Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
    Post Thanks / Like

Μπάνιο παπαγάλου (ζακό)

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω άτομα με εμπειρία στους παπαγάλους, πότε μπορούμε να κάνουμε μπάνιο ένα παπαγάλο. Ο δικός μου είναι ένα ζακό, τριών μηνών. Πότε ένας παπαγάλος μπορεί να κάνει μπάνιο; Ευχαριστώ πολύ.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα Μιχαλη.θα σου πω το δικο μου σκεπτικο που
    μαλλον θα ισχυει για ολα τα πουλια δεν κανουμε ποτε μπανιο εμεις τα πτηνα, τους βαζουμε "μπανιερα" και οποτε θελουν και αμα θελουν θα καμουν

Sent from my Z1 using Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

3. Likes Soulaki, peris liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
    Post Thanks / Like
    Ευχααριστώ πολύ Δημήτρη.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    3καναρινακια, ενα καρδερινοκαναρο,ενα αδέσποτο σκυλακι, και 1γατα με τα τέσσερα μωρά της.
    Post Thanks / Like
    Εγω βάζω κάθε μερα, αυτες τις μέρες κανουν κανονικά.....μάλιστα αμέσως μόλις βάλω την μπανιέρα.
    Τον χειμώνα, περίπου μια φορά την εβδομάδα.....δεν το τιμούν καθημερινά.
    Βεβαια, εγω εχω, καναρίνια, και ενα καρδερινοκαναρο.....φάνταζο αι ομως, οτι για ολα το ίδιο ισχυει.

6. Likes peris liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Μιχάλη. Μπάνιο οι παπαγάλοι μπορούν να κάνουν σε όποια ηλικία θέλουν από την έξοδο τους από τη φωλιά και μετά. Το καλοκαίρι μπορεί να θέλουν και περισσότερες φορές από μία. Είτε χειμώνας είτε καλοκαίρι καταλαβαίνεις πότε τους έχει λείψει το μπάνιο. Πολλές φορές βουτάν το κεφάλι τους μέσα στην ποτίστρα.

Προσοχή, όταν κάνουν μπάνιο σε ρεύματα αέρα. Έπειτα καλό είναι να τα χτυπάει ο ήλιος για να στεγνώσουν και πιο γρήγορα. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι μπάνιου ανάλογα με το πως το απολαμβάνει ο κάθε παπαγάλος. Άλλοι θέλουν ένα μεγάλο σκεύος (π.χ. κάποιο ταψί) για να κάνουν μόνοι τους, άλλο θέλουν να τους ψεκάζουν ενώ καλός τρόπος είναι αφού έχεις καθαρό το νεροχύτη να κλείνεις την τάπα, να ανοίγεις λίγο τη βρύση ίσα να τρέχει και να αφήνεις τον παπαγάλο να πλατσουρίζει.

Πολλοί έχουν κάτι βάσεις που κολλάν με βεντούζα στον τοίχο του μπάνιου, το βάζουν πάνω από την μπανιέρα ώστε το νερό από το ψεκασμό να πέφτει μέσα στην μπανιέρα. Για την τελευταία τεχνική μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε το τηλέφωνο της βρύσης στο μπάνιο αν είναι ρυθμιζόμενο (να έχει μορφή ψιχάλας ή πολύ λεπτών σταγονιδίων) ή με ένα ψεκαστήρι που μπορείς να βρεις πολύ οικονομικά. Στην πρώτη μέθοδο προσοχή με τη θερμοκρασία του νερού. Εγώ προτιμώ να είναι δροσερό το νερό, όχι παγωμένο ούτε πολύ ζεστό. Αν και έχει τύχει ο Μόρτης να κάνει μπάνιο και σε κρύο νερό το καλοκαίρι εννοείται. Με τον ψεκασμό πρόσεχε το πρόσωπο του παπαγάλου, πολλοί ενοχλούνται. Άλλοι πάλι γίνονται λούτσα και μοιάζουν με πάπιες.

Οι Ζακό δεν είναι και τόσο λάτρεις του νερού, αν και πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Πρέπει πρώτα να σε εμπιστευτεί, να αισθάνεται άνετα με το χώρο και έπειτα να αφεθεί να κάνει μπάνιο.

Ένα πολύ χρήσιμο άρθρο είναι αυτό: Παπαγάλοι και μπάνιο, περιγράφει όσα σου είπα πολύ αναλυτικά.

8. Thanks xrisam , erithacus thanked for this post
    Likes peris, xrisam , Soulaki, Iscariot, erithacus liked this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2013
    'Ονομα
    Χρύσα
    Κατοικίδιο
    Ξέρξης & Πηνελόπη (Κοκατιλοπαιδάκια μου!!)
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Νομίζω είναι και ανάλογα το πουλί. Εμένα δεν κάνουν ούτε σε μπολάκια ούτε σε μπανερίτσα...η Πηνελόπη θέλει να κάνει πάνω μου στο νεροχύτη ενω ο Ξερξης με βαποριζατερ.

Σε καμια περίπτωση δεν πιέζουμε ένα πουλάκι να μπανιαρίστει, όταν θελήσει θα το καταλάβεις. Το μπάνιο είναι πολύ σημαντικο για την υγεία τους, το καλοκαιρι ένα παραπάνω. Επίσης στην πτερροροία νίωθουν τόσο βρώμικα που τρελλαίνονται για νεράκι.

Οπως σου έγραψαν και τα παιδια πρέπει πρωτα να σε εμπιστευτει και σιγα σιγα θα βρείτε τον τρόπο. Προσοχή πάντα στα ρεύματα αέρα, κλιματιστικά κτλ.

Σου παραθέτω ένα βίντεο με το αγριμάκι μου την πρώτη φορά που θέλησε μπάνιο (μέσα στο κατάχειμωνο)

Bεβαια το βίντεο είναι παλιό, πλέον τον ψεκάζω αλλά μέχρι να το δεκτεί το τι ρυάκια και ήχους βροχής έβαζα να ακούει....

10. Thanks Efthimis98 , erithacus thanked for this post
    Likes Soulaki, Efthimis98 , erithacus liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Μιχάλη οπως σου είπαν τα παιδια πρεπει να θελει το πουλάκι. Σιγα σιγα θα ξυπνήσουν τα ένστικτα του μονο του θα ζητηςει. Αυτο που πρεπει να κρατησεις ειναι το μέρος στο Οποίο νοιωθει άνετα σε ποιο μέρος δηλαδή θελει να πλυθεί. Η κοπέλαρα η δικια μ θελει παντα μεςα στο κλουβι για παράδειγμα κ μονο στη κουζίνα. Ο πρώην της ηθελε εξω απο το κλουβι κ μονο στο σαλόνι ενω ο ΝΥΝ της θελει να κανει μονος του τις περιςςοτερρες φορες....αν εχει κέφια ομως τον πλένω εγω αρκεί να τηρώ μια Α αποςταςη με ενα ψεκαστηρι/ λάστιχο.

Η συχνότητα που θα ζηταει θα ειναι μια με δυο φορες το μήνα. Θεωρώ οτι ο Ιούνιο Σ θα ειναι ο μήνας του μικρού σου που θα ζητησει.

Αγόρασε ενα ψεκαστηρι για φυτοφάρμακα ( εκείνα που εγκλωβίζουν αερα) κ σιγα σιγα σύστησε του το. Μακρυά απο ρεύματα μολις βράχει οπως σου είπαν τα παιδια ενω το νέρο θα του ειναι άνετο κ ευχάριστο αν κ μονο αν ειναι χλιαρό προς ζεστό.

Προσωπικά καθε Σαββατο πρωί τους προτείνω κ στους δυο ενα μπανάκι. Το πρωτο μπουκάλι παντα Παει στράφι. Σταματάω τα κοιτάω κ σχεδον αμέσως η κοπέλαρα μ φουντώνει πούπουλο κ πηδάει γύρω γύρω το κλουβι φουντωμένη με ανοιχτές φτερούγες

Ο άντρας παντα περιμένει το κοριτςι του να πλυθεί κ μετα παντα παίρνει σειρα εφόσον μεγαλώσω παντα την απόσταση

Ειναι πανέξυπνα πλάσματα Μιχαλη ειςαι πολυ τυχερός που τον πήρες. Κ αλλο τοςο που έγινες μέλος στο φόρουμ εδω καλημερα κ καλα μπάνια

e.

12. Thanks xrisam thanked for this post
    Likes xrisam liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
    Post Thanks / Like
    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας. Τις διάβασα όλες με πολλή προσοχή και θα προπαθήσω να τις εφαρμόσω. Έχω ήδη αγοράσει ψεκαστήρι (εγκλωβίζει τον αέρα) και αφού βγάλει παντού φτερά ο μικρός μου Fredy, θα αρχίσω να του συστήσω για αρχή το ψεκαστήρι και ελπίζω να τα καταφέρουμε.
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους και ναι είμαι τυχερός που είμαι μέλος σε αυτό το φόρουμ.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Χαίρομαι πολυ που το αναγνωρίζεις φιλε . Ειμαςτε κ εμεις οι υπόλοιποι τυχεροί επιςης ολοι μας εδω . Προσωπικά βρηκα με τη βοηθεια αυτού του φόρουμ εδω την κοπέλαρα μ οταν την έχασα κ έχασα μαζι της τον ύπνο μ την ηςυχια μ ναναι καλα τα παιδια λοιπόν
    Το εχεις αδυναμια το μικράκι σ φαίνεται πολυ τυχερό το πουλάκι. Πολλα μπάνια να κάνετε πολλές χαρές να ζήσετε μαζι εύχομαι

e.

15. Thanks xrisam , CaptainChoco thanked for this post
    Likes xrisam liked this post

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία