Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 9 από 9
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    2 baggie
    Post Thanks / Like

Budgie γεννάει αυγά σε ακαθόριστες μέρες

Καλημέρα στη παρέα και από μένα. Είμαι καινούριος στην παρέα και έχω ένα ζευγαράκι budgie. Είναι γύρω στα 3 χρόνων. Δεν είχαν ζευγαρώσει μέχρι πριν ένα μήνα που η θηλυκή έκανε το πρώτο της αυγό. Μετά από 4 μέρες δεν έκανε άλλο αυγό και αυτό που είχε ή το έσπασε ή της έσπασε γιατί οι κινήσεις της μέσα στη φωλιά είναι λίγο άτσαλες. Πάραυτα η θηλυκή δεν ήταν συνέχεια μέσα στη φωλιά σα να μη καταλάβαινε τι έχει γίνει. Χθες έκανα πάλι ένα αυγό κ μέχρι σήμερα έχω παρατηρήσει πάλι ότι δεν είναι συνέχεια μέσα στη φωλιά. Θα μπορούσα να κάνω κάτι εγώ;
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 28-05-2017 στις 13:20 Αιτιολογία: Δημιουργία νέου θέματος

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλώς ήρθες και από εδώ Δημήτρη στην παρέα μας. Να χαίρεσαι τα Budgie σου.

Αρχικά, σου προτείνω να διαβάσεις το εξής θέμα καθώς και τις παραπομπές που υπάρχουν σε άλλα άρθρα: Οδηγός αναπαραγωγής για τα παπαγαλάκια Budgie. Αυγά τα θηλυκά γεννάν κανονικά ανά μία μέρα, δηλαδή, με κενό μίας μέρας ανάμεσα στα αυγά. Εμένα μου φαίνεται για άσπορη γέννα αλλά απάντησε μου στις παρακάτω ερωτήσεις.

Θα ήθελα να μου περιγράψεις την καθημερινότητά τους. Τι διατροφή ακολουθούν; Έκανες κάποια διατροφική προετοιμασία; Σε τι μέρος μέρος βρίσκονται (εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο); Τι μέγεθος είναι το κλουβί;

Τα έχεις δει να ζευγαρώνουν; Είναι σίγουρα ζευγάρι; Είναι πυρωμένη η θηλυκή ή άρχισε να βγαίνει από αναπαραγωγική διάθεση; Θα ήθελα σε αυτό το σημείο να βάλεις φωτογραφίες των χαλινών (περιοχή χωρίς φτερά πάνω από το ράμφος, εκεί που είναι τα ρουθούνια) ώστε να δω και σε τι κατάσταση είναι το θηλυκό και αν όντως το αρσενικό είναι αρσενικό. Για φωτογραφίες δες τα παρακάτω θέματα: Οδηγός ανεβάσματος φωτογραφιών στο forum, Ανέβασμα φωτογραφιών με imgur, Ανέβασμα φωτογραφιών από συσκευές android.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    2 baggie
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα Ευθύμη κ ευχαριστώ για την απάντηση.
    Πράγματι τα παπαγαλάκια είναι ζευγάρι κ τους έχω δει να ζευγαρώνουν.ο κλουβί που τους έχω είναι καλό το μέγεθος του όπως κ η φωλιά που τους έχω.δεν έκανα κάποια ιδιαίτερη προετοιμασία αλλά τους έχω γενικά αρκετά καλούδια κ με το παραπάνω.
    Λοιπόν η θηλυκιά έκανε κιαλλο αυγό μετά από μια μέρα κ άρχισε να νιώθει κ περνάει αρκετό χρόνο μέσα στη φωλιά.χθες που περίμενα το τρίτο είδα ότι έσπασαν ένα από τα δύο πρώτα.προσεξα ότι ο αρσενικός είναι λίγο άγριος προς τη θηλυκιά κ καθόταν στη φωλιά μπροστά πολύ επιθετικός.υπεθεσα ότι αυτός ίσως να έσπασε το αυγό.τελικα τον έβαλα σε άλλο κλουβί μπας κ ηρεμήσουν λίγο.δεν ξέρω αν έκανα καλά αλλά έτσι το ένιωσα.θα στείλω κ φωτό μόλις μπορεσω

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    2 baggie
    Post Thanks / Like

Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 31-05-2017 στις 12:30 Αιτιολογία: Εμφάνιση φωτογραφιών

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Δημήτρη!

Όντως τα παπαγαλάκια είναι ζευγάρι και μάλιστα σε αναπαραγωγική φάση. Ο χαλινός του θηλυκού είναι καφέ και τραχύς. Μία παρατήρηση για το κλουβί τους: αφαίρεσε το στκ με τα κολλημένα σπόρια. Δεν προσφέρει τίποτα και επιβαρύνει τον οργανισμό των παπαγάλων. Αντί αυτού, προτίμησε να πάρεις κεχρί σε τσαμπί (κεχρί Σενεγάλης-millet).

Να δίνεις καθημερινά βρασμένο αυγό για 10 με 15 λεπτά ιδανικά ή ακόμη και μέρα παρά μέρα όσο δεν υπάρχουν νεοσσοί (όχι ολόκληρο, 1/4 του αυγού μαζί με το τσόφλι το πρωί μόλις ξυπνάς, δηλαδή το μισό του μισού και το υπόλοιπο το μεσημέρι μέχρι το απόγευμα. Αυτό θα βοηθήσει και στο μέλλον αν και όταν υπάρξουν νεοσσοί ώστε να μην αλλοιώνεται λόγω της ζέστης.), χορταρικά με κύριο της εποχής τη γλιστρίδα (πέρα από τη λαϊκή αγορά μπορείς να βρεις και σε χωράφια άγρια ή ακόμη και να φυτέψεις σε μία παλιά γλάστρα στο μπαλκόνι σου) και λαχανικά που είναι πραγματικά πολλά αυτή την εποχή. Αν τα κάνεις αυτά θα είναι κομπλέ.

Τον αρσενικό κακώς τον έβγαλες από το κλουβί, να παραμείνει εντός πρέπει. Επειδή η γέννα γενικά δεν ξεκίνησε αισιόδοξα άσε τον να δεις πως θα συμπεριφερθεί κατά τη διάρκεια αυτής. Το θηλυκό ανά μία μέρα θα γεννάει και από ένα αυγό. Εγώ θεωρώ πως ήταν απλά ένα ατύχημα απροσεξίας. Τι υλικό έχεις μέσα στη φωλιά;

Αλλά δεν κατάλαβα τι έχει συμβεί. Το θηλυκό γέννησε ένα αυγό πριν ένα μήνα και μετά από τέσσερις μέρες ένα ακόμη. Αυτά τα αυγά φαντάζομαι τα πέταξες έτσι; Δεν ήταν αρκετά έτοιμο το θηλυκό και η γέννα ήταν άσπορη. Πλέον γέννησε ένα ακόμη στις 27/05, ένα ακόμη στις 29/05. Το ένα από τα δύο έσπασε. Το τρίτο λογικά πρέπει να έχει έρθει σήμερα, έτσι;

Γενικά να ξέρεις πως η επώαση ξενικά συνήθως από το τρίτο αυγό και μετά. Μην αγχώνεσαι. Λογικά όταν έρθει το τρίτο αν δεν έχει έρθει ήδη -που μάλλον πρέπει χθες- θα αρχίσει να περνάει πολύ περισσότερο χρόνο εντός της φωλιάς, όπως ήδη άρχισε να κάνει.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    2 baggie
    Post Thanks / Like
    οκ θα τα ξαναβάλω μαζι.το βραδυ ομως γιατι τωρα ειμαι στη δουλεια.ελπιζω να μη συμβει τιποτα ως τοτε.
    στη φωλια δεν εχω βαλει κατι.πηγα να αγορασω ροκανιδι αλλα με απετρεψε το πετ σοπ λεγοντας οτι δε χρειαζεται
    τιποτα.ποι ειναι η γνωμη σου για αυτο.
    τελος για να καταλάβεις στις 5 Μαΐου εκαναν ενα αυγο κ μετα απο 4 μερες το εσπασαν .απο τοτε τα ξαναειδα
    να ζευγαρωνουν κ το περασμενο σαββατο το πρωι 27/5 καναν το πρωτο αυγο.την κυριακη το βραδυ αλλο ενα.
    χθες βραδυ περημενα το τριτο αλλα σημερα πρωι που ξύπνησα ειδα το ενα αυγο σπασμενο κ το ειχαν ειδη βγαλει
    τη απο τη φωλια.ειδα κ τον αρσενικο λιγο επιθετικο κ για αυτο ειπα να τον βαλω μονο του

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Κανονικά τα Budgie δε θέλουν κάποιο υλικό εντός της φωλιάς. Ωστόσο καλό είναι να βάζουμε μία χούφτα ροκανίδι ώστε να είναι πιο μαλακά για τα αυγά και να μην ακουμπάν στο ξύλο αλλά και αργότερα στους νεοσσούς για να μην αποκτήσουν splayed legs. Αν έρθουν νεοσσοί μπορείς να προσθέσεις λίγο, προς το παρόν άστα όπως έχουν. Σε πολλά θηλυκά όμως δεν αρέσει οπότε το αφαιρούν μόνα τους ή το σπρώχνουν στις άκρες της φωλιάς.

Το αυγό στις 4 Μαΐου ήταν άσχετο με τη γέννα και άσπορο πιθανόν οπότε για αυτό το έσπασαν. Τώρα προφανώς προχώρησαν σε επόμενη γέννα. Αυτό στις 27/05 ήταν το πρώτο αυγό. Την Κυριακή το βράδυ, δηλαδή 28/05 έκαναν το δεύτερο. Σίγουρα ήταν το βράδυ; Μήπως ήταν τη Δευτέρα το πρωί; Τα πουλιά συνήθως γεννάν το πρωί τα αυγά τους.

Και αυτή η γέννα μου φαίνεται άσπορη φίλε μου. Γνώμη μου, άσε το θηλυκό μαζί με το αρσενικό στο ίδιο κλουβί και περίμενε να δεις πόσα αυγά θα κάνει το θηλυκό. Άσε να κλωσήσει αυτά που έχει ώστε να δεις αν είναι ένσπορα ή όχι αλλά και για να της περάσει η διάθεση αυτή. Μετά ανάλογα του καιρού επιλέγεις αν θέλεις να προχωρήσεις ή να δοκιμάσεις ξανά το φθινόπωρο νωρίς.

Αν θελήσεις να συνεχίσεις σε επόμενη γέννα, τότε αφαίρεσε τη φωλιά, απολύμανε τη, ακολούθησε τη διατροφή που σου υπέδειξα και βάλε τη φωλιά μετά από λίγες μέρες με λίγο πριονίδι. Εν τω μεταξύ θα δεις και αν το θηλυκό συνεχίζει να είναι σε αναπαραγωγική διάθεση, δηλαδή, έντονος καφέ και τραχύς χαλινός ή βγαίνει από αυτή αρχίζει να ξεθωριάζει, γίνεται μπεζ ξανά μέχρι να γίνει μπλε με άσπρο. Αν βγει από τον οίστρο αφαιρείς φωλιά και τα πάντα και ξανά δοκιμάζεις αρχές Σεπτεμβρίου αφού ακολουθήσεις διατροφική προετοιμασία νωρίτερα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    2 baggie
    Post Thanks / Like
    η αλξθεια ειναι οτι την κυριακη εφυγα απο το σπιτι νωρις κ το βραδακι που γυρισα ειδα κ το αυγο.το πρωι που ειχα δει δεν ειχε κανει.
    οποτε ηταν Σαββάτο κ Κυριακή πρωι οι γεννες.θα βαλω ξανα λοιπον το ζευγαρακι παρεα κ βλεπουμε.ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.θα ενημερωσω για την εξελιξη της καταστασης

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    May 2017
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    2 baggie
    Post Thanks / Like
    Καλησπέρα στη παρέα.τελικα φίλε Ευθύμη όπως τα είπες.ασπορη κ αυτή η γεννα.σημερα το πρωί έβαλα ξανά τον αρσενικό μαζι με την άλλη κ τώρα που γύρισα σπίτι σπάσανε κ το άλλο αυγό κ το πέταξαν έξω από τη φωλιά.αν κ εγώ έχω ακόμα μια υποψία ότι ο Χοσέ (ο αρσενικός)την κάνει τη δουλειά γιατί η Ζιζή (η θηλυκιά)είναι ακόμα αρκετά θέρμη κ προστατεύει τη φωλιά κάθε φορά που πλησιάζω.θα ακολουθήσω που λες τις συμβουλές σου κ θα κάνω απολύμανση τη φωλιά κ ίσως κ να ή ξαναβάλω ανάλογα με τη διάθεση της Ζιζής.
    Ευχαριστώ για όλα κ θα είμαι σε επικοινωνία

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας