Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 15
    Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος

Μεγαλώνοντας στο χέρι ένα καρδερινοκάναρο.

Εδώ θα δούμε την εξέλιξη του μικρού καρδερινοκάναρου που μου εμπιστεύτηκε ο Γιάννης jonhrider γιατι η κανάρα παράτησε τ αυγά την τελευταία μέρα της εκκόλαψης,στα χέρια μου ήρθαν δύο πουλάκια και το ένα δυστυχώς κατέληξε σήμερα το πρώι για άγνωστα αίτια.Μετά απο μια δύσκολη πρώτη μέρα όπου τα περισσότερα ταίσματα γινόντουσαν με το ζόρι χωρίς να ζητούν τα μικρα είμαστε στη δεύτερη και ο επιζήσας έχει πάρει τα πάνω του!!

Θα προσπαθήσω να τον αννανεώνω οσο μπορώ καθημερινά για να ακολουθήσουμε την εξελιξή του μαζί!

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2012
    'Ονομα
    Δημήτρης
    Κατοικίδιο
    Καρπο.Ρινο + Ρινα
    Ελα ρε το μικρακι πολυ ορεξη λεμε!!

Sent from my Z1 using Tapatalk
    Γιατι κλαιει το μωρο αφου φοραει πανα??

Αρχηγός Σμήνους!!!
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish

Ranks Showcase

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να το καμαρώσουμε μεγάλο!!

Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2016
    'Ονομα
    Νώντας
    Κατοικίδιο
    καναρίνια, ιθαγενή, γυναίκα, παιδιά

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Iscariot Εμφάνιση Μηνύματος
    Ελα ρε το μικρακι πολυ ορεξη λεμε!!

Sent from my Z1 using Tapatalk
    Αρσενικό είναι και κελαηδά...
    Χρόνια χελιδόνια που πετάξατε...

Πολύ όμορφο θέμα. Ελπίζω να υπάρξει όμορφη κατάληξη στο τέλος και να το καμαρώνουμε στο κλαρί! Μία νέα μασκότ γεννιέται για το φόρουμ.

Αλλά και για να υπάρχουν καταχωρημένες και πληροφορίες στο εξής θέμα, Φίλιππε να σε ρωτήσω: Πόσες φορές το ταΐζεις τη μέρα; Κάθε δύο ώρες; Και κατά τη διάρκεια της νύχτας; Τι ποσότητα τροφής δίνεις; Υπάρχει προκαθορισμένη ή μέχρι να σταματήσει να ζητάει;

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος
    Κοιτα ξεκίνησα με τη λογική να δίνω ανα δύο ώρες και να σταματάω κατα τις 9-10.

Τωρα το τι κανω στην τελική είναι άλλο θέμα.Δίνω όποτε αδειάσει ο προλοβος ωστε να μην μένει τροφή μέσα γιατι έχει κίνδυνο για μήκυτες οπότε σαφής αριθμός φορών δεν μπορεί να υπάρξει αλλα όποτε έχει άδειο προλοβο.

Τελικά μετα απο συνομιλια μου με το Γιάννη θα σταματάω το τάισμα κατα τις 12 ώστε να πάρει τα πάνω του και να έχει μια πιο γρήγορη ανάπτυξη και υπολογίζω να σταματήσει αυτό στις 7-8 μέρες που θα έχει ξεφύγει τους βασικούς κινδύνους και να επιστρέψω στο να τελειώνει το τάισμα κατα τις 9-10.Επίσης το τάισμα ξεκινάει στις 6 με ξυπνητηρι μετα στις 8 μετα στις 10 και απο εκεί όποτε έχει άδειο προλοβιο,καταλαβαίνετε οτι είμαι υπναρας και μέχρι τις 10 τηρώ το δύωορο και ξυπνάω με ξυπνητηρι.

Η ποσότητα τροφής που δίνω δεν μπορει να μετρηθεί είναι μεχρι να σταματήσει να ζητάει και τότε συνήθως είναι και γεμάτος ο προλοβος.

Η πυκνότητα της τροφής ξεκινάει απο πααααρα πολυ αραιη και καταλήγει σε αρκετα πηχτη.Και όταν μιλάμε για αρκετά αραιή σχεδόν σαν σοκολατούχο γάλα δηλαδη ίσα ίσα να έχει τα συστατικά της κρέμας το νερό,μπορούμε να φανταστούμε άλλωστε πόσο μικρη ποσότητα πρωτείνων και θρεπτικών στοιχείων μπορεί να θέλει ένας νεοσσός που δεν πρεπει να ζυγίζει πάνω απο 2-3 γραμμάρια (νομίζω δεν το ζυγισα ) Επίσης τις πρώτες μέρες έχει και ηλεκτρολυτες το νερό με το οποίο φτιάχνω την κρέμα.

Το έχω σε ένα μικρό πλαστικό ενυδρείο και απο πάνω ένα ντουι με λάμπα κόκκινη για ερπετα μαζι μ ενα θερμουγρασιόμετρο.Έχω το μικρό μέσα σε handmade φωλια και σκεπασμένο μ ενα λεπτο στρώμα βαμβακι ώστε να περνάει η θερμότητα τις λάμπας στο σώμα του.

Επίσης να προσθέσω οτι είναι μια χαρά και δείχνει να οδεύει στην τρίτη μέρα της ζωής του ανενόχλητο.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    3καναρινακια, ενα καρδερινοκαναρο,ενα αδέσποτο σκυλακι, και 1γατα με τα τέσσερα μωρά της.
    Υπέροχο, θέαμα....πολλα μπράβο, η καρδούλα μου, ειναι τοοοοσο μικρούλι.

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Μαργαρίτα
    Κατοικίδιο
    Παπαγαλάκια budgieς (2), Καναρίνι (1), και όλο και κάτι ακόμα θα αποκτήσω....
    Μακάρι να πάνε όλα καλά.
    Μπράβο σου.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος

Χθεσίνό βίντεο σήμερα βρήκα χρόνο να το ποστάρω.Πάμε καλά,ίσως αργότερα ποστάρω και σημερινο.Καλημέρα!

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος
    Updates

Σήμερα διανυουμε την 6η μέρα και το μικρό είναι υγιέστατο,το μόνο πρόβλημα είναι οτι έχει στραβά ποδαράκια τα οποία δείχνουν προς τα έξω (splayed legs) και πρέπει να βρώ τρόπο να κάνω κάτι για να το διορθώσω,το απόγευμα θα βάλω φωτογραφίες να το συζητήσουμε.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας