Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 29
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    Akis
    Post Thanks / Like

Πρόβλημα με σπουργίτι

Έκανα εγγραφή στο φόρουμ αναζητώντας βοήθεια για ένα πρόβλημαπου προέκυψε με ένα νεοσσό. Το πουλί είναι ένα σπουργίτη το οποίο έπεσε ή το έριξαν από τη φωλιά πριν από 10 ημέρες και πρέπει να ήταν ήδη 4-5 ημερών.
    Η επιστροφή του στην φωλιά ήταν αδύνατη λόγο μεγάλου ύψους και η προσπάθεια μου να το βάλω σε μια άλλη φωλιά σπουργιτιών στην οποία είχα πρόσβαση κατέληξε σε μια δεύτερη πτώση αφού μάλλον δεν έγινε δεκτό από του ένοικους.
    Τελικά αποφάσισα να προσπαθήσωνα το μεγαλώσω ταΐζοντας το με τη σύριγγα μέχρι να αρχίσει να τρέφεται μόνο του με σκοπό να βγάλω σιγά σιγά έξω σε περιβάλλον με άλλα σπουργίτια μπας και βρει τον δρόμο του.
    Πέντε ημέρες αργότερα μάζεψα και δεύτερο στο ίδιο σημείο με αποτέλεσμανα μην προλαβαίνω να τα ταΐζω και να τα καθαρίζω και χειρότερο είναι ότι επειδή για κάνα μήνα λείπει η γυναίκα πρέπει να τα παίρνω κάθε μέρα μαζί μου στη δουλειά ώστε να τα ταΐζω.
    Τις τελευταίες τρεις ημέρες το πρώτο σπουργίτη έχει μόνιμα το κεφάλι χαμηλά και γυρισμένο στο πλάι ενώ παράλληλα έχει την τάση να περπατά προ τα πίσω ή πλάγια και να χοροπηδά γύρω από τον εαυτό του. Πέρα από αυτά τα συμπτώματα συνεχίζει να τρώει με μεγάλη όρεξη είναι κινητικό και φασαριόζικο και δεν με αφήνει σε ησυχία από τις 6 το πρωί.

Δυστυχώς το πρόβλημα το κατάλαβα παρασκευή βράδυ και το Σάββατο στη πόλη που ζω ήταν αργία με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ανοικτό ιατρείο.

2. Thanks jk21 , teo24 thanked for this post
    Likes teo24 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Υποπτευομαι υποβιταμινωση σε βιταμινη Β1 ( ΘΕΙΑΜΙΝΗ )

http://www.msdvetmanual.com/poultry/...ies-in-poultry

http://www.thepoultrysite.com/public...bi-deficiency/

Παιρνεις απο φαρμακειο becozyme s ή betrimine σιροπι

Betrimine βιταμίνες Β

Πολυβιταμίνες V-DAYLIN και BECOZYME-S

μας ενημερωνεις ποιο βρηκες και τα λεμε για δοσολογια

Ολα αυτα αν δεν ειναι εφικτη η μεταβαση των πουλιων στην ΑΝΙΜΑ ή το ΕΚΠΑΖ

http://www.wild-anima.gr/anima/index.php/el/

http://www.ekpaz.gr/

αν δεν εισαι Αθηνα

ή εκεινα σου προτεινουν τη συνεχιση της προσωρινης υιοθετησης των νεοσσων αν αδυνατουν λογω αυξημενης περιθαλψης αυτες τις ημερες του καυσωνα (για αυτο κυριως σου εγραψα αμεσα και δεν περιμενα να επικοινωνησεις για να σου πω για τη βιταμινη Β )

Μαλιστα η μια τουλαχιστον οργανωση μπορει για αγριο πουλακι να σε στειλει δωρεαν σε πτηνιατρο που συνεργαζεται κατι που θα ηταν το ιδανικο
    http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

4. Thanks Akis2637, Efthimis98 thanked for this post
    Likes Efthimis98 liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

η κρεμα που δινεις , ειναι φρεσκια; αν και δεν θα μου εκανε εντυπωση αν εχει σαν βαση τα bakery products να μην εχει σε επαρκεια καποια βιταμινη ...

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    Akis
    Post Thanks / Like
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από jk21 Εμφάνιση Μηνύματος
    η κρεμα που δινεις , ειναι φρεσκια; αν και δεν θα μου εκανε εντυπωση αν εχει σαν βαση τα bakery products να μην εχει σε επαρκεια καποια βιταμινη ...
    Την τροφή μου την έδωσαν σε pet shop αλλά ο άνθρωπος δεν είχε να μου πουλήσει και μου έβαλε σε σακουλάκι από το δικό του κουτί οπότε δεν έχω περισσότερες πληροφορίες.
    Σήμερα τα ταΐζω με κρέμα που έφτιαξα εγώ και περιέχειφρυγανιά, αυγό, μέλι, ρίγανη, και γάλα.
    Αύριο θα το πάω στον γιατρό και θα κοιτάξω και στο φαρμακείογια τα σκευάσματα που μου προτείνεις.
    Για άμεσα έχω βιταμίνες σε σκόνη που χρησιμοποιώ εγώ και για κάθε 826mg περιέχουν.
    VitaminA 392mg
    VitaminE 6mg
    VitaminC 40mg
    Thiamin 0.6mg
    Riboflavin 0.7mg
    Niacin 8mg
    VitaminB6 0.71mg
    Folic Acid 101mg
    VitaminB12 1.25mg
    Magnesium 189mg
    Iron 7mg
    Zink 5mg
    Iodine 75mg
    Κάνει να προσθέσω στην κρέμα;

ΥΓ. Δεν είμαι Αθήνα

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    Akis
    Post Thanks / Like
    Αυτό που φοβάμαι είναι μην έχει καμία μεταδοτική ασθένεια και χρειαστεί κάποια χρονοβόρα θεραπεία γιατί σε αυτή τη περίπτωση παίρνει η μπάλα και το άλλο πουλάκι που είναι σχεδόν έτοιμο.
    Είναι κρίμα να πρέπει να ανεχτεί για περισσότερο καιρό την παρέα μου και την επιπλέον ταλαιπωρία μιας προληπτικής θεραπείας.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

δεν ειμαι θετικος στο να παρει καποια αντιβιωση , πριν ενισχυθει πρωτα με βιταμινες Β και ειδικα θειαμινη που το σκευασμα που λες περιεχει αλλα θελω αν γινεται να δω ακριβως ποιο ειναι για να σου αντιστοιχισω δοσολογια σε σχεση με το αν επαιρνε καποιο απο αυτα που σου ειπα .Εβαλες συσταση αλλα το 846 mg δεν νομιζω να ειναι το βαρος του σκευασματος που δινει τις πιο κατω συστασεις σε θρεπτικα στοιχεια .Να μην γινει καποιο λαθος .... Αν βεβαια πτηνιατρος προτεινει φαρμακο , τοτε τη σκυταλη την παιρνει αυτος και κανεις οτι σου πει

Μαλλον η κρεμα θα ηταν μπαγιατικη ή κακης ποιοτητας σκευασμα

δεν ξερω ακριβως τι εχεις κανει τωρα εσυ αλλα θα πρεπει σιγουρα να εχει επαρκη πρωτεινη και ασβεστιο και να γινει με νερο που θα εχεις διαλυσει σε επαρκεια πολυβιταμινη και μη γνωριζοντας τη συνταγη σου δεν μπορω να πω ποσο χρειαζεται απο το καθενα

Αν δεν βρισκεις κρεμα νεοσσων , θα σου προτεινα να δωσεις farin lactee nestle (για να εχει δημητριακα εστω πανω απο 50 % και ειναι η μονη με τοσο σιταλευρο ) και να εναλλασεις με κροκο βρασμενο καλα και αραιωμενο με χλιαρο νερο σε συχνοτητα 50 % - 50 %

9. Thanks Akis2637 thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    Akis
    Post Thanks / Like
    Δεν έχω σκοπό να δώσω αντιβίωση εκτός και αν μου πει γιατρός.

Για την βιταμίνη έχεις δίκιο έβαλα τα γυαλιά μου και ξαναδιάβασα την ετικέτα
    Για μια μεζούρα βάρους 400 mg τα περιεχόμενα είναι
    VitaminA 392μg (μικρογραμμάρια)
    VitaminE 6mg (χιλιόγραμμα)
    VitaminC 40mg (χιλιόγραμμα)
    Thiamin 0.6mg (χιλιόγραμμα)
    Riboflavin 0.7mg (χιλιόγραμμα)
    Niacin 8mg (χιλιόγραμμα)
    VitaminB6 0.71μg(μικρογραμμάρια)
    Folic Acid 101μg (μικρογραμμάρια)
    VitaminB12 1.25μg(μικρογραμμάρια)
    Magnesium 189mg (χιλιόγραμμα)
    Iron 7mg (χιλιόγραμμα)
    Zink5mg (χιλιόγραμμα)
    Iodine 75μg (μικρογραμμάρια)

Το σκεύασμα είναι το Multi Vitamin Powder της MYPROTEIN αλλά μάλλον δεν έχει νόημα αύριο το πρωί θα κοιτάξω να βρω κάποιο από τα προτεινόμενα και θα ενημερώσω.

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

ναι θα προτιμουσα συμπλεγμα βιταμινων Β

σε αυτα που σου ειπα , προσθεσε και αυτο που βλεπω οτι επισης υπαρχει

EVATON

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/6436

12. Thanks Akis2637 thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    Akis
    Post Thanks / Like
    Σε ευχαριστώ
    Όταν εχω νέα θα ενημερώσω.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2017
    'Ονομα
    Akis
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα

Δυστυχώς στη πόλη δεν υπάρχει πνηνίατρος.
    Επίσης από τις βιταμίνες μόνο η V-Daylin κυκλοφορεί αλλά δεν τη βρήκα σε δύο φαρμακεία που πήγα και δεν την είχε ούτε μια τοπική φαρμακαποθήκη που πήραμε τηλέφωνο. Για τις υπόλοιπες μου είπαν ότι δεν κυκλοφορούν πλέον.
    Σε κατάστημα με κτηνιατρικά φάρμακα κατάφερα και βρήκα Combivit MA αλλά η κυρία που το έχει και έδειξε ενδιαφέρον να βοηθήσει μου πρότεινε να δώσω και Bremamox (αμοξικιλλίνη) για 5 μέρες και σε περίπτωση βελτίωσης επανάληψη μετά από κάποιες μέρες (δεν θυμάμαι πόσες το χαρτάκι με τις οδηγίες το άφησα σπίτι).

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας