Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 11 μέχρι 20 από 44
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like

Αργησα ,αλλα εκανα το πρωτο βημα.Πηρα το...κλουβι.Δεν ειναι μεγαλο στο μηκος και στο πλατος,αλλα εχει υψος.νομιζω αυτο ειναι πιο σημαντικο για τον παπαγαλο.Αν ολα πανε καλα την Πεμπτη θα τον εχω

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Νομιζω το κενο αναμεσα στα καγκελα ειναι πολυ μεγαλο για κοκατιλ.

3. Thanks gtsaka thanked for this post
    Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Δεν ξερω.Θελω να πιστευω πως οχι...

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Μετρησε το και πες μας να σου πουμε αν ειναι οκ.

6. Thanks gtsaka thanked for this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δεν φαίνεται η φωτογραφία.

8. Thanks gtsaka thanked for this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like

Οτι ανεβαζα με το postimage δεν φαινεται πια,ισως καταργηθηκε η σελιδα,αυτο ειναι το κλουβι,το ανοιγμα ειναι περιπου 2 εκατοστα.Πηρα και το κοκατιλ χτες ενα πανεμροφο white face,θα το βαλω συντομα φωτο,ειναι ημερο,ταισμενο στο χερι αλλα ειναι πολυ επιφυλακτικο μεχρι στιγμης και ειμαι λιγο ανησυχος,δεν ερχεται μονο του στο χερι,το κραταω και του δινω κεχρι και το χαιδευω ελπιζοντας να με συνηθισει,ετσι μου ειπε ο εκτροφεας που μου το εδωσε.Εσεις τι λετε?ενταξει αλλαξε περιβαλλον,ειναι στρεσσαρισμενο.αλλα θα επρεπε να με φοβαται?δεν θα επρεπε να καθεται ηδη στο χερι?εφοσον ειναι ταισμενο στο χερι?Παντως με το κλουβι δεν φαινεται ναα εχει προβλημα,και με δεδομενο οτι ειναι 70 ημερων θα μεγαλωσει και αλλο και θα ειναι οκ

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αυτό είναι ένας πάρα πολύ ωραίος μύθος των εκτροφέων ως ένα βαθμό! Ναι τα ταισμένα στο χέρι πιθανόν να είναι πιο ήρεμα με τον άνθρωπο, να αποδεχτούν πιο εύκολα την αλλαγή του περιβάλλοντος και τα νέα πρόσωπα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι λούτρινα και δεν καταλαβαίνουν τη διαφορά. Χρειάζεται και εκεί χρόνος να συνηθίσουν το νέο κλουβί και τους νέους ανθρώπους. Θεωρώ πολύ λάθος πρακτική να το κρατάς και να του δίνεις κεχρί. Θα πρέπει να αφήσεις το πουλάκι να εγκληματιστεί και να σε πλησιάσει μόνο του όπως πρέπει, αλλιώς θα γίνει φοβικό με τα χέρια σας.

Επίσης, το τάισμα στο χέρι δεν αρκεί. Αν ο εκτροφέας την ίδια εποχή ταίζει 20 πουλιά και απλά τα πιάνει 5 φορές τη μέρα, τα ταίζει και μετά τα ξαναβάζει στη "θερμοκοιτίδα" τους, δεν πρόκειται να συνηθίσουν τόσο τον άνθρωπο. Θα πρέπει να ασχολείται και μαζί τους, να περνάνε χρόνο, να τα χαιδεύει κλπ. Μπορείς να διαβάσεις και εδώ κάποια πράγματα Είναι θεμιτό το τάισμα νεοσσών με κρέμα; (Συζήτηση)

Η δική μου συμβουλή είναι να μην πιέσεις καταστάσεις με βάση την λογική ότι είναι ταισμένο στο χέρι και "θα έπρεπε" να κάνει κάποια πράγματα. Κάθε ζώο είναι ξεχωριστό, με τη δική του προσωπικότητα και τις δικές του αντιδράσεις, δεν γίνεται να μπαίνουν όλα σε ένα καλούπι. Ο εκτροφέας θα σου πει 1002 πράγματα για να σου αποδείξει ότι το "προιόν" είναι αυτό ακριβώς που θέλεις να είναι, ήμερο. Δώσε χρόνο στο πουλάκι να συνηθίσει, τάισε το κεχρί από το κλουβί και πολύ σύντομα θα κάνει και όσα θέλουμε όλοι να κάνει το παπαγαλάκι μας! Είναι και αυτό μια διαδικασία στην οποία δεν μπορούμε να είμαστε ανυπόμονοι, πρέπει να πάμε με τους ρυθμούς του κάθε πτηνού ξεχωριστά!

11. Thanks gtsaka, alex1986lunatic thanked for this post
    Likes jk21 , gtsaka, alex1986lunatic liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Καλημερα Κωνσταντινα.Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις λαμβανω σοβαρα υποψιν.Απο την αλλη βλεπω τα κοκατιλ που εχει πουλησει ο συγκεκριμενος εκτροφεας στη σελιδα του στο FB ,σε αναρτησεις που ανεβαζουν αυτοι που τα πηραν και ειναι πραγματικα ημερα.Ειμαι λιγο μπερδεμενος,θα του μιλησω παλι.Παντως ο Ροκυ(ετσι τον λεμε )αν τον πιασεις δαγκωνει αλλα πολυ ελαφρα,οχι για να σε πονεσει,οταν το πηρα, χαιδεψα και ενα αλλο κοκατιλ που ειχε,αγριο και με δαγκωσε τοσο δυνατα ,που σχεδον ματωσα.Πριν 20 χρονια ειχα εναν παπαγαλο παλι απο εκτροφεα(οχι κοκατιλ),απο την πρωτη στιγμη καθοταν στο χερι,δεν ηθελε περιοδο προσαρμογης,αλλα ειχε το κακο οτι δαγκωνε δυνατα

13. Likes panos70 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiel, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Guppies
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Σε αυτές τις αναρτήσεις, αναφέρεται αν ήταν ήμερα από την πρώτη στιγμή ή αν τα άφησαν να εγκληματιστούν πρώτα στο χώρο τους; Ακόμα και ήμερα να ήταν παρόλα αυτά, σημασία έχει το πουλάκι που εσύ έχεις μπροστά σου και με τον τρόπο του σου δείχνει ότι θέλει λίγο να συνηθίσει.

Συνήθως τα ήμερα δεν δαγκώνουν τόσο δυνατά που να σε πονέσουν, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν δείχνουν τα δυσαρέσκεια τους. Το ένα κοκατίλ κοριτσάκι μου το τάισα εγώ στο χέρι από 20 ημερών επειδή το μάδησε ο μπαμπάς της και το μάτωνε. Φυσικά δεν την τάιζα απλά, αλλά την είχα πάνω μου, κάναμε τα χάδια μας, την παρότρυνα να μάθει να πετάει κλπ. Είναι πολύ πολύ ήμερη μαζί μου, μπορώ να της κάνω "ότι θέλω", αλλά αν ας πούμε την πιάσω από όλο της το σώμα θα μου δείξει ότι δεν της αρέσει και θα με δαγκώσει ελαφρά. Αν χαιδεύω κάποιο άλλο κοκατίλ και ζηλεύει (γιατί έχουμε και αυτά), θα έρθει να μου δαγκώσει το χέρι πάλι ελαφρά. Το μήνυμα το περνάνε δηλαδή, απλά πιο ανώδυνα για μας. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να το ακούσουμε, γιατί αν δουν και εκείνα ότι με το απαλό δάγκωμα δεν καταλαβαίνουμε, θα περάσουν στο χειρότερο.

Είναι ένα γλυκάκι!!! Πολύ όμορφο πουλάκι!

15. Thanks gtsaka thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Το κλουβι ειναι ακαταλληλο για κοκατιλ. Το διακενο πρεπει να ειναι 1,2 με 1,6 χιλ.
    Επισης νομιζω πρεπει να μετριασεις τις απαιτησεις σου απο το πουλι. Οπως σωστα ειπε η Κωνσταντινα δεν ειναι λουτρινο κουκλακι για να το κανεις οτι θελεις. Πρεπει να το σεβαστεις και να τους δωσεις το χωρο και τον χρονο του. Δε θα το πιεζεις να κανει κατι που δε θελει αλλιως θα εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα. Σιγα σιγα θα συνηθισει το καινουργιο περιβαλλον του και θα ανοιχτει.
    Επισης σχετικα με το "ειχε το κακο οτι δαγκωνε δυνατα" - δεν υπαρχει αυτο το πραγμα. Για να δαγκωνει ενα πτηνο σημαινει οτι του εκανες κατι που δεν ηθελε και καλα εκανε και δαγκωνε. Ενα πτηνο που το σεβεσαι και ακολουθεις το ρυθμο του και αφηνεις να εξελιχθει η σχεση μαζι του σταδιακα δε δαγκωνει.
    Ακομα τα ταισμενα στο χερι πτηνα εμφανιζουν περρισοτερα προβληματα, τοσο παθολογικα οσο και ψυχολογικα, σε σχεση με πτηνα που εχουν ταιστει απο τους γονεις τους. Μπορει να φαινονται πολυ ομορφα στο facebook που δεχονται χαδια οσο ειναι ακομα μικρα αλλα το facebook δεν μπορει να αποτυπωσει τις μακροπροθεσμες επιπτωσεις. Θεωρω οτι καλο θα ηταν να μην κρεμεσαι απο το τι θα πει ο συγκεκριμενος εκτροφεας αλλα να ψαχτεις μονος σου τοσο στο παρον φορουμ οσο και σε αλλους χωρους ωστε να αποκτησεις μια καλυτερη εικονα σχετικα με τις αναγκες των κοκατιλ.

17. Thanks gtsaka thanked for this post

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτοΠρώτο 1234 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία