Καλωσορίσατε στο GreekBirdClub.
Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 84
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Αναστάσιος
    Post Thanks / Like

Απορίες σχετικά με Yellow Crowned Amazon

Χαίρετε!

Σκοπεύω να αγοράσω μία Αμαζόνα θηλυκιά και θα ήθελα αν υπάρχει κάποιος ιδιοκτήτης με Αμαζόνες να με ενημερώσει ή οποιαδήποτε πληροφορία ώστε να εμπλουτίσω τις γνώσεις καθώς δεν είχα ποτέ παπαγάλο. Ότι υπάρχει στα Ελληνικά στο διαδίκτυο σχετικά με τις Αμαζόνες μέχρι στιγμής, το έχω διαβάσει. Απλά μπορεί να μου διαφεύγει κάτι. Ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων!

Επίσης, κάνω και μία έρευνα αγοράς για κλουβί. Βρήκα αυτό: Κλούβα παπαγάλου 105,5cm X 74,5cm Χ 172cm στα 189,00 από γνωστό ηλεκτρονικό κατάστημα. Αν έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο ή ακόμα πιο οικονομικό.

Επισυναπτόμενες Εικόνες Επισυναπτόμενες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 31-03-2017 στις 13:22 Αιτιολογία: Συγχώνευση και αναφορά εκτός κανόνων

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Καλησπέρα Αναστάση και καλώς ήρθες στην παρέα μας! Μπορείς να συστήσεις τον εαυτό σου στην ενότητα: Θέλουμε να σας γνωρίσουμε. Διάβασε και τους κανόνες συμμετοχής που αποδέχθηκες κατά την εγγραφή σου: Όροι Συμμετοχής στο GreekBirdClub.com.

Μπορείς να διαβάσεις το άρθρο για τους Παπαγάλους του Αμαζονίου Παπαγάλοι του Αμαζονίου ή Amazon Parrots (Amazona). Θα σου λύσει αρκετές απορίες. Έπειτα μπορείς να εκφράσεις τις απορίες που σου δημιουργήθηκαν ώστε να τις λύσουμε όλοι μαζί. Είναι πολύ γενικό το "ό,τι ξέρουμε" οπότε καλύτερα είναι πιο κατατοπιστικές ερωτήσεις. Αναζητάς πληροφορίες αναφορικά με τη διατροφή, την εξημέρωση, τη συμπεριφορά, τον εξοπλισμό ή κάτι άλλο;

Όσον αφορά το κλουβί μου φαίνεται μικρό. Αρχικά, το ύψος του μετριέται από τα το πάτωμα ή είναι καθαρό; Νομίζω το πρώτο, οπότε μένει πολύ λίγο ύψος καθαρό. Το κλουβί είναι επένδυση για μία ζωή. Εκεί θα ζει για τα επόμενα 50 - 60 χρόνια. Προσωπικά, από ένα άλλο site που αν σε ενδιαφέρει θα σου το στείλω μ π.μ. θα πρότεινα τα κλουβιά των οποίων οι διαστάσεις είναι οι εξής: 82,5 Χ 77,5 Χ 156cm στα 159,90 ευρώ, 80,6 Χ 80,6 Χ 152cm στα 159,90 ευρώ επίσης και τέλος λίγο πιο ακριβό αλλά με πολύ καλές διαστάσεις, νομίζω το ίσιο έχει και ο Αντώνης με τους δύο African Greys, 103 Χ 80 Χ 172cm στα 219,90 ευρώ.

Είναι αρκετά οικονομικά από το συγκεκριμένο. Προσωπικά προτείνω το τελευταίο, μου φαίνεται και πιο γερή κατασκευή και πιο όμορφο αισθητικά, ενώ το stand που έχει πάνω είναι πιο ολοκληρωμένο από τα υπόλοιπα δύο. Επίσης, το γεγονός ότι θα ασχολείσαι καθημερινά μαζί του, αναγκαίο για τους παπαγάλους του Αμαζονίου, και θα περνάει δύο τρεις ώρες τουλάχιστον έξω καθημερινά είναι προς όφελος του παπαγάλου σε ό,τι κλουβί και αν επιλέξεις.

3. Thanks Ariadni thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Αναστάσιος
    Post Thanks / Like
    Καταρχήν ευχαριστώ πολύ!
    Λόγω ότι είμαι αρχάριος,μου δημιουργούνται πολλές ερωτήσεις..
    Δεν το ξέρω καλά το φόρουμ,μου είναι λίγο πολύπλοκο ακόμα για αυτό δεν έχω κάνει ακόμα τις ενέργειες που μου προτείνεις.
    Τα ωράρια μου είναι τα εξής:
    10:00 με 16:00 κ πάλι το βράδυ 22:00 με 02:30 κ 14:00 με 23:30.
    Τις υπόλοιπες ώρες σπίτι~άλογο.
    Θα μπορέσει να προσαρμοστεί στο δικό μου καθημερινό πρόγραμμα?
    Μένω σε διαμέρισμα κ εύχομαι να μην ενοχλεί τις ώρες κοινής ησυχίας...
    Έχω βρει θηλυκιά ενός έτους.
    Θα ημερεψει?
    Βεβαίως κ να μου στείλεις τις διευθύνσεις για τα κλουβιά

Super Moderator
    Ημ. Εγγραφής
    Jul 2011
    'Ονομα
    Ευθύμης
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Αναστάσιος
    Τα ωράρια μου είναι τα εξής:
    10:00 με 16:00 κ πάλι το βράδυ 22:00 με 02:30 κ 14:00 με 23:30.
    Τις υπόλοιπες ώρες σπίτι~άλογο.
    Θα μπορέσει να προσαρμοστεί στο δικό μου καθημερινό πρόγραμμα?
    Μην στεναχωριέσαι για τις ώρες αρχικά. Ειδικά εφόσον είναι σπαστό το ωράριο όλα είναι μία χαρά. Βέβαια τις ώρες που θα απουσιάζεις φρόντισε με διάφορους τρόπους να απασχολεί το μυαλό του. Από το να του έχεις ανοιχτό το ραδιόφωνο ή να ακούει μουσική χαμηλά μέχρι να του έχεις παιχνίδια αναζήτησης τροφής ή στα αγγλικά foranging toys. Να φροντίσεις να έχει διαθέσιμα πολλά παιχνίδια στο κλουβί ώστε να ασχολείται και να μην πλήττει. Εν ολίγοις, θα συνηθίσει το πρόγραμμά σου και θα σε περιμένει πως και πως να γυρίσεις στο σπίτι, είναι "ζωντανά ρολόγια" τα άτιμα.

Μένω σε διαμέρισμα κ εύχομαι να μην ενοχλεί τις ώρες κοινής ησυχίας...
    Το βράδυ δεν ενοχλεί γιατί κοιμούνται κυριολεκτικά με τις κότες... με το που σκοτεινιάζει πρέπει να κοιμούνται. Οπότε μένει να "σέβονται" τις ώρες κοινής ησυχίας το μεσημέρι.

Αυτό έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Πιο συγκεκριμένα, εξαρτάται από τον χαρακτήρα του πουλιού: άλλοι παπαγάλοι είναι φασαριόζικες και άλλοι πιο χαμηλών τόνων. Συνήθως, προτιμούν να κράζουν ή να είναι πιο ομιλητικοί τα πρωινά και το απόγευμα, πριν το σούρουπο. Τα πρωινά για να καλωσορίσουν το κοπάδι τους, δηλαδή εσένα και τυχόν την οικογένεια σου, και να χαρούν γιατί επιβίωσαν άλλο ένα βράδυ και το απόγευμα για να το αποχαιρετίσουν και να μαζευτούν καθώς και να δηλώσουν την παρουσία τους. Ωστόσο αυτό δεν είναι κανόνας. Άλλος παράγοντας είναι η αλληλεπίδραση που έχεις μαζί του. Προτίμησε το μεσημέρι να ξαπλώσετε και να το χαϊδεύεις ή να παίζεις μαζί του με κάποιο παιχνίδι του, πετώντας το κ.λπ.. Μην αρχίσεις έντονα παιχνίδια που μπορεί να επιφέρουν δυνατές κραυγές, δηλαδή να του τραβάς κάποιο παιχνίδι ώστε να αντιστέκεται ή να το πειράζεις ή να του βάλεις μουσική ώστε να δεις τις αντιδράσεις του. Αυτά μετά τις 5 καλύτερα.

Λύσεις σε περίπτωση που έχει τη συνήθεια να κράζει το μεσημέρι. Πρέπει να κατανοήσεις τους λόγους αρχικά που κράζει. Κράζει γιατί βαριέται; Κράζει γιατί πεινάει; Κράζει γιατί θέλει να ασχοληθείς μαζί του; Κράζει γιατί κάτι την ενοχλεί π.χ. κάποιος δυνατός θόρυβος; Κράζει γιατί είδε κάποια περίεργη κίνησε έξω από την μπαλκονόπορτα; Κράζει γιατί ενθουσιάστηκε; Κράζει γιατί απλά του αρέσει να κράζει όλη τη μέρα; Υπάρχουν πολλοί λόγοι για να κράζει ένας παπαγάλος. Κατανοώντας το/τα αίτιο/α μπορείς να ακολουθήσεις μία πορεία δράσεων ώστε να τα αντιμετωπίσεις.

Αν κράζει επειδή βαριέται και ενώ εσύ ασχολείσαι μαζί του; Βρες κάτι πιο συναρπαστικό να κάνετε ή απέσπασε του με κάτι την προσοχή, κάτι καινούργιο ή κάποια τροφή (π.χ. ραγισμένο καρύδι ή αμύγδαλο, φύλλα ελιάς ή και ολόκληρα κλαδιά πάντα όμως χωρίς ραντίσματα και μακρυά από πολυσύχναστους δρόμους και καλό είναι και πλυμένα είτε ακόμη και από φοινικόδεντρα καρπούς -εκείνους ους πορτοκαλί που είναι σε τσαμπιά-).

Κράζει επειδή ενθουσιάστηκε ή είδε κάποια περίεργη κίνηση έξω από το μπαλκόνι; Θα σταματήσει σύντομα και αν είναι λίγο ανεκτικοί οι γείτονες δεν θα σου πουν τίποτα.

Η δυσκολότερη περίπτωση είναι να έχει απλά τη συνήθεια να κράζει. Είναι κουραστικό και για εσένα αλλά και για τους γείτονες μακροπρόθεσμα. Προσπάθησε να του αλλάξεις τη συνήθεια αυτή. Να ασχολείσαι μαζί του, να προσπαθείς να του αποσπάσεις την προσοχή με κάποιο αγαπημένο του παιχνίδι. Ως έσχατη λύση και αφού προκύψει πρόβλημα με τους γείτονες μπορείς για κάποια ώρα να τον σκεπάζει με κάποιο σκούρο πανί το κλουβί ώστε να μην ενοχλεί.

Έχω βρει θηλυκιά ενός έτους.
    Θα ημερεψει?
    Δεν μπορεί κανείς να ξέρει ούτε τις συνήθειες που έχει αποκτήσει ένας τέτοιος παπαγάλος, ούτε τα ερεθίσματα που έχει δεχθεί. Ξέρεις για το παρελθόν του; Ξέρεις πως μεγάλωσε και από που προέρχεται; Πώς τον πρόσεχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης; Έχει χαρτιά, απόδειξη αγοράς από το εκτροφείο του; Τον ιδιοκτήτη τον γνωρίζεις; Ξέρεις γιατί τον δίνει; Να προσέχεις με τέτοιες αγορές γιατί μπορεί να κρύβουν παγίδες.

Δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι ο παπαγάλος. Μεγάλωσε με τους γονείς του ή τον τάισαν στο χέρι; Δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί του και αγρίεψε, είναι ημιάγριος;

Το re-homing δεν ξέρεις ποτέ πως βγαίνει σε κάθε παπαγάλος, μιλάμε για πανέξυπνους παπαγάλους, με διαφορετικές προσωπικότητες και που δένονται με τους ιδιοκτήτες του.

Για την περιήγηση σου στο φόρουμ μπορείς να διαβάσεις τα θέματα που εξηγούν τις λειτουργίες του φόρουμ:

Ο χάρτης της παρέας μας
    Βοηθός περιήγησης στο GreekBirdClub.com
    Αλλαγή Γλώσσας - Email - Κωδικού πρόσβασης
    Δημοσίευση Νέου Θέματος στο Forum
    Τρόπος επισύναψης ενός link με το κανονικό του όνομα

Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    Ανάσταση καλωςοριςες στο φόρουμ...Οι Αμαζόνες φιλε μου ειναι φανταστικά πουλια, όμορφα πολυ,αστεία πολυ (λατρεύω το κόλλημα με την όπερα) αλλα το αντίτιμο δεν πληρώνεται δεν εξαγοράζεται δεν με τιποτα. Μίλησες για ωρες κοινής ησυχίας και οτι μένεις σε διαμέρισμα.... Απο τα 6 της φιλε μου μεχρι τα 11 (εαν τη κρατηςεις αζευγαρωτη) θα ειναι βασανιστήριο συνεχόμενο. Κράζουν πολυ, Γίνονται απίστευτα επιθετικές κ πραγματικά επικίνδυνες ενώ "γλυκαίνουν" μετα τα 11-16 ετη. Μη κανεις βιαστικές κινηςεις φιλε Ανάσταση πάρε το χρόνο που χρειάζεσαι να ενημερωθείς σωςτα για το κοςμο τους και μετα θαρρω πως πρεπει να λάβεις την τελική απόφαση

e.

7. Thanks Ariadni, alexakostoni thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Αναστάσιος
    Post Thanks / Like
    Εύθυμη ειλικρινά όσο διάβαζα την απάντηση σου,είχα μείνει ΑΦΩΝΟΣ!
    Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου κ ομολογώ ότι τόσο έμπειρη κ πλήρης απάντηση,δεν θυμάμαι να μου έχουν δώσει!
    Όχι μόνο για παπαγάλο,αλλά γενικότερα.
    Επειδή μου έλεγαν διάφορα κ είχα μπερδευτεί τελείως,αποφάσισα να πάω στην Αθήνα να μιλήσω με έναν έμπειρο κ από ότι άκουγα με μεγάλη αγάπη,αφοσίωση κ σεβασμό στους παπαγάλους.
    Μιλάω χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση για τον Ηλία στο *****.
    Εφόσον είχα μία τηλεφωνική επικοινωνία μαζί του κ του είχα πει τι μου αρέσει (African green) ήθελα,μου μίλησε για τις Αμαζόνες.Τον ρώτησα από αυτά που έχει πιο θα μου πρότεινε κ μου είπε να πάω εκεί κ θα με διαλέξει αυτό.
    Έτσι πήγα κ το μοναδικό που ερχόταν κοντά,ηταν η θηλυκιά Αμαζόνα.Εγώ κοίταξα κ ένα αρσενικό blue front που είχε κ μου λέει αν θέλεις τέτοιο, καλύτερα να πάρεις θηλυκό.
    Μου είπε τα πάντα για την συγκεκριμένη Αμαζόνα,όπως ότι είναι ενός έτους, ταισμένη στο χέρι αλλά επειδή την κράτησα για αναπαραγωγή θα χρειαστεί χρόνο για να ημερέψει.
    Όπως μου είπε κ μικρή να την πάρεις πριν κόψει την κρέμα που ζητάνε όλοι,μετά την κρέμα υπάρχουν οι ίδιες πιθανότητες για δαγκώματα.Από μόνος του μου είπε να την παρατηρήσω καλά κ μετά μου έδειξε στον αριστερό της ώμο,ένα πολύ πολύ μικρό ίσα που φαίνεται ένα εξογκωματακι.Επίσης μου την έδωσε σε πολύ καλή τιμή.
    Μου είπε ότι πιστεύει σε 2 βδομάδες θεωρητικά,θα ημερέψει.
    Πως κόβονται τα δαγκώματα γενικότερα σε ένα παπαγάλο?
    Τελευταία επεξεργασία από Efthimis98; 31-03-2017 στις 11:28 Αιτιολογία: Αναφορά εκτός κανόνων

9. Thanks Efthimis98 thanked for this post
    Likes Efthimis98 , erithacus, alexakostoni liked this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Αναστάσιος
    Post Thanks / Like
    Σε ευχαριστώ πολύ Εριθακους κ για το ενδιαφέρον σου.
    Έχεις δίκιο,αλλά επειδή θυμάμαι τον εαυτό μου από μικρή ηλικία να θέλω παπαγάλο,
    Πήρα την απόφαση να την πάρω ώστε να ζήσω μαζί της τα καλά που θα έχει αλλά κ να προσπαθήσω μαθαίνοντας παράλληλα με υπομονή,να αντιμετωπίσω τα στραβά της.Έχω 2~3 ολόκληρες εβδομάδες που ειλικρινά παρόλο το φόρτο εργασίας,με παίρνει το ξημέρωμα,δια διαβάζοντας κ σκεπτόμενος αν θα την πάρω.Αν δεν το έκανα ώστε να το βιώσω εγώ προσωπικά ο ίδιος,θα συνέχιζα να σκέφτομαι...
    Απλά προσπαθώ όσο το δυνατότερο να ενημερωθώ,ώστε να προσπαθήσω να ανταποκριθώ απέναντι της,ελπίζοντας να μην μετανιώσω ποτέ για αυτήν μου την απόφαση.

11. Thanks erithacus, Ariadni thanked for this post
    Likes erithacus, Ariadni, alexakostoni liked this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    erithacus
    Κατοικίδιο
    2 CAG
    Post Thanks / Like
    αν φιλε μου την εχεις μόνη της (εννοώ αζευγαρωτη) δεν θα "παλέψεις" η θα διορθωςεις τα στραβα της ουτε θα βρεις τροπο να κόψει τα δαγκώματα. Πρεπει να δεις τι εννοώ για να καταλαβεις φιλε μου. Ειναι η φυςη τέτοια που τα κανει να συμπεριφέρονται ετςι για χρονια... το ερωτηματικό μου ειναι αν μπορείς να τα υποστείς. Επιμένω ειναι πολυ δυςκολα πουλια οι αμαζόνες για να μένουν μόνα τους και καταλήγουν πολλές φορές να μεταπωλούνται η να χαρίζονται. Αν πήγαινες για γκριζακι Ο συγκεκριμένος απο οτι θυμάμαι εχει ενα μονο ζευγάρι και δεν ειναι αναπαραγωγικό ( δε βγαζει γέννες συχνα) αντιθέτως εχει πολλές πολλές Αμαζόνες λογικό μ ακούγεται να σε "παει" σε αυτες. Αν παλι την γνωριςες και την εχεις ερωτευτεί δε μπορούμε εδω παρα να σου ευχηθούμε ολοι σύσσωμοι με το καλο να μας την συστήσεις. Μια φωνή ομως μεςα μου λεει οτι Δεν εχεις ολόκληρη την εικόνα αυτού του είδους σχηματισμένη. Σου γράφω δυςτυχως τα "δυςκολα" της συμβίωσης με μια πυρωμενη Αμαζόνα γιατι φιλε μου αυτα οδηγούν πολλούς να μην τα θελουν αλλο τα συγκεκριμένα πουλάκια αυτα. Καλημερα

e.

13. Thanks Ariadni thanked for this post
    Κελαηδάω
    Ημ. Εγγραφής
    May 2015
    'Ονομα
    Αριάδνη
    Post Thanks / Like

Ranks Showcase

Γεια σου και απο μενα και καλως ηρθες στην παρεα!! Η λεξη "αμαζονα" μου χτυπησε αμεσως στο ματι! Πολυ γενναια αποφαση εχω να πω καθαρα και μονο για το κραξιμο ενω μενεις σε διαμερισμα!
    Χωρις να θελω να σε αποθαρρυνω ή να σου αλλαξω γνωμη απλα μονο για να ακουσεις πιο πολλες αποψεις και να εχεις πιο ολοκληρωμενη εικονα θα σου πω οτι οταν εψαχνα αναμεσα σ ολα τα ειδη παπαγαλων για να βρω αυτο που μου "ταιριαζει" καλυτερα ακριβως επειδη κι εγω μενω σε διαμερισμα, οι αμαζονες ειχαν απορριφθει απ την αρχη λογω φωνης. Ειναι πανεμορφες αλλα σ ολα τ αρθρα τις κατατασσουν στα πιο φασαριοζικα πουλια!
    Εχεις κοιταξει για αλλα ειδη; Θεωρω πως ολα τα ειδη ειναι υπεροχα το καθενα για τους δικους του λογους. Και οι πιο μικροι και οι πιο μεγαλοι παπαγαλοι! Εχουν ολα τους απιστευτες προσωπικοτητες και γνωριζοντας το φιλαρακι σου μερα με τη μερα καλυτερα θα εντυπωσιαζεσαι συνεχως! Ειναι απιστευτα πλασματα!
    Πριν αποφασισεις να πας για αμαζονα σου προτεινω να μπεις σε ξενα φορουμς να ρωτησεις ατομα που εχουν αμαζονες να σου πουν για την καθημερινοτητα τους και να σου δωσουν μια πιο πληρη εικονα. Θα μπορουσες επισης να δεις βιντεακια και να διαπιστωσεις μονος σου οσο γινεται την ενταση της φωνης.
    Και ειναι πολυ βασικο να σκεφτεις αυτο που σου ειπαν πιο πανω. Μπορει για καποια χρονια να ειναι πραγματι ησυχη και κατα τη σεξουαλικη ωριμανση μεχρι να ηρεμησει να χαλαει τον κοσμο. Μπορει και να μη γινει βεβαια αλλα καπως δυσκολο. Μπορει τωρα αυτο να σου ακουγεται πολυ μακρινο αλλα επειδη ειναι πλασματα που ζουν 50 χρονια και πανω επιβαλλεται να σκεφτεις μακροπροθεσμα.
    Εμεις σε ο,τι αποφασισεις ειμαστε εδω να βοηθησουμε οσο μπορουμε και θα περιμενουμε να μας το γνωρισεις!

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

15. Thanks erithacus, Efthimis98 thanked for this post
    Αυγό.
    Ημ. Εγγραφής
    Mar 2017
    'Ονομα
    Αναστάσιος
    Post Thanks / Like
    Καλημέρα Αριάδνη !
    Όλα αυτά που αναφέρεις είναι πολύ σωστά κ μου τα είπαν όλοι σχεδόν.
    Δυστυχώς όμως ή ευτυχώς,την έκλεισα την Αμαζόνα με την ελπίδα ότι θα προσαρμοστεί στο δικό μου καθημερινό πρόγραμμα κ ίσως καταφέρω να ελέγξω τις φωνές της.
    Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου!

17. Thanks Ariadni thanked for this post
    Likes Ariadni, erithacus liked this post

Σελίδα 1 από 9 123 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία