Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 20 από 20 ΠρώτοΠρώτο ... 10181920
Αποτελέσματα 191 μέχρι 197 από 197
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Τιποτα δεν ειναι ανεφικτο και απιθανο στη ζωη και ειναι δεδομενες οι μονογονεικες οικογενειες και στους ανθρωπους . Πολλες φορες αυτο θα επηρεασει τα παιδια , αρνητικα ή και θετικα καποιες φορες για το μελλον τους , καποιες τουλαχιστον οσο θα μπορεσουν να καταλαβουν οι << τριτοι >> μπορει να μην επηρεασει καθολου . Ετσι ειναι και στα πουλια .Το προβλημα ομως στα πουλια , ειναι οτι αυτα αναπαραγονται σε ενα καθεστως αιχμαλωσιας που αν για τα καναρινια ειναι ισως συνηθεια πια , για τα ιθαγενη ειναι κατι ξενο στα ενστικτα , ακομα και των πουλιων εκτροφης , ισως απλα λιγοτερο .Θα δουμε διαφορες συμπεριφορες , που δεν μπορουμε να εξηγησουμε μεμονωμενα , ουτα να βγαλουμε κανονες απο αυτες , οταν δεν παρατηρουμε την ιδια εποχη , σε παρομοιες συνθηκες εκτροφης , κλιματολογικες , χωροταξικες κλπ ενα σημαντικο αριθμο εκτροφων και εστω καποιο μικρο αριθμο ζευγαριων σε καθε εκτροφη . Καθε μερα ή εστω καθε δευτερη τριτη μερα .Αυτο δεν γινεται αλλου , δεν βλεπω να γινει ποτε και εδω .Ετσι παντα θα εχουμε ερωτηματικα .Θα δουμε ισως προς τα εξω , μονογονεικες οικογενειες να πετυχαινουν και να φαινονται ο κανονας αλλα ισως δεν θα μαθουμε ποτε αν στην ιδια εκτροφη κανονικες οικογενειες θα ειχαν μεγαλυτερη επιτυχια .Θα δουμε πουλια να μεγαλωνουν μια χαρα (γιατι οχι; αν μια καναρα ταιζει καλα γιατι να μην μεγαλωσουν ... αλλα τι ειναι καλα για ενα καρδερινακι ; ειναι το ιδιο οσο σε ενα καναρινακι ; ισως .) ή οχι και τοσο καλα ( πουλια οχι σπαθατα , με προβληματικα φτερωματα ) απο παραμανες και δεν θα ξερουμε αν η θετικη καταληξη ή η αρνητικη εικονα τους οφειλεται στην επιλογη της καναρας ως μανας ή σε αλλους παραγοντες της εκτροφης και δεν θα μαθουμε ισως ποτε αν οι πραγματικοι γονεις ισως ηταν ακομα καλυτεροι γονεις και ισως δεν το μαθουν ποτε και κεινοι αν δεν τους δοθει ποτε η ευκαιρια .Η εκτροφη εχει δυσκολιες , ειναι δεδομενο και δεν κρυβω οτι η αποψη μου για την αξια της εκτροφης με κανονικα ζευγαρια , ειναι σαν αυτη του Νικου , ομως δεν μπορω απο κανεναν να αποκλεισω να δοκιμασει κατι αντιθετο , μπορω ομως να επιλεγω κατι τετοιο για τη δικη μου εκτροφη και οποιος θελει μετα βλεπει , κρινει , πραττει . Εγω αυτη τη στιγμη εχω πουλακια φετος , απ ενα ζευγαρι που πετουσε αρχικα τα μικρα του κατω .... η ιδια θηλυκια που τα πετουσε , η ιδια εδειξε τρομερη αυταπαρνηση ως μανα σε επομενη επιτυχημενη γεννα .Καποιος γνωστος μου μολις χθες προχτες μου ελεγε για ενα πουλι που εδειχνε φουλ κοινωνικοποιημενο (μανα οχι πατερας ) που εβγαζε μικρα χωρις ιχνος μαυρης τελειας , κινητικοτατα και εκεινη τα αλλαζε τα φωτα στο κεφαλι ... Καποιοι θα πουνε παραμανα ... εχω δει παραμανες τη μια να ταιζουν φουλ και την επομενη χρονια να τα παρατανε ... Ναι αν υπαρξει αναγκη να μπουνε σε παραμανα . Ναι ισως και χωρις να υπαρξει αναγκη , να μπουνε την πρωτη φορα σε παραμανα .Αν γινει ομως κανονας , τοτε παμε σε παραγωγη καρδερινας , οχι σε αναπαραγωγη . Οπως επισης ειπε ο Νικος (ισως να μην ειναι κανονας ντε και καλα αλλα συμβαινει ) αν δεν δινουμε την μια φορα ευκαιρια στους πραγματικους γονεις να γινουν γονεις , δεν δινουμε δευτερη .. ε μετα γιατι μας παραξενευει μετα αν δεν δουμε σωστες συμπεριφορες γονιου οταν θα θελησουμε κατι τετοιο απο αυτους ;

Τα ειχαμε πρωτοσυζητησει καποτε αυτα και το ξανασυζητησαμε πριν κανενα χρονο σε νεο θεμα που συγχωνευτηκε στην πορεια με το παλιο .Εκει αν θελετε μπορουν να ξαναεκφρασθουν νεες γνωμες , ειτε απο νεα προσωπα ειτε αναθεωρημενες ισως απο παλιοτερα

Εφαρμογή παραμάνας (κανάρας) σε αυγά καρδερίνας.(και ίσως αντίστροφα)

http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Επειδη ακομα και οταν ειναι << ασχημες >> εν μεσω φουλ πτεροροιας , ειναι πανεμορφες

το ζευγαρακι αριστερα

το ζευγαρακι στον πανω μεγαλο οροφο

και στον κατω

η μανουλα εμφανως καταπονημενη απο το μεγαλωμα των μικρων

και ο ζογκλερ του Φιλιππα

Του μοισανε μαλλον και τα μικρα του

http://www.greekbirdclub.com/signaturepics/sigpic2719_19.gif

Εκκολαπτόμενος
    Ημ. Εγγραφής
    Nov 2015
    'Ονομα
    Φίλιππος
    Post Thanks / Like
    Ε....το μηλο κατι απο τη μηλια απ'οτι βλεπω!!!

4. Likes jk21 liked this post
    Στο κλαδί
    Ημ. Εγγραφής
    Apr 2010
    'Ονομα
    Nikos
    Post Thanks / Like
    Να τα χαίρεσαι Δημήτρη.

6. Thanks jk21 thanked for this post
    Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Δημήτρη να τα χαίρεσαι και τώρα είναι ώρα να ξεκουραστούν! Είμαι σίγουρος πως σύντομα θα ξεπεράσουν την πτερορροια τους επιτυχώς με την σούπερ διατροφή που τους παρέχεις.

8. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes MacGyver liked this post
    Στη φωλιά
    Ημ. Εγγραφής
    Dec 2014
    'Ονομα
    Κώστας
    Κατοικίδιο
    καρδερίνες
    Post Thanks / Like
    Να τα χαίρεστε κύριε Δημήτρη.. Στην 13 φώτο κάτω κάτω διακρίνεται ένα κίτρινοπράσινο κεφαλάκι.. Μετάλλαξη????

10. Thanks jk21 thanked for this post
    Likes MacGyver liked this post
    Ομάδα Διαχείρισης
    Ημ. Εγγραφής
    Oct 2009
    'Ονομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Κατοικίδιο
    ΚΑΝΑΡΙΝΙΑ - ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

χαχα παιχνιδισμα του ηλιου !