Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 63
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυγό θα υπάρξει σίγουρα, μην γελιέσαι ότι τη θέλουν μόνο για ύπνο! Είναι ύπουλα μικρά τα ζεμπράκια!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    spyros
    Κατοικίδιο
    Ενα ζευγάρι ζεμπράκια
    Post Thanks / Like
    χαχαχαχαχχαχαχα!!!λες ε?πριν κανα 2ωρο τους εβαλα κι αλλο νήμα μπας και χρειαστούν λίγο ακόμα....
    Αυτο που παρατήρησα σήμερα ειναι οτι πετάνε κατα διαστήματα με γρήγορα φτερουγίσματα και η θηλυκιά αποφεύγει να κατσει στη φωλια και καθεται σε μια πατήθρα κολλητα στα κάγκελα...λες να τη κυνηγάει να τη στριμώξει ο αλήτης????

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όταν προσπαθεί να τη στριμώξει θα κελαηδάει και θα χοροπηδάει από κλαδί σε κλαδί ακολουθώντας τη και όταν την πετύχει στο ίδιο θα στηθεί δίπλα της και θα κουνάει πολύ γρήγορα την ουρά του πάνω κάτω! Αυτό είναι το κλασσικό κάλεσμα για ζευγάρωμα στα ζεμπράκια και έχει πολύ πλάκα να το βλέπεις! Αν το αποδεχτεί η δεσποινίς θα βατευτούν αλλιώς θα τον αγνοήσει

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    spyros
    Κατοικίδιο
    Ενα ζευγάρι ζεμπράκια
    Post Thanks / Like
    Σ ευχαριστω που μου τα λες ολα αυτά γιατί μαθαίνω...παρατηρώ αρκετά τα ζεμπράκια μου αλλα είναι σημαντικό να ξέρει κάποιος και να σε ενημερώνει...

Λοιπόν....σήμερα το απόγευμα βρήκα ενα αυγουλάκι μέσα στη φωλίτσα...(το άλλο το πέταξα)...

Η θυληκιά βέβαια δεν κάθεται να το κλωσήσει,αλλα γυρνάει απο δω κι απο κει....μπαίνει καμια φορά μέσα αλλα ξαναβγαίνει σχεδόν αμέσως...

Λεω να το αφήσω το αυγουλάκι κ να περιμένω να δω τι θα κάνουν...

Εχει κάποιο χρονικό όριο ας πούμε που πρέπει να αποφασίσει να κλωσήσει πριν χαλάσει το αυγό?

Θελω να πω μπορεί να αρχίσει να κλωσάει και αυριο ή μεθαύριο?

sorry αν ειναι γελοίες οι ερωτήσεις μου αλλα δεν έχω ιδέα απο αυτά!!

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ωπ συγνώμη που άργησα να το δω! Όταν είναι κανονική γέννα (μετά από επιτυχημένο ζευγάρωμα δηλαδή), θα κάνει 1 αυγό τη μέρα και θα ξεκινήσει να κλωσσάει μεταξύ 2-3 αυγού. Σε κάποιες περιπτώσεις κλωσσάνε και από το 1ο αλλά συνήθως αρχίζουν λίγο αργότερα! Θα κλωσσάνε και τα δύο πουλάκια εναλλάξ και κάποιες φορές και μαζί!

Καμία ερώτηση δεν είναι γελοία, έτσι μαθαίνουμε. Ούτε εγώ τα ήξερα αυτά, από εδώ τα έμαθα!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    spyros
    Κατοικίδιο
    Ενα ζευγάρι ζεμπράκια
    Post Thanks / Like
    Λοιπόν Κωνσταντίνα τη Δευτέρα μου γεννησε αλλο ενα αυγουλάκι κ σημερα αλλο ένα..το ολον 4!!!οπως ειπα το πρωτο το πέταξα (κακώς όπως αποδεικνύεται αφου συνέχισε να γεννάει) και δυστυχώς σήμερα το ένα απο τα 3 που έμειναν το εριξαν απ'τη φωλια κ εσπασε....Υπόλοιπο 2...ηδη παρατήρησα σήμερα που ειχα ρεπο οτι η μπουμπού κλωσούσε και οταν εβγαινε απ τη φωλια,εμπαινε ο μαγκας...καποιες φορες δε καθοντουσαν και οι 2 μαζι...αναμένω να δω τι θα προκυψει....
    Σ ευχαριστω και παλι που βοηθας με την αγνοια μου...!!!!

7. Likes Margarita_Neibis liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Επειδή είναι ανοιχτού τύπου η φωλιά που χρησιμοποιείς, μπορεί να έπεσε από ατύχημα. Αν τρομάξουν από κάτι ενώ κλωσσάνε και πεταχτούν έξω, είναι πιθανόν να παρασύρουν κάποιο αυγουλάκι μαζί τους άθελα τους. Όσο μπορείς να είναι ήσυχο το περιβάλλον, χωρίς μετακινήσεις για να μειωθεί η πιθανότητα να ξαφνιαστούν από κάτι.
    Όντως συχνά κλωσσάνε και οι δύο μαζί! Πρόπερσυ σε ένα από τα ζευγάρια μου, η μαμά κλωσσούσε τα αυγά και επειδή ο αρσενικός δεν χωρούσε δίπλα της, είχε κάτσει από πάνω της! Κλωσσάει ο μπαμπάς τη μαμά και η μαμά τα αυγά! Πολύ γέλιο!

Κανένα πρόβλημα Σπύρο, η χαρά είναι όλη δική μου! Τα λατρεύω τα ζεμπράκια και την αναπαραγωγή τους! Είναι πολύ ενδιαφέροντα και έξυπνα πτηνά σε ότι αφορά τα μωράκια τους!

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    spyros
    Κατοικίδιο
    Ενα ζευγάρι ζεμπράκια
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα Κωνσταντίνα....Χθες το απόγευμα βρήκα και 3ο αυγουλάκι μεσα στη φωλιά(σύνολο γέννας 5) ΑΛΛΑ............

Δ Υ Σ Τ Υ Χ Ω Σ σήμερα το μεσημέρι βρέθηκαν και τα 3 σπασμένα στο πάτο του κλουβιού....ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ αυτή η φωλιά που πήρα τελικά,αλλα τα σκασμένα τους είχα βάλει και κλειστού τύπου και δεν πλησίασαν..τελοσπάντων..κρί μα...στεναχωρέθηκα....

Τώρα επειδή διάβασα εδω μέσα οτι τα ζεμπράκια γεννάνε απο 3 εως 6 αυγά,λεω να τους αφήσω 1-2 μέρες ακόμα τη φωλιά μπας και γεννήσει ακόμα ένα και μετά να την αφαιρέσω...ισως όπως είπες τρόμαξαν απο κάτι,ή βγαίνοντας απ'τη φωλιά πήραν μαζί και τα αυγουλάκι..η βεράντα που τα έχω είναι 90 τ.μ,στον 5ο όροφο και εντάξει σίγουρα ακούνε απο κάτω διάφορους ήχους όπως κανένα αυτοκίνητο που περνάει ξερω γω,αλλά εκτός απο την αλλαγή χαρτιού που κάνω κάθε μέρα και τη παροχή τροφών και μπανιέρας,δεν τα ενοχλούμε...απο μακριά τα κοιτάμε...και το βράδυ που τα σκεπάζω με μια μπλούζα δεν φοβούνται,ακούνητα κάθονται πλέον...τελοσπάντων...

υ.γ Γέλασα πολυ μ'αυτό που έγραψες οτι ο αρσενικός κλωσσούσε τη μαμά και η μαμά τα αυγά!!

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κρίμα, αλλά ναι λογικά η φωλιά ευθύνεται, δεν τις συνηθίζουν τις ανοιχτού τύπου, φοβούνται εύκολα. Δεν πειράζει, από τα λάθη μαθαίνουμε. Αν φοβούνται τόσο την τετράγωνη πλαστική θα μπορούσες να δοκιμάσεις και ψάθινες
    , δεν είναι ότι καλύτερο επειδή δεν μπορείς να έχεις εύκολη πρόσβαση αλλά ίσως είναι και καλό γιατί θα σε βγάζει από τον πειρασμό να κοιτάξεις

Προς το παρόν άσε αυτή μέχρι να σταματήσει τα καθημερινά αυγά και μετά αφαίρεσε την.

Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    spyros
    Κατοικίδιο
    Ενα ζευγάρι ζεμπράκια
    Post Thanks / Like
    Τελικά τα πουλάκια μου αποδείχθηκαν καρπερά!!!χαχαχαχαχαχαχαχα αχαχα!!!!!

Σήμερα το πρωί βρήκα 2 μικροσκοπικά πλασματάκια μέσα στη φωλιά!!!!! και αναμένα τα άλλα 2 αυγουλάκια!!!

12. Likes ndlns, Iscariot liked this post

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία