Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Ringneck (Woody), Χελώνα νερού (Αρετή), Κούνελος (Νιόνιος)
    Post Thanks / Like

Απόπειρα εκπαίδευσης ringneck

Αποφάσισα να ανοίξω ένα νέο θέμα με την προσπάθεια μου να εκπαιδεύσω το νέο μου ringneck (Woody).
    Τον έχω εδώ και 5 μέρες, είναι 3 μηνών και μάλλον αρσενικός (αν και περιμένουμε τα αποτελέσματα του dna).

Αρχικά τον έχω βάλει στο σαλόνι για να έχει πλήρη έλεγχο κινήσεων και τον έχω αφήσει στην ηρεμία του, ώστε να μάθει τον χώρο και εμάς.
    Οι μόνες κινήσεις που κάνω είναι να του αλλάζω νερό και φαγητό κάθε μέρα, να του καθαρίζω τον πάτο του κλουβιού, να τον σκεπάζω το βράδυ και να τον ξεσκεπάζω το πρωί. Άντε και κανένα φιστικάκι στο μπολ του χωρίς να βάζω το χέρι μου μέσα... Αυτός φοβάται πολύ και κάθε φορά που κάνω κάποια από τις παραπάνω ενέργειες κοπανιέται στο κλουβί χωρίς όμως να φωνάζει ή να επιτίθεται.

Αφού λοιπόν διάβασα τα πάντα στο forum και σε αντίστοιχα του εξωτερικού, αποφάσισα να ακολουθήσω την ακόλουθη μέθοδο.

Αρχικά δεν τον βγάζουμε από το κλουβί μέχρι να μάθει το "step up".
    1. Κάθομαι δίπλα στο κλουβί, μισή ώρα την ημέρα, μιλώντας, τραγουδώντας και προσφέροντας λιχουδιά την οποία λογικά δεν θα έρθει να πάρει εύκολα... Αφού περάσει μισή ώρα και δεν έχει πάρει την λιχουδιά, την αφήνω στο μπολάκι του και απομακρύνομαι. Κάνω το ίδιο κάθε μέρα μέχρι να έρθει να την πάρει. Μπορεί να πάρει πολύ καιρό! Υπομονή!
    2. Σιγά σιγά, θα φτάσουμε στο σημείο να έρχεται κοντά όταν μας βλέπει περιμένοντας για λιχουδιά. Όταν φτάσουμε σε αυτό το σημείο και μόνο τότε ανοίγουμε την πόρτα του κλουβιού
    3. Βάζουμε το χέρι μέσα στο κλουβί με την λιχουδιά στο κέντρο της παλάμης μας και περιμένουμε. Αυτό είναι το σημείο στο οποίο μπορεί να δεχτούμε κάποιες δαγκωνιές. Δεν πρέπει να αντιδράσουμε όσο και αν μας πονέσει. Κάααααποια στιγμή θα κάτσει στο χέρι να φάει την λιχουδιά. Όταν το κάνει δεν μετακινούμε το χέρι, τον αφήνουμε απλά να φάει και τον επιβραβεύουμε με ήρεμη φωνή. Όταν τελειώσει απομακρύνουμε αργά το χέρι και κλείνουμε την πόρτα.
    4. Όταν μάθει να έρχεται γρήγορα στο χέρι μας για να φάει την λιχουδιά, είναι η ώρα για το "step up". Παίρνουμε ένα κλαδί (πατήθρα), το βάζουμε μπροστά του και με μία μικρή ώθηση προς την κοιλιά του λέμε την εντολή που θέλουμε να μάθει π.χ.: "step up", "πάνω", "ανέβα" κ.λπ. Σε αυτό το σημείο ή θα ανέβει ή θα πετάξει τρομαγμένο. Αν φύγει δοκιμάζουμε την επόμενη μέρα, μέχρι να ανέβει. Όταν το κάνει, επιβραβεύουμε με γλυκιά φωνή και λιχουδιά.
    Όταν μάθει με ευκολία να ανεβαίνει στην πατήθρα, τον βγάζουμε έξω από το κλουβί και κάνουμε τα ίδια βήματα μόνο που αυτή τη φορά αντί για πατήθρα χρησιμοποιούμε το δάχτυλό μας.

Αφού μάθει και το τελευταίο βήμα μπορούμε να πούμε ότι είμαστε σε πολύ καλό δρόμο!!!
    Η καθημερινή επανάληψη κάνει σίγουρα τα πράγματα καλύτερα.
    Δεν σταματάμε ποτέ να ασχολούμαστε και να τον επιβραβεύουμε για κάθε σωστή κίνηση.

Εγώ με τον Woody αυτήν τη στιγμή βρισκόμαστε στο βήμα 0 που είναι να με συνηθίσει και να μπορώ να πλησιάζω το κλουβί χωρίς να τον φέρνω σε δύσκολη θέση. Θα σας ενημερώνω για οτιδήποτε καινούργιο συμβεί με την εκπαίδευσή μας!!!

2. Thanks xrisam thanked for this post
    Likes xrisam liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλή αρχή με το woody σου. Καλά κάνεις και δεν τον ενοχλείς, έχετε όλο τον καιρό μπροστά σας.

4. Thanks Μαριάννα thanked for this post
    Likes Μαριάννα liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστούμε!!!
    Νομίζω θα αρχίσω όταν πια βάζω το χέρι μου για αλλαγή νερού - φαγητού και παραμένει σχετικά ήρεμος.
    Θα ήθελα να μου πείτε αν θεωρείτε σωστή την μέθοδο που περιγράφω. Απ' όσα διάβασα νομίζω είναι η πιο χρονοβόρα αλλά και πιο αποτελεσματική στο να με εμπιστευτεί για τα καλά... Συμφωνείτε?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Μαριαννα ενα μέλος μας εδω (alexakostoni) πήρε ένα τέτοιο παπαγάλο κ ξόδεψε πολυ χρόνο τοςο ως προς την εξημέρωση του όσο και ως προς την "εκπαίδευση" του. Θα μπορούσες να διαβαςεις το θεμα του αλλα κ να τον συμβουλευτεις. Θα σ προσφέρει με χαρα τη βοηθεια του κ θα σ ειναι πολυ χρήσιμη στο εγγυώμαι .

e.

7. Thanks xrisam thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω το θέμα του θα μπορούσα να έχω ένα link?

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

10. Thanks Μαριάννα, erithacus thanked for this post
    Likes Μαριάννα, erithacus liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Τι ωραίο θέμα!!! Το μελέτησα καλά το ΣΚ!!!
    Εμείς αρχίσαμε και συνηθίζουμε αν και ακόμα δεν θέλει χέρια μέσα στο κλουβί του. Δεν κοπανιέται όμως απλά πάει και κρύβεται...
    Δοκιμάσαμε μήλο και μας άρεσε πάααρα πολύ και αγγούρι που δεν μας άρεσε... Επίσης θέλω να ρωτήσω: Είδα σε ένα βίντεο που έδιναν ποπ κορν ανάλατα στον παπαγάλο... Μπορώ να του δίνω?
    Πραγματικά ελπίζω να τα καταφέρουμε κι εμείς σιγά σιγά!!!

12. Thanks xrisam thanked for this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ναι μπορείς να του δώσεις ανάλατα ποπ κορν, μαγειρεμένα με ελάχιστο λάδι. Απλά όχι συνέχεια και όχι μεγάλες ποσότητες!

14. Thanks xrisam thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Έχω μηχανή του ποπ κορν που τα φτιάχνει χωρίς λάδι, οπότε πιστεύω ακόμα καλύτερα!!! Του έδωσα μερικά και ξετρελάθηκε!!! <3

16. Thanks xrisam thanked for this post
    Likes xrisam , CaptainChoco liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία