Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 28
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Ferdinard Porsche
    Κατοικίδιο
    2 canaries. One M, one F.
    Post Thanks / Like

Πιθανά ακάρεα/Ποδάγρα?

Kαλησπέρα στο φόρουμ,

Είπα να κάνω ένα λογαριασμό για να μοιραστώ τον προβληματισμό μου σχετικά με το καναρινάκι αχάτη που έχω.
    Θα περιγράψω εν συντομία το ιστορικό του για να έχετε πιο ολοκληρωμένη εικόνα.
    Πήγα στον κτηνίατρο του έκανε καλλιέργεια και του βρήκε:
    1) κοκκίδια και μου έδωσε Baycox (1ml στα 1000ml νερού) για 3 μέρες και 3 μέρες σύμπλεγμα βιταμινών (vitamix, pterophene, aidonine) μετά τη θεραπεία. Όλα της ίδιας εταιρείας (tafarm). 3 κύκλους (3 μερες φάρμακο ακολούθως 3 μέρες βιταμινες x3).
    2) ακάρεα ποδάγρας και μου δωσε podagrine (tafarm πάλι) 2 φορές τη μέρα για 30 μέρες (συνιστώμενη δόση 1 τη μέρα για 7 μέρες και μετά απο 7 μέρες κενό ξανά επάλειψη).
    3) Μου είπε ότι εκτός απ'τα 2 που ανέφερα έχει και ένα πρόβλημα με το αναπνευστικό του και θα το δούμε (χορηγώντας αντιβιωτικό) αφού φτιάξουμε το πεπτικό.

Στη δεύτερη επίσκεψη ξανακάνει καλλιέργεια κοπράνων και μου λέει οκ το φτιάξαμε το πεπτικό, δε βλέπω κοκκίδια αλλά έχει ποδάγρα και μου έδωσε άλλα 3 podagrine 8 ευρώ το ένα (δηλαδή 24) τη στιγμή που κάνει 2.10 στο Κλουβοτεχνική. Έπειτα από αυτήν την παράλογη υπερτιμολόγηση άρχισα να πονηρεύομαι και είπα να ανεβάσω φωτογραφίες από το πουλάκι για να μου πείτε αν έχει ή όχι ποδάγρα. Έχω παρατηρήσει ότι το πουλί μετά αφού βάλω φάρμακο δείχνει να πονάει και μαζεύει το αριστερό του πόδι και σκέφτεται σοβαρά να πηδήξει από το ένα stick στο άλλο. Μήπως το κάνω χειρότερα βάζοντας σαν μανιακός podagrine? Στο ιντερνετ σε ξενα site που διάβασα, οι περισσότεροι θεραπεύουν τα ακάρεα με βαζελίνη η οποία προκαλεί ασφυξία σε αυτά με αποτέλεσμα να πέφτουν από τον ξενιστή.
    Ορίστε οι φωτο. Ελπίζω να είναι κατατοπιστικές. Το όλο θέμα με τις επισκέψεις και τα φαρμακα κόστισε πάνω από 100 ευρώ (50 η επίσκεψη). Το θέμα δεν είναι τα χρήματα αλλά είμαι σύμφωνος μόνο όταν πρόκειται για θεραπεία και όχι σπατάλη ή ικανοποίηση συμφερόντων επιτήδειων γιατρών η/και επιχειρηματιών.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Sep 2013
    'Ονομα
    Μανωλης Γουλιελμάκης
    Κατοικίδιο
    Timbrado Classic - Raza Espanola -καρδερίνες - και ο ΠΕΡΙΣ
    Post Thanks / Like
    Δέν βλέπουμε φωτο

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Ferdinard Porsche
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Κάνω resize γιατί είναι από κινητό και είναι 4Κ. Τώρα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Ferdinard Porsche
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2013
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γενικά οι κτηνίατροι υπερκοστολογούν τα φάρμακα αυτό είναι γνωστό τοις πάσι.Προσωπικά είμαι τόσο επιφυλακτική που ειλικρινά δεν θα πίστευα ακόμη και για τα κοκκίδια.Ψωμοτύρι τα έχουν κάνει .Δεν μας είπες για πιο λόγο πήγες το πουλάκι στο γιατρό.Είχε κάποια συμπτώματα ή έτσι από υπερπροστατευτικό ενδιαφέρον.

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2013
    'Ονομα
    Ολυμπια
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μια χαρά τα βλέπω τα ποδαράκια του.Βέβαια θα σου που οι ειδικοί και έμπειροι του φορουμ.Εμένα ο δικός μου μου έδινε Podagrin με τα κιλά και κάθε μέρα το είχα τρελάνει το κακόμοιρο στις επαλείψεις.Κάτι τρέχει με αυτό το προιόν .

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Ferdinard Porsche
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Πριν κάνω λογαριασμό διάβασα προσεκτικά αρκετά σου ποστ και σε θυμάμαι γιατί αυτά που σου πρότεινε ο γιατρός σου ήταν πανομοιότυπα με αυτά που έδωσε και σε μένα και είπα όχι τόση ομοιότητα, αποκλείεται. Τώρα πια, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο γιατρός είναι ο ίδιος.
    Το πήγα στο γιατρό γιατί όταν κουτσουλούσε τίναζε την ουρά περιοδικά και με ένταση και έδειχνε ότι ζορίζεται να αφοδεύσει. Επιπλέον ένας ακόμα λόγος ήταν για απλό check up. Έχω προσέξει ότι τώρα πια κουτσουλάει φυσιολογικά και δεν τινάζεται. Απο διατροφή κτλ κτλ τα έχει όλα. tetrapack versele laga όπως έδωσε και ο κτηνίατρος, άμμο από οστρακα VL, φρούτα,λαχανικά, βιταμίνες κτλ και έχω παραγγείλει και το Ferplast villa κλουβί.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Εγω ακαρεα δε βλεπω. Δηλαδη εβαλες ολοκληρο μπουκαλι podagrine το αποτελεσμα του οποιου δεν τον ικανοποιουσε και σου εδωσε αλλα 3 μπουκαλια απο ενα σκευασμα που δεν εκανε δουλεια και θα επρεπε (αν ειχε κατι το πουλι γιατι δεν το ξερουμε ) να ειχε κανει απο το πρωτο σκευασμα και ισως απο την πρωτη εβδομαδα

το πουλι στην εικονα δεν εχει ακαρεα ουτε ποδοδερματιτιδα . ειναι ομως φουσκωμενο και δειχνει κατι να το ενοχλει .να μας βγαλεις φωτο με παραμερισμενα τα πουπουλα να φαινεται κατω χαμηλα η κοιλια και βγαλε και τις κουτσουλιες του

δεν ξερω αν καποτε ειχε κοκκιδια παντως το 1 ml baycox στο λιτρο με κανει να σε ρωτησω .... Θεσσαλονικη μενεις;
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

οταν σε ρωτουσα αν εισαι απο Θεσσαλονικη δεν το εκανα τυχαια και το πετυχα ... τωρα θα καταλαβες γιατι ....

Βαλε να δουμε την κοιλιτσα του πουλιου

Απορω πως δεν σου βρηκε και σκουληκια

Δεν ξερω καλα απο καναρινια χρωματος αλλα ενα κοινο πρασινο καναρινακι που εχει δεχθει χρωστικη βλεπω , οχι καποιον αχατη
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

10. Thanks adreas thanked for this post
    Likes adreas liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Aug 2017
    'Ονομα
    Ferdinard Porsche
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    H δοσολογία του Baycox είναι σωστή. 1 ml στο λίτρο λέει η Bayer.
    Το πουλί έχει πτερόρροια. Φουσκώνει και μετά τινάζεται οπότε ξεφουσκώνει. Σαν το παφερ.
    Θα βγάλω από την κοιλιά τώρα.
    Σκουλήκια τον ρώτησα και μου είχε πει οτι δεν είδε στο μικροσκόπιο.
    Μένω μεταξύ Θεσ/νικης και Los Angeles,CA. Τους περισσότερους μήνες Θεσ/νικη.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας