Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Αποτελέσματα 1 μέχρι 6 από 6
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like

Βοήθεια για την εκπαίδευση του νέου μου cockatiel

Γεια σας.Πρόσφατα πριν4μέρες συγκεκριμένα.πηρα τον πρώτο μου παπαγαλο,ένα Κοκατιλ,και δεν έχω καθόλου εμπειρία και έχω κάποιες απορίες σχετικά με αυτόνωστε να του μπορέσω να τουπροσφέρω ότι καλύτερο και μία χαρούμενη ζωη
    Καταρχας θα έπρεπε να τον αφησω 1-2 εβδομάδες να συνιθισει για αρχη και να τον αφήνω στην ησυχία του νασυνιθισειτον χώρο;;Ασχολούμαι πολλές ώρες μαζί του και
    Έχω καταφέρει να πηγαίνω πολύ κοντά του και να μην με φοβάται πλεον,όπως την πρώτη μέρα.Οσον αναφορά στην συμπεριφορά του,ποτέ είναι ζωηρός και κάνει τον γύρω του κλουβιου σκαρφαλώνοντας και πότε είναι ακίνητος.Τις 2 πρώτες μέρες
    Πήγαινε στον πάτο του κλουβιου του στην άκρη και πήγαινε γρήγορα αριστερά δεξιά σαν να έψαχνε την πορτα
    Επίσης αν και ίσως γελοία απορία,εφόσον δεν έχω καθολου εμπειρία με τα παπαγαλάκια, θα ήθελα να ρωτήσω,έχω καταλάβει ότι τα παπαγαλάκια βρίσκονται και έξω από το κλουβί τους χωρίς να φεύγουν.Αυτό γίνεται μόλις συνιθισει τον χώρο τους ή έπειτα από κάποια εκπαίδευση;
    Ευχαριστω πολυ

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2016
    'Ονομα
    Αθανασια
    Κατοικίδιο
    1καναρινάκι,1 καρδερινοκάναρο,2 αδεσποτάκια, και μια οικογένεια γατιών, 5 το συνολο.
    Post Thanks / Like
    Καλώς μας ήρθες, και καλώς δέχτηκες το πρώτο σου πουλακι.
    Τα κοκατιλ, ειναι υπέροχα πουλιά....θέλουν πολυ παρεούλα, και θα περάσετε ομορφα μαζί.
    Για αρχή, μην το πολυ ενοχλείς, εκτός αν δεις οτι το δέχετε....θα χρειαστεί να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον, και στα άτομα του σπιτιού.
    Μπορεις να του φτιάξεις χειροποίητα παιχνιδάκια, με απλά υλικά, που εχεις σπίτι.....στο φόρουμ μας, θα παρεις πολλές ιδέες.
    Τα πουλακια, τα βγάζουμε από το κλουβί, μετα από αρκετό καιρό, που έχουν πλήρως εξηκοιωθει μαζί μας, και πάντα μεσα στο σπίτι, με κλειστά παράθυρα, κουρτίνες, για να μην χτυπήσουν.....κλειστά ενυδρειο, μάτια κουζίνας κατσαρολες κτλ.
    Οτι δηλ.ειναι επικυνδινο.
    Στην συνέχεια θα μπει στο κλουβί του, μονο του, οταν πεινάσει ή διψάσει....
    Επισης, διάβασε για το τι μπορεις να του προσφέρεις από φρούτα και λαχανικα......ειναι περίεργα πουλακια.....δεν θα δεχτεί εύκολα κατι καινούργιο.
    Κατσε μπροστά στο κλουβί, και φάε και εσυ, να σε δει....ειναι ζηλιαρικα, και πιάνει συνηθως.
    Καλη αρχή σου ευχομαι....
    Συστησε μας και τον νέο φίλο σου, στο αντίστοιχο θέμα.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2017
    'Ονομα
    20
    Post Thanks / Like

Red face

Πραγματικα σε ευχαριστώ πάρα πολυ!!!!!!!!!!!Μου λύθηκαν πολλές απορίες για τον νέο μου φίλο!!!

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Emma
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Καλησπερα!Θα ηθελα να ρωτησω και γω κατι...εχω ενα κοκατιλ 8 μηνες τωρα,δεν ειναι εξημερωμρνος ακομα..λετε πειραζει να τον βγαλω απ το κλουβι του η θα παιζουμε κυνηγητο μετα?Αγχωνομαι μηπως δεν μπαινει στο κλουβι του μετα κ εφοσον δεν ειναι εξημερωμενος δεν θα μπορω να τον βαλω ουτε γω

Administration Team
    Ημ. Εγγραφής
    May 2014
    'Ονομα
    Κωνσταντίνα
    Κατοικίδιο
    Cockatiels, Zebra Finches, Καναρίνια, Χάμστερ, Platy fish
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Έμμα! Αν δεν είναι καθόλου εξημερωμένος, δεν κάθεται στο χέρι ή δεν ακολουθεί έστω το χέρι σου με τροφή, θα είναι αρκετά δύσκολο να μπει ξανά μέσα. Ίσως αν πεινάσει να μπει αλλά μπορεί να φρικάρει αρκετά εκτός κλουβιού αν δεν έχει συνηθίσει το χώρο.

Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Jun 2018
    'Ονομα
    Emma
    Κατοικίδιο
    Cockatiel
    Post Thanks / Like
    Τρωει απ το χερι μου αλλα μεχρι εκει..δε θελει πολλα πολλα γενικοτερα..μετακομισα κιολας πριν ενα μηνα κ σκευτομαι μπορει να χρειάζεται κ αλλο χρονο να μαθει το νεο χωρο..

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας