Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 18 από 18
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Πολύ ευχάριστα νέα Μαριάννα!! Συνέχισε έτσι και αφού έχεις βρει την λιχουδιά που του αρέσει, είσαι ένα βήμα πιο κοντά!! Δοκίμασε και άλλους ασφαλείς ξηρούς καρπούς (ανάλατους πάντα) που μπορεί να του κινήσουν το ενδιαφέρον για να έχεις μία ποικιλία!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Ringneck (Woody), Χελώνα νερού (Αρετή), Κούνελος (Νιόνιος)
    Post Thanks / Like
    Σήμερα βγήκαν και τα αποτελέσματα του test dna! Είναι και επίσημα αγόρι λοιπόν ο Γούντι!!!

3. Thanks CaptainChoco thanked for this post
    Likes CaptainChoco , alex1986lunatic liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Συγνώμη δεν άντεξα, έπρεπε να το βάλω!! Να τον χαίρεσαι!!

5. Likes alex1986lunatic liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Χαχαχα!!
    Δεν ξέρω γιατί χάρηκα τόσο, λες και άμα έβγαινε ότι είναι κορίτσι θα τον αγαπούσα λιγότερο? Όχι!
    Απλά αυτή τη φορά γίνονται όλα πιο οργανωμένα σε σχέση με τον προηγούμενο παπαγάλο μου που ποτέ δεν έμαθα φύλο, ηλικία, προέλευση κλπ...

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Χαχαχαχαχα, απλά χαίρεσαι που ξέρεις!!! Και εγώ πάντα ανυπομονώ να μάθω τι φύλο είναι τα ζωάκια που έχω, άσχετα που θα τα αγαπάω όπως και να έχει! Είναι ωραίο να το προσωποποιείς περισσότερο στο μυαλό σου!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Να τον χαιρεσαι! Ανεβασε και καμια φωτογραφια του. Η τακτικη που ακολουθεις ειναι πολυ καλη και φαινεται οτι εχεις την υπομονη ωστε να χτισεις μια υγιη σχεση εμπιστοσυνης μαζι του. Παντως απ'οτι εχω καταλαβει τα ρινγκνεκ ειναι γενικα λιγο δυσκολα πτηνα. Κανε ομως υπομονη και θα ανταμειφθειτε και οι δυο σας συντομα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2011
    'Ονομα
    Μαριάννα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα!!!

Η αλήθεια είναι ότι όντως είναι δύσκολα πτηνά! Θέλει πολύ υπομονή αλλά είμαι αποφασισμένη να τα κάνω όλα όσο πιο σωστά μπορώ για να το χαρώ μετά!!! Έχω και εγώ βέβαια τις στιγμές που ανυπομονώ να πάμε στο επόμενο βήμα και έτσι κάνω λίγο βιαστικές κινήσεις που άμα δω ότι δεν θέλει με τίποτα να ακολουθήσει κάνω πίσω και ξαναγυρνάω στο προηγούμενο στάδιο.
    Για παράδειγμα μέσα στο ΣΚ προχώρησα στο να βάλω το χέρι μου μέσα στο κλουβί δίπλα στην πόρτα, ανοιχτό και στην παλάμη μου είχα διάφορες λιχουδιές. Δεν το πίστευα όταν ήρθε και άρπαξε την πρώτη. Βέβαια έφυγε και πήγε να το φάει αλλού και δεν πάτησε στο χέρι μου για να το πάρει αλλά ήταν κάτι και αυτό. Τις επόμενες φορές που το έκανα τον είδα πιο διστακτικό και δεν ήθελα να τον πιέσω έτσι ξαναγύρισα στο να του δίνω τις λιχουδιές του έξω από το κλουβί και τότε ήρθε τρέχοντας.

Πιστεύετε ότι αυτά τα "πισωγυρίσματα" στην εκπαίδευση κάνουν κακό?

Υ.Γ: Στην προσπάθειά μου να του δώσω μπρόκολο με δάγκωσε αρκετά αλλά νομίζω ότι φταίω εγώ που έχω βαμμένα νύχια, γιατί ουσιαστικά το νύχι άρπαξε. Παίζει να του κάνουν εντύπωση? Ξέρετε?

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Από τη στιγμή που σέβεσαι ότι δεν είναι έτοιμος για αυτό το βήμα, καταλαβαίνεις τη γλώσσα του σώματος του και υποχωρείς στο προηγούμενο σημείο που ένιωθε άνετα, δεν υπάρχει θέμα. Η εκπαίδευση με τα ζώα είναι κάπως έτσι, καμιά φορά μπορεί να δοκιμάσουμε κάτι νομίζοντας ότι το ζώο είναι έτοιμο αλλά να λάβουμε αρνητική απάντηση. Δεν θεωρώ ότι επιδρά αρνητικά από τη στιγμή που το σέβεσαι και δεν τον πιέζεις!

Ναι τα βαμμένα νύχια τα καταλαβαίνουν πολύ, δεν ξέρω αν είναι το χρώμα ή η μυρωδιά του μανό αλλά τα καταλαβαίνουν. Εμένα τα φοβούνται και δεν ανεβαίνουν το ίδιο εύκολα στο χέρι μου αν έχω βαμμένα νύχια.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας