Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345
Αποτελέσματα 41 μέχρι 47 από 47
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Ringneck (Woody), Χελώνα νερού (Αρετή), Κούνελος (Νιόνιος)
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
    Θα την βγάλω γιατί δεν ασχολείται και γιατί είναι πολύ μικρή για το μέγεθος του... Μία φορά πέρασε από μέσα και αυτό ήταν, οπότε αν είναι και επικίνδυνη δεν υπάρχει λόγος να είναι εκεί!
    Δεν φαίνεται πολύ καλά γιατί ήταν βράδυ και δεν ήθελα να βάλω φλας μην τον ενοχλήσω.
    Η απορία που έχω είναι για το πτέρωμα του. Δεν είναι λίγο "αναμαλλιασμένος"; Σε σχέση με άλλα που έχω δει δεν είναι πολύ λείος...
    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία και υπάρχει περίπτωση να έχει αρχίσει η πτερόροια γι' αυτό να είναι έτσι αλλά θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας!!!

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σούπερ η κλουβάρα Μαριάννα!! Θα την ευχαριστηθεί ο Γούντυ!!

Θα συνέλθει το φτέρωμα μην ανησυχείς.

3. Thanks Μαριάννα thanked for this post
    Likes Μαριάννα liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Μια χαρα ειναι το φτερωμα θα συνελθει .. μεχρι να συνελθει πιστευω θα ερχεται και πανω σου .. ειναι κουκλος ... θα τα πατε τελεια μην ανησυχεις υπομονη κ επιμονη και μη του πειραζεις κεφαλι πλατη κλπ αν δε θελει .. φαινεται εξοικειομενος παντως και με το φακο .. καλη συνεχεια

HelloWorld

5. Thanks Μαριάννα thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ευχαριστώ πολύ!!!
    Με τον φακό είναι αλήθεια ότι είναι πολύ εξοικειωμένος!!! Δεν ξέρω γιατί αλλά δεν φοβάται καθόλου και ποζάρει κιόλας.
    Θα ανεβάσω και άλλες πιο φωτεινές κάποια στιγμή!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Να σας πούμε τα νέα μας?
    Λοιπόν, προχθές ο Woody βγήκε από το κλουβί... Είχα ανοίξει την πόρτα του κλουβιού και του έδινα λιχουδιές και κάναμε εκπαίδευση στο "έλα". Πήρε λοιπόν την λιχουδιά για να την φάει στο κλαρί του και άρχισε να σκαρφαλώνει έξω από το κλουβί... Έπαθα έναν μικρό πανικό η αλήθεια είναι αλλά γνωρίζοντας ότι έχει κομμένα φτερά λέω "δεν θα προσπαθήσει να πετάξει και σιγά-σιγά θα ξαναμπεί". Λάθος! Πέταξε και ήρθε και έκατσε πάνω μου. Πήγα να του δώσω λιχουδιά και να του πω μπράβο αλλά πέταξε πάνω στην κουρτίνα... χαχαχαχχαα!
    Πήρα μια πατήθρα και προσπάθησα να τον κατεβάσω. Μάταια! Τελικά τον άφησα να δω τι θα κάνει και έφτασε πάνω στο κλουβί του κούνελου και κάθισε εκεί. Τον άφησα αρκετή ώρα εκεί του πρόσφερα και ένα φιστικάκι. Το πήρε αλλά το πέταξε αμέσως. Το κάναμε αυτό αρκετές φορές (μάλλον το βρήκε παιχνίδι να πετάει το φιστίκι στον κούνελο).
    Κάλυψα τα χέρια μου με το μανίκι της μπλούζας μου και το έβαλα μπροστά του πιέζοντας ελαφρά για να ανέβει. Δεν φοβήθηκε αλλά δεν ανέβηκε κιόλας. Τελικά έπαιξε το σενάριο πετσέτα. Τον σκέπασα με μία πετσέτα και πριν καν το καταλάβει ήταν στο κλουβί του. Ευτυχώς δεν είχαμε "απώλειες". Δεν κοπανήθηκε, χτύπησε, έπεσε κλπ. Τέλος καλό όλα καλά!

Αυτό που με ανησυχεί είναι το δάγκωμα... Διάβασα σε ξένα sites για bluffing stage που περνάνε οι παπαγάλοι αυτής της ηλικίας και ότι τα ringnecks το περνάνε πιο έντονα... Χθες δεν με άφηνε να αλλάξω το νερό του, μου έκανε επίθεση... Κατά τα άλλα είναι πολύ καλός έχει αρχίσει τις προσπάθειες για ομιλία και παίζουμε πολύ.

8. Thanks NickKo thanked for this post
    Likes NickKo liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2016
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Μια χαρα .... τι ειναι αληθεια με τη πετσετα δεν ειναι οτι καλυτερο .... εμενα επιστρεφουν συνηθως μονα τους .. ισως να μην εμπιστευεται ακομη το πεταγμα του για αποστασεις απο κατω προς τα πανω οπου θελει περισσοτερη ενεργεια .. .. συνεχισε θα ερθει .. θα νιωθει πιο σιγουρα ομως χωρις πετσετα προσπαθησε με το χερι σου μηπως ανεβει .. με καμια λιχουδια αν οχι με το κλαδακι ..οσο εχεις χρονο ασε τον και παιζε τον .. εμενα πανε κ καθονται στ υπολοιπα κλουβια γ πολυ ωρα .. αλλα ξαναπετανε πισω ..
    Αυτο σ ειχα πει κ γω για την εφηβεια .. οτι ειναι φυσιολογικο .. κ εμενα με δαγκωναν αλλα μετα απλα σαν να με επεξεργαζοταν με τ ραμφος .. δν με δαγκωναν .. ποσο μαλλον σε αυτα τ πουλια που ολοι λενε οτι ειναι λιγο πιο εντονα σε αυτο το κομματι .. καλη συνεχεια ..

HelloWorld

10. Thanks Μαριάννα thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Α! δηλαδή προτείνεις να τον ξαναφήσω να βγει! Εγώ σκεφτόμουν μήπως πρώτα μάθει να ανεβαίνει στο χέρι εντός κλουβιού και μετά να βγει... Το κακό είναι ότι την ημέρα που βγήκε του είχα δώσει ήδη αρκετές λιχουδιές και δεν μπορούσα να τον δελεάσω όταν ήταν έξω...
    Αν το ξαναφήσω λοιπόν θα είναι πριν τις λιχουδιές μήπως και τον καταφέρω να μπει έτσι μέσα μετά. Αλλιώς θα περιμένω μήπως πάει μόνος του...
    Ευχαριστώ πολύ!!!

12. Likes NickKo liked this post

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 345

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία