Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 33
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like

Απόκτηση ringneck

Καλησπέρα σας!!! Θέλω να αγοράσω ένα παπαγάλο κι από όσα είδα και διάβασα, μου αρέσει το ringneck. Θέλω να μάθω κάποια πράγματα γι'αυτη τη ράτσα παρακαλώ οποίος μπορεί να με βοηθήσει. Έχω διαβάσει πως στενάχωριεται αν μείνει μόνος του ότι μπορεί να πάθει κατάθλιψη. Για παράδειγμα τώρα που είναι καλοκαίρι θα τύχει να πάω στη θάλασσα καμία ώρα, ίσως και δύο. Ίσως λειψω ΣΚ. Μπορώ, ή θα πρέπει να το παίρνω μαζί μου.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γεια σου Κατερινα! Καλως ηρθες στην παρεα μας!
    Προσανατολιζεσαι σ ενα πολυ ομορφο ειδος αλλα και πολυ απαιτητικο! Εχουν εναν πολυ ιδιατερο χαρακτηρα, δενονται πολυ μ ενα ατομο και ειναι κτητικα με το χωρο τους. Ακουμε αρκετα συχνα περιπτωσεις να λενε οτι ειναι επιθετικα και οτι δαγκωνουν αρκετα. Ωστοσο δεν ειναι κατι που με σωστους χειρισμους δε θα μπορουσε να αποφευχθει.
    Γι αυτο το λογο προσωπικα δε θα το συνιστουσα σε καποιον αρχαριο. Ομως αν το εχεις αποφασισει ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε οπως μπορουμε σε ο,τι χρειαστεις!
    Τωρα κοιτα γενικα οι παπαγαλοι και ιδιαιτερα οι πιο μεγαλοι δενονται μαζι μας και φυσικα μας θελουν οσο γινεται πιο πολυ μαζι τους. Αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν μπορουμε να ξεμυτισουμε καθολου. Η συμβουλη μου ειναι να σκεφτεις πιο θα ειναι το προγραμμα σου και τωρα και μακροχρονια και να του αφιερωσεις απ την αρχη μια συγκεκριμενη ρουτινα. Πχ τωρα μπορει να εχω 8 ωρες ελευθερο χρονο την ημερα και να ξερω οτι μετα απο καποιο καιρο θα εχω 2 ωρες. Θα το εβγαζα και τωρα εξω να πεταξει και να παιξει 2 ωρες γιατι οι μεγαλες αλλαγες στην καθημερινοτητα τους τους προκαλει αγχος και δυσαρεσκεια.
    Εννοειται ομως οτι οι δυο ωρες ή οι δυο μερες δν ειναι προβλημα. Δεν ειναι τοσο ευαισθητα οποτε ανετα τα κανεις αυτα!

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα Αριαδνη! Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Έχω κι άλλες απορίες. Είναι στην μετακίνηση εύκολο? Όπως είπα και πιο πάνω πρέπει να φεύγω τουλάχιστον ένα διήμερο το μήνα. Μπορώ να το παίρνω μαζί μου? Ή το αφήνω σπίτι μόνο του? Επίσης διάβασα πως πρέπει να κοιμάται τουλάχιστον 10-12 ώρες και να σκεπαζω το κλουβί με πανί. Όταν θα λείπω όμως τι γίνεται ? Δεν θα βλέπει ψυχή μέσα στο σπίτι. Επίσης να πω πως έχουμε κι ένα κοριτσάκι 4 ετών. Θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το παιδί? Επίσης αν ο παπαγάλος δεθει είτε με τον άντρα μου είτε με μένα θα είναι επιθετικός με τον έναν ή τον άλλον αντίστοιχα ? Ποια ηλικία είναι η ιδανική να παρω? Συγγνώμη που σε κουράζω, θα περιμένω με ανυπομονησία απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

4. Likes Ariadni liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Μπορεις να το μετακινεις ειτε μεσα σ ενα μεταφορικο για σκυλακια, ειτε σε καποιο πιο μικρο κλουβι. Αλλα για δυο μερες δε θα παθει τιποτα να μεινει μονο του. Του βαζεις παραπανω τροφη και μια χαρα! Για τον υπνο μην αγχωνεσαι καθολου. Το πανι το συστηνουμε γιατι για να κοιμουνται τοσες ωρες πρεπει να ειναι σκοτεινα και εμεις εκεινες τις ωρες ειμαστε ξυπνιοι. Αν ομως λειπετε δ θα υπαρχει θεμα. Θα κοιμαται με τη δυση του ηλιου.
    Ειναι πολυ πιθανο ναι αν δεθει με καποιον απ τους δυο σας να ειναι επιθετικο με τον αλλο. Επισης με το κοριτσακι σας θα θελει προσοχη πολυ. Το ραμφος του ειναι δυνατο πολυ και που σου ειπα οτι ειναι κτητικο με το χωρο του, αν παει η μικρουλα σου ας πουμε να βαλει το χερακι της στο κλουβι δεν αποκλειεται να τη δαγκωσει.
    Εγω θα σου προτεινα να παρετε κοκατιλακια! Δεν ξερω αν τα εχεις δει αλλα ειναι πολυ ομορφα και γλυκα παπαγαλακια! Ειναι χαδιαρικα και προσεγγισιμα απ ολους οσους τα φροντιζουν, ειναι πιο ανεκτικα και δε δαγκωνουν τοσο. Εδω εχουν παρα πολλα παιδια κοκατιλ και μπορεις να παρεις μια πολυ καλη εικονα για αυτα!
    Η ηλικια για ο,τι αποφασισεις να παρεις στους πιο μεγαλους καλυτερα οσο πιο μωρο γινεται. Δε συστηνουμε αγορα απο πετ σοπ γιατι δεν εχουμε καμια πληροφορια για το τι εχει περασει το πουλακι πριν βρεθει εκει οποτε δεν ξερουμε την ψυχολογικη του κατασταση που ειναι αρκετα σημαντικο. Αν ας πουμε το εχουν φερει απο εξωτερικο και εχει ταλαιπωρηθει με ταξιδια και το εχει πιασει και ο καθε αγνωστος που φυσικα δεν το θελουν καθολου δε θα ειναι και πολυ καλα και αυτο θα εχει επιπτωσεις και στο χαρακτηρα του. Το καλυτερο ειναι να το παρετε απο καποιον εκτροφεα που θα μπορειτε να ξερετε και το περιβαλλον στο οποιο μεγαλωσε.

6. Likes Soulaki, IscarioTis, Efthimis98 liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Χίλια ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δίνεις είναι πολύ σημαντικό για μας να κάνουμε σωστή επιλογή. Ένα τελευταίο θέλω να ρωτήσω. Με τις κουτσουλιες τι γίνεται. Είχαμε παλιότερα καναρίνια, φυσικά ήταν μόνιμα μέσα στο κλουβί, ο παπαγάλος όμως, όταν βγαίνει, κουτσουλαει τόσο συχνά όσο και τα καναρίνια ? Ίσως χαζή ερώτηση και αυτονοητη μα θέλω να το γνωρίζω. Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι

8. Likes Ariadni liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κουτσουλανε περιπου ανα τεταρτο. Αν ομως ειναι απασχολημενα με καποιο παιχνιδι ας πουμε μπορει να κανουν και περισσοτερη ωρα. Μπορεις να του εχεις ενα χωρο εκτος του κλουβιου να καθεται οταν βγαινει με παιχνιδακια κτλ και αν δεις οτι εχει αδυναμια σε καποιο συγκεκριμενο σημειο του σπιτιου στρωνεις ενα παλιο σεντονακι και μια χαρα!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Σ'ευχαριστώ και πάλι Αριαδνη !!

11. Likes Ariadni liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Ο,τι αλλο θες ακομα και αν σου φαινεται αστεια ερωτηση ειμαστε εδω! Αν θες να μαθεις κι αλλα ειδη πες μας. Με την πρωτη ευκαιρια θα σου στειλουμε μερικα θεματα να δεις να παρεις μια πιο καλη ιδεα!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    σ'ευχαριστώ πολύ!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2017
    'Ονομα
    Κατερίνα
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα Αριαδνη!! Πήρα ένα ρινγκνεκ χθες το απόγευμα μα είναι πολύ φοβισμένο. Δεν έρχεται να το ταισω κι όταν το πλησιαζω να το πιάσω για να του δώσω την κρέμα πηγαίνει στη γωνια του κλουβιου. Πρέπει να επιμένω να το πιάνω? Να το βγάζω έξω ή πρέπει να το αφήσω ήρεμο ? Να το αφήσω να με πλησιάσει μόνο του ή να το παίρνω να το βγάζω έξω να το ακουμπαω πάνω μου ή να το αφήνω να τριγυρναει ? Γενικά πως εξημερωνεται? Το αφήνω να είναι στο κλουβί του ή το ζοριζω πιανοντας το και συνέχεια έξω μαζί μου? Ουφ είμαι πολύ αγχωμενη θέλω να κάνω το σωστό δεν μπορώ να το νιώθω στρεσαρισμενο.

15. Likes IscarioTis liked this post

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία