Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 14
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2013
    'Ονομα
    Eliccaios
    Κατοικίδιο
    3 Ενυδρει αννενεργα 3 σκυλια, ιγκουανα,παπαγαλακια budgies
    Post Thanks / Like

Επίθεση στη θηλυκιά

Γεια σας σε όλους όπως είδατε ή περισοτερι πρόσφατα έφερα στην παρέα μας και τα κοκατιλ από το χρήστη μουτρο του φόρου.Ομως για κάποιο λόγο τώρα αυτό τον μήνα που η θυλικια είναι στης μέρες της και κΘε λίγο έχει αυγά ο αρσενικός είναι επιθετικός πολύ μαζί της βέβαια τα έχω χωρίσει μάλιστα έκανα μια απόπειρα να τα ξανά βάλω μαζί αλλά πάλι τα ίδια σήμερα ξύπνησα από της κραυγές της θυλικια γιατί ο αρσενικός πάλι έκανε επιθέσεις στην θυλικια με συζητησεις που έχω κάνει χρήστη μουτρο αλλά και η δύο έχουμε μείνει άναυδοι από την συμπεριφορά του αρσενικού τέτοια συμπεριφορά δεν είχε παλιά ο αρσενικός πιστεύω ότι ειπα πολλά σχετικά με το ιστορικό που έχει μαζί μ αρσενικό περισσότερα θα σας πει ο χρήστης μουτρο σαν παλιός κάτοχος ....
    ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!.....

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    Mάρθα
    Κατοικίδιο
    2 κοκατίλ και μια σκυλίτσα
    Post Thanks / Like
    Οπως ειπα κ στον Ελισσαιο τοσο εντονος τσακωμος οπως τον περιγραφει δεν εχει γινει ποτε ξανα....να εχουν μικροκαυγαδακια ναι συνεβαινε αλλα σε πολυ λογικα πλαισια...οπως του εχω ηδη πει θεωρω οτι το πουλι ζοριστηκε αρκετα. Περα απο την αλλαγη περιβαλλοντος που απο μονο του ειναι σοκ, απο τον ενθουσιασμό παρασυρθηκε και βιάστηκε λιγο στο να τον να τον μαθει να ανεβαινει στο χερι κλπ οπότε στρεσσαριστηκε κ αλλο...άλλωστε μιλάμε για ένα ημιαγριο ενηλικο αρσενικο που θελει τον χρονο του....
    Ο μουτρακος μου γινεται λιγο κτητικος με τα αυγα του....πάντα τα προσεχει πολυ κ μοιραζεται με τη φιφη την φροντιδα τους (δεν έχουν ζευγαρωσει ποτε). Γιαυτο κ παντα τους τα άφηνα για λιγο καιρο να κάνουν το κυκλο τους να ικανοποιηθει το ενστικτο...απο οτι μου ειπε ο ελισσαιος τους εβγαλε τα αυγα κ σιγουρα κ αυτο δεν βοηθησε...
    Τωρα δεν ξερω πως μπορει να ηρεμησει η κατάσταση....εγω πιστευω δεν θα τα χωριζα....θα μικραινα τη μέρα, θα άφηνα μονο σπορους για λιγο καιρο κ θα εκανα περισσοτερες πτησεις για αρχή.....
    Ομως ειναι στη δικη του φροντίδα πια κ η επιλογη να τα χωρισει για λιγο ειναι δικαιωμα του....κ δεν νομιζω αλλωστε οτι θα τους κανει κ τοσο κακο....εγω απλα χαιρομαι που βλεπω οτι προσπαθει για το καλύτερο...δικαιωνει την επιλογη μου....απλα ισως ο μουτρακος μου να ειναι για πολυ πιο αργα βηματα...
    Τελευταία επεξεργασία από moutro; 21-06-2017 στις 09:27
    "Όποιος είναι σκληρός με τα ζώα,δεν μπορεί να είναι καλός άθρωπος"
    Άρθουρ Σοπενχάουερ

3. Likes Soulaki liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Όντως είναι περίεργο. Συνήθως τα θυληκα είναι κτητικα με τα αυγά τους.

Τώρα εχουν και τα δύο πουλιά αυγά ή είναι όλα στον αρσενικό?

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Σίγουρα είναι αρσενικό θηλυκό;

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    Mάρθα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Ναι απολυτα σιγουρα....ειναι κ ταδυο αρχεγονα αρα δεν υπάρχει περιπτωση λαθους...
    Άρθουρ Σοπενχάουερ

7. Likes Margarita_Neibis liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2013
    'Ονομα
    Eliccaios
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Αυγά όχι δεν υπάρχουν λόγο ότι μετά την επίθεση που έκανες ο μουτρο στην φιφη τα είχα χωρίσει σήμερα το πρωί δοκίμασα επανένωση αλλά πάλι τα ίδια πάλι επίθεσης της έκανε και η θυλικια σήμερα το απόγευμα εεβγαλε ακόμα ένα αυγο ασπορο και δεν το κλοσαγε της το εβγαλα το θέμα όμως δεν είναι ότι η θυλικια δίνει βάση στο ότι της περνώ τα αυγά ούτε καν με δαγκώνει. ο,Οαρσενικός όμως όταν ήταν μαζί με την φιφη και του επερνα τα αυγά που είχε κάνει η φιφη έκανε σαν τρελος και την δαγκωνε ήτανε τόσο βιαιος που την έριξε κατο και η κακόμοιρα δεν έκανε τίποτα σηκοθικε και έμεινε σε μια γωνιά σαν να φοβοτανε και από τοτες τα είχα κρατήσει σε διαφορετικό κλουβη αλλά να έχουνε επικοινονια...
    Τελευταία επεξεργασία από Eliccaios; 21-06-2017 στις 21:33

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2011
    'Ονομα
    Mάρθα
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Τοτε απλα βαλτα μαζι κ αφησε τα με τα αυγά τους...εγω αυτο πιστευα εξ αρχής.για 15-20 μερες να κάνουν ενα κυκλο...εγω παντα ετσι εκανα δεν ειχα ποτε προβλημα....δοκιμασε το να δούμε...
    Άρθουρ Σοπενχάουερ

10. Likes Soulaki liked this post
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2013
    'Ονομα
    Eliccaios
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Moutro να το κάνω αυτό αλλά με την επίθεση τη θα κάνουν άμα τραυματίστη η φιφη..?

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2013
    'Ονομα
    Eliccaios
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Θα δοκιμάσω να τα βάλω μαζί σήμερα και βλέπουμε...

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Feb 2013
    'Ονομα
    Eliccaios
    Κατοικίδιο
    Post Thanks / Like
    Τα έβαλα μαζί έβαλα και ένα αυγο στην φωλιά από χθες τώρα μέχρι το μεσημέρι βλέπω συμπεριφορά και αναρτο ποστ μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει κόλπα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας