχω χειριστεί σωστά

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όταν βγαίνουν μαζί έξω, τον τσιμπάει και τότε; Ή μόνο όταν είναι στον δικό της χώρο (κλουβί) ή τρώει από "δικό" της πιάτο;

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Και εμένα επεφτε ξύλο όταν τους έβαζα να φάνε παλιότερα. Οποτε του είχα δυο μπολάκια με την μεριδα του καθένα.

Πλέον τρώνε μαζί σε ένα μπολάκι. Θα μάθουν κάποια στιγμή.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Όχι δεν έχει σημασία, του επιτίθεται όπου τον πετύχει. Μόλις αυτός πλησιάσει πολύ του ορμάει

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συγνώμη που άργησα να σου απαντήσω, αλλά ήθελα να ψάξω πρώτα κάποια πράγματα για το είδος, μιας και δεν έχω στην κατοχή μου parrotlet. Το πρόβλημα με αυτά τα ζουζούνια είναι ότι είναι πολύ κτητικά με το χώρο τους, τα αντικείμενα τους και τους ανθρώπους τους, επομένως δεν είναι απόλυτα σίγουρο ότι όταν έρθει και άλλο πουλάκι θα ταιριάξουν. Πολλά ξένα forums και κάτοχοι parrotlet στο youtube προτείνουν να μην μένουν στο ίδιο κλουβί (εκτός αν είναι για αναπαραγωγικούς λόγους) καθώς μπορεί να γίνουν πολύ απρόβλεπτα και από εκεί που είναι καλά να μαλώσουν.
    Αν ήσουν στο ξεκίνημα θα σου έλεγα να δοκιμάσεις ούτως ή άλλως να τα συστήσεις γιατί μπορεί να τα βρουν και να είναι μια χαρά. Τώρα όμως που ήδη έχει υπάρξει γνωριμία και τα αποτελέσματα είναι αρνητικά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές να στεγαστούν στον ίδιο χώρο, ακόμα και αν φαινομενικά τα βρουν κάποια στιγμή. Συνήθως οι καυγάδες μεταξύ τους είναι φυσιολογικοί μέχρι το σημείο που εμφανίζεται αίμα. Εκεί τα πράγματα πλέον σοβαρεύουν γιατί σημαίνει ότι το ένα μπορεί να βλάψει το άλλο άσχημα.

Πολύ πρόσφατα το cockatiel μου ο Οδυσσέας (λόγω αυξημένων ορμονών), αποφάσισε να επιτεθεί στο μπαμπά του, Αρθούρο. Την πρώτη φορά που έγινε του δάγκωσε λίγο το πόδι, χωρίς να υπάρξει τραυματισμός. Άλλαξα όλη τη διαρρύθμιση στο κλουβί και ηρέμησαν. Μετά από 3 μέρες όμως, έκανε ξανά το ίδιο και αυτή τη φορά τον μάτωσε στο πόδι. Ευτυχώς ήταν ο φίλος μου σπίτι και τον έβγαλε από το κλουβί κατευθείαν, αν λείπαμε και οι δύο δεν ξέρω τι μπορεί να είχε γίνει. Με πολύ βαριά καρδιά πήρα την απόφαση για το καλό και των δύο, να είναι πλέον χωριστά. Δεν αξίζει ούτε το στρες, ούτε την πιθανότητα σοβαρού τραυματισμού. Και μιλάω για cockatiel που σαν είδος είναι πολύ ήρεμα και ανεκτικά και τα πάνε καλά ακόμα και με το ίδιο φύλο, ενώ τα πουλιά αυτά ήταν μαζί 15 μήνες, από τότε που γεννήθηκε ο Οδυσσέας και δεν είχε υπάρξει πρόβλημα.

Σε ζάλισα, απλά στα λέω όλα αυτά για να σου δείξω ότι δεν υπάρχει κάτι στάνταρ, έχεις κάνει σωστά όλα τα βήματα γνωριμίας και από εκεί και πέρα έχει να κάνει με την ιδιοσυγκρασία και τον χαρακτήρα των πτηνών για το αν θα τα βρουν ή όχι.

10. Thanks mariann@, xrisam thanked for this post
    Likes mariann@, xrisam liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ωραία, οπότε συνεχίζω ως έχει και ελπίζω κάποια στιγμή να τα βρούνε ή τουλάχιστον να μην τον δαγκώνει η άτιμη. Και είναι τόσο καλούλης ο κακομοίρης. Ελπίζω όταν μεγαλώσει να της κόψει λίγο τον αέρα, μπορει τώρα που είναι νεαρούλης ακόμα να μην μπορεί να της επιβληθεί αλλά άμα ενηλικιωθεί να τα καταφέρει με την τσαούσα που έμπλεξε. Κωνσταντίνα σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σου!

12. Thanks CaptainChoco thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι συνέχισε ως έχει απλά προσεκτικά για να μην το τραυματίσει χειρότερα και να έχεις στο νου σου πως πιθανόν να μην τα βρουν. Στο αναφέρω για να έχεις κάποιο εναλλακτικό σχέδιο γιατί και εμένα με έπιασε εξ απροόπτου όλο αυτό με τα δικά μου! Μακάρι στη πορεία να τα βρουν με κάποιο τρόπο!

14. Thanks mariann@ thanked for this post
    Likes mariann@ liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία