Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 2345 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 31 μέχρι 40 από 44
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Jan 2014
    'Ονομα
    Νεκτάριος
    Κατοικίδιο
    Καναρίνια & Παπαγάλους
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από gtsaka Εμφάνιση Μηνύματος
    Σε ευχαριστω πολυ Νεκταριε ,σχετικα με τα καλαμακια θα το κοιταξω,παντως του εχω αγορασει παιχνιδι απο pet και μεχρι τωρα δεν ασχολειται καθολου.
    Τις πατηθρες ηθελα να τις βαλω παραλληλα αλλα δεν ταιριαζουν σε αυτο το κλουβι,ισως παρω σκουποξυλο και το κοψω.Θα το εχω υποψιν για την...συντροφο,αν και ειναι νωρις ακομα
    Να εισαι καλα.
    Οταν μπορεσεις, παρε του ενα σουπιοκοκκαλο - του ειναι απαραιτητο. Ξυλα χοντρα εχω απο τον δικο μου τον Σενεγαλης που δεν τα εχω χρησιμοποιησει και ειναι αρκετα χοντρα ωστε να 'αγκαλιασει' σωστα το ποδι του το ξυλο. Εαν εισαι απο Αθηνα στειλε PM και στα δινω. Επισης καλο θα ειναι να παρεις ενα Wormmiddel για αποπαρασιτωση.
    ' Νομιζα οτι εχω Καναρινια και Παπαγαλους γιατι τα αγαπαω...
    Καταλαβα ομως, οτι ο πραγματικος λογος, ειναι επειδη δεν μπορω να ζησω χωρις αυτα...'

2. Thanks xrisam , gtsaka thanked for this post
    Likes xrisam , gtsaka liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μια χαρά το νέο σπιτάκι. Φαίνεται αρκετά ψηλο.

4. Thanks gtsaka thanked for this post
    Likes alex1986lunatic, gtsaka liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Φαινεται πολυ καλο το καινουργιο κλουβι! Μια χαρα!

Απο παιχνιδια να προτιμας τα πλαστικα. Χειροποιητα με καλαμακια νομιζω ειναι τα ιδανικα γιατι τρελενονται να τα μασανε χωρις να μπορουν ομως να κοψουν κομματι. Τα σκοινενια ειναι παρα πολυ επικινδυνα γιατι μπορει να καταπιουν ινες και να τους δημιουργηθει σοβαρο προβλημα. Παρομοιος κινδυνος υπαρχει και με τα ξυλινα που μπορουν να τα μαδησουν και να καταπιουν κομματακια.

Σχετικα με τις πατηθρες καλυτερα ειναι μη διασταυρωνονται για τους λογους που αναφερθηκαν. Αντι για παραλληλα δοκιμασε να τις βαλεις καθετα στο κλουβι αμα χωρανε. Το ξυλο απο το σκουποξυλο ειναι αρκετα χοντρο για τα ποδια των κοκατιλ. Μπορεις να ψαξεις σε καταστημα με δομικα υλικα για καβιλιες (καμια φορα τις βρισκεις σε καταστηματα με ειδη ζωγραφικης). Επισης να βαλεις πατηθρες με διαφορετικα παχη ωστε να ξεπιανονται τα ποδια του κοκατιλ σου. Μπορεις ακομα να χρησιμοποιησεις φυσικα κλαδια μετα απο καταλληλη επεξεργασια. Υπαρχει και θεμα στο φορουμ, αν μπορει καποιος ας σου το στειλει. Ισιες ξυλινες αλλα και ετοιμα κλαδια μπορεις να βρεις και σε πετ-σοπ αμα δε θες να μπεις σε φασαρια.

6. Thanks xrisam , gtsaka thanked for this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Επειδη οι φωτογραφίες του άρθρου εχουν ενα προβληματάκι παραθέτω φωτογραφίες του Ανδρέα (amastro)

Φέτος μόνο πατήθρες

8. Thanks gtsaka, binary thanked for this post
    Likes gtsaka, binary liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Ναι ειναι ανετο το κλουβι χωρις να χανεται μεσα οπως πριν,και το ανοιγμα αναμεσα στα καγκελα ειναι σωστο.Ται πατηθρες τις εβαλα παραλληλα διαγωνια,δεν χωραγαν αλλιως.Κοιταξα στις συσκευασιες με καλαμακια και δεν ειδα καπποια να γραφεο μη τοξικα οπως μου ειπε ο Νεκταριος,ειναι ασφαλες να παρω οτι καλαμακια ναναι?
    Χρυσα αυτες οι πατηθρες ειναι ωραιες αλλα ταιριαζουν για το ποδι του κοκατιλ?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Δε νομιζω να υπαρχουν τοξικα καλαμακια! Ολα φτιαχνονται απο πλαστικο καταλληλο για τροφιμα. Οι πατηθρες στις εικονες ειναι πολυ καλες γιατι εχουν κυμαινομενο παχος που ειναι οτι καλυτερο για τα πτηνα. Το μεσο παχος τους ειναι οκ για κοκατιλ.

11. Thanks gtsaka thanked for this post
    Likes gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like

Πηρα αυτες τις ξυλινες πατηθρες κλαδια.Ειναι πολυ ωραιες και νομιζω οτι τις βολευτηκε κιολας.Σκεφτομαι αν χρειαζοντε και οι 2 στο κλουβι η να αφηνα μονο την μια.Στην πανω οταν ανεβαινει βρισκει η ουρα του στα καγκελα,αλλα αν την φερω προς το κεντρο θα ειναι ακριβως πανω απο την αλλη.
    Σχετικα με την εξημερωση συμβαινει το εξης.Αν τον βγαλω εξω με τροπο χωρις να τον γραπωσω,για να μη τρομαξει,συμπεριφερεται αρκετα καλα.Ειναι επιφυλακτικος μεν,αλλα καθεται και στο χερι και δεχεται και αρκετα χαδια.Πιο πολυ θα ελεγα τα ανεχεται προς το παρων,καθεται και στο δαχτυλο,οπως ειπα ομως ειναι επιφυλακτικοε και λιγο φοβισμενος.Απο το χερι τρωει κανονικα.Οταν ειναι μεσα στο κλουβι,ειναι πιο δυσκολο να τον πλησιασω.Ισως νιωθει ασφαλεια επειδη ειναι ο χωρος του.Τρωει κανονικα κεχρι απο το χερι,αλλα αν πας να τον χαιδεψεις απομακρυνεται και κανει μια κινηση σνα να θελει να δαγκωσει(αν και δεν δαγκωνει καθολου δυνατα ο καημενος).Ολο αυτο με μπερδευει και δεν ξερω σε τι σταδιο ειμαστε ακριβως,να τον βγαζω εξω η να τον προσεγγθχω μονο στο κλουβι προς το παρων.Παντως σημερα ειχαμε μια προοδο και μεσα στο κλουβι.Καποια στιγμη ανεβηκε μονος του στο χερι μου και ετρωγε,και δεχτηκε καποια απαλα χαδια με το δαχτυλο στην πλατη.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2014
    'Ονομα
    Αλέξανδρος
    Κατοικίδιο
    Ρίκο-κοκατίλ
    Post Thanks / Like
    Οι πατηθρες ειναι πολυ καλες. Ειναι καλυτερα να τις κρατησεις και τις δυο ωστε να εχει να κινειται μεσα στο κλουβι και να βαλεις παιχνιδακια κοντα και στις δυο. Δοκιμασε να εβαζες τη μια καθετα.

Φαινεται να τα πατε σχετικα καλα. Οσο δεν το πιεζεις και πας με το ρυθμο του θα τα πατε ακομα καλυτερα. Αυτο που λες μπορει να συμβαινει γιατι καμια φορα οταν ειναι αγχωμενα ή σαστισμενα τα κοκατιλ δεχονται πραγματα που αμα ηταν ηρεμα δε θα τα δεχονταν. Δηλαδη το γεγονος οτι το χαιδευεις οσο ειναι εξω απο το κλουβι και το δεχεται δεν ειναι κατι θετικο σε αυτη τη φαση οπως το περιγραφεις. Οταν ειναι στο κλουβι του και νιωθει πιο ανετα κατανοεις καλυτερα το σταδιο στο οποιο βρισκεται η σχεση σας και απ'οτι φαινεται δεν ειναι ακομα ετοιμο να δεχτει χαδια. Οταν θα ειναι ετοιμο να δεχτει χαδια θα τα απολαμβανει εμφανως. Οποτε καλυτερα να μη δοκιμασεις να το ξαναχαιδεψεις εκτος κλουβιου. Αν και κατα πασα πιθανοτητα οταν συνηθισει λιγο την εξοδο απο το κλουβι και νιωσει πιο οικεια θα αρχισει να μη σε αφηνει να το χαιδευεις και να σου ορμαει οπως οταν ειναι μεσα στο κλουβι. Εφοσον ανεβαινει στο δαχτυλο σου συνεχισε να τον βγαζεις αλλα μην το χαιδευεις αμα δειχνει φοβισμενο ή σαστισμενο. Οταν χαλαρωσει και ειναι ανετο με το χερι μπορει ακομα και το ιδιο να σου ζητησει χαδια σκυβοντας το κεφαλακι του. Τελος να μην το χαιδευεις στην πλατη. Το διεγειρεις σεξουαλικα και ειναι κατι που δε θελεις. Τα χαδια ειναι καλο να τα περιοριζουμε στο κεφαλι και στο λαιμο.

Θες να μας πεις τι διατροφη του παρεχεις; Επισης για υποστρωμα τι εβαλες;
    Τελευταία επεξεργασία από xrisam; 07-11-2017 στις 20:24 Αιτιολογία: Συγχώνευση μηνυμάτων.

14. Thanks xrisam , gtsaka thanked for this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ωραίες οι πατήθρες σου. Θα δεις και με το καιρό αν χρειαστεί αλλη διαρύθμιση το κλουβί.

Περιμένουμε και αλλες φωτογραφίες απο το κουκλάκι σου.

Για το θέμα της εξημέρωσης ηθελα να ρωτήσω μήπως πας να το χαιδέψεις βραδυνή ώρα και για αυτό είναι φοβισμένο? Και τα δικά μου το πιο πιθανό είναι να με δαγκώσουν...

16. Thanks alex1986lunatic, gtsaka thanked for this post
    Likes alex1986lunatic, gtsaka liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    George
    Post Thanks / Like
    Καλημερα
    Απολογουμαι,δεν ειχα δει τα τελευταια σα μυνηματα.Περιμενα να εχω καποια προοδο για να γραψω,κατι που οντως συμβαινει.Καταρχην εχουμε λυσει κατα καποιο τροπο το προβλημα του μεσα εξω.Ανεβαινει στο χερι και μεσστο κλουβι,οταν κραταω κεχρι,η αρκει να το βλεπει απο μακρια,τον βγαζω ανετα εξω και ειναι αρκετα ηρεμος.Οσο τον ταιζω δεχεται χαδια,αν και δεν φαινεται να το απολαμβανει,και γενικα εχουμε "επαφη".Χωρις το κεχρι τα πραγματα ειναι λιγοτερο καλα,αλλα και παλι καλυτερα απο πριν.Πολλες φορες οταν με βλεπει φωναζει και σκαρφαλωνει στα καγκελα για να τον βγαλω και να τον ταισω.Πολλες φορες βγαινει μονος του στην πορτα που την εχω ανοιχτη και κοντοστεκεται.Αυτα που με προβληματιζουν αυτη τη στιγμη ειναι τα εξης.1.πως θα τον κανω να μην εξαρταται η συμπεριφορα του απενατι μου τοσοπολυ αο το κεχρι?.2.Πολλες φορες φωναζει κατα τη διαρεκια της μερας.Οταν ειμαι σπιτι και τον βγαζω και παιζουμε και τον ταιζω μετα σταματαει,αλλα καμμια φορα αυτο δεν ειναι αρκετο,Για ποιον αλλο λογο μπορει να φωναζει?τι μπόρω να κανω για αυτο?
    οταν λειπω τα παιδια του ανοιγουν την πορτα και τον ταιζουν,αλλα δισταζουν να τον βγαλουν εξω,και εγω δεν ειμαι σιγουρος αν θελω οσο δεν ειμαι εκει.Επισης του εχω δοκιμασει διαφορα παιχνιδια,αλλα δεν ασχολειται καθολου,πλαστικες μπαλες κτλ.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο ... 2345 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας