Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 12 από 12
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Αναμενόμενο, αλλά Στέφανε αν θες πάρε τηλέφωνο και την ΕΚΠΑΖ που είναι πιο έμπειροι σχετικά με τις απελευθερώσεις να σε συμβουλέψουν και αυτοί. Η πτεροφαγία ως πρόβλημα ανάγεται σε ποικίλες αιτίες που μπορεί να είναι ψυχολογικές (στο μεγαλύτερο ποσοστό τους), δηλαδή στρες λόγω της αλλαγής μιας κατάστασης, ο πόνος, δυσανεξία σε φαγητά και αλλεργίες που προκαλούν φαγούρα και ξηροδερμία με αποτέλεσμα όταν φύονται καινούργια φτερά να προκαλούν έντονο πόνο, οι μολύνσεις όπως π.χ. η ασπεργίλλωση, τα παράσιτα και άλλες.

Σίγουρα ο πτηνίατρος θα μπορέσει να αποκλείσει ό,τι έχει να κάνει με την υγεία σωματικά (δηλ. μολύνσεις, έλλειψη βιταμινών/ιχνοστοιχείων κ.λπ., παράσιτα, πόνος λόγω ασθένειας) και άρα θα μείνει ως μόνη αιτία η ψυχολογία του παπαγάλου, δηλαδή το στρες. Προσωπικά θεωρώ ότι αυτή είναι η αιτία εφόσον μιλάμε για ένα πιασμένο παπαγάλο που ξαφνικά απομακρύνθηκε από το κοπάδι του, κλειδώθηκε σε ένα κλουβί, άλλαξε τόσες φορές σπίτια και λοιπά και λοιπά. Και όσο βρίσκεται μέσα σε ένα κλουβί δε νομίζω να βελτιωθεί η κατάσταση.

Πάρε μία γνώμη και από το ΕΚΠΑΖ προτείνω.

2. Likes SUNNY liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Post Thanks / Like
    Νομίζω ότι με το που το αφήσεις ελεύθερο στο πάρκο θα επανέλθει το πουλί και σε θα μαδιεται. Ποσό και το είναι πλασμένο; ίσως θα πρέπει άμεσα να το απελευθερώσεις

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

4. Likes Soulaki, SUNNY liked this post

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Ετικέτες γι'αυτό το Θέμα

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία