Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 21 μέχρι 30 από 47
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Ringneck (Woody), Χελώνα νερού (Αρετή), Κούνελος (Νιόνιος)
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Σήμερα κιόλας θα κάτσω να δω τα βιντεάκια σου!!!

Προχωράμε αρκετά καλά με πολύ αργούς ρυθμούς αλλά ενθαρρυντικά θα έλεγα! Είμαστε στην φάση που έχει σχεδόν μάθει το "έλα". Αυτό έγινε τυχαία δεν είχα σκοπό να του το μάθω, αλλά επειδή του το λέω συχνά ώστε να έρθει να του δώσω λιχουδιά φαίνεται το έμαθε και τώρα κάθε φορά που του το λέω έρχεται και χωρίς να έχω λιχουδιά!!! Είναι απίστευτη απασχόληση!!! Λίγο εκνευριστικό είναι όταν είναι απαιτητικός και ενώ εγώ θέλω να χαλαρώσω μετά την δουλειά αυτός φωνάζει για να πάω να ασχοληθώ μαζί του... Αλλά τι να κάνουμε, ήξερα τις ευθύνες πριν τον αγοράσω και αναγκαστικά σηκώνομαι και ασχολούμαι γιατί τα ζωάκια δεν καταλαβαίνουν αν τους πεις "σε λίγο" χαχαχα!

Αυτά είναι τα νέα μας!!! Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτογραφία σύντομα!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά!!!
    Λέω να κάνω ένα update. Οι ρυθμοί με τους οποίους προχωράμε είναι τραγικά αργοί, αλλά το είχα πάρει απόφαση από την αρχή και έχω ακόμα πάρα πολλή υπομονή!!!

Εκεί που όλα πήγαιναν καλά (έστω και αργά) έγινε κάτι και πήγαμε λίγο πίσω. Από λάθος δικό μου, μπλέχτηκε στο πόδι του μία κλωστή και δεν μπορούσε να την βγάλει. Επειδή φοβήθηκα μην γίνει κάτι κακό αποφάσισα να τον πιάσω και να του την ξεμπλέξω. Πήρα λοιπόν μία πετσέτα και προσπάθησα να τον πιάσω. Φοβήθηκε πολύ αν και το έκανα πολύ ήρεμα. Τελικά κατάφερα και τον έπιασα αλλά και αυτός κατάφερε και με δάγκωσε. Πολύ!!! Δεν με άφηνε και εγώ προσπαθούσα να μην αντιδράσω. Τελικά τον άφησα μέσα στο κλουβί πάλι και τότε με άφησε.

Την κλωστή τελικά κατάφερε και την έβγαλε μόνος του. Αλλά από εκείνη την μέρα είναι λίγο πιο επιφυλακτικός. Το σκέφτεται αρκετά πριν έρθει να με πλησιάσει και να πάρει την λιχουδιά. Έρχεται όμως πάντα.

Το καλό είναι ότι έχει αρχίσει και "μιλάει". Τίποτα που να μοιάζει με λέξη απλά μιμείται τον τόνο της φωνής μου όταν του λέω συγκεκριμένα πράγματα. Έχουμε αρχίσει και παίζουμε, αλλά όλα αυτά από απόσταση.

Κάτι που με έβαλε σε σκέψεις είναι ότι πήγα πρόσφατα (για άλλο λόγο) σε έναν κτηνίατρο που εμπιστεύομαι πολύ και όταν του είπα ότι έχω ringneck μου είπε ότι έχει δημιουργηθεί ένας τεράστιος μύθος για τα ringneck στην Ελλάδα. Με λίγα λόγια μου είπε ότι δεν μιλάνε και ότι είναι αγρίμια και δεν εξημερώνονται ποτέ...

Να πω την αλήθεια στεναχωρήθηκα, αλλά έχω δει πολλά παραδείγματα ήμερων ringneck.

Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Δεν εξημερωνονται ποτέ ? Δεν πιστευω οτι ειπε κατι τετοιο ( αν ναι και ετσι ακριβως , εγω θα επαυα να τον εμπιστευομαι τουλαχιστον οσων αφορα τα πτηνα ).... δε θ το προχωρησω αλλο ..
    Γ αυτα π ρωτας θα σ παραθεσω το εξης:

Indian ring parakeet is one of the outstanding talking birds in the species of parrot. They can learn between 200-250 words. Their ability to mimic the human voice also differs between parrots.
    The Indian ring parakeets usually try to copy the human voice from the surroundings. They can also catch up words by hearing the music. Indian ring parakeet’s ability to mimic human speech also meet exceptional quality[...]
    Although indian ringneck parakeets has something of a reputation for beeing nippy and hard to train, it is largely undeserved.
    Because they are so smart they get bored so easily and that will often resort to chewing and other destructive behaviour.All parakeets also go through a bluffing stage during adolescence that is difficult for some owners to handle.They are strong personalities and that gave them the reputation of not being so affectionate.They require time and attention despite their aloof personatilities[...]
    Though, it all depends upon the frequency of interaction with their owner.

Μεταφραση : (δικη μου προχειρη )

Ειναι εξαιρετικοι ομιλητες με λεξιλογιο (200-250 λεξεις τις οποιες μαθαινουν απο ερεθισματα στο περιβαλλον οπου ζουνε οπως ομιλιες και διαλογοι καθως και απο τη μουσικη ) και ποιοτητα να φτανει σε ενα εξαιρετικα υψηλο επιπεδο.
    Εχουν κακώς τη φημη του οτι ειναι "δαγκωνιαρηδες" και δυσκολο να εκπαιδευτουν. Αυτο συμβαινει κυριως επειδη ειναι τοσο εξυπνα ωστε να βαριουνται πολυ ευκολα πραγμα το οποιο τα οδηγει σε καταστροφικες συμπεριφορες κυριως στην εφηβια τους. Ο δυνατος τους χαρακτηρας τους κανει να φαινονται μη στοργικοι και απομακροι.
    Παρολαυτα απαιτουν πολυ χρονο και προσοχη και ολα εξαρτωνται απο τη συχνοτητα αλληλεπιδρασης με τον ιδιοκτητη τους.

HelloWorld

4. Thanks Μαριάννα thanked for this post
    Likes CaptainChoco , Μαριάννα liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Είναι απόλυτα λογικό να τρόμαξε μετά το πιάσιμο. Πρέπει να έχει αναπτυχθεί αρκετά μεγάλη εμπιστοσύνη μεταξύ σας για να μην αντιδράσει καθόλου και να μην γίνει επιφυλακτικός. Συνέχισε ήρεμα με λιχουδίτσες έξω από το κλουβί, αν χρειαστεί πήγαινε και μερικά βήματα "πίσω" στην εξημέρωση για να ξανανιώσει άνετα. Όλα θα πάνε καλά!

6. Thanks NickKo, Μαριάννα thanked for this post
    Likes NickKo, Μαριάννα liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Ασχοληθηκα πολυ με το τι ειπε ο κτηνιατρος και δεν ανεφερα καν αυτα παραπανω παλι καλα τα ειπε η Κωνσταντινα .. συνεχισε οτι κανεις .. εισαι πολυ καλο δρομο .. υπομονη και επιμονη .... παντως οσο περισσοτερο ασχολεισαι και βρισκεσαι μαζι του τοσο το καλυτερο ειδικα αν το κανεις συστηματικα πχ την ιδια ωρα κθημερινα και για οση περισσοτερη μπορεις .. αυτα τα πισωγυρισματα ειναι αναποφευκτα νομιζω.. κ γω ακομη τ κανω μετα απο κανα χρονο οταν συμβαινουν μικροατυχηματα , και με πουλακια που θεωρουνται οτι ειναι και "πιο ευκολα" .. υπηρξε περιοδος π ελειπα μια βδομαδα και μετα δν ερχοταν τοσο ευκολα πανω μ .. Ελπιζουμε να δουμε και φωτο του καποια στιγμη .. καλη συνεχεια

HelloWorld

8. Thanks Μαριάννα thanked for this post
    Likes Μαριάννα liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
    Ξέρω ότι είναι δύσκολοι χαρακτήρες τα ringnecks και είχα κάνει -θεωρώ- μεγάλη έρευνα πριν καταλήξω στην αγορά του.

Είπα στον κτηνίατρο ότι το επέλεξα γιατί μιλάει και γιατί έχω δει ότι είναι πολύ έξυπνα και μου είπε ότι αυτό είναι μύθος, κάνουν μόνο τις δικές τους φωνές. Επίσης, ότι είναι αγρίμια και γι' αυτό επιβιώνουν και ελεύθερα... Μπήκα σε σκέψεις γιατί πραγματικά εμπιστεύομαι πολύ την άποψη του αλλά δεν μπορεί όλα αυτά που έχω διαβάσει, ακούσει και δει να είναι ψέματα... Ξέρω ότι είναι ιδιόρρυθμα και το βλέπω κάθε μέρα αλλά όχι κι έτσι...

Σχετικά με το δάγκωμα... Εγώ πιστεύω ότι είναι λίγο παραπάνω "δαγκωνιάριδες". Ισχύει δηλαδή. Απλά εγώ δεν έχω και ιδιαίτερο μέτρο σύγκρισης.
    Είχα μόνο cockatiel πριν τον Γουντι και αυτό ήταν πολύ φοβισμένο οπότε δεν με πλησίαζε για να δαγκώσει και όταν το έκανε επειδή έπρεπε να το πιάσω για να του δώσω κάποιο φάρμακο δεν με πονούσε.
    Τα ringnecks έχουν απίστευτα δυνατό ράμφος και ο συγκεκριμένος είναι πολύ πιο τσαμπουκάς με αποτέλεσμα να έρχεται από περιέργεια όταν πλησιάζω το χέρι μου και να "κόβει" καλές δαγκωνιές.

Πάντως εκεί που καταλήγω είναι ότι δεν τον αλλάζω με τίποτα και ας φωνάζει, ας δαγκώνει κλπ. Είναι πολύ έξυπνος, έχει χαρακτήρα, με τον οποίο γελάω πολύ, και πιστεύω ότι με αργούς ρυθμούς θα καταφέρουμε να χτίσουμε μια άψογη σχέση.

Κάτι τελευταίο. Ακολουθώ ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα με βήματα για την εκπαίδευση του με τελικό στόχο να βγει από το κλουβί. Υπάρχει όμως κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για να προχωρήσω στο επόμενο βήμα; Μπορεί δηλαδή να πάρει και χρόνια να βγει από το κλουβί; ή άμα περάσει πολύς καιρός και δεν είναι πια μικρός σε ηλικία θα είναι πολύ δύσκολο και θα έχω χάσει το παιχνίδι;

10. Thanks NickKo thanked for this post
    Likes NickKo liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Το χρόνο από το ένα βήμα στο άλλο, τον καθορίζει το ίδιο το πτηνό! Κατά πόσο έχει εξικοιωθεί και νιώθει άνετα μαζί σου να πάτε στο ένα βήμα παραπέρα. Τι ακριβώς τρόπο ακολουθείς; Σε τι φάση είστε γενικά μεταξύ σας; Τρώει από το χέρι σου; Ανεβαίνει στο χέρι σου εντός του κλουβιού;

12. Thanks NickKo, Μαριάννα thanked for this post
    Likes NickKo, Μαριάννα liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Τον τρόπο τον αναλύω στην αρχή του θέματος, βήμα βήμα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι από τότε που ξεκινήσαμε την εκπαίδευση δεν έχουμε κάνει πολλά βήματα.
    Από άποψη εκπαίδευσης είμαστε στο σημείο που τρώει από το χέρι μου και όταν το χέρι μου είναι εκτός κλουβιού και εντός (ο ίδιος δεν βγαίνει ακόμα εκτός κλουβιού).
    Δεν ακουμπάει όμως το χέρι μου παρά μόνο για να το περιεργαστεί και να δει αντιδράσεις και τότε είναι που δαγκώνει αρκετά!

Εκτός του κομματιού της εκπαίδευσης, επειδή τον έχω στο σαλόνι και εκεί περνάμε τον περισσότερο χρόνο της ημέρας, μπορώ να πω ότι υπάρχει ένα δέσιμο. Κάνει δηλαδή έναν συγκεκριμένο ήχο για να με φωνάξει να παίξουμε, απαντάει όταν του μιλάω, φωνάζει όταν φεύγω από το δωμάτιο κλπ.
    Δεν λέει όμως να ξεκολλήσει από αυτή τη φάση και να πάμε παρακάτω όπου θα ανέβει στο χέρι μου και θα μάθουμε σιγά σιγά το step up, ώστε να βγει έξω από το κλουβί.

Μου δίνει δηλαδή την εντύπωση ότι θα του ανοίξω την πόρτα, κάαααποια στιγμή θα βγει από το κλουβί και θα κάνουμε τρομερό αγώνα για να ξαναμπεί μέσα. Αυτό πιστεύω θα έχει αρνητικές επιπτώσεις και στην σχέση μας και στην εκπαίδευση και δεν θέλω να το κάνω. Ούτε θέλω να δοκιμάσω να τον βγάλω και μετά να σβήσω τα φώτα και να τον πιάσω με πετσέτα.

Το βασικό μου θέμα είναι λοιπόν πως να τον κάνω να εμπιστευτεί τα χέρια μου...

14. Thanks CaptainChoco thanked for this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Αυτο ειναι το σημαντικοτερο να εμπιστευτει τα χερια σου .. θα σ πω απο προσωπικη εμπειρια με ενα αγριο πουλακι που ειχα .. βεβαια καθε πουλακι ειναι διαφορετικο ..

7-10 μερες περιπου αυτο που εκανα ηταν απλα να στεκομαι μπροστα στο κλουβι συνεχεια ( αυτο φανταζομαι το χεις περασει το σταδιο ) ..

Στη συνεχεια ( περιπου 3 βδομαδες ) εβαζα το χερι μου στο κλουβι μεσα ουτε να τον πλησιαζω ουτε τπτ .. μονο για να συνηθισει τη παρουσια του χεριου μου .. στην αρχη σε συγκεκριμενη σταση ( με απλωμενο το χερι με κολημενα τ δαχτυλα ) και στη συνεχεια κουνωντας τα δαχτυλα ( ενα - ενα ) για να του δειξω ολα τα μερη του χεριου μου οτι δεν ειναι επικινδυνα οποτε τη τελευταια βδομαδα απλα εβαζα το χερι μεσα και εκανα πολλες κινησεις εντος κλουβιου για αρκετη ωρα συνεχομενα και διπλα του σιγα σιγα ..

Μετα του ειχα σε κλοναρακι σπορους και λιχουδιες καθως εβαζα το χερι μου για 20 μερες περιπου απλα ετρωγε .. μετα του το πηγαινα πολυ κοντα τοσο που το ακουμπουσα καθως ετρωγε στο στηθος και αναγκαστηκα εβαζε ενα ποδι του πανω στο χερι μ γ να φαει ( ετρωγε και λιγο το χερι μου που και που αλλα δν ηθελα να το τρομαξω οποτε ειχα γεμισει σημαδια λες και ειχα γατα οχι πουλι .... εδω καμια φορα τρομαζε αλλα εγω εκει απλα εβγαζα το χερι μου και μετα απο καμποση ωρα το ξαναεβαζα και παλι τ ιδια .. αυτο πηρε λιγο καιρο επισης .. ε μετα απο κανα μηνα εβαζα το χερι μου και ανεβαινε κατευθειαν μολις τ λεγα "ελα" σε συγκεκριμενο τονο .. γενικα αν ακουγε "ελα" χωρις να ειμαι καν διπλα του αναστατωνοταν του τυπου αντε ρε με κοροιδευεις ..

Μετα ανοιγα τη πορτα κ τ λεγα ελα αλλα φοβοταν να βγει οποτε οταν ανεβαινε πανω μ χωρις να το καταλαβει στη λαιμαργια του π ετρωγε το εβγαζα σιγα σιγα εξω μεχρι που κταλαβαινε που βρισκοταν και εφευγε μεσα σφαιρα .. ε καμια βδομαδα το συνηθισε κ αυτο και το απομακρυνα ολο και πιο πολυ μεχρι που μετα απο 10-15 μερες πετουσε απο το κλουβι στο χερι μου με το "ελα" αν του τα χα ολα κλειστα τρελαινοταν δαγκωνε τ καγκελα να βγει δν αντεχε ..

Ομως οποτε το παρατουσα για λιγο καιρο κ δν ασχολιομουν το σκευτοταν να ερθει και με ψηλοδαγκωνε .. τ παιρνε καμια βδομαδα να ξαναερθει ..
    Αυτο ηταν το πιο δυσκολο γτ ηταν αγριο το πουλακι κ ειχε παρει πολυ καιρο φαντασου το χα παρει καπου οκτωβρη και στο πασχα κοντα ανεβαινε και εβγαινε εξω .. μετα ενταξει κυκλοφορουσε σπιτι οπου πηγαινα πανω μ .. και ηθελε να φαει οτι ετρωγα και τσακωνομασταν .. περνουσα μαζι του σχεδον ολη μερα καθε μερα ολο αυτο το διαστημα

HelloWorld

16. Thanks Μαριάννα thanked for this post
    Likes Μαριάννα liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Πολύ ωραία ιδέα αυτή με το κλοναράκι! Κι εμένα έχει μάθει το "έλα". Το πρώτο πράγμα που έμαθε ήταν αυτό. Τώρα όταν διστάζει και του λέω "έλα" και "μπράβο" έρχεται. Μου κάνει εντύπωση που φοβάται τα χέρια μου γιατί όταν βάζω το χέρι μέσα στο κλουβί ακόμα και δίπλα του να το πάω, δίνοντας του λιχουδιά, την παίρνει απλά δεν θέλει να με ακουμπήσει. Αυτό που λες με το χέρι το έκανα στην αρχή, έχω κάτσει τόσες ώρες με το χέρι στο μέσα στο κλουβί σε σημείο να πιάνομαι χαχαχα.

Λοιπόν, επόμενη προσπάθεια με κλαράκι!!!

Ευχαριστώ για την ιδέα!!!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία